Connect with Us

Covid/ Ministri italian i Shëndetësisë: Duhet të durojmë edhe gjashtë muaj!

Bota

Covid/ Ministri italian i Shëndetësisë: Duhet të durojmë edhe gjashtë muaj!

Publikuar

-

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza tha sot se në fund të dimrit do të kemi shpëtuar nga koronavirusi.

Ai shprehet se fundi i dimrit do të jetë më i sigurt.

“Ne duhet të durojmë edhe gjashtë muaj të tjerë. Në fund të dimrit do të jemi të sigurt” – u shpreh Speranza gjatë një interviste me gazetën italiane ‘La Repubblica’

Ai gjithashtu shpreh entuziast për vaksinës teksa tha se ‘AstraZeneca’ ka rifilluar provat e fundit klinike të vaksinës së Oksfordit pasi rasti që pati efekte anësore u vërtetua se nuk kishte të bënte me antidodin kundër koronavirusit

LEXO EDHE:  “Italia e gatshme për turistë”/ Di Maio: BE jo me ‘listë të zezë’

“Si Bashkim Europian ne jemi duke blerë një paketë vaksine 6 + 1, AstraZeneca është një nga gjashtë dhe është në fazë më të përparuar se të tjerët”, tha Speranza./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shifrat-Bota nën “pushtetin” e koronavirusit/ Mbi 920 mijë viktima nga COVID

Publikuar

-

Nga

Numri i viktimave nga koronavirusi në mbarë botën ka kaluar shifrën e 920 mijë. Sipas të dhënave të ‘Johns Hopkins University’ deri tani në mbarë globin janë regjistuar 28,773,855 të infektuar me COVID-19, nga të cilët 920,467 kanë ndërruar jetë.

Ndërkohë nga koronavirusi janë shëruar 19.439.157 persona. Në vend të parë si për numrin e viktimave dhe të personave të infektuar me COVID-19 e mban SHBA.Në SHBA që prej nisjes së pandemisë janë infektuar 6,486,113 persona me koronavirus, nga të cilët kanë ndërruar jetë 193,701 persona. Më pas është India me 6,486,113 njerëz të infektuar, nga të cilët kanë ndërruar jetë 78,586.
Brazili është në vend të tretë me 4,315,687 persona të infektuar, nga të cilët kanë ndërruar jetë 131,210 persona.

LEXO EDHE:  Studiuesit e SHBA dhe Kina bashkëpunojnë në kërkimin e origjinës së koronavirusit

LEXO EDHE:  Studiuesit e SHBA dhe Kina bashkëpunojnë në kërkimin e origjinës së koronavirusit

Edhe në Europë javët e fundit ka pasur një rritje të raste të reja më COVID-19. Në 24 orët e fundit Franca ka pasur një rekord rastesh. Autoritetet franceze raportuan të shtunën 10 561 raste të reja me koronavirus./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Marrëveshja në SHBA/ Albin Kurti mesazh Avdullah Hotit, paralajmëron arrestime

Publikuar

-

Nga

Marrëveshja në SHBA/ Albin Kurti mesazh Avdullah Hotit, paralajmëron arrestime

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është treguar shumë i ashpër me kryeministrin e vendit, Avdullah Hoti, për marrëveshjen e nënshkruar në Uashington.

Kurti në një intervistë dhënë televizionit të partisë së tij, TVV, ka dhënë madje mesazhe mjaft serioze, duke paralajmëruar se nëse ai vjen në pushtet, mund të ketë edhe arrestime në lidhje me veprimtarinë e Qeverisë Hoti.

“Kjo qeveri përmes temës së Ujmanit që vendosi në negociata, ia hapi temën Serbisë për të diskutuar pronën e Kosovës”, tha Kurti.Duke akuzuar prokurorët kosovarë, Kurti ka thënë se në një shtet të së drejtës, që sipas tij synon të bëjë VV’ja, persona të këtillë nuk do të kishin vend as në liri.

LEXO EDHE:  Oficeri i policisë gjyqësore i infektuar me Covid-19/ Gjithë prokuroria e Shkodrës në karantinë

LEXO EDHE:  “Italia e gatshme për turistë”/ Di Maio: BE jo me ‘listë të zezë’

“Po të kishte Kosova prokurorë të vërtetë, ata do të vepronin menjëherë. Shteti i së drejtës nuk do t’i durojë as në pushtet e as në liri, njerëzit e këtillë. Pikërisht rikthimi ynë në qeveri do ta mundësojë shtetin e së drejtës”, ka thënë Kurti, shkruangazeta ekspres.

LEXO TE PLOTE

Bota

Venezuela arreston “spiunin amerikan”/ E kap mat në rafineritë e naftës

Publikuar

-

Nga

Venezuela arreston “spiunin amerikan”/ E kap mat në rafineritë e naftës

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro tha të premten se një “spiun amerikan” u kap ndërsa po spiunonte në kompleksin më të madh të rafinerisë në vend, i cili po kalon një krizë të rëndë të mungesës së karburantit.

Gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë në televizionin shtetëror, Maduro tha se një burrë u arrestua të enjten në shtetin veriperëndimor Falcon ku po spiunonte në rafineritë e naftës Amuay dhe Cardon.

Ata kapën “një marins, i cili shërbente si marins në bazat e CIA-s në Irak”, tha Maduro. “Ai kishte armë të specializuara, me një shumë të madhe parashë, shuma të mëdha dollarësh dhe sende të tjera”.

Maduro nuk dha detaje të tjera, por tha se i arrestuari po jepte një dekleratë në paraburgim.

As Departamenti i Shtetit dhe as Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për të komentuar.Amuay dhe Cardon përbëjnë Qendrën e Rafinimit Paraguana, e cila ka një kapacitet nominal përpurinimi prej 971 mijë fuçi në ditë. Që të dy qendrat kanë përjetuar ndërprerje të shumta gjatë viteve të fundit. Opozita i fajëson ato për keqmenaxhim dhe mungesë mirëmbajtjeje.

LEXO EDHE:  E rëndësishme! Çfarë është COVID-19, si kalon nga një person tek tjetri dhe si mund të neutralizohet

LEXO EDHE:  "4 efektivë policie me koronavirus"/ Basha: Kolegët e tjerë kanë kërkuar testim dhe nuk i është bërë

Njoftimi për spiunin e supozuar vjen pasi një gjykatë në Venezuelë muajin e shkuar dënoi dy ish pjestarë të forcave speciale të ushtrisë amerikane që njihen si “Green Berets” me 20 vjet burg, për siç thuhet rolin e tyre në një inkursion të dështuar në muajin maj.

Po ashtu gjatë fjalimit të premten, Maduro tha se gjatë ditëve të fundit forcat e sigurisë kishin prishur gjithashtu një komplot për të shkaktuar një shpërthim në një rafineri tjetër nafte, El Palito në shtetin Carabobo. Ai nuk dha hollësi.

E goditur nga sanksionet amerikane që kanë përkeqësuar mungesat e karburantit, qeveria e Venezuelës njoftoi të premten një nismë të re për shpërndarjen e karburantit dhe tha se po planifikonte projekte të reja rafinimi, pa dhënë detaje të mëtejshme./ VOA

LEXO TE PLOTE