Connect with Us

Shtëpitë më të shtrenjta të personazheve Vip/ Ja sa miliona dollarë kanë shpenzuar për rezidencat e tyre

Kuriozitete

Shtëpitë më të shtrenjta të personazheve Vip/ Ja sa miliona dollarë kanë shpenzuar për rezidencat e tyre

Publikuar

-

Shtëpitë më të shtrenjta të personazheve Vip/ Ja sa miliona dollarë kanë shpenzuar për rezidencat e tyre

Shumë nga personazhet e famshëm e kanë përdorur pasurinë e tyre të madhe për t’i dhënë vetes vilat që të lëne pa frymë. Oprah Winfrey ka një pasuri në Kaliforni me vlerë 90 milion dollarë, e kompletuar me një kopsht të bukur me trëndafila. Brad Pitt dhe Angelina Jolie kanë një vilë në Francë që kushton 67 milion dollarë. Çifti tani thuhet se po zihen se kush do të marrë shtëpinë në divorcin e tyre .

Më poshtë kemi listuar shtëpitë më të shtrenjta të vip-ave:

Shtëpia e Bill Gates në Medina, Uashington, vlen të paktën 127 milion dollarë sot.

Oprah Winfrey ka një pasuri prej 65 hektarësh në Kaliforni që vlerësohet të jetë me vlerë gati 100 milion dollarë.

LEXO EDHE:  Foto-Të pasur e të varfër, të ndarë vetëm nga një mur

Playboy Mansion u shit në 2016 për 100 milion dollarë.

Beyoncé dhe Jay-Z blenë një jastëk në Los Angeles që kushtoi 88 milionë dollarë.

Brad Pitt dhe Angelina Jolie paguan rreth 67 milion dollarë për një vilë në jug të Francës.

Rezidenca e Kim Kardashian dhe Kanye West kushtoi 20 milion dollarë, por tani thuhet se vlen 60 milion dollarë pas rinovimeve të gjera.

Tom Cruise ka një shtëpi në Telluride, Kolorado, që ishte shënuar për 59 milion dollarë.

Pasuria e Tiger Woods në Florida thuhet se vlen 54 milion dollarë.

Spoti luksoz i Ryan Seacrest kushtoi 49 milion dollarë.

Kylie Jenner bleu një shtëpi në Los Angeles për 36.5 milion dollarë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Pse japonezët jetojnë më gjatë/ 6 “sekretet” që duhet t’i dini

Publikuar

-

Nga

Pse japonezët jetojnë më gjatë/ 6 "sekretet" që duhet t'i dini

Sipas një  studimi , japonezët jetojnë më gjatë se njerëzit në vendet e tjera të botës (të dytët pas qytetarëve të Monakos). Një jetëgjatësi mesatare në Japoni është rreth 85.3 vjet. Në krahasim, me amerikanët, mesatarisht, jetojnë deri në 80 vjet.

Dieta tradicionale japoneze është e shëndetshme dhe e ekuilibruar.

Dieta tipike japoneze është e pasur  me drithëra dhe perime dhe njerëzit atje nuk hanë aq  shumë mish të kuq sa në Shtetet e Bashkuara ose Evropën Perëndimore. Mishi i kuq ka shumë më shumë kolesterol sesa peshku, i cili i jep një personi një shans më të lartë për të marrë sëmundje të zemrës, sulme në zemër dhe goditje në tru. Gjithashtu, japonezët nuk konsumojnë qumështin (i cili është një  burim i yndyrës së ngopur që mund të kontribuojë në sëmundjet e zemrës, diabetit dhe Alzheimerit), kanë pjata më të vogla dhe pinë shumë çaj jeshil në vend të kafesë (çaji është  plot me antioksidantë ).

Traditat përfshijnë kalimin e një kohe shumë të gjatë me familjen.

Të kujdesesh për anëtarët familjes dhe të ndihmosh nëpër shtëpi është një traditë e rëndësishme në Japoni. Ka edhe familje shumë gjeneratash në Japoni, që do të thotë që 2 ose më shumë breza mund të jetojnë në një familje. Pra, të kesh gjithë familjen përreth është normale dhe mund të jetë një nxitje e shkëlqyeshme psikologjike për njerëzit e moshuar, duke i nxitur ata të shijojnë kohën që kanë me familjen e tyre.

Të kesh një arsye për tu zgjuar çdo ditë.Ikigai fjalë për fjalë do të thotë «arsye për të qenë». Thjeshtë koncepti i të paturit një drejtim ose qëllim në jetë që ka lindur në Japoni dhe tani po fiton popullaritet në të gjithë botën. Psikologu japonez Michiko Kumano e përshkruan ikigai si kushtimin e vetes ndaj gjërave që i pëlqen dhe që ka një ndjenjë arritjeje dhe përmbushjeje. Studiuesit nga Universiteti Tohoku zbuluan se njerëzit që dinë dhe praktikojnë ikigai mund të kenë një rrezik të zvogëluar të sëmundjes së zemrës dhe të jetojnë më gjatë.

LEXO EDHE:  Drejton dy ndër shtëpitë më të mëdha të modës, por nuk përdor internetin dhe mund të ishte një fermer

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Këta s’bëjnë dot një udhëzim, jo të ndërtojnë shtëpitë e njerëzve

Japonia mund të na mësojë për pastërtinë.

Bota mban mend videot virale të studentëve japonezë që pastrojnë shkollat ​​e tyre – Japonia ka një  reputacion si një nga kombet “më të pastra” në botë (e cila bëhet e qartë duke parë numrin e  murtajave në Japoni krahasuar me atë të Evropës). Dhe nuk ka nevojë të provohet se pastërtia çon në shëndet të mirë.Nuk duket gjithmonë si një normë kulturore në pjesën tjetër të botës për të larë duart dhe dush çdo ditë, por mbajtja e pastër do t’ju ndihmojë të shmangni sëmundjet (veçanërisht kur jeni të moshuar) dhe mund t’ju mbajë të mos sëmureni.

Mos mbaroni të gjithë ushqimin në pjatë.

Japonezët pëlqejnë shumë të shëtisin.

Jo vetëm që ushqehen shëndetshëm, por ata ecin shumë. Shumë qytetarë, veçanërisht të moshuarit, ecin, shëtisin me biçikletë dhe marrin trenin për të punuar (në vend të një makine). Makinat në të vërtetë nuk janë aq të popullarizuara dhe është e lehtë të marrësh një tren pothuajse kudo që të duhet (prandaj sistemi i trenave në Japoni është kaq i shkëlqyeshëm)./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studimi: Të punosh në një marrëdhënie është më mirë se të gjesh personin e duhur

Publikuar

-

Nga

Që në moshë të re, shumica prej nesh kemi dëgjuar se duhet të gjejmë personin e duhur. Sidoqoftë, kjo është provuar disi e gabuar sipas një studimi. Tani e kuptojmë pse duhet ta zhvendosim fokusin tonë nga gjetja e “personit të duhur” në punën e vërtetë për të bërë një marrëdhënie të zgjasë.

Të dy ndryshoni në një marrëdhënie.

Ne të gjithë kemi personalitete të ndryshme që madje mund të duken të çuditshëm për të tjerët. Por në një marrëdhënie, ato personalitete nuk kanë më rëndësi. Kjo sepse së bashku ne krijojmë tipare të bazuara në marrëdhënie që vlejnë për të dy ne. Këto në të vërtetë do të shpjegojnë pse të luftosh për partnerin tënd është një zgjedhje më e mirë sesa të bredh vetëm, duke kërkuar personin e duhur.

Personalitetet e ndryshme e bëjnë marrëdhënien më interesante.

Dallimi në tiparet tona si individë është ai që e bën çdo marrëdhënie emocionuese, dinamike dhe të mërzitshme. Të kundërtat tërheqin, si ekstrovertët dhe introvertët, njerëzit e natës dhe njerëzit e mëngjesit, planifikuesit dhe njerëzit impulsivë, etj. Për shumë çifte, këto mund të krijojnë një sfidë, por ato ende konsiderohen të jenë aspekte të rëndësishme të një marrëdhënie të suksesshme.

Qëndrimi në një lidhje do të thotë që ju do të ndërtoni edhe më shumë besim dhe dashuri.

Kur keni dikë në krah, dikë që mund të besoni që t’ju mbështesë gjatë gjithë rrugës, do të keni motivimin për të arritur çdo qëllim që vendosni. Ndërsa çdo vit i marrëdhënies suaj kalon, ju vazhdoni të ndërtoni mbi arritjet tuaja të së kaluarës. Si rezultat, dashuria juaj do të forcohet dhe ju do të jeni në gjendje të merrni më të mirën nga partneri juaj, dhe partneri juaj nga ju. Romanca juaj do të krijojë lumturi, ngrohtësi dhe shpresë.Edhe kur gjërat nuk shkojnë ashtu si keni planifikuar, do të jetë shumë më e lehtë t’i ktheni gjërat. Me një partner mirëkuptues, jo vetëm që motivimi juaj do të jetë i lartë, por do të hapen më shumë mundësi, do të argëtoheni më shumë, madje mund të fitoni më shumë para. Kjo nuk mund të arrihet nëse ndalet lidhja juaj në mes dhe shkoni në një udhëtim për të gjetur partnerin e duhur. Thjesht do të keni nevojë të ndërtoni përsëri besim.

LEXO EDHE:  Shtëpia e Ramës në Surrel/ Berisha publikon kontratën e blerjes: 2 euro për metër katror

LEXO EDHE:  Shtëpia lundruese që i shmanget qytetërimit

Luftimet e shëndetshme çojnë në komunikim më të mirë.

Luftimet e vogla nuk janë një arsye për të lënë gjithçka prapa vetëm për të gjetur të duhurin, i cili nuk do të luftojë me ju. Çdo çift lufton dhe nëse luftoni herë pas here, nuk duhet të jetë problem. Kjo sepse një marrëdhënie e shëndetshme e përjeton këtë gjatë gjithë kohës.

Çelësi është që të kuptojnë se si një luftë e vogël mund të jetë pozitiv për të dy prej jush. Kjo mund t’ju japë një shans për të shpjeguar se si ndiheni, intimiteti juaj do të bëhet më i fortë, dhe madje do të mësoni më shumë për partnerin tuaj. Por mos harroni se luftimet kanë kufijtë e tyre, ato nuk duhet të çojnë në sjellje toksike dhe abuzime psikologjike ose fizike.

Ju tashmë i dini të gjitha të mirat dhe të këqijat për partnerin tuaj.

Fillimi i një marrëdhënie të re do të thotë që ju duhet të filloni të mësoni personalitetin e partnerit tuaj dhe të përpiqeni të toleroni gjërat që nuk ju pëlqejnë shumë, në fund të fundit, të gjithë kemi tipare negative. Por të qëndrosh në një marrëdhënie do të thotë që ju tashmë e dini se si punoni të dy së ​​bashku. Kalimi i problemeve dhe të kesh dikë që të mbash duart kur ndihesh keq nuk mund të bëhet me një partner që sapo takove. Ju keni një romancë, intimitet dhe çiltërsi që do t’ju duhet të ndërtoni për një kohë të gjatë me dikë të ri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ndryshimi i klimës/ Nxehtësia shkatërron pjesën e akullit në Groenlandë

Publikuar

-

Nga

Ndryshimi i klimës/ Nxehtësia shkatërron pjesën e akullit në Groenlandë

Një copë e madhe akulli është shkëputur nga rafti më i madh i akullit në Arktik 79N, ose Nioghalvfjerdsfjorden, në Groenlandën veri-lindore. Seksioni i shkëputur përfshin rreth 110 km katrorë. Imazhet satelitore tregojnë se është copëtuar në shumë pjesë të vogla. Humbja është provë e mëtejshme, thonë shkencëtarët e ndryshimeve të shpejta klimatike që ndodhin në Groenlandë.

“Atmosfera në këtë rajon është ngrohur me rreth 3C që nga viti 1980,” tha Dr Jenny Turton. “Dhe në 2019 dhe 2020, ajo pa temperatura rekord gjatë verës”, tha studiuesi polar në Universitetin Friedrich-Alexander në Gjermani për BBC Neës. Nioghalvfjerdsfjorden është afërsisht 80 km i gjatë me 20 km i gjerë dhe është pjesa e përparme lundruese e Rrymës së Akullit Verilindore të Groenlandës ku derdhet nga toka në oqean për t’u bërë më i fuqishëm. Në skajin e tij kryesor, akullnaja 79N ndahet në dysh, me një degëzim të vogël që kthehet drejt veriut. Ky akull, i quajtur Spalte Glacier, është shpërbërë tani.

Karakteristika e akullit  tashmë ishte thyer në 2019; nxehtësia e kësaj vere ka qenë zhbërja e tij përfundimtare. Akullnaja Spalte është bërë një flotilje e ajsbergëve. Shikoni nga afër fotografitë satelitore dhe temperaturat më të larta të ajrit të regjistruara në rajon janë të dukshme nga numri i madh i pellgjeve të shkrirë që qëndrojnë në majë të raftit të akullit. Prania e një uji të tillë të lëngshëm është shpesh problematike për platformat e akullit. Nëse mbush të çarat, mund të ndihmojë në hapjen e tyre. Uji do të shtyjë çarjet, duke i çuar ato deri në bazën e raftit në një proces të njohur si hidrofraktim. Kjo do të dobësojë një raft akulli.

Oqeanografët gjithashtu kanë dokumentuar temperatura më të ngrohta të detit që do të thotë se akulli i raftit pothuajse me siguri po shkrihet edhe nga poshtë.”79N u bë ‘rafti më i madh i akullit Arktik i mbetur’ vetëm kohët e fundit, pasi Glacier Petermann në veriperëndim të Grenlandës humbi shumë sipërfaqe në 2010 dhe 2012,” shpjegoi Prof Jason Box nga Shërbimi Gjeologjik i Danimarkës dhe Grenlandës (GEUS).

“Ajo që e bën 79N kaq të rëndësishme është mënyra se si është bashkangjitur në fletën e akullit të brendshëm, dhe kjo do të thotë që një ditë – nëse klima ngroh siç e presim – ky rajon ndoshta do të bëhet një nga qendrat kryesore të veprimit për shkrehimin e Grenlandës. ” Rryma e Akullit Verilindore e Grenlandës kullon rreth 15% të shtresës së brendshme të akullit. Përroi gyp akullin e tij ose poshtë N79 ose anëtarit akullnajor vetëm në jug, Zachariae Isstrom. Zachariae tashmë ka humbur pjesën më të madhe të zonës së saj të rafteve të akullit.Prof Box tha që N79 mund të rezistojë më gjatë sepse ishte shkruar në të drejtën e saj në fund nga disa ishuj. Kjo jep një shkallë të stabilitetit. Por, shtoi ai, rafti vazhdon të hollohet, megjithëse kryesisht më mbrapa përgjatë bagazhit.

LEXO EDHE:  Nostalgjia: Objektet që gjendeshin në çdo shtëpi para viteve '90“Kjo ka të ngjarë të çojë në shpërbërjen e N79 nga mesi, që është një lloj unik. Mendoj, sidoqoftë, kjo nuk do të ndodhë për 10 ose 20 vjet të tjera. Kush e di?” ai i tha BBC News.

LEXO EDHE:  “Direkt tek krevati ti”/ Ilda Bejleri i jep përgjigjen e prerë moderatorit: Nuk bëj kompromis me këtë

Korriku dëshmoi se një strukturë tjetër e madhe e raftit të akullit në Arktik humbi një sipërfaqe të konsiderueshme. Kjo ishte rafti i akullit Milne në kufirin verior të ishullit Ellesmere të Kanadasë. Tetëdhjetë km katrorë u shkëputën nga Milne, duke lënë një segment ende të sigurt me madhësi vetëm 106 km katrore. Milne ishte mbetja më e madhe e paprekur nga një tipar më i gjerë rafti që mbulonte 8,600 km katrore në fillim të Shekullit 20.

Ritmi i shpejtë i shkrirjes në Grenlandë u nënvizua në një studim muajin e kaluar që analizoi të dhënat nga satelitët Grace-FO SH.B.A.-Gjermane. Këto anije kozmike janë në gjendje të gjurmojnë ndryshimet në masën e akullit duke ndjerë zhvendosjet në tërheqjen e gravitetit lokal. Ata në thelb peshojnë fletën e akullit.

Misioni Grace zbuloi se viti 2019 ishte një vit rekord, me fletën e akullit që derdhi rreth 530 miliardë tonë. Kaq është ujë i shkrirë që rrjedh nga toka në oqean për të ngritur nivelet globale të detit me 1.5 mm./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE