Connect with Us

Kryeministri Italian mbështet hapur Shqipërinë/ Integrimi në BE duhet absolutisht të vazhdojë

Aktualitet

Kryeministri Italian mbështet hapur Shqipërinë/ Integrimi në BE duhet absolutisht të vazhdojë

Publikuar

-

Kryeministri Italian mbështet hapur Shqipërinë/ Integrimi në BE duhet apsolutisht  të vazhdojë

Kryeministri italian, Giuseppe Conte ka marr pjesë në Konferencën për 45 vjetorin e Traktatit të Helsinikit, mbajtur sot në Romë në Pallatin Borromeo.

Ai ka deklaruar se integrimi i Shqipërisë  në BE dhe i vendeve të ish-Jugosllavisë duhet të vazhdojë.

“Janë pesë vende të ish Jugosllavisë dhe Shqipëria, të cilat  aspirojnë të jenë pjesë  e familjes europiane. Është një proces shumë kompleks e shumë delikat”, shtoi  Conte.

Kryeminstri Italian u shpreh i bindur se ky proces duhet absolutisht të vazhdojë, raportojnë mediat italiane.

LEXO EDHE:  Operacioni “Forca e Ligjit”/ BE paralajmëron Lleshajn

Për më tepër ai tha se procesi i integrimit europian i këtyre vendeve duhet të kryhet sepse nëse nuk arrihet ky objektiv do të rrezikojmë të shohim këto vende të heqin sytë nga Europa dhe të kërkojnë aleatët e tyre të vjetër.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Shfryhet” OFL/ GJKKO i heq sekuestron makinës së blinduar të Lulzim Berishës

Publikuar

-

Nga

“Shfryhet” OFL/ GJKKO i heq sekuestron makinës së blinduar të Lulzim Berishës

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korupsionit ka vendosur të heqë sekuestron, makinës së blinduar të Lulzim Berishës, ish-kreut të “bandës së Durrësit”.

Kujtojmë këtu se më 21 shkurt, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit i ka dërguar Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar 5 rastet e para të pronave të sekuestruara në bazë të akteve normative në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit”, ku mes tyre ishte edhe automjeti BMW i Lulzim Berishës.

Por, sot GJKKO ka vendosur të heqë sekuestron, pasi sipas avokatit të Lulzim Berishës, Detar Hysi, mjeti në fjalë ishte me dokumente të rregullta.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

U kap me kanabis dhe fishekë në banesë/ Arrestohet 25-vjeçari në Tropojë

Publikuar

-

Nga

U kap me kanabis dhe fishekë në banesë/ Arrestohet 25-vjeçari në Tropojë

Policia e Tropojës ka zhvilluar një operacion në fshatin Cërnicë, ndërsa ka vënë në pranga një 25-vjeçar me inicialet K.B.

Policia bën të ditur se gjatë aksionit janë sekuestruar lëndë narkotikr kanabis sativa dhe fishekë.

Policia në bazë të informacioneve të marra ka ushtruar kontroll dhe ka arrestuar K.B. Këtij të fundit iu gjet 184 gram kanabis dhe 80 fishekë.

“Efektivët e Komisariatit të Policisë Tropojë, në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative se një shtetas posedonte dhe shpërndante lëndë narkotike në doza të vogla, kanë ushtruar kontroll në banesën e shtetasit K. B., banues në fshatin Cërnicë, Tropojë. Si rezultat i kontrollit në banesën e tij, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 184 gramë lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa dhe 80 fishekë”, thuhet në njoftimin e Policisë.

LEXO EDHE:  Rovena Stefa shpërthen ndaj Arjan Çanit/ “Antishqiptar, duhet të thirrej nga Prokuroria”

LEXO EDHE:  BE dridhet - Cipras në Moskë

Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tropojë, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ata kanë vjedhur më shumë, ne do vjedhim më pak”/ Revoltohet Shehi: A ka tallje më të madhe me shqiptarët?

Publikuar

-

Nga

“Ata kanë vjedhur më shumë, ne do vjedhim më pak”/ Revoltohet Shehi: A ka tallje më të madhe me shqiptarët?

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi ka komentuar deklaratat e kryeministrit Edi Rama, i cili në disa dalje mediatike, është shprehur se “Ne nuk jemi të mirë, por më të mirë se ne nuk ka.”.

Sipas Shehit, Rama po iu thotë shqiptarëve se “Ata kanë vjedhur më shumë , ne do vjedhim më pak.

“Ne nuk jemi të mirë, por më të mirë se ne nuk ka. Pra, ai po thotë se ata kanë vjedhur më shumë , ne do vjedhim më pak?

Kështu justifikohet, ata kanë vjedhur dhe ne do vjedhim?

LEXO EDHE:  Plani vjeshtë-dimër/ Manastirliu: Dyfishojmë kapacitetet për trajtimin e pacientëve me COVID, edhe në spitalet rajonale

LEXO EDHE:  Plani vjeshtë-dimër/ Manastirliu: Dyfishojmë kapacitetet për trajtimin e pacientëve me COVID, edhe në spitalet rajonale

Nxori një leje të Bashës, po pse ky është justifikim? Sepse edhe të tjerë kanë menduar se mund të vjedhin. A ka tallje më të madhe me shqiptarët?

Ata që kanë firmosur në emër të shtetit shqiptar dhe kanë vjedhë paratë e shqiptarëve, duhet të vihen në pranga.”-tha Dashamir Shehi në A2 CNN./ CNA.al

LEXO TE PLOTE