Connect with Us

Mësues të infektuar tek “Petro Nini Luarasi”/ Ish-deputetja e PD-së denoncon qeverinë

Aktualitet

Mësues të infektuar tek “Petro Nini Luarasi”/ Ish-deputetja e PD-së denoncon qeverinë

Publikuar

-

Ish-deputetja e PD-së denoncon qeverinë/ Mësues të infektuar tek “Petro Nini Luarasi”

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka denoncuar ditën e sotme se në disa shkolla ka mësues të infektuar me koronavirus.

Ajo tregoi për ‘News24’  se disa prindër kanë denoncuar pranë PD-së se në shkollën Petri Nini Luarasi ka mësues të infektuar me COVID-19.

“Sot ka qenë kaos total. Nuk ruhej distanca. Një pjesë e fëmijëve ishin pa maska. Kishte një çorganizim të shkollave në këtë fillim viti. U krijuan turma të mëdha jashtë shkollave. Ky është një tubim, që policia në një rast tjetër të ngjashëm s’do e kishte lejuar. Quhet tubim të një grupi personash, të ngjitur dhe pa maska. Prindërit janë shtyrë me njëri-tjetrin. Sa i vlen kjo fëmijës? informacionet që ne kemi, në rrethinat e Durrësit, Lezhës e Kurbin, situata të tilla dhe kushte të tilla, siç është dezinfektimi, është e pamundur. Dhe në shkollën në zonën e Freskut, është e pamundur kjo” tha ish-deputetja.

Ish-deputetja theksoi fëmijët dhe mësuesit nuk janë testuar, kësisoj ata nuk kanë nga ta dinë nëse janë të infektuar.

“Mund të ishim marrë masa të ndryshme. Prindërit nuk ishin njoftuar, se dinin se kush ishte mësuesja kujdestare e fëmijëve. Nëse do kishte një komunikim të mirë midis institucioneve shtetërore dhe shkollave e mësuesve, dhe më pas me prindërit dhe fëmijët, atëherë do ishte më mirë. Nëse fëmijët vinin sipas klasave në orare të ndryshme, do ishin shmangur disa probleme. Një pjesë e shkollave dukeshin se kishin marrë një pjesë të masave, kryesisht ne Tiranë. janë 78 shkolla në Kukës shikoni kushtet, nuk është vënë dorë fare. Në Kurbin janë shembur 3 shkolla, fëmijët janë lënë në harresë. Fëmijët dhe mësuesit nuk janë testuar, ata nuk e dinë nëse janë të infektuar apo jo. Ne denoncuam dje rastin e shkollës “Jeronim De Rada” , ku ¼ e stafit është pozitiv. A mendoni pak se nëse ky pozitivitet në një shkollë doli kaq, po në shkollat e tjera që nuk është bërë tamponi? Jeta e Erjon Veliajt dhe e stafit të tij është më e shenjtë, por jeta e fëmijëve dhe prindërve jo. Kanë marrë nëndrejtorët e shkollave në Tiranë dhe i kanë çuar tek shkolla Jeronim De Rada. Pse nuk harxhon shteti për një mbarëvajtje mësimdhënie. Ne nuk duhet të rrisim një brez COVID, por me një brez ku bëhet mësimdhënie. Një tjetër denoncim që erdhi në PD është që në shkollën Petro Nini janë disa mësues me COVID, por që nuk i është bërë tamponi. Denoncimi është bërë nga prindërit. Nuk e di nëse ata janë karantinuar. Duhet të dalë ministria e Arsimit dhe të flasë dhe të tregojë çfarë ndodh. Por a keni dëgjuar deri më sot se sa mësues janë testuar deri më sot?!”, tha Vokshi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Shqipëria hapa para me definimin e antisemitizmit”/ David Sassoli: Duhet ndjekur si shembull

Publikuar

-

Nga

“Shqipëria hapa para me definimin e antisemitizmit”/ David Sassoli: Duhet ndjekur si shembull

Presidenti i Parlamentit Europian, Davide Sassoli, ka përshëndetur Shqipërinë gjatë fjalës së tij në Forumin e Antisemitizmit.

Sassoli tha se Shqipëria ka bërë hapa para me definimin e antisemitizmit, ndërsa e cilësoi vendin tonë si shembull të qartë humaniteti.

Shqipëria ka bërë hapa para me definimin e antisemitizmit, kjo është pjesa e historisë tuaj krenare që i mbrojtët hebrenjtë dhe duke i fshehur ata. I gjithë ky është shembull i qartë i humanitetit tuaj. Shembulli i Shqipërisë duhet ndjekur nga kombe të tjera. Antisemitizimit duhet t’i krijojnë një front të bashkuar. Të bashkojmë forcat tona, kjo është prova e disatë që kemi një fat të përbashkët dhe një të ardhme për të jetuar së bashku”, deklaroi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Merr flakë magazina me bimë mjekësore/ Tymi mbulon zonën

Publikuar

-

Nga

Merr flakë magazina me bimë mjekësore/ Tymi mbulon zonën

Një magazinë ka marrë flakë pasiten e sotme në qytetin e Tepelenës.

Mësohet se magazina ishte e mbushur me bimë mjekësore sherebel.

Magazina është në pronësi të shtetasit  Kamber Aliu.

Shkak për rënjen e zjarrit mendohet të jetë bërë një shkëndijë elektrike.

Në vendngjarje ndodhen policia dhe forcat zjarrëfikëse./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama tregon historinë e dy vëllezërve shqiptarë/ Thirrje të fortë për antisemitizmin

Publikuar

-

Nga

Rama tregon historinë e dy vëllezërve shqiptarë/ Thirrje të fortë për antisemitizmin

Kryeministri Edi Rama, tha në Forumin Ballkanik Kundër Semitizmit, se shqiptarët kanë mbrojtur me jetën e tyre hebrenjtë që erdhën në vendin tonë.

Rama deklaroi se Shqipëria e sheh Izraelin dhe civilizimin hebre si shtyllë të bashkëjetesës, ndërsa tregoi historinë e dy vëllezërve shqiptarë që u vetësakrifikuan dhe përfunduan në kampe përqendrimi.

Shqiptarët e kanë parë bashkësinë hebraike si dritën e syve. Hebrenjtë u kthyen në Shqipëri në gur të çmuar, shabati ishte garantuar me të drejtë me ligj. Shqiptarët rrezikuan jetën për të mbrojtur hebrenjtë, ishin myslimanë dhe të krishterë, duke i mbrojtur edhe me jetën e tyre. Ka episode, ku dy vëllezër shqiptarë strehuan një familje hebreje dhe përfunduan në kampe përqendrimi, duke pretenduar se ishin ata hebrenjtë, që ata kërkonin. Edhe në të tashmen duhet ta luftojmë antisemitizmin, për të mbrojtur vlerat dhe parimet tona”, u shpreh ai.

Kreu i qeverisë bëri një thirrje të fortë lidhur me këtë çështje, të cilën e konsideron si një kërcënim real, që shkon përtej asaj që shënjestron.

LEXO EDHE:  Manastirliu zbulon marrëveshjen/ “Brenda muajit vijnë edhe 50 respiratorë të tjerë”

LEXO EDHE:  Ministria e Shëndetësisë bën bilancin/ Mbi 2 mijë të lënduar kanë marrë shërbim në spitale

Të përpiqemi e ndërgjegjësojmë se antisemitizmi është një kërcënim real që shkon përtej asaj që shënjestron. Së fundmi Kuvendi miratoi rezolutën e hartuar nga Shoqata e Përkujtimit të Holokaustit, por pa dashur të marr më shumë kohë nga koha juaj e çmuar, dua të them se kërcënimi më i madh me të cilin duhet të përballemi e ta krahasojmë me diçka të përhershme, nuk është vetëm shprehja e menjëhershme e antisemitizmit në formën e vet më të dhunshme por është relativizmi, i asaj që ndodhi gjatë Luftës së Dytë Botërore që është realisht burimi i kryerjes së kësaj të keqe mjaft të madhe nëse s’do jemi të bashkuar që ta shterojmë këtë burim”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE