Connect with Us

Nisja e vitit të ri shkollor/ Ministria apel të fortë: Prindërit t’i masin çdo ditë temperaturën fëmijës

Shëndeti

Nisja e vitit të ri shkollor/ Ministria apel të fortë: Prindërit t’i masin çdo ditë temperaturën fëmijës

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë miraton protokollet për testimet serologjike në spitale private

Duke marë shkas nga nisja e vitit të ri shkollor, ministria e Shëndetësisë ka bërë një apel të fortë për nxënësit, mësuesit dhe prindërit.

MInistria kërkon kontributin dhe bashkëpunimin e nxënësve, prindërve dhe mësuesve, për të zbatuar rregullat e vendosura dhe për të sinjalizuar në kohë cdo rast të dyshuar, për të frenuar përhapjen e COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë i kërkon prindërve t’i masin çdo ditë temperaturën fëmijëve dhe të raportojnë çdo shqetësim të tyre, ndërsa mësuesve të jenë të kujdesshëm.

“Prindërit duhet t’i masin çdo ditë temperaturën fëmijës para se të niset për në shkollë. Për çdo shqetësim, mësuesit duhet të kontaktojnë koordinatorin e shkollës, i cili sinjalizon menjëherë strukturat shëndetësore. Ndërsa nxënësit, nëse gjatë qëndrimit në klasë kanë një shqetësim nga ana shëndetësore, të lajmërojnë menjëherë mësuesin e tyre.

LEXO EDHE:  Papa Francesku mban meshën në Sarajevë, mesazhe për pajtim

Të gjitha institucionet arsimore që sot kanë filluar mësimin duhet të zbatojnë me rigorozitet Udhëzimin mbi masat anti-COVID19 me qëllim parandalimin e përhapjes së virusit CARSCOV2.

Strukturat e sistemit shëndetësor janë në gatishmëri për t’ju përgjigjur çdo problematike, si dhe për të identifikuar dhe izoluar në kohë çdo rast të dyshuar”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Kapacitetet spitalore drejt fundit?/ Mira Rakacolli rendit elementët që mund të çojnë drejt rimbylljes

Publikuar

-

Nga

Kapacitetet spitalore drejt fundit? Mira Rakacolli rendit elementët, që mund të çojnë drejt rimbylljes!

Zëvendësministrja e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli foli për pandeminë e Covid-19 dhe masat që ka marrë Shqipëria për të përballuar fluksin në rritje të qytetarëve të prekur me Covid-19.

Ajo tha në Euronews Albania se janë marrë të gjitha masat, ndërkohë theksoi se po bëhet gjithçka për të evituar një rimbyllje të dytë, e cila siç është shprehur vetë kryeministri Rama do të ishte goditje e fortë për ekonominë shqiptare.

Zonja Rakacolli shtoi se janë shumë elementë, të cilët detyrojnë autoritetet shëndetësore të marrin vendim për një mbyllje tjetër. Për këtë znj. Rakacolli renditit rastet e reja, numri i të shtruarave dhe rritja e numrit të viktimave.

“Do jenë shumë faktorë. Nuk do të kemi një tregues të vetëm. Do të shikojmë rastet, shtrimet, dhe humbjet e jetës. Do jetë ndërthurje e këtyre faktorëve, që unë shpresoj që mos të ndodhë. Mbyllja varet nga shumë faktorë”, tha ajo.

E pyetur për kapacitet spitalore për të trajtuar pacientët e prekur me coronavirus, znj. Rakacolli theksoi se ka rezerva të konsiderueshme. Sipas saj, në katër spitalet Covid janë mbi 500 shtretër, ndërkohë shtoi se janë sasi e mjaftueshme për të përballur fluksin e të infektuarve.

LEXO EDHE:  Koronavirus/ A mund ta frenojë dot bota?

LEXO EDHE:  Simptomat e COVID-19/ Reagimi i pacientëve ende enigmë për mjekët

“Nuk janë ezauruar. Të dy spitalet covid kanë akoma kapacitetet që të mbushen. Gjatë kohës së “Lockdown” (mbylljes) u bë përgatitja për të përballuar një numër të shtuar. Është përgatitur spitali Covid 3 dhe 4, me infrastrukturën dhe me personel mjekësor të trajnuar. E them me shumë përgjegjësi këtë. Të katër spitalet kanë 550 shtretër, nuk janë ezuaruar as 50 %.Spitali “Shefet Ndroqi” është kthyer në covid. Sëmundje të tjera pulomonare po trajtohen në QSUT, në një repart të dedikuar për këtë punë. Në fillim nuk kishim këto kapacitete, në fillim s’kishim shtretër. Janë shtuar kapacitet, janë shtuar respiratorët dhe ventilatorët dhe janë bërë trajtimet e personelit mjekësor”, tha ajo. /euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gabimet që duhen evituar!/ Specialistët mjekësorë mesazh të qartë qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Gabimet që duhen evituar! Specialistët mjekësorë mesazh të qartë qytetarëve

Qytetarët sot nuk janë lejuar të lëvizen pa maska lirisht në rrugët e vendit tonë. Policia e Shtetit dhe ajo bashkiake kanë vijuar kontrollet në rrugë duke këshilluar qytetarët për mbajtjen e maskës.

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli në studion e “Ilva Now”, tha se qytetarët e kanë respektuar masën e re, e cila sipas saj, synon qartësisht uljen dhe shkëputjen e zinxhirit të infeksionit. Ajo tha se tashmë është provuar se mbajtja e maskës në mënyrë të duhur është efektive

“Më vjen shumë mirë se sot në krahasim me dje, duket se maska po behët pjese e jetës së përditshëm. Sot shumica e qytetarëve e kanë përdorur maskën, por sot kanë vënë re që është mbajtur në  mënyrë korrekte. Maska kur mbahet mirë, tashmë është vërtetuar që është efektive. Nëse nuk e ke mbajtur mirë maskën, ose ndryshe zëre se nuk e ka vënë fare.”, tha Rakacolli.

Gjithashtu edhe epidemiologu Ilir Alimehmeti ndau të njëjtin mendim me zv.ministren e Shëndetësisë, ndërkohë shtoi se maska duhet të mbulojë hundën, gojën dhe mjekrën.

LEXO EDHE:  “PD s’del parti e parë në zgjedhje”/ Endira Bushati: Basha të heqë dorë nga posti i kryeministrit

LEXO EDHE:  Foto-Video/ Prend Gjini i gjakosur brenda në makinë, momenti pas shpërthimit të eksplozivit

“Efikasiteti është provuar në mënyrë eksperimentale tek personeli shëndetësor. Maska duhet mbajtur siç duhet, duhet të mbulojë hundën, gojën, mjekrën, por duhet të ruajmë distancë. Është masë plotësuese, ta respektojmë këtë masë.”, tha Ilir Alimehmeti./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situatë e rënduar në spitalet Covid/ Ministria e Shëndetësisë thirrje të fortë qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Tjetër humbje nga bluzat e bardha/ Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 249 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët për të mbajtur detyrimisht maskën edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

“Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.

Përdorimi i barrierës mbrojtëse duhet të konsiderohet vetëm si një masë plotësuese dhe jo si zëvendësim i masave parandaluese. Ajo duhet të zbatohet së bashku me distancën fizike 1.5 – 2 m dhe higjienën e duarve.

LEXO EDHE:  10 shenja të rëndësishme që tregojnë se jeni gati të bëheni prindër

LEXO EDHE:  Tarifat dentare/ PD reagon ashpër

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19”, thuhet në deklaratëne  ministrisë së Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE