Connect with Us

Venezuela arreston “spiunin amerikan”/ E kap mat në rafineritë e naftës

Bota

Venezuela arreston “spiunin amerikan”/ E kap mat në rafineritë e naftës

Publikuar

-

Venezuela arreston “spiunin amerikan”/ E kap mat në rafineritë e naftës

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro tha të premten se një “spiun amerikan” u kap ndërsa po spiunonte në kompleksin më të madh të rafinerisë në vend, i cili po kalon një krizë të rëndë të mungesës së karburantit.

Gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë në televizionin shtetëror, Maduro tha se një burrë u arrestua të enjten në shtetin veriperëndimor Falcon ku po spiunonte në rafineritë e naftës Amuay dhe Cardon.

Ata kapën “një marins, i cili shërbente si marins në bazat e CIA-s në Irak”, tha Maduro. “Ai kishte armë të specializuara, me një shumë të madhe parashë, shuma të mëdha dollarësh dhe sende të tjera”.

Maduro nuk dha detaje të tjera, por tha se i arrestuari po jepte një dekleratë në paraburgim.

As Departamenti i Shtetit dhe as Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për të komentuar.

Amuay dhe Cardon përbëjnë Qendrën e Rafinimit Paraguana, e cila ka një kapacitet nominal përpurinimi prej 971 mijë fuçi në ditë. Që të dy qendrat kanë përjetuar ndërprerje të shumta gjatë viteve të fundit. Opozita i fajëson ato për keqmenaxhim dhe mungesë mirëmbajtjeje.

LEXO EDHE:  Plagosën me thikë dy vëllezër/ Një i arrestuar, dy të tjerë në kërkim

Njoftimi për spiunin e supozuar vjen pasi një gjykatë në Venezuelë muajin e shkuar dënoi dy ish pjestarë të forcave speciale të ushtrisë amerikane që njihen si “Green Berets” me 20 vjet burg, për siç thuhet rolin e tyre në një inkursion të dështuar në muajin maj.

Po ashtu gjatë fjalimit të premten, Maduro tha se gjatë ditëve të fundit forcat e sigurisë kishin prishur gjithashtu një komplot për të shkaktuar një shpërthim në një rafineri tjetër nafte, El Palito në shtetin Carabobo. Ai nuk dha hollësi.

E goditur nga sanksionet amerikane që kanë përkeqësuar mungesat e karburantit, qeveria e Venezuelës njoftoi të premten një nismë të re për shpërndarjen e karburantit dhe tha se po planifikonte projekte të reja rafinimi, pa dhënë detaje të mëtejshme./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Covid-19 regjistron 7 viktima në Kosovë/ Ja sa persona rezultuan pozitivë

Publikuar

-

Nga

Covid-19 regjistron 7 viktima në Kosovë/ Ja sa persona rezultuan pozitivë

Covid-19 i ka marrë jetën 7 personave që nga dita e djeshme në Kosovë.

Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 612 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, nga të cilat rezultojnë 71 raste pozitive.

Gjithashtu janë shëruar 163 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.435  dhe numri i rasteve aktive është 2.606.“Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 13 raste, komuna Ferizaj 7 raste, komuna Pejë 5 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Gjakovë 4 raste, komuna Podujevë 4 raste, komuna Prizren 4 raste, komuna Rahovec 4 raste, komuna Viti 4 raste, komuna Gjilan 3 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Vushtrri 3 raste, komuna Dragash 2 raste, komuna Mitrovicë 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Hani i Elezit, Kamenicë, Klinë, Lipjan, Malishevë, Mamushë, Shtime dhe Suharekë”, thuhet në raport.

LEXO EDHE:  Plagosën me thikë dy vëllezër/ Një i arrestuar, dy të tjerë në kërkim

LEXO EDHE:  Akuzohet për shpërdorim detyre/ Pranga administratorit të PS në Fier

Ndërkohë, numri total i rasteve pozitive është 14.637 raste nga 57.851 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 596 humbje jete./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Salvini “zbarkon” në SHBA/ Sinjal alarmi për Conten

Publikuar

-

Nga

Matteo Salvini shumë vite më parë ka qenë një mbështetës i Vladimir Putin. Por tashmë gjërat kanë ndryshuar dhe Salvini po sheh drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe presidentit Donald Trump.

Hetimi i Metropol mbi Gianluca Savoini dhe fondet e pretenduara të Lega ndryshuan rrënjësisht kartat në tryezë. Që nga ajo kohë Salvini ka ndaluar së shikuari nga Lindja dhe tani i ka përqendruar përpjekjet e tij në Uashington. Ai e kuptoi, nga këndvështrimi i tij, se pa mbështetje nga Shtetet e Bashkuara Italia, një vend strategjik për NATO-n, i vendosur në qendër të Mesdheut, nuk mund të qeveriset. Por nuk mund të harrohen dhe fjalët e presidentit Trump në njërën prej deklaratave të tij ku shprehej me fjalët më të mira hde mbështeste kryeministrin Giuseppe Conte.

