Connect with Us

Spektakël që në start, Liverpooli fiton në frymën e fundit

Premier Liga

Spektakël që në start, Liverpooli fiton në frymën e fundit

Publikuar

-

Që në fillim të edicionit, Premierliga ka nisur të dhurojë emocione të jashtëzakonshme.

Ndeshja mes kampionit në fuqi Liverpool dhe ekipit të sapoinkuadruar Leeds United përfundoi me rezultat 4:3, në një ndeshje të jashtëzakonshme në ‘Anfield’, ku Mohamed Salah realizoi tre gola, dy nga penalltia.

45 minutat e para u shënuan pesë gola, tre nga Liverpool dhe dy nga mysafirët.Ishte Salah (4’) që e hapi serinë e golave nga penalltia, para se Jack Harrison (12’) me një gol mjaft të bukur baraspeshoi rezultatin.Por vendasit u kundërpërgjigjen shumë shpejt me anë të Virgil van Dijk (20’).

Ky i fundit bëri një gabim katastrofal që i kushtoi me golin e dytë të pësuar nga Patrick Bamford (30’).Vetëm pas tre minutave, ylli egjiptian (33’) realizoi për 3:2.

Skuadra e Marcelo Bielsa nuk u dorëzua për asnjë moment, dhe kësisoj barazoi për herë të tretë rezultat me anë Klich (66’).Ndeshja vijoi e baraspeshuar, por episodi pak para fundit vendosi fituesin.

Fabinho fitoi një penallti, të cilën e konvertoi në gol për të dytën herë sonte Mohamed Salah (88’), duke kompletuar het-trikun dhe duke i dhënë tre pikë skuadrës së tij në javën e parë.Liverpool udhëton te Chelsea në takimin e ardhshëm, kurse Leeds pret Fulhamin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

Emergjencë nga koronavirusi, Chelsea rikthen Peter Ceh në futbollin e luajtur

Publikuar

-

Nga

Çelsi ka regjistruar legjendën Peter Çeh në listën e portierëve të emergjencës në Premier Ligë. 38-vjeçari, i cili sot është këshilltar teknik në “Stamford Bridge” do të jetë zyrtarisht portieri i katërt i Frenk Lampardit pas Mendisë, Kepës dhe Kabazheros këtë sezon në Premier Ligë dhe një gjë e tillë është bërë për të shmangur çdo surprizë të mundshme që mund të rezervojë emergjenca e Koronavirusit.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Dëmtoi rëndë Van Dijk, portieri i Everton merr kërcënime me vdekje

Publikuar

-

Nga

Xhordan Pikford ishte autor i një ndërhyrje të ashpër ndaj Virxhil Van Dijk në derbin e “Merseyside”, me mbrojtësin, që dëmtoi ligamentet e gjurit dhe tashmë do duhet të operohet dhe të mungojë të paktën gjashtë muaj për Liverpulin. Mbrojtësi holandez është një nga më të mirët e Liverpul dhe lideri i skuadrës në mbrojtje dhe dëmtimi i tij është një goditje e madhe për skuadrën e Jurgen Klop.

Zemërim të madh kanë shfaqur tifozët e Liverpul ndaj portierit të Everton, Pikford, i cili as nuk u ndëshkua për atë ndërhyrje të egër ndaj yllit holandez. Përveç ofendimeve të shumta, që në ditët e stome janë diçka normale në rrjetet sociale, bëhet me dije se Pikford ka marrë edhe shumë kërcënime me vdekje dhe në lidhje me këtë çështje ka hyrë në lojë edhe policia angleze.

Ndjesa publike e portierit nuk ka mjaftuar dhe tifozët e zjarrtë të “The Reds” nuk përmbahen. Do të shikohen të gjitha kërcënimet sepse ndonjë prej tyre mund të jetë serioz dhe të përbëjë rrezik për jetën e portierit të skuadrës së Ançelotit. Derbi i “Merseyside” këtë sezon ishte shumë i zjarrtë sepse edhe Evertoni është rritur shumë në cilësi nën drejtimin e Karlo Ançelotit.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

E KONFIRMUAR/ Liverpuli merr goditjen e rëndë, ylli i ekipit i nënshtrohet operacionit në gju

Publikuar

-

Nga

Futbollisti i Liverpulit Virxhil Van Dajk do të qëndrojë për një kohë të gjatë larg fushave. Mbrojtësi holandez do t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale në gjurin e djathtë pas u dëmtua dje në derbin e “Merseyside”-it kundër Evertonit.

Kampionët në fuqi të Anglisë konfirmuan lajmin në faqen zyrtare, por nuk saktësuan kohën kur ai mund të rikthehet. Gjasat janë që Van Dajk të kthehet në fund të sezonit, por gjithçka varet nga faza e rikuperimit.

Në sfidën e përfunduar dje 2-2, qendërmbrojtësi u dëmtua në minutën e gjashtë nga portieri i Evertoni Xhordan Pikford, i cili i ndërhyri në mënyrë të ashpër në gju Van Dajkut. Pas 6 minutash lojë, ai u detyrua të linte ndeshjen.

 

LEXO TE PLOTE