Connect with Us

Dasho: Brenda shkollës ka siguri, por prindërit janë rreziku i përhapjes së virusit

Shëndeti

Dasho: Brenda shkollës ka siguri, por prindërit janë rreziku i përhapjes së virusit

Publikuar

-

Erion Dasho bën paralajmërimin e frikshëm/ Rrezikohet një shpërthim me pasoja të paparashikueshme

Specialist i shëndetit publik, Erion Dasho deklaroi se fëmijët janë të sigurt brenda shkollës, por sipas tij, problemi është se Shqipëria është një vend me transmetim komunitar të koronavirusit.

“Brenda shkollës ka siguri. Edhe nëse preken fëmijët, mundësia për ndërlikime në shëndetin e tyre është shumë e vogël. Unë do të isha i qetë për ruajtjen e shëndetit të fëmijëve. Por, në mjedisin shqiptar, shkolla ndodhet në një vend me transmetim komunitar, ku ka me dhjetëra, mijëra persona të padiagnostikuar, pasi në Shqipëri nuk testohet. Në Gjermani masat nuk merren sa për sy e faqe. Nuk ka grumbuj prindërish pa maska nëpër shkolla. Nuk është shkolla rreziku, por prindërit që rrinë grumbull pas gardhit të shkollës dhe që çojnë fëmijët në shkollë me transport publik pa maska dhe pa distancë”, tha Dasho në A2.

Sipas tij, “testimi është shumë i rëndësishëm”. “Nëse në Angli rezulton një nxënës pozitiv, protokolli parashikon testimin e të gjithë nxënësve të shkollës. Në Shqipëri, me atë numër testimesh që bëhen në ditë, është e pamundur”, theksoi Dasho.
“Qeveria duhet të testojë, gjurmojë dhe trajtojë. Nëse nuk bëhen këto, nuk ke kontroll mbi virusin. Nëse nuk nisim të veprojmë në këto linja, ne jemi në mëshirën e virusit”, shtoi Dasho./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Spahia flet me shifra/ Afro 100% e personave të intubuar me koronavirus humbin jetën

Publikuar

-

Nga

Denoncimi i PD-së/ Kryeepidemiologu i Surrelit le mjekët pa rroga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, deklaroi se vdekshmëria te personat e intubuar si pasojë e koronavirusit është afro 100%.

Duke folur për këtë bilanc, Spahia ngriti akuzat se fajin e ka qeveria që nuk ka ribursuar përballimin e shpenzimeve të personave që marrin trajtim në banesë.

Sipas tij, pacientët paraqiten me shumë vonesë dhe kushte të agravuara, gjë që reflektohet te pamundësia e ekipeve mjekësore për të ndryshuar rrjedhën e sëmundjes.

Kemi denoncime për pamundësi të qytetarëve për përballimin e shpenzimeve ekonomike në trajtimin në kohë me preparatet e duhura dhe kjo reflektohet te paraqitja tepër vonë, shpesh herë në dyert e spitaleve. Çka reflektohet te numri i lartë i personave të intubuar dhe vdekshmëria e lartë e personave të intubuar që kemi ne. Vdekshmëria te personat e intubuar. Kjo shifër të bën të mendosh për arsyen. Kemi shifrën afro 100% te personat e intubuar dhe kjo është tragjike.

Veriu i Italisë në pikun e vet me një mesatare të jetës së pacientëve me të lartë se e jona, arriti te 50% e vdekshmërisë te personat e intubuar, ne e kemi afër 100%. Unë di personalisht 2-3 që kanë dalë nga intubimi me sukses, të tjerë nuk di. Pacientët në Shqipëri paraqiten me shumë vonesë dhe kushte të agravuara, gjë që reflektohet te pamundësia e ekipeve mjekësore për të ndryshuar rrjedhën e sëmundjes së fatkeqësisht përfundon me vdekjen e tyre”, tha demokrati në Abc News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbi 300 të infektuar në 24 orë/ 3 humbje jete nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Ndërron jetë tek Infektivi profesori i mjekësisë/ Manastirliu: Një nga ata mjekë të rrallë

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar situatën e përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid.

Mësohet se janë kryer 1534 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 319 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

141 raste në Tiranë, 38 në Fier, 15 në Pogradec, nga 13 raste në Elbasan, Kavajë, 11 në Korçë, 9 në Krujë, nga 8 raste në Durrës, Berat, Kuçovë, 7 në Gramsh, nga 6 raste në Lezhë, Tropojë, Sarandë, nga 4 raste në Shkodër, Vlorë, Mirditë, Patos, nga 3 raste në Kurbin, Rrogozhinë, 2 në Devoll, nga 1 rast në Kukës, Lushnje, Gjirokastër, Ura Vajgurore, Bulqizë, Klos.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 90 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,097 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet covid po trajtohen 301 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, ne 24 oret e fundit, kanë humbur jetën 3 qytetarë me Sars Cov2 pozitiv në 2 spitalet Covid: 72 vjeçare dhe 73 vjeçare nga Tirana, 81 vjeçare nga Berati, me sëmundje bashkëshoqëruese.

LEXO EDHE:  Spanjë/Tetëvjeçari trafikohet brenda një valixheje

LEXO EDHE:  E kritikojnë se përse nuk e ushqen fëmijën me gji, Chrissy Teigen kthen një përgjigje qesharake

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për zbatimin e masave antiCOVID, ruani distancën fizike me persona që nuk janë familjarët tuaj, kujdesuni për higjienën personale dhe mbani maskën në ambientet jashtë shtëpise.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (30 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 319

Të shëruar ne 24 orë 90

Të shtruar në spitale 301

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 1534

Testime totale 123,960

Raste pozitive 20,634

Raste të shëruara 11,097

Raste Aktive 9,035

Humbje jete 502

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4566

Durrës 847

Fier 692

Korçë 569

Shkodër 522

Lezhë 405

Elbasan 395

Vlorë 360

Berat 266

Kukës 191

Gjirokastër 129

Dibër 93./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritja e numrit të të infektuarve/ Pipero tregon çfarë nga ndryshuar tek koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Rritja e numrit të të infektuarve/ Pipero tregon çfarë nga ndryshuar tek koronavirusi

Mjeku infeksionit Pëllumb Piepero ka folur mbi situatën e Covid në vendin tonë.

Pipero ka theksuar se mbetet shqetësuese rritja e numrit të rasteve pozitive me koronavirus. Sipas Piperos, rritja e numrit të të infektuarve ka ardhur si pasojë e ekspozimit maskimal gjatë pushimeve verore, si dhe me ardhjen e vjeshtës dhe ftohjes së motit.

“Shqetësuese mbeten rastet pozitive, kemi rreth 300 pacientë të shtruar në spital. Është shifra më e lartë dhe kjo është arsyeja që janë marrë masat për dy spitale të tjera. Me kthimin nga plazhi, me kthimin nga pushimet ekspozimi ka qenë maksimal me ardhjen e vjeshtës me ftohjen e motit me grumbullimet brenda mjediseve të mbyllura shtohet mundësia e infektimeve. Ajo që ka ndryshuar është ritmi i transmetueshmërisë i cili është rritur”, u shpreh Pipero./CNA.al

LEXO TE PLOTE