Connect with Us

Shifrat nga Covid-19 me tendencë rritjeje/ Regjistrohen mbi 160 raste të reja

Shëndeti

Shifrat nga Covid-19 me tendencë rritjeje/ Regjistrohen mbi 160 raste të reja

Publikuar

-

Shifrat nga Covid-19 me tendencë rritjeje/ Regjistrohen mbi 160 raste të reja

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një tendencë rritjeje e personave të infektuar nga Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 168 raste të reja.

24 orët e fundit janë kryer 877 testime për të dyshuar të prekur nga COVID-19, ndërsa të shëruar rezultojnë 75 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 6569 që nga fillimi i epidemisë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon:

51 raste në Tiranë, 18 raste në Elbasan, nga 12 raste në Korçë dhe Lezhë, 9 raste në Fier, nga 8 raste në Vlorë dhe Berat, 6 raste në Krujë dhe Kukës, 5 raste në Lushnje, nga 4 raste në Kavajë, Mirditë, Tropojë, nga 3 raste në Shkodër, Gjirokastër, Pogradec, Kolonjë nga 2 raste në Durrës, Devoll, Divjakë, nga 1 rast në Kamëz, Sarandë, Delvinë.

LEXO EDHE:  Spaho flet me shifra/ Qeveria ka kryer 225 tendera në mars, ja sa ka shpenzuar për luks

Në 24 orët e fundit kanë humbur betejën me COVID19 një 53 vjeçare dhe një 87 vjeçar nga Tirana, një 68 vjeçar nga Durrësi dhe një 73 vjeçar nga Korça. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju shpreh ngushëllimet familjarëve.

COVID-19 – Statistika (13 Shtator 2020)
Testime totale 73904
Raste pozitive 11353
Raste të shëruara 6569
Raste Aktive 4450
Humbje jete 334 (Qarku Tiranë 159, Durrës 45, Shkodër 38, Elbasan 21, Fier 17, Korçë 15, Lezhë 12, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2253
Durrës 503
Shkodër 350
Lezhë 260
Elbasan 229
Korçë 202
Fier 185
Vlorë 159
Kukës 140
Berat 79
Dibër 46
Gjirokastër 44/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Kapacitetet spitalore drejt fundit/ Mira Rakacolli: Janë vetëm 40 shtretër të lirë

Publikuar

-

Nga

Kapacitetet spitalore drejt fundit/ Mira Rakacolli: Janë vetëm 40 shtretër të lirë

Zëvendësministrja e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli ishte e ftuar pasditen e sotme në ABC news, ku deklaroi se kapacitetet spitalore janë duke u ezauruar.

Sipas saj, ka ende 40 shtretër të lirë në spitalin “Shefqet Ndroqi”, të gatshëm për të pritur pacientët që kanë nevojë për trajtim të specializuar, nga 200 shtretër të disponueshëm në këtë spital, ndërsa “Infektivi” që disponon 120 shtretër, tashmë është ezauruar.

 “Siç e kemi thënë në fillim, kur të mbushen kapacitetet plotësisht të Covid 1 dhe 2 do të kalohet tek Covid 3. Edhe pse nuk është kollaj të përgatiten strukturat, ne jemi të përgatitur dhe Covid 3 është gati për të filluar në momentin e parë që do të jetë nevoja. Ndërkohë nga 120 shtretër në “Infektiv” dhe gati 200 të tjerë tek “Shefqet Ndroqi”, janë gati 40 shtretër ende të lirë. Njerëzit shërohen dhe duhet të themi që ky është një proces dinamik”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Ende larg imunitetit të tufës”/ Mjeku Sulçebe tregon sa përqind e banorëve të Tiranës janë imunë ndaj Covid-19

Publikuar

-

Nga

Imunologu Genc Sulçebe ka qenë i ftuar pasditen e sotme në Tv Klan ku ka folur për situatën e Covid në vendin tonë.

Sa i përket imunizimit të popullatës e cila në nivel global ka arritur në 10%, ai tha se në Tiranë këto shifra janë tek 20%.

“Aktualisht në Tiranë ne jemi afër 20% ndërsa në rang vendi mund të jemi tek 10% akoma, por kjo gjendje imunitare është ende larg pragut të imunitetit kolektiv asaj që quhet imuniteti i tufës që duhet të jetë 60%”.

Ende nuk ka të dhëna të sakta rreth imunitetit që lë Covid-19 pas tejkalimit të sëmundjes , por ekspertët janë të mendimit se ai është i ngjashëm me Sars-Cov-1 dhe Mers.

LEXO EDHE:  Bilanci nga Covid-19/ Qindra të infektuar dhe tre humbje jete në 24 orë

LEXO EDHE:  Protesta kundër maskës/ Goxhaj: Vendimi i qeverisë është vrasje, këtu merr fund…

“Ndaj këtij virusi nuk kemi shifra të sakta por mendohet se imuniteti dhe këtu do jetë i ngjashëm do ketë një zgjatje 1 der në 2 ose me tepër vjet pra duhet të jemi të qetë se pas kalimit të këtij infeksioni ne kemi imunitet jemi të mbrojtur nga riinfektimet e mëtejshme.

Është momenti të rishikohen protokollet e në kushtet ambulatore dhe sjellja e çdo mjeku në përshkrimin e barnave për këto të sëmurë pasi ka mbipërdorim të antibiotikeve dhe kortizonikëve në kushte ambulatore”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu thirrje të fortë qytetarëve/ Ju lutem bëhuni bashkëpunues, vetëm kështu do ia dalim

Publikuar

-

Nga

Manastirliu thirrje të fortë qytetarëve/ Ju lutem bëhuni bashkëpunues, vetëm kështu do ia dalim

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka publikuar një foto të mjekëve që janë në front të parë të Covid-19 dhe ka dhënë një mesazh të fortë për qytetarët.

Manastirliu deklaron një mënyrë mirënjohje për mjekët do ishte zbatimi i rregullave që frenojnë përhapjen e Covid-19.

Ministrja thotë se qytetarët duhet të jenë bashkëpunues dhe duhet të mbajnë maskë, distancë sociale dhe higjenë.

Një mënyrë e mençur për të shprehur mirënjohjen për sakrificën disamujore të mjekëve dhe infermierëve, që po u shërbejnë pacientëve në këto ditë të vështira kudo, në të katër anët e Shqipërisë, do të ishte zbatimi i atyre rregullave të thjeshta që frenojnë përhapjen e Covid-19.

Secili prej jush mund të bëjë kaq shumë, për të mos lejuar që të infektohet vetë dhe të infektojë të afërmit. “Shkopin magjik” nuk e ka sot askush! Vaksina ende nuk ka dalë, ndërsa kurat që përdor e gjithë bota dhe Shqipëria, shënjestrojnë simptomat dhe jo sëmundjen.

Virusi do të mposhtet një ditë dhe të gjithë ne do t’i kthehemi normalitetit. Por deri atëherë, ju lutem, bëhuni bashkëpunues me strukturat tona dhe përdorini armët e vetme që ka sot në dorë çdo njeri, kudo në botë: Maska, distancimi, higjiena. Kështu do t’ia dalim bashkë”, shkruan ajo në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE