Connect with Us

Historiku i kompeticionit të bukurisë/ Ja kur u zhvillua për herë të parë Miss Amerika

Kuriozitete

Historiku i kompeticionit të bukurisë/ Ja kur u zhvillua për herë të parë Miss Amerika

Publikuar

-

Historiku i kompeticionit të bukurisë/ Ja kur u zhvillua për herë të parë Miss Amerika

Ndërsa kompeticioni i bukurisë Miss Amerika u shty përsëri në dhjetor 2021 , konkursi tradicionalisht është mbajtur fundjavën pas Ditës së Punës , duke sinjalizuar zakonisht fundin e verës dhe fillimin e vjeshtës. Miss America u zhvillua për herë të parë në 1921.

Projektuar për të tërhequr turistë në Atlantic City, Neë Jersey, nuk kishte shumë rregulla (akoma), në fakt, fituesit u gjykuan pjesërisht me duartrokitje. Në atë kohë, vetëm një pjesë e vogël e grave morën pjesë, por konkursi u rrit shpejt. Në pothuajse 100 vjet që nga ajo kohë, ajo është bërë një organizatë e madhe që ofron bursa për gratë dhe inkurajon fuqizimin e grave.

Konkurset Miss America të viteve ’20 janë shumë larg nga ato që janë sot . Vazhdoni të lëvizni për të parë se si dukeshin disa nga konkurset e para Miss America, nga kostumet qesharake deri te rrobat modeste të banjës. Konkursi i këtij viti u shty deri në 2021. Kjo do të thotë se Miss America në fuqi Camille Schrier, ish Miss Virginia, do të mbajë kurorën për dy vjet.

LEXO EDHE:  Mbjellin 50 milion pemë për 24 orë

Në vitin 1920, qyteti zhvilloi një ngjarje Fall Frolic , për sukses modest. Ata vendosën të shkonin edhe më shumë vitin e ardhshëm dhe ta bënin atë një ngjarje dy-ditore. Mijëra njerëz u mblodhën për të parë spektaklin. Deri në vitin 1923, mbi 300,000 njerëz ishin mbledhur për të parë konkursin. Fituesja e parë ishte Miss Washington, DC, Margaret Gorman.

Gorman pastaj hyri në Bather’s Revue, e cila ishte e përbërë nga garuesit e Inter-City dhe modele profesionale. Gorman  gjithashtu  fitoi një trofe në Boardëalk Parade për paraqitjen e saj, duke treguar sa e popullarizuar ishte me spektatorët.

Gorman fitoi edhe atë, dhe mori në shtëpi trofeun e Sirenës së Artë. Gorman hyri përsëri në garë vitin tjetër, por meqenëse titulli i Uashingtonit, DC, tashmë kishte shkuar tek një përfaqësues i ri, ata duhej të dilnin me diçka të re: Ajo u lejua të konkurronte si Miss America dhe kështu u krijua dhe emri i kompeticionit Miss America./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Dita Ndërkombëtare e Çokollatës/ Faktet që nuk i dinit rreth saj

Publikuar

-

Nga

Sot është Dita Ndërkombëtare e Çokollatës. Për të gjithë adhuruesit e saj do të zbulojmë pak më tepër rreth çokollatës. Çokollata është një produkt ushqimor industrial që ka për bazë kakaon. Përdoret për ushqim në formë të pastër dhe si gjysmë produkt në industri e kuzhinë. Fjala çokollatë rrjedh nga pija e parë me përmbajtje të saj Xocóatl (Xócoc: ëmbël; atl: ujë; d.m.th “ujë i ëmbël”), e cila prodhohej nga Astekët. Kjo pije ka qenë ujë i përzier me kakao, vanile dhe beber Cajen. Bima Theobroma Cacao (emri shkencor i kakaos) u klasifikua nga Lineu, duke patur parasysh emrin dhe përdorimin e tij në qytetërimet që e përdornin në atë kohë.

