Connect with Us

“Më kanë ofenduar ish-deputetë të PD”/ Shahini “zbrazet” pas largimit

Politikë

“Më kanë ofenduar ish-deputetë të PD”/ Shahini “zbrazet” pas largimit

Publikuar

-

“Më kanë ofenduar ish-deputetë të PD”/ Shahini “zbrazet” pas largimit

Ish ministrja e Arsmit, Besa Shahini është shfaqur e prekur sonte në “Open”, ku po flet për largimin e saj.

Ajo tha se shumicën e kohës është ndjerë e paragjykuar, duke theksuar se ish-deputetë dhe eksponentë brenda PD-së e kanë ofenduar dhe sulmuar duke marrë për bazë dialektin e saj.

“Më kanë ofenduar ish-deputetë të PD. Dhe eksponentë të tjerë, analistë që bëjnë pjesë në PD. LSI më pak.

Ata kanë shfrytëzuar një element të gabuar. Kanë ofenduar gjithë veriun e Shqipërisë jo vetëm Kosovën. Është antishqiptare. Kanë fyer dhe shumë votues të tyre.

LEXO EDHE:  PD akuza Ramës: Ke mbushur qeverinë me bij baballarësh të betuar kundër NATO-s

Është ok të kritikohet puna, por jo ok të kritikohet personi dhe dialekti. Unë jam paragjykuar shumë. Nuk mund të thuash që prej dialektit do të thotë që s’di. Pse je nga Kosova nuk mund të marrësh vendime të rëndësishme në Arsim”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Inceneratorët, afera më korruptive”/ Tabaku: Tani është radha e SPAK

Publikuar

-

Nga

“Inceneratorët, afera më korruptive”/ Tabaku: Tani është radha e SPAK

Jorida Tabaku, përfaqësuese e Partisë Demokratike, u shpreh në “Ditari” në A2 se ndryshimet kushtetuese të mazhorancës “ishin totalisht të panevojshme” dhe shtoi se ato “nuk kishin lidhje as me plotësimin e parakushteve të integrimit në BE dhe as me plotësimin e detyrimeve të OSBE/ODIHR për një reformë të plotë zgjedhore”.

“Ndryshimet u bënë me një qëllim: si të manipulojmë sistemin për të marrë maksimumin e mundshëm të votave. Kur bëhet fjalë për integrimin, të gjithë palët kemi rënë dakord që është prioritet. Nuk ka për të ndodhur kurrsesi mbajtja me forcë e pushtetit. Çfarëdo që të bëjnë këta me sistemin, largimi i qeverisë është i paevitueshëm. Thirrjet e komisionerit për zgjerimin duhen dëgjuar sepse përderisa bën thirrje komisioneri, kjo do të thotë se parakushti për Reformën Zgjedhore nuk është plotësuar. Nuk ka pasur konsensus të plotë për këto ndryshime kushtetuese”, deklaroi Tabaku.

“Është hera e parë në 30 vite që Reforma Zgjedhore bëhet pa konsensus, pavarësisht se kanë ndodhur shumë gjëra në jetën politike të vendit”, shtoi Tabaku, e cila foli edhe për kallëzimin në SPAK të Partisë Demokratike për inceneratorët.

“Nuk ka pasur kurrë një aferë më të madhe sesa inceneratorët. Janë mbi 430 milionë euro të dhëna pa garë te miqtë personalë të ministrit Arben Ahmetaj. Dosjen e kemi dorëzuar në SPAK dhe duhet të nisin hetimet. Ne kemi 3 vite që e kemi nisur këtë çështje, shumë media nuk e kanë pasqyruar këtë gjë. Vetëm në javët e fundit, kur afera u thellua, u rrit vëmendja. Duke pasur parasysh se të gjitha provat ishin atje, SPAK-u duhet të niste hetimin para se të depozitonte kallëzim PD-ja. Tani është në dorën e tyre për të çuar para drejtësisë të përfshirët te afera e incineratorëve”, u shpreh Tabaku.

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit vë në lëvizje PD-në/ Vokshi: Po përgatisim kallëzim penal ndaj Ramës e Veliajt

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit vë në lëvizje PD-në/ Vokshi: Po përgatisim kallëzim penal ndaj Ramës e Veliajt

Në lidhje me projektbuxhetin e vitit 2021, Tabaku e cilësoi atë si jorealist: “Ai i paraqitur tani nga PS-ja është program elektoral, por nuk kam parë buxhet më butaforik, pa bazë dhe më pak realist. Parashikojnë rritje të të ardhurave me 10%, por çfarë politike po ndërmarrin këta për këtë rritje? Parashikojnë që do të rritet ekonomia me 5,1%, por si do të ndodhë kjo rritje kur jemi -6% tani? Po të lexosh buxhetin, nuk e kupton dot se kush është prioriteti i kësaj qeverie. Asgjë nga ai buxhet nuk ka për t’u realizuar”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Afera e inceneratorëve/ Pse u detyrua të flasë “fantazma” Stela Gugallja?

Publikuar

-

Nga

Gjatë një puntate të emisionit ‘Opinion’, ku ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj u shfaq me një mal me shkresa për të mbrojtur aferën e inceneratorë, pati disa pasazhe sa qesharake aq edhe serioze që tregojnë shumë.

Në një moment të emisionit, pasi Ahmetaj ka pranuar se në aksidentin e Kumanovës ka qenë në makinë me bashkëshortët Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja, gazetari Mentor Kikia e pyeti: Si i ke i njohur këta që i ke pasur miq edhe përpara se të merrnin PPP-të e inceneratorëve?!

Përgjigjja e Ahmetajt ishte: Ore Mentor po pse bën kështu, shko takoji, pi një kafe dhe fol!

Edhe më vonë kur moderator Fevziu bëri të njëjtën pyetje, por duke përfshirë edhe protagonistin e tretë të aferës së inceneratorëve Klodian Zoton, mori të njëjtën përgjigje: O Blendo po ik takoji vetë, pi një kafe dhe fol…

Pra sugjerimi i Ahmetaj për gazetarët që duan të dinë diçka më shumë për treshen misterioze të industrisë së djegies së mbetjeve me vlerë 430 milion euro nga buxheti i shtetit është: “paraqituni se ju sqarojnë ata vetë me `kafe`”.

Në fakt askush nuk pret që Gugallja, Mërtiri dhe Zoto të jenë të gatshëm që të shpjegojnë dhe tregojë lidhjet “specifike” që kanë me Ahemtajn, Edi Ramën, Lefter Kokën dhe Erion Veliajn.

Por këta të fundit si zyrtarë të lartë të shtetit që iu kanë dorëzuar në mënyrën më mafioze atyre, gati gjysmë miliard euro të taksapaguesve shqiptarë, e kanë për detyrë që të sqarojnë mediat dhe publikun.

Gjithsesi mediat dhe posaçërisht BIRN gjatë kohës që bëri investigimin e bujshëm për këtë aferë gjigante, tentoi disa herë që të lidhej me Stela Gugalla e ta pyeste për denoncimet, lidhjet dhe akuzat që po i bëhen.

Por ajo së bashku me Mërtirin dhe Zoton, edhe për media të tjera kanë qenë sistematikisht të padisponueshëm.

Kjo “omertë” vazhdoi deri sa Lulzim Basha tregoi se ata që Gugallja i ka mbi kokë, po i bëjnë presion që nëse thirret nga SPAK, të heshtë. Deklarata dhe paralajmërimi ishte:

“Prej më shumë se një jave i kërkoj SPAK-ut të nisë hetimet për aferën e mafias së inceneratorëve. Një nga personat kyç për hetimin e inceneratorëve, është vënë nën presion nga mafia. Mafia e plehrave, presion mbi një prej personave kyç në skemën mafioze të inceneratorëve, Stela Gugallja. Nëse përgjegjësit e kësaj afere arratisen, përgjegjësia është e SPAK-ut. Paralajmëroj SPAK-un se nëse ndonjë prej të dyshuarve kryesorë në aferën e plehrave largohet, do të jetë përgjegjësia e SPAK”

Pra Basha paralajmëroi se pronarët dhe përfituesit e vërtetë që fshihen pas emrit të Stela Gugallës në aferën e inceneratorëve, nga frika e një hetimi serioz të SPAK po e mbajnë nën presion atë, për të qepur gojën.

Kaq mjaftoi që gruaja që u bë administratore e “Albtek-Energy” (e cila kontrollon PPP-të e inceneratorëve), kur ishte vetëm 23 vjeç; pikërisht ajo që nuk kishte denjuar të fliste kurrë publikisht, edhe pse akuzat dhe denoncimet kanë qenë flagrante, këtë të martë e “nxori kokën në media”.

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit vë në lëvizje PD-në/ Vokshi: Po përgatisim kallëzim penal ndaj Ramës e Veliajt

LEXO EDHE:  Basha e ktheu PD-në në agjenci gjobash

Deri dje mbrojtjen e pronarëve me letra të inceneratorëve e kishte marrë përsipër Ahmetaj dhe vetë Edi Rama, me gjithë enturazhin e tij politik e mediatik.

Mjaftoi deklarata e fortë e kreut të PD-së Lulzim Bashan në konferencën e fundit me gazetarët, që Gugallja (të cilës nuk i gjen dot as fotografi në internet), të kërcejë në media dhe madje të sulmojë denoncuesit e saj.

Duket se po këta pronarë realë të parave që përfitohen nga kjo aferë qindra-milionëshe në euro të cilët deri më tani nuk e kishin lejuar Gugalljan që të fliste me gazetarët (Të pijë `kafe` po), e urdhëruan që pas alarmit të Bashës, të dilte urgjentisht në media për të thënë se nuk po i bënte askush presion. Film i parë ky sa herë që mafies i duhet që të zbatojë kodin e heshtjes, Omerta.

Por çfarë tha Stela, pa shfaqur sigurisht fytyrën, së cilës i ka shkuar “çmimi” 430 milion euro?!

“Nuk jam dhe nuk ndihem për asnjë moment e kërcënuar apo e shantazhuar nga askush. Në jetën e biznesit dhe jashtë saj nuk jam përfshirë në asnjë veprimtari të paligjshme që të më bëjë objekt shantazhi apo kërcënimi. I vetmi që më ka vënë nën presion dhe më shantazhon është zoti Lulëzim Basha dhe njerëz rreth tij. Prej kohësh jam vënë nën sulme politike nga Partia Demokratike, në të cilën unë dhe familja ime kemi aderuar si anëtarë që në lindjen e saj, duke e mbështetur prej viteve 90”.

Pra sulmoi Bashën dhe PD-në, mbrohet me fisin `demokrat`, se po i bienë në qafë “të vetët”…

Asnjë fjalë se si u gjend ajo 23-vjeçare që brenda 24 orëve mori 23 milion euro pa kryer asnjë punë, në krye të një PPP-je që po rezulton një nga aferat më të mëdha në rajon dhe më gjerë!

Se si ia doli Stela “e vogël” që brenda një dite të rreshtonte për të firmosur, gjithë qeverinë Rama në 16 dhjetor të vitit 2014. Që kompania e saj me buxhet 100 mijë lekë të fitonte PPP e majme për inceneratorin e Elbasanit, etj, etj.

Por ndoshta, s`kemi pse e fajësojmë. Ndoshta nuk po e bën në media transparencën e historisë së 430 milion eurove, sepse po përgatitet që të rrëfehet në SPAK, nëse duan ata gjithmonë.

E aty nuk besojmë se do ta pyesin, se në çfarë viti i është anëtarësuar babai në Partinë Demokratike!/ Syri

Skandali i inceneratorit të Fierit/ Ministria e Financave e pranon: Nuk u përmbushën pikat e kontratës

Thellohet skandali me inceneratorin e Fierit/ Faktet, “këmbanë alarmi” për SPAK

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paralajmëron Blushi i Metës/ Të gjithë anëtarët e SSSR-së, do të marrin përgjigjet e duhura

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas deklaratave të kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla.

Në një postim në rrjetet sociale, Blushi shkruan se Ball aka bërë fyerje të papranueshme gjakut të Dëshmorëve të Atdheut.

Gjithashtu ai paralajmëron se nga sot e në vijim “Sektori i Strukturuar Spiropalist i Rilindjes do të marrin përgjigjet e duhura”.

Të dashur kolegë gazetarë,

Në përgjigje të interesimit tuaj për një reagim ndaj deklaratave të z.Balla, më duhet t’ju kujtoj se për shkak të fyerjeve të papranueshme që ai personalisht u ka bërë gjakut të Dëshmorëve të Atdheut, kam vendosur të mos i kthej më përgjigje, atij, dhe të gjithë anëtarëve të Sektorit të Strukturuar Spiropalist të Rilindjes (SSSR), deri ditën kur të kërkojnë falje dhe të shfaqin pendesë të thellë.

Por sigurisht, pa përgjigje nuk do të mbeten!

Nga sot e në vijim, të gjithë anëtarët e SSSR-së, do të marrin përgjigjet e duhura nga disa prej Ndihmësve të mi.

Ju bëj me dije se pas pak, përgjigjen për z.Balla do ta japë Ndihmësja, znj.Sara Lleshi.”-shkruan Tedi Blushi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE