Connect with Us

PD konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin Politik/ Vendos dy kushte të panegociueshme

Politikë

PD konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin Politik/ Vendos dy kushte të panegociueshme

Publikuar

-

PD konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin Politik/ Vendos dy kushte të panegociueshme

Opozita konfirmon pjesëmarrjen në Këshillin Politik.

“Paprekshmëria e koalicioneve parazgjedhore si pjesë e marrëveshjes, listat e hapura 100”, janë dy kriteret e opozitës për të vijuar punën.

Më tej në letër thuhet se “Vijimi i punës në Këshillin Politik duhet të kryhet në mirëbesim mes palëve, duke respektuar marrëveshjet politike të nënshkruara më parë të 14 janarit dhe 5 qershorit, si dhe standartet e OSBE-ODIHR dhe Komisionit të Venecias. Nën këtë premisë konfirmojmë pjesëmarrjen në mbledhjen e radhës”.

LEXO EDHE:  “Broçkulla, lajthitje dhe dezinformim”/ Rama nuk kursen mediat

Ndërkohë mbledhja është parashikuar të mbahet sot në orën 18.00./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Shqipëria hapa para me definimin e antisemitizmit”/ David Sassoli: Duhet ndjekur si shembull

Publikuar

-

Nga

“Shqipëria hapa para me definimin e antisemitizmit”/ David Sassoli: Duhet ndjekur si shembull

Presidenti i Parlamentit Europian, Davide Sassoli, ka përshëndetur Shqipërinë gjatë fjalës së tij në Forumin e Antisemitizmit.

Sassoli tha se Shqipëria ka bërë hapa para me definimin e antisemitizmit, ndërsa e cilësoi vendin tonë si shembull të qartë humaniteti.

Shqipëria ka bërë hapa para me definimin e antisemitizmit, kjo është pjesa e historisë tuaj krenare që i mbrojtët hebrenjtë dhe duke i fshehur ata. I gjithë ky është shembull i qartë i humanitetit tuaj. Shembulli i Shqipërisë duhet ndjekur nga kombe të tjera. Antisemitizimit duhet t’i krijojnë një front të bashkuar. Të bashkojmë forcat tona, kjo është prova e disatë që kemi një fat të përbashkët dhe një të ardhme për të jetuar së bashku”, deklaroi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama tregon historinë e dy vëllezërve shqiptarë/ Thirrje të fortë për antisemitizmin

Publikuar

-

Nga

Rama tregon historinë e dy vëllezërve shqiptarë/ Thirrje të fortë për antisemitizmin

Kryeministri Edi Rama, tha në Forumin Ballkanik Kundër Semitizmit, se shqiptarët kanë mbrojtur me jetën e tyre hebrenjtë që erdhën në vendin tonë.

Rama deklaroi se Shqipëria e sheh Izraelin dhe civilizimin hebre si shtyllë të bashkëjetesës, ndërsa tregoi historinë e dy vëllezërve shqiptarë që u vetësakrifikuan dhe përfunduan në kampe përqendrimi.

Shqiptarët e kanë parë bashkësinë hebraike si dritën e syve. Hebrenjtë u kthyen në Shqipëri në gur të çmuar, shabati ishte garantuar me të drejtë me ligj. Shqiptarët rrezikuan jetën për të mbrojtur hebrenjtë, ishin myslimanë dhe të krishterë, duke i mbrojtur edhe me jetën e tyre. Ka episode, ku dy vëllezër shqiptarë strehuan një familje hebreje dhe përfunduan në kampe përqendrimi, duke pretenduar se ishin ata hebrenjtë, që ata kërkonin. Edhe në të tashmen duhet ta luftojmë antisemitizmin, për të mbrojtur vlerat dhe parimet tona”, u shpreh ai.

Kreu i qeverisë bëri një thirrje të fortë lidhur me këtë çështje, të cilën e konsideron si një kërcënim real, që shkon përtej asaj që shënjestron.

LEXO EDHE:  “Boshatiset” parlamenti/ Rama dhe Basha mbeten me “gisht në gojë”

LEXO EDHE:  “Broçkulla, lajthitje dhe dezinformim”/ Rama nuk kursen mediat

Të përpiqemi e ndërgjegjësojmë se antisemitizmi është një kërcënim real që shkon përtej asaj që shënjestron. Së fundmi Kuvendi miratoi rezolutën e hartuar nga Shoqata e Përkujtimit të Holokaustit, por pa dashur të marr më shumë kohë nga koha juaj e çmuar, dua të them se kërcënimi më i madh me të cilin duhet të përballemi e ta krahasojmë me diçka të përhershme, nuk është vetëm shprehja e menjëhershme e antisemitizmit në formën e vet më të dhunshme por është relativizmi, i asaj që ndodhi gjatë Luftës së Dytë Botërore që është realisht burimi i kryerjes së kësaj të keqe mjaft të madhe nëse s’do jemi të bashkuar që ta shterojmë këtë burim”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dorian Teliti flet me shifra/ Rama pritet të shpenzojë 1.6 mln euro për rikonstruksionin e kryeministrisë

Publikuar

-

Nga

Dorian Teliti flet me shifra/ Rama pritet të shpenzojë 1.6 mln euro për rikonstruksionin e kryeministrisë

Dorian Teliti, shef i kabinetit të kryedemokratit Lulzim Basha kritikoi projektbuxhetin e qeverisë për vitin e ardhshëm. Gjatë një interviste për Euronews Albania, z.Teliti theksoi se qeveria në vend që të hartonte një buxhet, i cili i jepte shtysë hapjes së vendeve të reja të punës, ka bërë të kundërtën duke iu dhënë hapësirë vetëm kontratave koncesionare dhe shpenzimeve të luksit për mobilim zyrash dhe godinash.

“Sa i përket projekbuxhetit, ajo që në kemi konstatuar ne është se ky nuk ky buxhet ndihmon ekonominë, nuk hap vende pune, dhe nuk ndihmon bizneset. Është një projktbuxhet që nuk u vjen në nevojë shtresave në nevojë dhe pensionistëve. Nuk është një projektbuxhet për t’i dalë zot kësaj situata të krijuar. Këtë vit jemi në recesion dhe vetë qeveria e parashikon recesionin. Recesioni do të jetë fatkeqësisht dyshifror. Buxheti i vitit të ardhshëm në vend që t’i përgjigje kësaj sfide bën atë që nuk duhet të bënte, vazhdon akoma në mënyrë agresive financimin e kontratave të koncesioneve dhe kontratave të luksit për mobilim dhe zyra”, tha ai.

Ai  akuzoi kryeministrin Edi Rama se vitin e ardhshëm parashikon të shpenzojë 1,6 milionë euro për rokonstruksionin e godinës së qeverisë. Gjithashtu z. Teliti theksoi se në buxhetin e 2021 nuk u jepet rëndësi sektorëve, të cilët janë hallkë kyçe për fuqizimin e ekonomisë shqiptare.

“Përveç diskursit të përgjithshme të PPP-vë, dhe të vlerës së saj gjigande 118 mln euro, në vitin e ardhshëm kryeministri nuk do të kursehet as në luksin e godinës kryeministrore, ku kemi 1.6 mln euro për rokonstruktison përsëri të kryeministrisë dhe zyrës së tij personale. Kemi shpërdormi të fondeve publike, dhe sektorët prioritarë, turizmi, sektorët e prodhimit nuk flitet për ta. Sektori i bujqësisë ka bërë hapa mbrapa, ndryshe nga ajo që ka thënë ministri”, shtoi ai.

LEXO EDHE:  Opozita të mos përsërisë gabimin e çadrës, kryetema e protestës duhet të jetë…

LEXO EDHE:  “Boshatiset” parlamenti/ Rama dhe Basha mbeten me “gisht në gojë”

Lidhur me buxhetin e sektorit të Bujqësisë, shefi i kabinetit të kreut të PD-së u shpreh se shifrat e publikuara nga ministri Blendi Çuçi nuk janë të vërteta.

“Nuk është 20 % më shumë, por është 3-4 për qind më i lartë. Mjafton të kapim një zë prej tyre, fondet për vaditje dhe kullim. Në viti e ardhshëm qeveria do të shpenzojë 4 mln euro më pak për kanalet e vaditjes, ujitjes dhe kullimit. Kryeministri dhe ministri i Bujqësisë krenoheshin sot sa i përket skemës se subvencioneve të fermerëve për sa i përket naftës, por ka qenë po kjo qeveri që në 2013 i bëri këto premtime”, theksoi Teliti./euronews

LEXO TE PLOTE