Connect with Us

Si të dalloni njerëzit që luajnë “rolin e viktimës”

Kuriozitete

Si të dalloni njerëzit që luajnë “rolin e viktimës”

Publikuar

-

Një person që luan viktimën zakonisht shpreh shumë negativitet dhe beson se problemet e tyre janë shkaktuar nga dikush tjetër përveç tyre. Ata janë të sigurt që veprimet e tyre nuk kanë asnjë lidhje me zgjidhjen e problemeve të tyre, kështu që ata do të ndihen plotësisht të pafuqishëm. Ne mund të merremi me ta çdo ditë të jetës sonë, të ndiejmë dhembshuri për ta dhe të dëshirojmë t’i ndihmojmë, por edhe pa e kuptuar, ata mund të na manipulojnë gjatë procesit.

Iu vjen keq për veten

Bota është mizore dhe ata janë shumë të dobët për të ndryshuar diçka në lidhje me të. Kjo është ajo që viktimat mendojnë për veten e tyre dhe përpiqen ta portretizojnë në pjesën tjetër të botës. Por e vërteta është, bota e jashtme është jomiqësore dhe për të përballuar këtë, viktimat vazhdimisht ndiejnë keqardhje për veten e tyre dhe përpiqen t’i bëjnë njerëzit e tjerë të ndjehen të njëjtën gjë. Sa më shumë që njerëzit reagojnë ndaj kësaj, aq më shumë viktima ngecin në këtë rol.

Manipulojnë

Ata luajnë rolin e viktimës për të fituar dhembshurinë, simpatinë dhe mbështetjen tuaj. Me këtë rol ata përfitojnë duke luajtur me ndjenjat tuaj duke u përpjekur që t’iu manipulojnë.

Krijojnë pengesa

Atyre nuk u pëlqen të dëgjojnë asgjë që ju thoni në lidhje me sjelljen ose qëndrimin e tyre dhe nuk u pëlqen të përballen me faktin se po tregohen toksikë. Nëse kjo ndodh, ata do të zgjedhin të  presin njerëzit dhe të ndalojnë çdo komunikim me ta. Ky mentalitet mbizotërues dhe iracional krijon shumë kaos në marrëdhëniet e tyre me njerëzit dhe fatkeqësisht, ata nuk do të shohin gjithmonë gabimet e tyre.

Ata kanë probleme të besojnë te njerëzit.

Ky është rezultat i një problemi të thellë psikologjik tek dikush që është viktimë – ata nuk kanë vetëbesim dhe nuk besojnë në vetvete. Ata projektojnë emocionet e tyre në pjesën tjetër të botës dhe besojnë vërtet se njerëzit e tjerë janë njësoj si ata: të pabesueshëm. Nuk ka asnjë garanci që dikush mund t’i bindë ata ndryshe.

Ata nuk mund të ndalojnë së krahasuari veten me të tjerët.

LEXO EDHE:  Gjuha e trupit/ Tre veprimet që tradhëtojnë gënjeshtarët

Për shkak se u mungon vetëbesimi, ata nuk mund të ndalojnë së menduari nëse janë më të mirë apo më të këqij se kushdo tjetër. Në mënyrë tipike, ata do të krahasojnë veten e tyre me të tjerët në një mënyrë negative dhe pastaj do të depresionohen për këtë. Kjo autokritikë është e dëmshme për viktimat dhe njerëzit përreth tyre pasi ata do të përpiqen t’u përmbahen atyre për të fituar dhembshurinë e tyre. Por realiteti është, askush nga ne nuk është perfekt dhe të gjithëve na mungon diçka, gjë që është krejt normale.

Ata janë të pakënaqur me jetën e tyre.

Pavarësisht nga gjërat pozitive që ndodhin në jetën e tyre, viktimat nuk do ta marrin seriozisht dhe kurrë nuk do të mjaftojnë. Pavarësisht se çfarë mungon ose mungon, ata përsëri do të duan më shumë për veten e tyre. Në thelb, ata do të marrin pjesë në ankesat e pafund në një cikël vicioz. Njerëzit si kjo nuk janë zakonisht optimistë dhe nuk e vlerësojnë jetën dhe momentet e saj të ndritshme.

Krijojnë zënka

Njerëzit me mendime, kritika të ndryshme, ose ata që nuk pajtohen me viktimat mund të merren vërtet seriozisht . Këta njerëz do të marrin çdo mosmarrëveshje si një fyerje personale dhe do të vendosin të sulmojnë. Ata mendojnë se njerëzit përreth tyre duan t’i lëndojnë mendërisht, kështu që viktimat duhet të jenë gjithmonë të përgatitur për të shkuar në luftë.

Ata nuk marrin asnjë përgjegjësi.

Gjithmonë është problemi i dikujt tjetër. Viktimat kanë gjithmonë njerëz të tjerë për të  fajësuar për dështimet dhe problemet e tyre. Ata nuk janë mjaft të sigurt për asgjë dhe kanë frikë nga marrja e përgjegjësisë për veprimet e tyre dhe më mirë do t’ia vendosnin të gjitha dikujt tjetër. Në këtë mënyrë, ata ikin nga ndjenjat dhe mendimet e tyre, duke lënë pjesën tjetër për të gjithë të tjerët./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nga ndërtesat e mbuluara nga mjegulla tek ajsbergët/ Pamje mahnitëse të shkrepura nga lartësitë

Publikuar

-

Nga

Nga ndërtesat e mbuluara nga mjegulla tek ajsbergët/ Pamje mahnitëse të shkrepura nga lartësitë

Në konkursin Aerial Photography Awards, u ftuan fotografë nga e gjithë bota për të paraqitur fotot e tyre të shkrepura nga lart.

Në këtë konkurs morën pjesë rreth 65 vende që dorëzuan 106 fotografi të cilat pasqyrojnë pamje mahnitëse nga lartësia.

Fituesi i çmimit të madh ishte Belgjika, fotografi Sebastien Nagy, i cili u shpall Fotografi Aerial i Vitit 2020.

Pasi mori çmimin ai u shpreh: “Të them të drejtën, unë kurrë nuk kisha marrë pjesë në një konkurs më parë, por kisha dëgjuar të flitej në një mënyrë shumë pozitive për këtë konkurs, kështu që mora pjesë në garë. Nuk mendoja se do të fitoja dhe kjo ishte kryesisht për argëtim. Kështu që u befasova shumë kur dëgjova lajmin e mirë. Ishte pak e vështirë të besohej në fillim pasi ishte Grand-Pri, por unë ndjeva një gëzim dhe krenari të madhe.

LEXO EDHE:  Tre veprimet e burrave që i bëjnë gratë t’i urrejnë

LEXO EDHE:  Si ta bësh një mashkull të të puthë këmbët pa u lodhur fare

Për më tepër shihni fotot në galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pyje magjike me mjegull, liqene magjepsëse dhe goditje të rrufeve/ Pamje nga natyra që të lënë pa frymë

Publikuar

-

Nga

Pyje magjike me mjegull, liqene magjepsëse dhe goditje të rrufeve/ Pamje nga natyra që të lënë pa frymë

Shkëlqimi i peizazheve rurale dhe urbane të Britanisë është kapur në një mënyrë që të lë pa frymë për herë të 13-të – nga kandidatët e përzgjedhur dhe fitues në konkursin të 13-të.

Çdo herë, pa dështuar, imazhet fituese dhe të zgjedhura nga fotografët amatorë dhe profesionistë më të talentuar të kombit të lënë pa frymë.

Ky libër është shoqëruesi i përsosur për të gjithë entuziastët e fotografisë.

LEXO EDHE:  19 veprimet që bëjnë njerëzit e trishtuar

LEXO EDHE:  19 veprimet që bëjnë njerëzit e trishtuar

Më poshtë ne paraqesim mbi 20 foto  nga imazhet e përfshira në edicionin e vitit 2020, me skena që përfshijnë pyje magjike të mjegullta, liqene magjepsëse dhe valë spektakolare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- NASA përgatitet për misionin e radhës/ Përpjekja e ekipit për të marrë mostrën nga asteroidi Bennu

Publikuar

-

Nga

FOTO- NASA përgatitet për misionin e radhës/ Përpjekja e ekipit për të marrë mostrën nga asteroidi Bennu

NASA po përgatitet për të marrë disa mostra nga një asteroid i quajtur Bennu, mostrat e të cilit do të zbresin në Tokë në vitin 2023.

Agjencia hapësinore njoftoi se ekipi i saj do të prekë për pak sekonda asteroidin Bennu pasi një organizimi prej 4 orësh.

Sapo të ulet, një krah robotik do të përpiqet të mbledhë mostra të sipërfaqes që do të ruajë dhe të kthehet në Tokë – një udhëtim që pritet të zgjasë deri në tre vjet.

Shkencëtarët shpresojnë se misioni do të thellojë kuptimin tonë se si u formuan planetët dhe si filloi jeta dhe të sigurojë depërtim mbi asteroidët që mund të ndikojnë në Tokë.

LEXO EDHE:  Veprimet që duhet të bëjmë të gjithë ne, kur dikush vuan nga depresioni

LEXO EDHE:  Video/ Si duhet të veproni kur ka lëkundje të forta termeti

Vendi Nightingale është zgjedhur sepse paraqet një nga zonat më të qarta në sipërfaqen e asteroidit me qasjen më të mirë në materialin e imët. Nëse ulja shkon edhe pak e gabuar, OSIRIS-REx do ta gjejë veten në një territor të pabesë, shpjegoi NASA./ CNA.al

LEXO TE PLOTE