Connect with Us

Ardi Veliu ultimatum Drejtorive Vendore/ Verifikoni shtetasit e huaj dhe të ardhurat e tyre

Aktualitet

Ardi Veliu ultimatum Drejtorive Vendore/ Verifikoni shtetasit e huaj dhe të ardhurat e tyre

Publikuar

-

Drejtori i policisë së shtetit Ardi Veliu, u ka nisur një shkresë ditën e sotme  Drejtorive Vendore, ne të cilën u kërkon të kryejnë verifikime në lidhje me shtetasit e huaj që janë në vendin tonë.

Gjithashtu ka bërë thirrje të kontrollohet edhe aktiviteti dhe të ardhurat e tyre.

Në fund ka kërkuar që t’i bëjnë një liste me emrat dhe aktivitetin e secilëve, të cilat duhet të dorëzohen ditën e nesërme. Në rast se nuk dorëzohet atëherë do të ketë penlitete.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rekord të infektuarish në Greqi/ Humbin jetën 5 pacientë, 91 në intubim

Publikuar

-

Nga

Rekord infektimesh në Greqi/ Humbin jetën 5 pacientë, 91 në intubim

Greqia vijon të shënojë rekord të infektuarish me Covid. Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 935 raste të reja ndërsa kanë humbur jetën pesë pacientë.

Athina mbart më shumë raste, por në hartën greke të shpërndarjes së rasteve nga Covid-19 shumë probleme paraqet veriu ku disa qytete si Kozani dhe Kosturi janë në ”Lock-Down”, një rajon i Kretës si dhe ishujt kufitarë me Turqinë.

Ndërkohë 91 pacientë ndodhen të intubuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Si duhet të ndryshojnë debatet e kandidatëve për president?

Publikuar

-

Nga

Si duhet të ndryshojnë debatet e kandidatëve për president?

Shtimi i një butoni për mbylljen e mikrofonit në debatin e fundit presidencial, mund të jetë ndryshimi i parë mes disa ndryshimeve për debatin e ardhshëm presidencial. Ekspertët thonë se nevojiten edhe ndryshime të tjera për t’i përshtatur debatet me kohën.

Theksimi i fjalës “pa ndërprerje” ishte shumë i dukshëm gjatë debatit përfundimtar për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Butoni u shtua për të parandaluar një përsëritje të ndërprerjeve që ndodhën në debatin e parë mes Presidentit Donald Trump dhe ish-Nënpresidentit Joe Biden.

Fikja e mikrofonit të njërit kandidat ndërsa flet kandidati tjetër, ishte ndryshimi i parë madhor për debatet presidenciale, që kur u shtua debati i stilit të një takimi me audiencë në vitin 1992.

Por, çfarë tjetër mund të bëhej?

Një ide është që të zhvillohet një studim.

Mund të prezantohet një situatë tipike me të cilën mund të përballet një president. Mos të përmendej vendi me emër, por mund të krijoheshin skenarë me reagimet në kohë reale, për të parë se si do të shkonte”, thotë Alan Schroeder, profesor i gazetarisë në Universitetin Northeastern.

“Debati do të fillonte me paraqitjen e situatës. Keni 30 minuta për t’u takuar me këshilltarët dhe duam të riktheheni me një pozicion”, thotë John Koch, drejtor për debatin në Universitetin Vanderbilt.

“E dimë që një president nuk vepron normalisht në izolim. Pra, mund të jetë interesante të shohim se si ia dalin në një format grupi kur u duhet të improvizojnë”, thotë zoti Schroeder.

“Pastaj do të debatohet se si u arrit në atë vendim, si dhe për cilësinë e vendimmarrjes”, thotë zoti Koch.

