Connect with Us

U pezulluan pak ditë më parë/ Universiteti i Oksfordit do të rinisë testimet për vaksinën

Shëndeti

U pezulluan pak ditë më parë/ Universiteti i Oksfordit do të rinisë testimet për vaksinën

Publikuar

-

U pezulluan pak ditë më parë/ Universiteti i Oksfordit do të rinisë testimet për vaksinën

Kompania farmaceutike AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit do të rinisin testimet për vaksinën kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi i ri.

Më 8 shtator, testimet për këtë vaksinë u pezulluan pasi një vullnetarit nga Mbretëria e Bashkuar iu përkeqësua gjendja shëndetësore, raporton BBC. AstraZenaca më pas tha se do të hetojë nëse përkeqësimi i shëndetit të vullnetarit ishte efekt anësor i vaksinën që kjo kompani po zhvillon.

Por, të shtunën, Universiteti i Oksfordit tha se e konsiderojnë të sigurt vazhdimin e testimeve të vaksinës potenciale kundër COVID-19.

Ky universitet tha se është e “pritshme” që disa pjesëmarrës në studimet që po kryhen për vaksinën “mund të sëmuren”.

Autoritetet britanike thanë se testimet do të vazhdojnë dhe do të ndiqen rekomandimet e një komiteti të pavarur për sigurinë, që vepron në kuadër të Agjencisë Rregullative të Barnave dhe Produkteve Shëndetësore të Mbretërisë së Bashkuar.

Ndonëse në Mbretërinë e Bashkuar sëmundjet e pacientëve janë konfidenciale dhe nuk publikohen, New York Times ka raportuar se një vullnetar nga Mbretëria e Bashkuar u diagnostikua me një sinkron inflamator që prek palcën kurrizore dhe që mund të shkaktohet nga infeksionet virale.

LEXO EDHE:  "Codid-19 prezent që në dhjetor 2019"/ Mjeku Osmenaj: Nuk le dëmtime

Vaksina, që po zhvillohet nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit në Britani, është një prej projekteve më premtuese në luftën kundër sëmundjes COVID-19.

AstraZeneca është një prej tri kompanive që kanë arritur në fazën e tretë të testimeve të vaksinave për koronavirus në Shtetet e Bashkuara, meqë atje janë siguruar mijëra vullnetarë për marrje të vaksinës.

Dy vaksinat e tjera po zhvillohen nga kompanitë Pfizer dhe Moderna.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se aktualisht në botë janë duke u testuar rreth 180 vaksina potenciale kundër koronavirusit./ REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Studimi i ri i shkencëtarëve me “mushkëritë artificiale”/ Ja si Coronavirus infekton qelizat njerëzore në “përparim të madh”

Publikuar

-

Nga

Studimi i ri i shkencëtarëve me “mushkëritë artificiale”/ Ja si Coronavirus infekton qelizat njerëzore në “përparim të madh”

Mushkëritë e vogla artificiale të rritura në një laborator nga qelizat burimore të rritura kanë lejuar shkencëtarët të shikojnë se si koronavirusi infekton mushkëritë në një ‘përparim të madh’.

Studiuesit nga Universiteti Duke dhe Universiteti i Kembrixhit prodhuan mushkëri artificiale në dy studime të pavarura dhe të veçanta për të ekzaminuar përhapjen e Covid-19.  Modelet e ‘mushkërive të gjalla’ minimizojnë qeskat e vogla të ajrit që marrin oksigjenin që thithim, që dihet se janë vendet ku ndodhin dëmtimet më serioze të mushkërive nga virusi vdekjeprurës.

Në të dy studimet, modelet 3D të mushkërive min janë rritur nga qelizat staminale që riparojnë pjesët më të thella të mushkërive kur sulmet SARS-CoV-2 – të njohura si qeliza alveolare.  Deri më sot, ka pasur më shumë se 40 milion raste të COVID-19 dhe pothuajse 1.13 milion vdekje në të gjithë botën.

Indet kryesore të synuara të SARS-CoV-2, veçanërisht në pacientët që zhvillojnë pneumoni, duket se janë alveola, sipas ekipit të Cambridge.  Ata nxorrën qelizat alveola nga indet e dhuruara dhe i riprogramuan përsëri në fazën e tyre të mëparshme të ‘qelizave burimore’ dhe i detyruan ata të rriteshin në struktura 3D të vetë-organizimit si alveolare që imitojnë sjelljen e indeve kryesore të mushkërive.

