Connect with Us

Kaos në futbollin shqiptar, 4 klube rrezikojnë përjashtimin. Ja arsyeja

Super Liga

Kaos në futbollin shqiptar, 4 klube rrezikojnë përjashtimin. Ja arsyeja

Publikuar

-

Kampionati i Kategorisë së Parë rrezikon shumë të përfundojë me një grup. Shumë klube të kësaj kategorie kanë probleme serioze që kanë të bëjnë kryesisht me stadiumet dhe akademitë, me ekipet e moshave, kështu që rrezikojnë licencimin për sezonin e ri.

“Panorama Sport” mëson nga burime konfidenciale se kjo situatë e përsëritur në fakt ka bërë që Federata Shqiptare e Futbollit të marrë në konsideratë variantin e një kampionati me një grup të vetëm në të Parën, të përbërë nga 14 skuadra. Është një hipotezë për momentin, megjithatë problematika mund të shtyjë drejt një vendimi të tillë. Është pikërisht kjo arsyeja që ende nuk është bërë e ditur publikisht ndarja e grupeve.

Sipas rregullores së miratuar më parë, kampionati i ri i së Parës duhet të zhvillohet me 2 grupe, secili me nga 9 skuadra, pra 18 në total, por që mund të përfundojnë në 14 dhe të bashkohen pastaj në një grup të vetëm. Emrat e klubeve që rrezikojnë më shumë licencimin nuk bëhen të ditura nga FSHF-ja, ajo që dihet me siguri është se skuadrat me probleme janë shumë.

PRECEDENTI – Deri këtu në rregull, por a do të krijonte ndryshimi i mundshëm i strukturës së Kategorisë së Parë një precedent? Sigurisht që po, sepse ndryshimet duhen parashikuar shumë kohë më parë në rregullore, nuk mund të bëhen tani për tani. Nëse ndodh vërtet, pavarësisht arsyeve, do të thotë se nuk qenka i pamundur ndryshimi i strukturës së një kampionati, aq shumë i diskutuar në shumë raste vitet e fundit, sidomos sa i takon Superiores.

Më parë ka pasur shumë diskutime dhe polemika në lidhje me këtë çështje dhe shpesh është kërkuar që të ndryshojë struktura e kampionatit, por është hedhur poshtë nga FSHF-ja pikërisht me argumentin e respektimit të rregullores.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Lerda tregon eksperiencën te Partizani: I lashë në vendin e dytë dhe përfunduan të gjashtët

Publikuar

-

Nga

Lerda ka treguar eksperiencën e tij te Partizani, teksa kishte detyrën e vështirë për të marrë ekipin pas Skënder Gegës. Tifozët ishin të mësuar me rezultatet pozitive dhe trofeun e sjellë nga trajneri i njohur në Shqipëri, por kërkon që kryeqytetasit të bindnin në lojë. Megjithatë aventura e Lerdës nuk do të zgjaste për shumë kohë dhe do të largohej sërish në Itali. Në një intervistë për “TMË”, Lerda tregon vendin ku e la Partizani dhe ku përfundoi në fundin e sezonit.

“Ishte një përvojë pozitive me Partizanin pasi filluam në Ligën e Kampioneve duke u eliminuar nga Karabak. Një ekip që kualifikohej shpesh në “Play Off” të këtij kompeticioni dhe që ka një buxhet prej 25 milionë eurosh. Baku është një qytet shumë i pasur. E luajtëm këtë betejë duke barazuar pa gola në të parën dhe ishim në lojë deri në 5 minutat e fundit të takimit. Pastaj në “Europa League” u përplasëm kundër Sheriffit, Juventusit të Moldavisë. Fituam Superkupën dhe kishim fillim të mirë.

Por nuk zgjati shumë. Ishim mirë, por pastaj ndodhi një tërmet se presidenti vendosi për këtë mënyrë. Ne ishim në vendin e dytë dhe një pak larg kreut, por humbën ndeshjen direkte me rivalët tanë. Në atë moment gjetëm marrëveshjen për të thënë lamtumirë me pëlqim dypalësh. Partizani përfundoi i gjashti. Por ishte përvojë e mirë për mua”, ka thënë Lerda.

LEXO TE PLOTE

Sport

Vjet drejtoi Vllazninë, ja ku ka firmosur së fundmi Mirsad Jonuz

Publikuar

-

Nga

Mirsad Jonuz ishte një trajner i cili u bë i njohur në kampionatin shqiptar nga ana e Vllaznisë. Tekniku nga Maqedonia udhëhoqi shkodranët, mirëpo në fund të sezonit të kaluar vendosi të ndajë rrugët me shkodranët.

Tashmë, 58-vjeçari do të nisë një aventurë të re në karrierë teksa është zyrtarizuar në drejtimin e klubit nga Katari, Lusail Doha. Jonuz kishte udhëtuar drejt Katarit në javën e kaluar, por për shkak të protokollit anti-COVID ishte detyruar të qëndronte për një javë në karantinë.

Nga marrëveshja me Lusail Doha, tekniku do të përfitojë një shifër të majme teksa ka firmosur për shumën e 150.000 dollarëve në sezon. Jonuz ka nisur menjëherë tashmë nga puna në skuadrën e re, ku do të kërkojë të marrë maksimumin për të qenë brenda objektivave.

LEXO TE PLOTE

Sport

Shorti i Champions League/ Vllaznia për femra pret në “Loro Boriçi” kampionen e Turqisë

Publikuar

-

Nga

Vllaznia e femrave ka mësuar ditën e sotme kundërshtarin për raundin e parë kualifikues në Ligën e Kampioneve për femra.

Shkodranet do të përballen në këtë raund me kampionen e Turqisë, ALG Spor Kulubu. Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës, ka vendosur Vllazninë përballë skuadrës tukre, teksa ndeshja do të luhen në “Loro Boriçi” më 3 ose 4 nëntor.

Mundësitë e Vllaznisë ishin të përballej me kampionen e Izraelit ose me atë të Turqisë dhe shorti i ka vendosur përballë këtyre të fundit, ku femrat e skuadrës shqiptare do të kërkojnë të kalojnë në turin tjetër.

LEXO TE PLOTE