Connect with Us

Nga falja e gjobave tek pagat, ja divergjencat mes qeverisë dhe futbollit

Sport

Nga falja e gjobave tek pagat, ja divergjencat mes qeverisë dhe futbollit

Publikuar

-

Në mars 2019, pas një takimi mes përfaqësuesve të sportit dhe qeverisë, ku ishte i pranishëm dhe vetë kryeministri Rama, ky i fundit u zotua për të miratuar një paketë me ndryshime ligjore në ndihmë dhe reformim edhe të futbollit. Krahas ndryshimeve në Kodin Penal, për dhunën në sport, baza e diskutimeve ishte ligji për sponsorizimet dhe ai për privatizimin e klubeve. E duke u bërë disa ndryshime ligjore, presidentë e 10 klubeve të Superligës doli me qëndrim drastik duke bojkotuar kampionatin.

10 elitare në vend, të bashkuara nën logon e Ligës Profesioniste, kanë formuluar 4 pika si ultimatum për qeverinë, pa plotësimin e të cilave nuk kthehen në fushë.

Po cilat janë divergjencat mes qeverisë dhe sportit apo futbollit:

-Së pari, futbolli kërkon “kopjimin” e Kosovës, që të ketë rimbursim 30% për ata që investojnë në sport. Qeveria ka miratuar zbritjen nga tatimi 20% për ata që investojnë në futboll dhe 10% për ata që investojnë në sporte të tjera. Edhe më tej, në këtë pikë, futbolli kërkon zbritje në të gjithë tërësinë e bizneseve të sponsorizuesit, si dhe të mos jetë skema që sponsor bëhet vetëm dikush me mbi 1 miliard lekë (të vjetër) fitim të deklaruar vjetor.

-Së dyti, futbolli kërkon falje të gjobave dhe kamatëvonesave në tatime. Pra, të mbetet detyrim vetëm borxhi principal. Qeveria nuk e merr parasysh këtë kërkesë.

-Së treti, futbolli kërkon dhjetë vite mostatim të të ardhurave, pagave dhe fitimeve, ndërsa qeveria e jep këtë mundësi vetëm për dy vite.

-Së katërti, futbolli kërkon të tatohet siç është subvencionimi aktual i qeverisë për bujqësinë, pra në masën 6%.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Statistikat perfekte të Marash Kumbullës ndaj Milanit

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla është futbollisti më i mirë shqiptar i momentit. Pasi i dha fitoren Romës të enjten e kaluar në Ligën e Europës, futbollisti 20-vjeçar i dha një pikë të vyer verdhekuqve në “San Siro” përballë Milanit, i cili ishte vetëm 6 minuta larg fitores.

Edhe pse e pati të vështirë të përballej me sulmin elitar të “Djallit”, djaloshi kuqezi tregoi maturi, vendosmëri dhe përkushtim maksimal ndaj ekipit të Stefano Piolit, i cili mbetet akoma i pampushtur prej 22 ndeshjesh radhazi.

Për paraqitjen e sotme në fushë ndaj kryesueve të kampionatit italian, Kumbulla u vlerësua nga “Sofa Score” me notën 7.2, ku rritja në vlerësim erdhi pas golit shpëtues për Romën në minutën e 84-rt.

Megjithatë, ndaj Milanit, Kumbulla u paraqit në mënyrë dinjitoze. Ai kreu 4 spastrime të topit nga zona, fitoi 4 nga 5 duelet në fushë dhe 2 nga 4 në ajër. Nga ana tjetër, mbrotjësi shqiptar kreu 1 ndërhyrje të saktë ndaj rivalit, ndërsa realizoi saktë 84% të pasimeve.
Kumbulla u tregua i kujdesshëm në fushë ndaj kundërshtarit duke shkaktuar vetëm një faull.

Brenda pak ditëve, Marash Kumbulla është kthyer në figurën më të preferuar të Romës.

Statistikat e Kumbullës sipas “Sofa Score”

LEXO TE PLOTE

Seria A

Kumbulla sërish hero, Roma i merr një pikë Milanit

Publikuar

-

Nga

Milan dhe Roma kanë ndarë pikët në kryendeshjen e xhiros së pestë në Serie A. Ndeshja në ‘San Siro’ përfundoi me rezultat të barabartë 3:3.

Vendasit ishin tre herë në epërsi dhe po aq herë barazuan mysafirët.

Zlatan Ibrahimovic (2’ 79’) dhe Saelemaekers (47’) realizuan për vendasit, kurse për romakët shënoi Edin Dzeko (14’), Veretout (71’) dhe Marash Kumbulla (84’), që doli të ishte vendimtar në këtë sfidë.

Milan mbetet në vendin e parë me 13 pikë, kurse Roma me tetë pikë renditen në vendin e nëntë.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Fantastik Marash Kumbulla, i shënon dhe Milanit

Publikuar

-

Nga

Luhet pjesa e dytë e takimit Milan-Roma.  Pjesa e parë e supersfidës u mbyll 1-1. Takimi prodhoi raste të shumta shënimi, ku Kjaer goditi shtyllën, kurse Çalhanoglu u frenua dy herë nga portieri i verdhekuqve Mirante.

Aktualisht ndeshja eshte ne barazim 3-3 dhe ka shenuar golin e barazimit Marash Kumbulla.

LIVE| MILAN – ROMA 3-3
Ibrahimoviç 3′ , 80′ (p) Saelmakers 47’/ Xheko 14′, Vertu 71′ , Kumbulla 

LEXO TE PLOTE