Connect with Us

Katër viktima në 24 orë/ Bie ndjeshëm numri i të infektuarve në Kosovë

Kosova & Rajoni

Katër viktima në 24 orë/ Bie ndjeshëm numri i të infektuarve në Kosovë

Publikuar

-

Mjekja pediatre infektohet me koronavirus/ Mbyllet Qendra Shëndetësore

Bie numri i infektimeve nga  koronavirusi në Kosovë.

Gjatë 24 orëve të fundit, Instituti i Shëndetit Publik në Kosovë raporton se kanë humbur jetën katër pacientë të infektuar, si dhe janë regjistruar 55 raste të reja.

Numri total i rasteve pozitive është 14.692 raste nga 58.425 persona të dyshuar. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 150 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.585 raste./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Pandemia imponon punën online/ Si do të veprojë parlamenti?

Publikuar

-

Nga

Situata e pandemisë imponon mënyra të reja në organizimin e mbledhjeve të institucioneve shtetërore. Si do të zhvillohet puna në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut pas zbulimit se tre deputetë janë pozitivë me COVID-19.

Në mungesën e tre deputetëve në mbledhjet plenare nuk ka shumicë. Në koordinimin e parë me grupet parlamentare nuk është arritur pajtueshmëri për ndërprerjen e punës me prezencë fizike.

Kryeministri Zoran Zaev thotë, se Maqedonia e Veriut duhet të ndjekë praktikat e vendeve tjera, ku parlamentet po funksionojnë online për të mos rrezikuar jo vetëm shëndetin, por edhe miratimin e ligjeve të domosdoshme për përballje me pandeminë.

“Qeveria seancën e rradhës do ta ketë online. Ne ende nuk kemi person me simptoma apo të infektuar, por në bazë të rekomandimit të Komisionit për Sëmundje Infektive na u tha se në përputhje me numrat, duhet të përgatitemi për seanca online. Besoj se edhe Parlamenti do të ketë mirëkuptim dhe do ta pranojë punën në online”, është shprehur Zaev.

VMRO-DPMNE: Seancat online janë antikushtetuese

Opozita është kategorikisht kundër mënyrës së punës online në Parlament. Sipas VMRO-DPMNE-së puna online është antikushtetuese. Deputeti i VMRO-DPMNE-së Antonio Milloshoski vlerëson, se kjo kërkesë e pushtetit është në kundërshtim me Kushtetutën.

“Nga aspekti juridiko-kushtetues parlamenti nuk mund të punojë dhe të vendosë përmes aplikacionit online, pasi ka një normë kushtetuese, e cila kërkon praninë e deputetëve në seancat, shumicën nga numri i përgjithshëm i deputetëve”, thotë deputeti Milloshoski. Opozita maqedonase konsideron, se shumica ka dalë me një nismë të tillë pasi nuk ka shumicën në parlament pas infektimit me koronavirus të tre deputetëve, apo një më pak se numri i nevojshëm për mbajtje të seancave dhe votimit të ligjeve në rast se ato bojkotohen nga opozita.

Edhe opozita shqiptare shprehet kundër mënyrës së punës online në parlament. Deputeti i Alternativës Zejd Rexhepi thotë, se parlamenti duhet të punojë me prezencë fizike siç është e paraparë me kushtetutë dhe ligjet përkatëse.

“Parlamenti i përmbush të gjitha kushtet preventive për mbrojtjen kundër pandemisë, ndaj konsiderojmë që është e pavlerë kërkesa për funksionim online të institucionit ligjvënës. Çdo veprim tjetër pa konsenzus e vdes demokracinë dhe është në kundërshtim me vlerat ligjore ”, vëren Rexhepi.

LEXO EDHE:  Dyshonte se kishte infektuar të tjerë/ I jep fund jetës infermierja me koronavirus

LEXO EDHE:  “Shpresoj ta kaloj edhe këtë sfidë”/ Një tjetër deputet shqiptar pozitiv me koronavirus

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së Izet Mexhiti thotë, se sa i përket mënyrës se si më tutje do të vazhdojë puna në parlament, është i nevojshëm konsensus nga të gjitha partitë politike parlamentare. Por për deputetët e prekur nga COVID-19 duhet t’ju mundësohet që të punojnë online dhe të ushtrojnë detyrVn për të cilën janë votuar nga qytetarët.

Ristevski: Ndryshimi i rregullores mundëson punën online

Njohësit e çështjeve juridike thonë se puna online e parlamentit nuk mund të nisë pa ndryshimin e rregullores mbi punën e kuvendit.

“Duhet të ketë ndryshime në rregullore, ndërsa sa i përket kushtetutshmërisë së kësaj çështjeje, mendoj se nuk ka shkelje. Është e vërtetë se ka dallim sa i përket kualitetit të seancave pasi nuk është njëjtë kur ato mbahen me prani të deputetëve në sallë dhe nga distanca, komunikimi mes deputetëve është më i frytshëm, ka debat ”, thotë Temellko Ristevski profesor i së Drejtës Kushtetuese.

Profesori universitar për çështje juridike Bashkimi Selmani thotë se në shumë vende të botës tashmë të gjitha aktivitetet po zhvillohen online, përfshirë edhe punën e parlamenteve të tyre, por ai nuk përjashton edhe mundësinë që të ketë edhe keqpërdorime në situata të këtilla, ndaj konsideron se është mirë që të ketë aktivitete të kombinuara.

“Nëse gjithçka zhvillohen nga distanca atëherë shumë punë dhe procese do të ndërpriten. Deri më tani është treguar se puna online nuk e ka efikasitetin e duhur. Ky sistem mund të aplikohen në raste individuale, por jo edhe kolektive që i gjithë Parlamenti të punojë online”, thotë Selmani./DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Kosovë/ Shkon në 650 ai i viktimave

Publikuar

-

Nga

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Kosovë/ Shkon në 650 ai i viktima

Në Kosovë u konfirmuan këtë të mërkurë 80 raste të reja me koronavirus dhe një viktimë.

Shifrat u bënë të ditura nga drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani, në një konferencë për media.

Ramadani tha se ditëve të fundit “ka rritje të lehtë të rasteve pozitive”.

Rastet e fundit rezultuan nga testimi i 650 mostrave.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë/ Çifti i të moshuarve nga Korça mundin koronavirusin

LEXO EDHE:  Lindjet tkurren me 12%, vdekshmëria foshnjore rritet ndjeshëm/ Ja arsyet

Ramadani po ashtu tha se në 24 orët e fundit janë shëruar 55 pacientë nga koronavirusi.

Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë arrin në 16,425, i viktimave në 650 dhe i të shëruarve në 14,460./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova merr donacion 100,000 teste PCR për koronavirus

Publikuar

-

Nga

Kosova merr donacion 100,000 teste PCR për koronavirus

Fondacioni për Shoqëri të Hapur (KFOS) i dhuroi Kosovës 100,000 teste për koronavirus, të njohura si PCR.

Kostoja e tyre është 1.5 milion euro, tha në një postim në Facebook ministri i Shëndetësisë i Kosovës, Armend Zemaj.

“Donacioni është kontribut i çmueshëm në rritjen e fuqisë testuese për diagnostikimin e infeksionit COVID-19 në Kosovë, për çka e falënderoj zotin Luan Shllaku, drejtor ekzekutiv i Fondacionit për Shoqëri të Hapur (KFOS), si dhe kryeministrin [e Kosovës] Avdullah Hoti për angazhimin e pakursyer për dhe rreth këtij donacioni, duke e iniciuar dhe realizuar atë”, tha Zemaj.

Xhevat Jakupi, nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, i tha Radios Evropa e Lirë se me pranimin e donacionit prej 100,000 testesh PCR, Kosova do t’i ketë në dispozicion 130,000 teste për qytetarët.

“Jemi duke punuar me Bankën Botërore, që të hapim laboratore PCR në qendrat rajonale të shëndetit publik. Tashmë është nënshkruar kontrata me furnizues nga Banka Botërore, në vlerë prej 2 milionë dollarësh”, tha Jakupi.

“Pritet që brenda një muaji, këto aparate të jenë në Kosovë. Kemi filluar me trajnimin e personelit të qendrave rajonale të shëndetit publik, për kryerjen e testeve PCR. Aktualisht, i kemi 130,000 teste në dispozicion. Po ashtu është një procedurë brenda Ministrisë së Shëndetësisë për blerjen emergjente edhe të 60,000 testeve PCR dhe është në shqyrtim”, shtoi Jakupi.

LEXO EDHE:  Rëndohet bilanci/ Ndërron jetë në spitalin Infektiv pacientja 52-vjeçare

LEXO EDHE:  Lindjet tkurren me 12%, vdekshmëria foshnjore rritet ndjeshëm/ Ja arsyet

Kosova i ka regjistruar rastet e para me koronavirus në muajin mars.

Prej atëherë, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë, janë testuar gjithsej 76,623 persona për koronavirus.

Aktualisht, numri i rasteve pozitive qëndron në 16,425, i viktimave në 650 dhe i të shëruarve në 14,460./rel

LEXO TE PLOTE