Një ide tjetër do të ishte zhvillimi i një dialogu të lirë nëpërmjet një podcast-i popullor.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 300 kg marijuanë në Itali/ Në pranga disa shqiptarë

LEXO EDHE:  Dhunoi djalin dhe bashkëshorten/ Arrestohet 50 vjeçari

“Po sikur të merrnin pjesë Trump dhe Biden në podcast-in e një opinionisti të njohur? Pa audiencë, vetëm ata të tre. Katër orë. Dhe t’ia lëmë opinionistit t’i bëjë ata të flasin dhe të shohim qëndrimet e tyre”, thotë Mary Kate Cary, nga Qendra “Miller” e Universitetit të Virxhinias.

Dhe megjithëse u shtua butoni i fikjes së mikrofonit për pjesën e përgjigjeve fillestare ndaj pyetjeve, po zhvillohet edhe një diskutim për të shtuar një gjyqtar, krahas moderatorit.

Nëse bëni një pyetje dhe ata nuk ju përgjigjen, duhet ta bëni përsëri derisa të përgjigjen. E gjithë kjo është puna e moderatorit. Dhe është shumë e vështirë të bësh atë punë nëse po analizon sa minuta po flasin njerëzit ose kush e ka radhën”, thotë Karrin Vasby Anderson, profesore e komunikimit, në Universitetin e Shtetit Kolorado.

Komisioni për Debatet Presidenciale ka katër vjet kohë për të shqyrtuar formate të ndryshme.

Por sa mund të ndryshohet realisht?

Por pengesa kanë qenë gjithmonë pjesëmarrësit. Ata nuk duan të bëjnë asgjë që e bën një situatë tashmë të rrezikshme edhe më të rrezikshme“, thotë zoti Schroder.

Në këtë moment duhet të kemi kandidatët, sërish pa teleprompter, pa shënime, pa ndihmësa; pra të kemi kandidatin e vërtetë. Pra, mund të provojmë të gjitha mundësitë për ta bërë ndërveprimin më të efektshëm.

Por, kjo nuk siguron që kandidatët do t’i ndjekin rregullat“, thotë Mitchell McKinney, Profesor i Komunikimit Politik, në Universitetin e Misurit./voa

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jorida Tabaku i hakërrehet Veliajt/ Tirana po zhytet në errësirën e kullave dhe zhulin e betonit

Publikuar

-

Nga

Jorida Tabaku i hakërrehet Veliajt/ Tirana po zhytet në errësirën e kullave dhe zhulin e betonit

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka sulmuar ashpër kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, për shkak të ndërtesave të larta.

Tabaku ka publikuar një video të Veliajt, ku Tirana duket e mbuluar nga smogu, ndërsa ngre akuzat se kjo ndodh për shkak të betonizimit dhe kullave.

“Na ishte një herë një qytet që quhej Tirana. Dikur nga rrugët e saj shihje malin e Dajtit, shtëpitë e vjetra dhe vilat e viteve 1930. Englendiseshe në rrugicat e qeta dhe të bukura të Tironës derisa një ditë filluan ta kafshojne qytetin. Duke e lënë pa histori, pa hapësira dhe duke ia fshirë Dajtin nga sytë. Prej 5 vitesh në qytet sheh vetëm beton, pluhur, maune dhe gropa që ngrenë lart e më lartë godina.

LEXO EDHE:  Digjet makina në rrugën Levan-Fier/ Policia nuk ka shkuar në vendngjarje

LEXO EDHE:  Policia projekt sensibilizimi: Jo substancave narkotike

Kryebetonieri që shitet si ambientalist shton kullat në Tiranë. Pastaj ato i bekon si pemë dhe pyllin e betonit e quan orbital. Ndërsa Tirana zhytet në errësirën e kullave dhe zhulin e betonit. Kështu një ditë prej ditësh çibani real do të marrë përgjigjen e merituar për paudhësitë e tij gjithë këto vite. Që realiteti i qytetit të mos jetë më i një vendi ku çimento dhe pluhuri zënë vendin e oksigjenit”, shkruan ajo në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE