Connect with Us

E pabesueshme/ Çifti zbulon gjininë e bebit duke ndriçuar ndërtesën më të lartë në botë

Kuriozitete

E pabesueshme/ Çifti zbulon gjininë e bebit duke ndriçuar ndërtesën më të lartë në botë

Publikuar

-

Çifti i famshëm i Youtube Anas dhe Asala kanë gjetur mënyrën më unike për të mësuar gjininë e bebit të tyre. Ata mësuan se fëmija i tyre i dytë është një djalë pas ngjyrës blu në ndërtesën më të lartë në botë në Dubai, Bujr Khalifa ku shkruhej me të mëdha” Është një djalë”.

Sipas njoftimeve nuk dihet nëse çifti ka paguar në të vërtetë 74,000 £ për të shndërruar ndërtesën. Marwah’s postoi videon në kanalin e tyre në YouTube. Ata u panë duke pritur të zbulonin gjininë e bebit së bashku me vajzën e tyre ndërsa ndërtesa 828 metra i ngacmoi ata duke ndezur të dyja ngjyrat rozë dhe blu para se të ndriçohej e gjitha blu.

‘Ne donim të bënim diçka unike dhe të paharrueshme në mënyrë që të gjithë ta shikonim atë në të ardhmen dhe të kujtojmë atë që kemi ndërtuar si familje.’  Video gjithashtu zbuloi se çfarë ndodhi në prapaskenë gjatë fazës së planifikimit. Llogaria e Burj Khalifa në Twitter, e cila gjithashtu ndau videon, uroi çiftin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-Çfarë do të ndodhë me kontinentin e shtatë?

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Çfarë do të ndodhë me kontinentin e shtatë?

Një parajsë e akullt

Mbërritja në Antarktidë është si zbarkimi në një përrallë zanash të ngrirë. Është një vend me një bukuri frikësuese, ku ajsbergët më të mëdhenj se katedralet notojnë qetësisht në gjire të qetë pasqyre, dhe pinguinët që flasin kanë tendencë për të vegjlit e tyre në sfondin e akullnajave më të errët se një qiell veror.

Nuk është çudi, pra, që gjatë dy dekadave të fundit industria turistike e Antarktikut ka shpërthyer. Në fillim të viteve 1990, më pak se 7,000 njerëz vizituan kontinentin e shtatë përrallor. Vitin e kaluar, kjo shifër arriti në 74,000, me numrat që pritet të vazhdojnë të rriten.

Koronavirus në Antarktidë

Kriza ndodhi menjëherë në fund të sezonit turistik, kur kompanitë e lundrimit po përfundonin operacionet e tyre për dimrin. Kishte një nxitim për t’i çuar njerëzit në shtëpi ndërsa portet e portës hynë në bllokim. Anijet e fundit luftuan për të gjetur një vend që do t’i mirëpritte. Një anije Australiane përfundoi e bllokuar në brigjet e Uruguait me 128 pasagjerë Covid-pozitivë në bord; ndërsa një kompani holandeze u detyrua të lundronte me tre anijet e saj 14,000 km përsëri në Hollandë pasi ato nuk ishin më në gjendje të hidheshin në Amerikën e Jugut. Që atëherë, kontinenti ka heshtur. Për fat të mirë pandemia goditi gjatë dimrit, kur rajoni gjithsesi është i mbyllur për turistët. Por me virusin që nuk tregon shenja të zhdukjes dhe një vaksinë është ende shumë larg, e ardhmja e turizmit në Antarktik duket shumë e pasigurt.

Shkenca goditi rëndë

Turizmi nuk është sektori i vetëm që është prekur. Një nga aktivitetet kryesore në Antarktidë është kërkimi shkencor, dhe pandemia ka goditur stacionet kërkimore të Antarktikut si Base Orcadas (në foto) në ishullin Laurie në Orkneyt e Jugut.

Ndoshta shqetësimi më i madh është që Takimi Konsultativ i Traktatit Antarktik 10-ditor është anuluar. Kjo është ajo ku vendet anëtare të Traktatit Antarktik takohen për të vendosur përparësitë për mbrojtjen e mjedisit për vitin e ardhshëm. Pa të, vendimet thelbësore mund të mos merren, të cilat mund të kenë një ndikim shkatërrues afatgjatë në rajon.

Distancimi shoqëror në bord

Nëse operacionet vazhdojnë, protokollet në bord do të duhet të rishikohen, pasi masat e sigurisë janë edhe më të rëndësishme kur merreni me qindra pasagjerë dhe ekuipazhit që jetojnë në lagje të afërta.

Anijet e lundrimit janë tashmë të pajisura mirë për të menaxhuar përhapjen e sëmundjes për shkak të rrezikut të norovirusit , por koronavirusi e ka çuar frikën në nivelin tjetër.Masat e reja të sigurisë ende nuk janë rënë dakord, por ka të ngjarë të përfshijnë zvogëlimin e kapacitetit, testimin në bord, më shumë larje dore, rritje të distancës sociale dhe procedura të rishikuara në vaktet e ngrënies.

Natyra merr një pushim

LEXO EDHE:  Video-1.2 milion maska të skaduara”/ Bardhi thirrje Prokurorisë të nisë hetimet

LEXO EDHE:  Video-U la në arrest shtëpie/ Fjolla Morina shfaqet me personin qe “e do shumë”

Ndërsa Covid-19 mund të jetë një shqetësim i madh për industrinë turistike të Antarktikut, ai mund të jetë një lajm i mirë për vetë rajonin.Pa vizitat e dhjetëra mijëra turistëve, ekziston më pak rrezik i futjes së specieve jo-vendase, shkelja e habitateve ose ndotja e zonave të pacenuara.Ndërsa anijet heshtin, emetimet e karbonit zvogëlohen gjithashtu, Anketa Britanike e Antarktikut vlerëson se bërja e një lundrimi në Antarktik është e barabartë me emetimet me vlerë 1.5 vjet për një Evropian tipik.

Një klimë në ndryshim

Çështja që do të ketë një efekt shumë më të madh se pandemia në turizmin Antarktik është ndryshimi i klimës.Më shumë se 95% e vizitorëve në Antarktidë udhëtojnë në Gadishullin Antarktik, maja më veriore që shtrihet drejt Amerikës së Jugut. Kjo është zona që gjithashtu është prekur më shumë nga ndryshimi i klimës.

Që nga vitet 1950, temperatura e ajrit rreth gadishullit është rritur me 3 ° C, duke e bërë atë një nga vendet më të ngrohta në planet. Në shkurt të vitit 2020, zona goditi ditën e saj më të ngrohtë të regjistruar : një tmerrshme 18.3 ° C. Temperaturat e detit po rriten gjithashtu, me ujërat përreth perëndimit të gadishullit që ngrohen me më shumë se 1 ° C që nga viti 1955.Si rezultat, raftet e akullit po shemben, akullnajat po tërhiqen, akulli i detit po bie dhe periudhat pa akull po zgjaten. E gjithë kjo do të ketë një ndikim dramatik në turizëm.

Shikimi drejt së ardhmes

Turizmi Antarktik ka lulëzuar gjatë viteve të fundit, por ekspertët shpresojnë që pandemia do t’u ofrojë operatorëve turistik një mundësi për të bërë një hap prapa dhe për të rimenduar.

“Pauza e imponuar jep hapësirë ​​për një bisedë rreth asaj se si duam të duket e ardhmja e turizmit në Antarktik,” tha Jane Rumble OBE, Kryetare e Rajoneve Polare në Zyrën e Jashtme, Komonuelthit dhe Zhvillimit të Mbretërisë së Bashkuar. “Një rritje eksponenciale në numrin e turizmit do të ndikojë në përvojën e shkretëtirës. Ne duhet të mendojmë për të ardhmen që duam të shohim. Biseda duhet të marrë në konsideratë nëse duhet të ketë kufizime në të ardhmen për numrat e turizmit, ose llojet e aktiviteteve turistike. Tani kemi një mundësi të shkëlqyeshme për të marrë frymë dhe për të punuar se si duam që të duket e gjithë kjo për 10-20 vjet. ”

Por askush nuk dëshiron ta ndalojë turizmin Antarktik plotësisht. “Ne besojmë që turizmi mund të ketë një ndikim pozitiv,” tha Lynnes, “sepse njerëzit që vizitojnë Antarktidën vërtet mësojnë ta duan dhe vlerësojnë atë dhe kjo përhap një kuptim se pse është kaq e rëndësishme për ta mbrojtur atë në një botë më të gjerë.”/ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Blue Origin” e Jeff Bezos thyen rekordin për riciklimin e raketave

Publikuar

-

Nga

"Blue Origin" e Jeff Bezos thyen rekordin për riciklimin e raketave

Blue Origin e Jeff Bezos ka thyer një rekord të ri të raketave të riciklimit pas lëshimit dhe uljes me sukses të New Shepard të tij të riciklueshëm.Ky është fluturimi i shtatë radhazi, i cili u ngrit nga struktura e firmës West Texas.Misioni N-13 e vendos Blue Origin në krye të raketave të riciklimit, pasi SpaceX në pronësi të Elon Musk ka ripërdorur Falcon 9 vetëm gjashtë herë. Kjo ishte përpjekja e dytë që Blue Origin ka bërë për të thyer rekordin.

Firma fillimisht kishte caktuar 24 shtatorin për nisjen, por ajo u shty për shkak të motit të keq dhe çështjeve teknike. Të martën në mëngjes dhe New Shepard u pa në pistën e nisjes duke ardhur i gjallë disa minuta më parë  Me më pak se një minutë në orën e numërimit, raketa aktivizoi motorin e saj dhe Dietrich dha një lamtumirë: ‘Bëj një fluturim të shkëlqyeshëm!’ Neë Shepard fillimisht u krijua për turizmin hapësinor, i cili synon të sjellë deri në gjashtë pasagjerë në buzë të hapësirës dhe të udhëtojë në orbitë për 10 minuta.

Raketa goditi Max Q rreth një minutë dhe 15 sekonda, ku po udhëtonte pothuajse 1.000 milje në orë. Së bashku me një ulje të suksesshme përforcuese, raketa u kthye në Tokë rreth 10 minuta pas lëshimit duke e bërë atë një “nisje perfekte”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse idetë më të mira vijnë pas dushit/ Këto janë 4 arsyet sipas studiuesve

Publikuar

-

Nga

Pse idetë më të mira vijnë pas dushit/ Këto janë 4 arsyet sipas studiuesve

Idetë më të mira vijnë kur nuk jeni duke menduar.

Idetë më domethënëse dhe që ndryshojnë jetën mund të vijnë nga të ashtuquajturat “momente dushi”, dh shkenca e konfirmon këtë. Një grup  studiuesish u dhanë studentëve të luanin disa lojëra duke u kërkuar atyre të raportonin nëse i morën përgjigjet e tyre duke menduar zgjidhjen hap pas hapi ose nëse përgjigja thjesht “u erdhi”. Siç doli, ata që zgjidhën saktë problemin nuk ishin ata që u përpoqën ta zgjidhnin atë hap pas hapi, por pas një dushi idetë rrjedhin, dhe ka më shumë të ngjarë të dilni me zgjidhje më krijuese.

Dushet rrisin nivelin e dopaminës.

Bërja e dushit është një nga mënyrat më të lehta për të rritur dopaminën, një neurotransmetues përgjegjës për motivimin dhe përqendrimin. Është e rëndësishme për kujtesën tuaj dhe funksionin e trurit dhe madje rregullon lëvizjet e trupit tuaj. Dushi në ujë të ftohtë mund të rrisë dopaminën me  250%.

Jeni të relaksuar.

LEXO EDHE:  PD publikon videon/ Halimi: Komisionerët e majtë mbushën kutitë me vota për Bazhdarin

LEXO EDHE:  Adelina Tahiri shtatzënë për herë të dytë?/ Këngëtarja publikon videon

Kur jemi të relaksuar, ka më shumë të ngjarë që ta kthejmë vëmendjen përbrenda dhe të dalim me ide të zgjuara. Bërja e dushit mund të ulin stresin dhe ankthin, t’ju qetësojnë dhe idetë tuaja të lulëzojnë.

Një shpërqendrim i vogël është i mirë për krijimtarinë.

Ndërsa përqendrimi intensiv është i rëndësishëm për punën, një shpërqendrim i butë mund të “rifreskojë” trurin tuaj dhe të ndihmojë imagjinatën tuaj të tërhiqet. Dushi është një shembull i përsosur se si mund ta kalojmë vëmendjen tonë nga një aktivitet në tjetrin. Shpërqendrimi mund t’i japë trurit tonë një “pushim” dhe ne mund të punojmë për një problem në mënyrë më kreative./ CNA.al

LEXO TE PLOTE