“Kryeministri shumë i respektuari Republikës Italiane, Giuseppi Conte është një njeri, shumë i talentuar, i cili shpresoj të mbetet kryeministër “, shprehej Trump.

Salvini i zgjedhur nga Wall Street JournalNë të njëjtën periudhë, jo çuditërisht, Prokurori i Përgjithshëm William Barr dhe prokurori John Durham u mirëpritën në Romë, në dy takime të ndara, nga drejtuesit e shërbimeve tona në kërkim të disa informacioneve mbi profesorin maltez Joseph Mifsud dhe mbi origjinën e Russiagate. Ndërsa prisnim që ai hetim i udhëhequr nga Durham të hidhte dritë, përshtypja është se marrëdhëniet midis administratës Trump dhe Giuseppi janë ftohur dhe bota konservatore e Sh.B.A tani po shikon Matteo Salvini me shumë interes dhe vlerësim. Siç vëren LiberoHapësira të ngjashme në atë gazetë u ofrohen krerëve të shtetit dhe udhëheqësve ndërkombëtarë të një rëndësie të madhe, jo personazheve të zier në rrugën e perëndimit të diellit, pasi kolonistët e majtë italianë dhe progresivë pëlqen të pikturojnë sekretarin e Lidhjes. Intervistuesi vlerëson punën e Salvinit: ” Nëse Italia do të votojë sot “, shkruan e përditshmja konservatore, ” sondazhet thonë se Matteo Salvini do të ishte kryeministri i ardhshëm “. Dhe si ” skifteri i imigracionit “, vëren intervistuesi, ” Salvini duket një version më kompetent i një politikani të caktuar amerikan “.

LEXO EDHE:  Iu gjet pistoletë/ Arrestohet 26-vjeçari

LEXO EDHE:  Akuzohet për shpërdorim detyre/ Pranga administratorit të PS në Fier

“Unë gjithmonë kam besuar në Trump”

Për udhëheqësin e Lidhjes Veriore, është mundësia e artë për të shprehur të gjithë afërsinë e tij me administratën Trump dhe manjatin. ” Unë isha një nga të paktët politikanë italianë që besova në fitoren e tij dhe brohoritën për të katër vjet më parë. Unë ende besoj se ai ishte një president i mirë dhe shpresoj që ai të rizgjidhet .” Por mbase elementi më i rëndësishëm i gjithë intervistës përfaqësohet nga fakti se për ” disa çështje ndërkombëtare “, siç janë marrëdhëniet me Kinën, Iranin dhe marrëdhëniet me Izraelin, ai dhe Trump ” kanë të njëjtin mendim”. Në të vërtetë, nëse Matteo Salvini bëhet kryeministër, ” Jeruzalemi do të njihej nga qeveria ime si kryeqyteti i Izraelit”dhe marrëdhëniet me Kinën dhe Iranin , kundërshtarët strategjikë të SH.B.A. do të” pezullohen “. Salvini premton një ndryshim të qartë të kursit edhe me rrjetin 5G , siç kërkohej në atë kohë nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo. Dhe kjo për Uashingtonin, kushdo që fiton zgjedhjet presidenciale në nëntor, përfaqëson një element themelor.”

LEXO TE PLOTE

Bota

Covid/ Ministri italian i Shëndetësisë: Duhet të durojmë edhe gjashtë muaj!

Publikuar

-

Nga

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza tha sot se në fund të dimrit do të kemi shpëtuar nga koronavirusi.

Ai shprehet se fundi i dimrit do të jetë më i sigurt.

“Ne duhet të durojmë edhe gjashtë muaj të tjerë. Në fund të dimrit do të jemi të sigurt” – u shpreh Speranza gjatë një interviste me gazetën italiane ‘La Repubblica’Ai gjithashtu shpreh entuziast për vaksinës teksa tha se ‘AstraZeneca’ ka rifilluar provat e fundit klinike të vaksinës së Oksfordit pasi rasti që pati efekte anësore u vërtetua se nuk kishte të bënte me antidodin kundër koronavirusit

LEXO EDHE:  Plagosën me thikë dy vëllezër/ Një i arrestuar, dy të tjerë në kërkim

LEXO EDHE:  Iu gjet pistoletë/ Arrestohet 26-vjeçari

“Si Bashkim Europian ne jemi duke blerë një paketë vaksine 6 + 1, AstraZeneca është një nga gjashtë dhe është në fazë më të përparuar se të tjerët”, tha Speranza./CNA.al

LEXO TE PLOTE