Historia e kakaos dhe çokollatës

Bima e kakaos ka origjinë antike dhe sipas disa studimeve botanike mendohet të ketë qenë e pranishme mbi 6000 vjet më parë në lumenjtë Amazona dhe Orinoko. Bujqit e parë që filluan ta kultivonin bimën e kakos ishin majatë, rreth vitit 1000 p.e.s. Tokat që shtrihen mes gadishullit Jukatan, Ciapasit dhe bregut paqësor të Guatemalës ishin të parët që panë fillimin e historisë së kakaos dhe bashkë me të, të çokollatës. Më vonë majatë dhe astekët filluan kultivimin e kakaos dhe më vonë të prodhonin çokollatë. Përveç përdorimit liturgjik e ceremonial, në Amerikë çokollata përdorej si pije e quajtur ksokoatl, shpesh e aromatizuar me vanilje, spec djegës e piper. Kjo pije përftohej e ftohtë ose e nxehtë duke i shtuar ujë ose përbërës të tjerë, si mielli e mineralet. Një tjetër mënyrë prëgatitjeje ishte duke i shtuar çokollatës miell misri dhe mjaltë.

Karakteristika e saj parësore ishte shkuma, e cila në Antikitet përftohej duke e kaluar disa herë nga një enë në tjetrën. Pas pushtimit spanjoll filloi të përdorej “dybeku” (molinilo), i cili lëvizej poshtë e lart dhe kështu arrihej më shpejt shkuma aq e dëshiruar. Nuk mund të mos vihet re koincidenca e mënyrës së pregatitjes të pijes së kakaos me traditën afrikane të pregatitjes së çajit (tre cikle të njëpasnjëshëm pregatitje, çdonjëri prej të cilëve përftohet nga zierja e gjetheve të çajit, përzierja e përsëritur deri në arritjen e shkumës). Ksokoatl-i kishte si efekt lehtësimin e ndjesisë së lodhjes, gjë që lidhej me teobrominën që përmbante. Ai ishte një artikull luksi në gjithë Amerikën qëndrore pre-kolumbiane; farat e kakaos përdoreshin si monedhë dhe si njësi matëse: në thesarin e perandorit Motekuhzoma (më i njohur si Montezuma), gjendeshin thuajse një miliard të tilla. Thuhet se ksokoatl-i kishte një shije të shkëlqyer.

Hoze de Akosta, një misionar jezuit spanjoll që jetoi në Peru dhe më pas në Meksikë në fundin e shek.XVI, shkruante: Jo e shijshme për ata që nuk e njohin, më një shkumë në sipërfaqe që nuk ka aspak shije të mirë. Gjithsesi, është një pije shumë e vlerësuar nga indianët, të cilët e përdorin për të nderuar fisnikët që përshkojnë vendin e tyre. Spanjollët, si burrat dhe gratë, të cilët janë mësuar me vendin, janë shumë xhelozë për këtë çokollatë. Thonë se përgatisin shumë lloje, të ngrohta, të ftohta, të vakta dhe se i fusin shumë ereza; bëjnë me të dhe një brume që sipas tyre është i mirë për stomakun. Vetëm në vitin 1502 kakao u njoh nga qytetërimi evropian: Kristofor Kolombi gjatë udhëtimit të tij të katërt e të fundit në Amerikë, zbarkoi në Honduras ku pati rastin të provonte një pije me bazë kakaoje; në kthim morri me vete disa fara kakaoje për t’ia treguar Ferdinandit dhe Izabelës së Spanjës, por nuk i dha asnjë rëndësi zbulimit. Vetëm me Hernando de Soto u arrit futja e kakaos në Evropë në mënyrë të përhapur, ishte viti 1519.Ai arriti në Amerikë nga Spanja. Perandori Montezuma e priti krahëhapur dhe i ofroi një plantacion të tërë me kakao. Ngarkesa e parë e dokumentuar e çokollatës drejt Evropës me qëllim tregtar udhëtoi mbi një anije nga Verakruzi në Sevilje në 1585. Çokollata shërbehej gjithmonë si pije, por evropianët dhe sidomos urdhërat murgjërore spanjolle, të cilat kishin një përvojë të gjatë me mishelat, i shtuan vaniljen dhe sheqerin për t’i hequr shijen e hidhur dhe ia hoqën piperin dhe specin djegës.

LEXO EDHE:  A i dini këto gjëra për Adele?

LEXO EDHE:  10 sekrete për të qenë shumë i suksesshëm

Gjatë gjithë viteve 500, çokollata mbeti një ekskluzivitet i Spanjës, e cila ia zgjeroi kultivimin. Vetëm në vitet 600, nëpërmjet Toskanës, kakao arriti në Itali me anë të tregtarit fiorentinas Antonio Carletti dhe në 1615 në gjithë Evropën. Gjurmët e lidhjes së vjetër të Firences me çokollatën gjenden në disa libra të Biblotekës Kombëtare Qëndrore të Firences, ku gjenden dëshmi të shumta të shkruara duke filluar nga viti 1600 me një debat mbi çokollatën dhe konsumin e saj. Gjithmonë në Firence, nga viti 1680 gjenden gjurmë të shkruara mbi temën e çokollatës. Në 1680 botohet “Ndryshimet mes ushqimit dhe çokollatës…” të cilin e ndjekin në 1728: “Mendime rreth përdorimit të çokollatës”, “Letër ku ekzaminohen arsyetimet e autorit të mendimeve të para, rreth përdorimit të çokollatës”, “

Në shek. XVII u kthye në një luks mes fisnikëve të Evropës dhe hollandezët, lundrues e zotët, ia morën Spanjës kontrollin botëror. Në Venecian e viteve 700 lindnin dyqanet e para të kafesë, paraardhësit e bareve të sotëm; ato ishin sigurisht dhe dyqane çokollate dhe ishin në garë për të ndryshuar recetat ekzistuese duke shpikur të reja. Në vitin 1790 “Gazeta Veneciane” dokumentoi përhapjen e produktit. Deri në fund të shek. XVIII çokollata konsiderohej si shëruese ndaj çdo gjëje dhe mendohej me veti mrekullibërese. Brazili, Martinika dhe Filipinet e rritën kultivimin e kakaos; në të njëjtën kohë shumë qytete evropiane u shquan për përpunimin e çokollatës; një shembull ishte Torino i cili kishte një prodhim prej 350 kg në ditë, pjesa me e madhe eksportohej në Austri, Svicër, Gjermani dhe Francë, ku pak nga pak pregatitja e pijeve të çokollatës u kthye në një pasion.

Në fund të shek. XVIII çokollata e parë e ngurtë siç e hamë sot, u shpik në Torino nga Doret-i. Në 1802 Bozzelli shpiku një makineri për ta rafinuar brumin e kakaos e për ta përzier me sheqer e vanilje. Duhet të vinte viti 1820 që sistemi të vihej në punë dhe kubi i parë i çokollatës u prodhua në Angli.Në vitin 1826 Pierre Paul Caffarel filloi prodhimin e çokollatës në sasi të mëdha falë një makinerie të re, e cila mund të prodhonte mbi 300 kg çokollatë në ditë. Në 1828 hollandezi Conrad J. van Houten, e shpejtoi metodën e nxjerrjes së yndyrës nga farat e kakaos, duke i transformua në kakao pluhur dhe gjalp kakaoje. Zhvilloi gjithashtu të ashtuquajturin “proces hollandez”, i cili konsiston në trajtimin e kakaos me alkale për t’i hequr shijen e hidhur. Këto trajtime bënë të mundur prodhimin e çokollatës si ajo e sotmja.

Çokollata e parë me përmasa më të mëdha se ajo e Doretit u prodhua në 1847 nga Joseph Fry. Në 1852-shin në Torino Michele Prochet filloi të përziente kakaon me lajthi të shtypura e të pjekura, duke krijuar brumin Gianduia. Daniel Peter, një fabrikant zviceran qirinjsh, u bashkua me të vjehrrin për të prodhuar çokollatë. Në 1867 filluan të fusnin edhe qumështin si përbërës dhe nxorrën në treg çokollatën me qumësht në vitin 1875. Për të larguar ujin nga qumështi në mënyrë që çokollata të ruhej me gjatë, u ndihmua nga një fqinj, fabrikant ushqimesh për femijë, me emrin Henri Nestlè. Rudolph Lindt shpiku procesin e quajtur “conching”, i cili konsiston në mbajtjen për një kohë të gjatë të çokollatës së shkrirë për ta bërë mishelën homogjene. Në 1946 Pietro Ferrero shpiku një krem me çokollatë dhe lajthi me qëllim për t’i shitur disa kile pastiçierëve: produkti pati një sukses shumë më të madh nga ç’pritej dhe disa vjet më vonë, në vitin 1964, lindi çokokremi, i cili u bë i famshëm në të gjithë botën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse nuk duhet t’i përdorim telefonat si një “alarm zgjimi”

Publikuar

-

Nga

Pse nuk duhet t'i përdorim telefonat si një “alarm zgjimi”

Telefonat janë bërë një pjesë e pandashme e jetës tonë. Ne i përdorim ato për kaq  shumë detyra , si aplikimi për një punë, kërkimi i informacionit ose gjetja e një vendi të ri për të jetuar. Në fakt, duket sikurbota të përmbyset plotësisht nëse i thyejmë aksidentalisht. Dhe vendosja e një alarmi është një gjë e zakontë që gati të gjithë e bëjnë në telefonin e tyre, megjithatë, ka disa gjëra vërtet të këqija që mund të ndodhin nëse e bëni këtë.

Gjumi

Qëndrimi deri në orët e vona të natës në rrjetet sociale është një ndikues shumë i madh në gjumin e parehatshëm.

Sidoqoftë, jo vetëm që kjo do të shkurtojë sasinë e kohës që fle, por drita blu e telefonit mund të ndikojë në cilësinë e përgjumjeve të tua dhe të çojë në çrregullime.

Mund të shkatërrojë rutinën e mëngjesitPërsëri, sapo të kemi një telefon në duart tona, ne fillojmë automatikisht të kontrollojmë postat elektronike dhe mesazhet. Dhe kjo, natyrisht, kërkon shumë më shumë kohë sesa e planifikove fillimisht, duke të lënë të nxitosh nëpër procedura rutinore që janë me të vërtetë të rëndësishme për ta mbajtur veten në orar dhe në formë të mirë.

LEXO EDHE:  Njihuni me mjekun në të cilin është bazuar seriali Dr.House

LEXO EDHE:  Mbjellin 50 milion pemë për 24 orë

Vështirësi me dëgjimin

Meqenëse nuk është aq i zhurmshëm sa një alarm i vërtetë, lehtë mund të humbni unazën e tij. Për më tepër, ne të gjithë jemi mësuar me tingujt që telefonat tanë prodhojnë gjatë ditës, kështu që mund të jetë joefektive si  një alarm i vërtetë për të na zgjuar nga një gjumë i thellë.

Bateri e mbaruar

Alarmet në celularët nuk do të funksionojnë kur bateria është e zbrazët, kështu që nëse nuk doni të vonoheni për diçka të rëndësishme, më mirë të përdorni një alarm të vërtetë. Edhe nëse gjithmonë bëni më të mirën për ta mbajtur atë të ngarkuar, mund të mos e vini re që bateria juaj po zvogëlohet para se të shkoni për të fjetur./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Momente gazmore/ Imazhe epike të kafshëve që do t’iu shkrijnë së qeshuri

Publikuar

-

Nga

Momente gazmore/ Imazhe epike të kafshëve që do t’iu shkrijnë së qeshuri

Fotografitë e kapura në momentin e duhur dhe vendin e duhur shpesh herë mund të na dhurojnë të qeshura.

Të tilla momente janë shkrepur nga një fotograf i cili ka paraqitur këto imazhe në konkursin e fotografive gazmore të kafshëve të egra.Fotot janë përzgjedhur si më të bukurat dhe ne nuk mund të qëndronim dot pa i ndarë këto imazhe epike me ju.

LEXO EDHE:  Holandezët thyejnë ligjet e fizikës

LEXO EDHE:  FOTO/Ekziston një vend ku mund të ecni mbi ujë

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE