Connect with Us

Kokëdhima debat me gazetarin: As ato 30 mijë lek të qelbura nuk ia u jep lojtarëve

Sport

Kokëdhima debat me gazetarin: As ato 30 mijë lek të qelbura nuk ia u jep lojtarëve

Publikuar

-

Presidenti i klubit të Apolonisë, Koço Kokëdhima, ka pranuar në studion e “Rubrika Sportive” se te klubi, lojtarët paguhen pranë minimumit jetik. Në një debat me avokatin Fation Shehu, ai e ka cilësuar si diçka normale një gjë të tillë, ndërsa ka mohuar faktin public se edhe kjo rrogë nuk u ishte paguar dhe se kishte kërkuar të linte skuadrën që nuk paguhej prej shumë muajsh me nëj kërkesë ndaj Këshilit Bashkiak.

Në vijim, pjesë nga debati në studio…

Shehu: Thatë që klubet nuk janë përgjegjës të informalitetit, por unë mendoj që janë përgjegjës në momentin që kapen dhe është ligji ai që duhet t’i kapi.  Në Shqipëri, klubet e futbollit kanë dy kontrata dhe është lehtësisht e faktueshme…

Kokëdhima: Për kë klube e thua këtë, e thua edhe për Apoloninë këtë?

Shehu: Do të flasim edhe për Apoloninë, sa janë rrogat që deklaroni në shtet?

Kokëdhima: Aq sa janë të vërtetat.

Shehu: Sa janë shifrat? Ju keni futbollistë të deklaruar me 30 mijë lekë në shtet dhe minimum jetik për të jetuar në Shqipëri është 26 mijë lekë. Një profesionist që ka karrierë jo më shumë se 10 vjet, e mbani me minimum jetik, si do të luajë futboll ai?

Kokëdhima: Pse ça do ti që të bëjmë ne, do ti që t’i japëim më shumë lekë ne?

Shehu: Jo t’i japësh më shumë lekë, ta trajtosh siç e meriton.

Kokëdhima: Ne e trajtojmë me dinjitet të plotë.

Shehu: Ku është diniteti, që ti i paguan rrogën?

Kokëdhima: Që i krijojmë kushte.

Shehu: Po për korrektësinë, i paguani?

Kokëdhima: Në mënyrë perfekte.

Shehu: Dy vite më parë i keni kërkuar largimin Këshillit Bashkiak të Fierit se nuk keni mundësi të paguani dhe keni disa muaj pa paguar futbollistët e Apolonisë, e mohoni këtë gjë?

Kokëdhima: Nuk është e vërtetë.

Shehu: Nxjerrim kronikën, që keni bërë kërkesë. A jeni presidenti i Apolonisë? Këshilli është mbledhur se nuk paguheshin futbollsitët.

Kokëdhima: Nuk është e vërtetë, si mund të gjykosh ti si mund të bëjmë ne kontratën.

Shehu: E gjykoj, e gjykoj. Ti po bën kërkesa për moral, del e thua ne jemi të diskriminuar ndërkohë që ai zotëria tha trajtoheni si fasoneri.

Kokëdhima: Bëje, bëj edhe borizanin e atij zotërisë së qeverisë, bëje.

Shehu: Atë e ke bërë ti, jo unë, unë s’jam politikan. Me çfarë po shoh unë, e vetmja zgjidhje që po i jepni kësaj situate e momenti, është vetëm emri i partisë tuaj. Nuk mund të më thuash dot ti mua të bëj borizanin e askujt se unë jam profesionist i lirë, ju jeni politikan. Me akuza, se e pashë që në fillim të emisionit që atij i thoni turp, këtij i drejtoheni turp, mua më drejtohesh borizan. Të lutem ki etikë në komunikim dhe në etiketim të drejtpërdrejtë se unë po të drejtohem me respekt dhe fakte.

Kokëdhima: Cilat fakte?

Shehu: Po të vërtetoj tani që nuk i keni paguar me muaj dhe thoni i kam paguar me radhë. Tani korrektësinë tuaj, e vetmja gjë që keni detyrë, edhe atë 30 mijë lekësh të qelbur, më falni për fjalorin, as atë nuk ia jepni atij futbollsitit.

Kokëdhima: Ti nuk e meriton të jesh këtu.

Shehu: Pse e meriton ti të jesh këtu? Çfarë përfaqëson ti?

Kokëdhima: Ato të qelburat mbaji ti, ti nuk gjyon dot këto marrëdhëniet e lira civile. Janë marrëdhënie në lirinë e plotë të palëve e nuk i gjykon dot.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Tomi

    14 Shtator, 2020 at 11:56 am

    owned 🙂

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Milani nuk di të ndalet/ Mposht edhe Celtic, shënon Hague

Publikuar

-

Nga

Milan ka marrë një fitore më të lehtë sesa është pritur kundër Celtic. Skuadra e Milan ka fituar 1-3 në transferte kundër skuadrës skoceze, ‘Rossoneri’ vulosën fitoren e tyre në pjesën e parë, kur gjetën golin dy herë.

Ishte fillimisht Krunic ai që shënoi me kokë, pas asistimit të Samu Castillejo, atëherë kur luhej minuta e 14’. Brahim Diaz e çoi skuadrën më të qetë në dhomat e zhveshjes kur në minutën e 42’ shënoi pë 0:2.

Celtic provuan të kthehen në lojë me golin e Elyounoussi (76’), por kjo ishte krejt çfarë nikoqirët bënë. Shpresat e skocezëve u shuan në minutën e 92′ nga goli i Hague, i cili vulosi rezultatin final.

Milan kanë shënuar kështu 2+ gola në 10 ndeshje radhazi për herë të parë që nga dhjetori i vitit 1964, pas 56 viteve. ‘Rossoneri’ e nisin kështu fazën e grupeve me tri pikë, kurse Celtic do të shpresojë për pikët e para në xhiron tjetër.

LEXO TE PLOTE

La Liga

“El Clasico”, caktohet arbitri që do vendosë drejtësi

Publikuar

-

Nga

Është mësuar gjyqtari për ndeshjen më të madhe në botën e futbollit. Këtë të shtunë, Barcelona pret Real Madridin në ‘Camp Nou’, për ndeshjen spektakolare.

Është mësuar se Martinez Munuera do të jetë gjyqtari që ndanë drejtësinë në këtë takim. Ndeshja mes Barcelonës dhe Real Madridit do të luhet me fillim nga ora 16:00.

Të dy skuadrat vijnë nga një formë jo e mirë në La Liga, kurse në Ligën e Kampionëve, Barcelona ka shënuar fitore të thellë, përkundër Realit që pësoi nga Shakhtar Donetsk. Mbetet të shihet se kujt do t’i sjell më shumë fat Munuera.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Përmbysi rezultatin me golin e tij/ Kumbulla habit gazetarin pas ndeshjes: Ja kujt ja dedikoj

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla ka realizuar një debutim ëndrrash në Europa League. Në të parën ndeshje jashtë Italisë arrin të shënojë gol. I pari në Europë dhe i pari me fanellën e Romës për të. E vlera i shtohet edhe më shumë nga fakti se mban peshën e fitores, pasi ishte pikërisht mbrojtësi shqiptar ai që i dha 3 pikët e para në Europa League verdhekuqve.

Në një intervistë për “Sky Sport” pas përfundimit të ndeshjes, “heroi” Kumbulla ka rrëfyer emocionet e golit, si dhe është shprehur se kalimin nga Verona në një skuadër si Roma po e menaxhon mjaft mirë vetëm për shkak të klubit verdhekuq.

“Ishte një debutim i pabesueshëm, shënova dhe falë golit tim fituam. Jam më i lumtur me ekipin sesa me golin personal. Në pjesën e parë ata bënë më shumë presion, ne luftuam por kjo është normale në këtë fushë. Në pjesën e dytë kemi pasur më shumë kontroll të lojës dhe më shumë shanse.

A jam ndjerë gati për kalimin te Roma? Kjo falë vetëm ekipit, trajnerit dhe stafit që më bëri të integrohem menjëherë: pa to nuk do të ishte e mundur. Golin ia dedikoj skuadrës, ne fituam në një fushë të vështirë”, ka thënë Marash Kumblla./Sport Ekspres

LEXO TE PLOTE