Connect with Us

Hapja e shkollave/ Tomini: Presim të rriten rastet e infektimeve, qytetarët të bashkëpunojnë

Politikë

Hapja e shkollave/ Tomini: Presim të rriten rastet e infektimeve, qytetarët të bashkëpunojnë

Publikuar

-

Hapja e shkollave/ Tomini: Presim të rriten rastet e infektimeve, qytetarët të bashkëpunojnë

Shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka folur sot lidhur me hapjen e shkollave.

Tomini tha se pritet që rihapja e shkollave të sjellë rritje të rasteve të të infektuarve me koronavirus.

“Realisht prezenca e infeksioneve respiratore nuk do jetë lidhur vetëm me Covid, por Covid do jetë prioritar. Risku nuk është zero përsa i përket prezencës së nxënësve dhe mësuesve në të njëjtin ambjent. Një rol të rëndësisëhm kanë edhe nxënësit dhe prindërit që do të ndihmojnë me bashkëpunimin. Kemi një pritshmëri të rritjeve të rasteve, kryesisht të problemeve respiratore”, u shpreh ajo në emisonin “Top Talk”.

Përsa i përket mbajtjes së maskave nga nxënësit, specialistja e ISHP deklaroi se nuk është e dëmshme, pasi do të mbahet për një kohë të shkurtër.

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero në kontradiktë me veten/ Maska duhet mbajtur edhe në ambjente të hapura

Ndërkohë, Tomini theksoi se çdo rast i dyshuar sapo të marrë konfirmimin se është pozitiv duhet të izolohet Gjithahstu ajo kërkoi bashkëpunimin e qytetarëve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta çoi Kodin Zgjedhor në ‘Venecia’/ Reagon Varhelyi: Kuvendi të presë opinionin

Publikuar

-

Nga

Meta çoi Kodin Zgjedhor në ‘Venecia’/ Reagon Varhelyi: Kuvendi të presë opinionin

Komisioneri për zgjerimin e Europës, Oliver Varhelyi ka reguar pasi presidenti Ilir Meta i ka kërkuar opinion urgjent Komisionit të Venecias për ndryshimin e të Kodit Zgjedhor nga ana e mazhorancës.

Sipas Varhelyi, Komisioni i Venecia do të sigurojë këshilla të shpejta për palët e interesuara shqiptare mbi zbatimin e Ndryshimeve Kushtetuese.

“Kodi Zgjedhor i Shqipërisë: Unë besoj se Komisioni i Venecias do të sigurojë këshilla të shpejta për palët e interesuara shqiptare mbi zbatimin e Ndryshimeve Kushtetuese të 30 korrikut. Parlamenti duhet të marrë në konsideratë pritjen e rivotimit për të marrë parasysh këtë këshillë. Duke pritur për zgjedhje të lira dhe të ndershme në prill 2021”, shkruan Varhelyi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha zbulon shifrat/ Miliona euro shkojnë për zyra dhe luks, në kohë pandemie

Publikuar

-

Nga

Basha zbulon shifrat/ Miliona euro shkojnë për zyra dhe luks, në kohë pandemie

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama se edhe në kohë pandemie nuk ndalon së vjedhuri taksat e shqiptarëve.

Në një deklaratë për mediat, Basha tha se paratë e buxhetit shkojnë për inceneratorët, për koncesione dhe rikonstruksione zyrash.

“Nëse këto para nuk do shkonin për inceneratorët e plehrave dhe koncesione të tjera, për rikonstruksion zyrash. Vetëm për zyren kryeministrore janë parashikuar 1.6 milionë euro.

Luks pas luksi e prap nuk heq dorë .

LEXO EDHE:  Pse fëmijët bëhen bullistë të pamëshirshëm në shkollë

LEXO EDHE:  Policia në ndjekje të “të pabindurve”/ Gjobit 678 qytetarë që nuk mbajnë maska

Megjithëse nuk do jetë aty shumicën e vitit tjetër, prap shkon e shpenzon 1.6 milionë euro për rikonstruksionin e zyrës kryeministrore.

Me këto para 38 mijë biznese të vogla do merrnin çekun një mijë euro.”-tha Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama-Manastirliu inspektojnë spitalin Covid3/ Hapet këtë javë, 150 shtretër në dispozicion dhe staf i trajnuar

Publikuar

-

Nga

Rama-Manastirliu inspektojnë spitalin Covid3/ Hapet këtë javë, 150 shtretër në dispozicion dhe staf i trajnuar

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu kanë inspektuar strukturën e ish-kirurgjive në QSUT, që do të shërbejë si spital Covid3 në rast se do të jetë e nevojshme.

“Janë 150 shtretër në këtë strukturë e dedikuar për pacientët me Covid19, ku ka gjithashtu edhe një njësi reanimacioni për pacientët që do të ketë nevojë. Sipas protokollit që ka përcaktuar shërbimi infektiv çdo gjë është vendosur dhe është gati. Janë pajisur dhomat me monitorë, respiratorë dhe linjat e oksigjenit”, tha Manastirliu.

Gjatë inspektimit të spitalit Covid3, Manastirliu tha se aktualisht janë 40-50 shtretër të lirë në dy strukturat Covid1 dhe Covid2, dhe pas ezaurimit të tyre, do të hapet edhe Covid3.
“Ne të dyja strukturat Covid kemi 40-50 shtreter të lirë. Por duke parë trendin e rasteve në rritje mendojmë brenda javës të hapim edhe Covid3. Ndërkohë që kemi dhe Covid4 me rreth 100 shtretër i cili dhe ai është gati. Doktorët dhe infermierët janë gati për të filluar në çdo moment që do të jetë e nevojshme”, tha Manatirliu.

Manastirliu tha se i gjithë personeli që do të shërbejnë në strukturën e spitalit Covid3 është përzgjedhur me kujdes dhe janë të trajnuar prej disa muajsh.
“Burimet njezore që jane me rëndësi ato janë gati. Do të shërbejnë për pacientë që janë të fazën e rekuperimit të sëmundjes. Dhomat janë me standarde dhe të pajisura të gjitha me oksigjen. Stafin e rekrutuam përpara, kanë punuar në Infektiv, kanë marrë dhe bonusin dhe do vazhojnë ta marrin. Ashtu sic e kishim parashikuar në strategjinë tonë”, tha ministrja.

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero në kontradiktë me veten/ Maska duhet mbajtur edhe në ambjente të hapura

LEXO EDHE:  Cilat janë dhe si funksionojnë testimet për Covid-19

Shefja e spitalit Infektiv Prof. Najada Çomo tha se pacientët në Shqipëri trajtohen sipas protokolleve mjekësore të njejta si kudo në botë dhe ofrohet falas.

“Ne kemi gjithçka që thuhet në botë, të gjitha protokollet e nevojshme. Së fundimi edhe me remdesivirin. Çfarë është shkruar në protokollet e botës e kemi edhe ne. Pacientët janë duke e marrë, duke e ofruar falas 100%, sikurse janë ofruar të gjitha barnat e tjera që janë shkruar në protokolle. Të gjitha barnat ne i përdorim atehërë kur duhet”, tha prof. Çomo.
Spitali COVID3 do të jetë në administrim të spitalit Infektiv në përgjigje të fluksit të shtuar të pacientëve me COVID19.

LEXO TE PLOTE