Dr Joo-Hyeon Lee, bashkë-autor i një studimi të Cambridge, tha që ne ende dimë çuditërisht pak sesi SARS-CoV-2 infekton mushkëritë dhe shkakton sëmundje. Të dy ekipet infektuan modele me një lloj SARS-CoV-2 për të kuptuar më mirë se kush përhapet virusi dhe çfarë ndodh në qelizat e mushkërive në përgjigje të sëmundjes.  Ekipi i Kembrixhit punoi me studiues nga Koreja e Jugut për të marrë një mostër të virusit nga një pacient i cili ishte infektuar në janar pasi kishte udhëtuar në Wuhan. Duke përdorur një kombinim të imazheve fluoreshente dhe analizave gjenetike të qelizave të vetme, ata ishin në gjendje të studionin se si qelizat iu përgjigjën virusit. Kur modelet 3D u ekspozuan ndaj SARS-CoV-2, virusi filloi të kopjohet shpejt, duke arritur infeksionin e plotë qelizor vetëm gjashtë orë pas infektimit. Replikimi mundëson që virusi të përhapet në të gjithë trupin, duke infektuar qelizat dhe indet e tjera, shpjegoi ekipi hulumtues i Kembrixhit.

LEXO EDHE:  Drejtoresha e ISHSH, Vjollca Braho me Covid-19/ Shtrohet në Sanatorium

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero optimist/ “Vaksina do jetë gati në fund të këtij viti”

Afërsisht në të njëjtën kohë, qelizat filluan të prodhonin interferone – proteina që veprojnë si sinjale paralajmëruese për qelizat fqinje, duke u thënë atyre që të aktivizojnë mbrojtjen e tyre. Pas 48 orësh, interferonet shkaktuan përgjigjen imune të lindur – linja e parë e saj e mbrojtjes – dhe qelizat filluan të luftonin përsëri kundër infeksionit. Gjashtëdhjetë orë pas infektimit, një nëngrup i qelizave alveolare filloi të shpërbëhej, duke çuar në vdekjen e qelizave dhe dëmtimin e indit të mushkërive. Megjithëse studiuesit vunë re ndryshime në qelizat e mushkërive brenda tre ditëve nga infektimi, simptomat klinike të COVID-19 ndodhin rrallë kaq shpejt dhe ndonjëherë mund të duhen më shumë se dhjetë ditë pas shfaqjes së ekspozimit.  Ekipi thotë se ka disa arsye të mundshme për këtë. Mund të duhen disa ditë nga depërtimi i parë i virusit në traktin e sipërm respirator deri në arritjen e tij në alveola./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Covid-19/ SHBA jep miratimin e plotë për ilaçin antiviral remdesivir

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ SHBA jep miratimin e plotë për ilaçin antiviral remdesivir

Rregullatorët amerikanë kanë dhënë miratimin e plotë për ilaçin antiviral remdesivir për të trajtuar pacientët Covid-19 në spitale.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se Veklury, emri i markës së ilaçit, shkurtoi kohën e shërimit mesatarisht me pesë ditë gjatë provave klinike.

“Veklury është trajtimi i parë për COVID-19 që merr miratimin e FDA,” tha FDA në një deklaratë. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha javën e kaluar remdesivir kishte pak ose aspak efekt në mbijetesën e pacientëve.

LEXO EDHE:  Drejtoresha e ISHSH, Vjollca Braho me Covid-19/ Shtrohet në Sanatorium

LEXO EDHE:  Pse njerëzit kanë personalitete të ndryshme?

OBSH tha që kjo ishte bazuar në studimin e tij , por prodhuesi i ilaçit Gilead hodhi poshtë gjetjet e provës. Remdesivir ishte autorizuar për përdorim emergjent vetëm në SH.B.A. që nga maji. Kohët e fundit iu dha Presidentit Donald Trump pasi ai doli pozitiv për Covid-19. Që atëherë ai është shëruar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Jam i vetmi mjek që i jam lutur Kryeministrit”/ Pipero kritika qeverisë: Ky vendim ishte i nxituar

Publikuar

-

Nga

“Jam i vetmi mjek që i jam lutur Kryeministrit”/ Pipero kritika qeverisë: Ky vendim ishte i nxituar

Mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në Report Tv, ku ka komentuar dhe vendimin e qeverisë për hapjen e kinemave.

Ai u shpreh se hapja e kinemave ishte një hap i nxituar njësoj edhe për teatrot.

“Nuk ka të bëjë me ndërgjegjësimin se sa më urbanizimin. Ku ka më shumë qytetarë, ekspozimi është më i lartë. Kjo është një sëmundje urbane. Nuk mund të presim raste të mëdha në fshatra. Unë e kam konsideruar hapjen e kinemave një hap të nxituar, njësoj edhe për teatrot. Ky virus nuk na mundëson për këtë kohë të shijojmë dhe të ndajmë me artistët emocionet tona, njësoj dhe me kinematë. Jam ndoshta i pari dhe i fundit mjek që i jam lutur kryeministrit që gjoba të rishikohet dhe të shtohen më shumë mundësitë për ne bluzat e bardha të jemi në komunikim” , tha Pipero./CNA.al

LEXO TE PLOTE