Connect with Us

Befason Lleshaj/ Ja deri kur do e mbajë postin e ministrit

Politikë

Befason Lleshaj/ Ja deri kur do e mbajë postin e ministrit

Publikuar

-

Ngjarjet kriminale trondisin vendin/ Lleshaj justifikon dështimin

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, ka befasuar nga Shkodra teksa është pyetur nëse do vijojë të mbajë postin deri në zgjedhjet e 25 prillit.

Lleshaj është shprehur shkurt se : Zgjedhjet e 25 prillit do jenë me mua.

Ky konfirmim i ministrit ka ardhur pas një takimi që ka mbajtur në Shkodër ku ka prezantuar skuadrën e shtuar në policinë lokale të këtij qyteti, ku sipas tij ishte një strukturë e munguar deri dje në 12 DVP./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Projekti i ByPass në Shkodër/ Banorët në protestë

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Çuditë e drejtësisë/ Gjyqtari me kompani HEC-esh dhe shtëpi me paratë e vjehrrit

Publikuar

-

Nga

Çuditë e drejtësisë/ Gjyqtari me kompani HEC-esh dhe shtëpi me paratë e vjehrrit

Nuk kanë të mbaruar çuditë me njerëzit e drejtësisë. Përveç atyre që ka zbardhur Vettingu, të tjera “perla”, janë ende në skutat e drejtësisë.

Vetëm me pagën prokuorë dhe gjyqtarë, kanë shtuar pasurinë nga viti në vit.

Për më tepër nuk iu mungojnë patundshmëritë nga trashëgimia, siç thonë ata. Pasi vetëm me startimin e Vettingut kanë nxituar ti emërtojnë si trashëgimi, ndërsa financat që nuk arrijnë dot t’i justifikojnë i kanë etiketuar si dhurata nga familjarët.

Të tilla deklarata i gjejmë tek formularët e pasurisë të gjyqtarit të Shkallës së Parë në Tiranë, Kujtim Vraniçi. Ky i fundit më herët ka punuar si ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë, më pas inspector në Këshillin e Lartë të Drejtësisë për të përfunduar në Gjykatën e Faktit, të Tiranës.

Para se të kalojmë tek detajet e pasurisë, kujtojmë se gjyqtari Vraniçi u përzgjodh në Maj 2019, nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, ai anëtar i trupës gjykuese në rastin e Izet Haxhisë.

Në lidhje me pasurinë, në deklaratën fillestare, gjyqtari Vraniçi, një Benz Mercedez që sipas tij kushton 7 milionë lekë dhe e ka blerë me paratë që i ka sjellë vëllai emigrant nga Anglia.

Në vitin 2006 ai e ka shtuar pasurinë duke blerë 2 500 m2 tokë në Mullet me vlerë 1 000 000 lekë.

Në vitin 2012 ai thotë se ka shitur këtë pronë me vlerë 1 200 000 lekë dhe ka blerë një apartament me sipërfaqe  67.5 m2 me vlerë 49 000 euro. Ai thotë se këtë pronë e ka blerë me të ardhurat e tokës dhe me 25 000 euro të marra hua nga vjehrri.

Mirëpo, përveçse në vitin 2014 kur e përmend se i detyrohet vjehrrit edhe 20 000 euro hua, në asnjë deklaratë tjetër nuk tregon se çfarë ka ndodhur me detyrimin. Madje tokën 2500 m2, që në 2012 deklaronte se e kishte shitur 1 200 000 lekë, në vitin 2014, deklaron se e ka shitur 1 500 000. Cila është e vërteta?

Pasi po në vitin 2014, ai deklaron se ka blerë një automjet Benz, me vlerë 7400 euro, blerë me kursime, ndërkohë i kishte borxh dhe vjehrrit 20 000 euro.

Nuk po ndalemi tek kursimet, po i marrim si të mirëqena, por në vitin 2018, bashkëshortja e gjyqtarit ka blerë 10 % të kuotave të shoqërisë “Mateo & CO” me vlerë 10 000 lekë.

Kompania në fjalë është përballur me protesta, pas dhënies së lejes për ndërtimin e një hidrocentrali në veri të vendit, me 16 Tetor 2017 nga Qeveria. Pra, një vit më përpara se të bëhej ortake në kompani, bashkëshortja e gjyqtarit Vraniçi.

Për me tepër po sjellim deklaratat e pasurisë së gjyqtarit Kujtim Vraniçi.

Viti 2003

Autoveturë, Benz Mercedez me vlerë 7 milionë lekë. Blerë me paratë që i ka sjellë vëllai emigrant nga Anglia.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si gjyqtar, 0,78 milionlekë.

Viti 2004

Të ardhura nga puna e subektit deklarues në Gjykatën e Lartë, 1 058 262  lekë.

Viti 2005

Kursime, 500 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues në Gjykatën e Lartë, 1 057 269 lekë.

Shpërblim, 34 000 lekë.

Viti 2006

Blerë tokë bujqësore me sip 2 500 m2, në Mullet me vlerë 1 000 000 lekë.

Gjendje cash në banesë 300 000 lekë.

Tëardhura nga puna e subjektit deklarues si ndihmës ligjor nëGjykatën e Lartë, 1 135 200 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si përpunuese informacioni në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 174 000 lekë.

Viti 2007

Tokë bujqësore me sip 2 500 m2, në Mullet me vlerë 1 000 000 lekë.

Gjendje cash në banesë, 500 000lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë, 1 120 379  lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste protokolli në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 500 000 lekë.

Viti 2008

Shtuar gjendja cash, 600 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë, 1 192 602 lekë.

LEXO EDHE:  Basha shënon “autogol”/ Zbulohet si manipuloi votimet për kreun e PD-së, shifrat e nxjerrin “zbuluar”

LEXO EDHE:  Dajë e nip të zhdukur prej tetë ditësh/ Hetuesit kërkojnë ndihmën e kompanive celulare

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste protokolli në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 600 000 lekë.

Viti 2009

Shtuar gjendja cash, 600 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë, 1 200 000 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste protokolli në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 600 000 lekë.

Viti 2010

Shtuar gjendja cash, 600 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë, 1 187 983 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialist protokolli në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 517 439 lekë.

Viti 2011

Hapur depozitë bankare në emër të vajzës, 450 000 lekë.

Hapur depozitë bankare në emër të vajzës, 450 000 lekë.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë, 1 167 777 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste protokolli në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 520 000 lekë.

Viti 2012

Shitur toka me sipërfaqe 2 300 m2, me vlerë 1 200 000 lekë.

Blerë apartamenti me sipërfaqe  67.5 m2 blerë me të ardhurat e tokës dhe marrë hua babait.

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë, 1 169 688 lekë.

Tëardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste protokolli në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 520 000 lekë.

Viti 2013

Të ardhura nga puna e subjektit deklarues si ndihmës ligjor në Gjykatën e Lartë, 1 019 308  lekë.

Tëardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste protokolli në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 400 000 lekë.

Viti 2014

Apartament me sipërfaqe  67.5 m2 blerë me të ardhurat e tokës dhe marrë hua babai. Vlera 49 000 euro.

Automjet Benz, me vlerë 7400 euro, blerë me kursime.

Depozitë bankare në emër të vajzës, 501 979 lekë.

Depozitë bankare në emër të vajzës, 501 979 lekë.

Llogari rrjedhëse e bashkëshortes, 112 041 lekë.

Tëardhura nga paga e bashkëshortes si specialiste protokolli në zyrën e Avokatisë së Shtetit, 324 000 lekë.

Të ardhura nga shitja e tokës 2500 m2, me vlerë, 1 500 000 lekë.

Hua e marrë nga vjehrri 25 000 euro. Pa shlyer 20 000 euro.

Viti 2015

Llogari rrjedhëse, 864 lekë.

Llogari rrjedhëse e bashkëshortes, 3 702 lekë.

Shtuar depozita bankare në emër të vajzës, 12 763 lekë.

Shtuar depozita bankare në emër të vajzës, 12 763 lekë.

Truall me sipërfaqe 46 m2, përfituar nga bashkëshortja si trashëgimi.

Truall me sipërfaqe 200 m2, nga e cila 125.30 m2 ndërtesë, përfituar nga bashkëshortja si trashëgimi.

Të ardhura nga puna si inspector i KLD, 1 497 530 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, 611 561 lekë.

Viti 2016

Llogari rrjedhëse, 72 739 lekë.

Llogari rrjedhëse e bashkëshortes, 5 061 lekë.

Shtuardepozitabankarenëemërtëvajzës, 17 752  lekë.

Shtuar depozita bankare në emër të vajzës, 17 752  lekë.

Të ardhura nga puna si inspector i KLD, 1 411 128 lekë.

Të ardhura nga paga gjyqtar nëTiranë, 125 726 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, 613 875 lekë.

Viti 2017

Llogari rrjedhëse, 14 223 lekë.

Llogari rrjedhëse e bashkëshortes, 187 918 lekë.

Shtuar depozita bankare në emër të vajzës, 8 202 lekë.

Shtuar depozita bankare në emër të vajzës, 8 202 lekë.

Të ardhura nga paga gjyqtar nëTiranë, 1 359 664 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes, 621 485 lekë.

Viti 2018

Llogari rrjedhëse, 4 567 lekë.

Depozitëbankarenëemërtëvajzës, 7 061 lekë.

Depozitë bankare në emër të vajzës, pakësuar me 200 000 lekë.

Shitur pasuri e paluajtshme, magazinë, në Peshkopi me sipërfaqe 40 000. Kjo pasuri është përfituar si trashëgimi pas vdekjes së babait.

Të ardhura nga paga gjyqtar në Tiranë, 1 362 990lekë.

Llogaria rrjedhëse e bashkëshortes, pakësuar me 115 lekë.

Bashkëshortja ka blerë 10 % të kuotave të shoqërisë “Mateo & CO me vlerë 10 000 lekë.

Llogaria e bashkëshortes, 4 528 lekë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Fieri pa tamponë”/ Baçi ngre alarmin: Timoni është lënë pa duar, situata po përkeqësohet

Publikuar

-

Nga

Fieri pa tamponë/ Baçi ngre alarmin: Timoni është lënë pa duar, situata po përkeqësohet

Ish-deputeti Luan Baçi, ka denoncuar situatën shëndetësore në qytetin e Fierit, ku pretendon se po përkeqësohet çdo ditë e më tepër.

Baçi ngriti akuzat se qeveria i ka lënë qytetarët në mëshirë të fatit, pa u dhënë një zgjidhje, pa u siguruar testim dhe mjekim.

Sipas tij, në Fier mungojnë tamponet për të bërë testin dhe pavarësisht se në repartin e urgjencës  konstatohen pacientë me simptomat Covid, nuk u bëhet tamponi.

Në kulmin e pandemisë, mungesa e tamponëve nuk është vetëm keqmemaxhim, por është kriminale.  Mungesa e tamponëve vë në rrezik jetën e qytetarëve dhe përhapjen e shpejtë të sëmundjes.

Skaneri konfirmon se gjendja në Fier është alarmante. Dy ditë më parë, 35 pacientë që kanë bërë skanerin, kanë rezultuar pothuajse të gjithë të prekur me COVID dhe në fazë të avancuar. Nëse këtyre qytetarëve do t’u bëhej tamponi në kohë, do ta kishin më të lehtë të kuronin sëmundjen.

Por Qeveria e Edi Ramës nuk i ka prioritet as qytetarët e Fierit, as qytearët e tjerë të Shqipërisë, që vuajnë po njësoj papërgjegjshmërinë, paaftësinë dhe hajdutërinë e kësaj qeverie.

Në Fier, timoni është lënë pa duar dhe situata është në rënie të lirë. Edhe ata pak qytetarë që mund të bëjnë tampon në shtet nuk marrin përgjigjen në kohë. Vonesat në kthimin e përgjigjevë variojnë nga 1 javë deri në 10 ditë. Sipas informacioneve nga spitali i Fierit, përgjigjet e disa tamponëve të bërë nuk kanë ardhur prej datës 21 Tetor”, u shpreh ai gjatë një deklarate për mediat.

LEXO EDHE:  Basha shënon “autogol”/ Zbulohet si manipuloi votimet për kreun e PD-së, shifrat e nxjerrin “zbuluar”

LEXO EDHE:  Shkodra shpalli “non grata” Ramën

Demokrati tha se të gjitha këto vonesa nxjerrin të pavlefshme dhe ato pak testime që bëhen, sepse sëmundja përparon dhe trajtimi mjekësor mungon.

Baçi thekson se qeveria do të mbajë përgjegjësi politike dhe ligjore për këtë sjellje kriminale, që vendos të parin interesin e pushtetit dhe jo interesin e qytetarëve të Fierit dhe të gjithë Shqipërisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama thirrje qytetarëve/ Pash i madhi zot mos dëgjoni Monikën, mbani maska se nuk e përballojmë me shtretër

Publikuar

-

Nga

Rama thirrje qytetarëve/ Pash i madhi zot mos dëgjoni Monikën, mbani maska se nuk e përballojmë me shtretër

Kryeministri Edi Rama ka bërë një thirrje të fortë për qytetarët, pak minuta më parë dhe ka thumbuar kryetaren e LSI-së Monika Kryemadhin.

Rama tha se qytetarët nuk duhet të dëgjojnë Kryemadhin, por duhet të mbajnë maska dhe të kujdesen për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Kreu i qeverisë theksoi se nëse shifrat bëhen marramendëse, sistemi shëndetësor nuk do mund ta opërballojë situatën me shtretër.

Pash i madhi zot mos dëgjoni Monikën që thotë shkoni nëpër kisha dhe xhamia se nuk ju le perëndia të infektoheni.

Mbani maskën se nuk ka rrugë tjetër se problem kryesor me këtë mallkim është se nëse numrat bëhen marramendës, nuk ma më shtretër, se unë nuk dua ta mbyllim prap, prandaj ju lutem shumë të gjithëve, respektoni rregullat, vendosni maskën. Dhe kini shumë besim se më të mirë se ne nuk ka pasur, nuk ka dhe nuk do të ketë dhe unë mendoje se deri në 2029-ën nuk do të ketë”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE