Connect with Us

Qeveri e lodhur/ Rama tërheq zvarrë një karvan “të vdekur”

Politikë

Qeveri e lodhur/ Rama tërheq zvarrë një karvan “të vdekur”

Publikuar

-

Thjeshtë qeveri e lodhur, do të mjaftonte për atë që po tregon ditë pas dite qeveria “Rama”. Duke lënë mënjeanë çdo akuzë korrupsionesh e skandale pa fund që e kanë ndjekur nga pas në këto shtatë vite.

Katër vite me LSI-në me hajdutëri dhe skandale pa fund, dhe së fundmi e vetme në tre vite, ku e kanë shoqëruar bëma dhe gjëma, si tërmeti i 26 nëntorit dhe pandemia. Dy katastrofa natyrore të dhimbshme për Shqipërinë, por me përgjegjësi të mëdha për qeverinë, e cila tani duket mjaft e lodhur.

Nuk ke çfarë t’i thuash një qeverie, kur në kulmin e pandemisë “kapterr” Sandër Lleshaj në krye të ministrisë së Brendshme, ble një mjet luksoz që do të ishte me vlerën e të paktën gjashtë respiratorëve, apo do të vlente si vlerë për të ndërtuar katër apo pesë shtëpi, sipas vlerave të nxjerra nga vetë shteti për tërmetin. Ministri duket i lodhur, i duhej një mjet luksoz.

Filimi i vitit shkollor/ Besa Shahini takim me drejtuesit e drejtorive dhe zyrave arsimore vendore

E çmund të flasësh më tej për Besa Shahinin e Arsimit, e cila tha publikisht se ishte gati duke ikur, deri në fund të mandatit. Në fakt Besa do të bënte mirë të kishte ikur një orë e më parë, ose mos ta kishte pranuar hiç atë post.

Nuk ka asnjë sukses, ka vetëm dështime, është ndoshta më e re në moshë se Sandër Lleshaj por duket më e lodhur nga të gjitha anët. Ministri nuk mund të jetë i suskesshëm vetëm sepse duhet të vendoset në atë post si përdorim në emër të flamurit të patriotizmit dhe bashkimit të kombit.

Disa orë pas marrëveshjes Kosovë-Serbi, “zgjohet” Gent CakajPor, në fakt është një dështim dhe jep një hiç. Dhe për më tepër lodhet edhe duke ndenjur në zyrën e ministrit.

Pa folur më tej për të Jashtmin Gent Cakaj, një tjetër ministër që nuk e di pse është në atë qeveri. Megjithëse ka mrekulluar Ramën me leximet e tij, duket më i lodhur se Besa dhe Sandri të marrë bashkë.

LEXO EDHE:  Studentja ia thotë në sy Ramës/ Kërkesat tona janë minimaliste, nuk duhet dialog

Më tej, askush nuk e di të na thotë se çfarë bën ditë e natë Pandi Majko, i cili nuk hap gojën kur duhet të flaës, sepse gjithmonë i ndodh nga një operacion. Ndoshta e kanë lodhur këto operacionet në gojë, hallet e Rilindjen dhe të qënit ministër kot së koti.Majko përshëndet marrëveshjen në Maqedoninë e Veriut/ Shpresë për drejtimin e shqiptarëve

Eduard Shalsi, një tjetër ministër. Njeriu i profecisë që ka dhënë në opozitë, se socialistët do të vidhnin ndryshe. Dhe kështu ndodhi. Ai nuk gënjeu. Edhe ky nuk e di pse është ministër apo çfarë bën. Por, gjithësesi duket në gjumë.

Ashtu si kolegia e tij Elisa Spiropali, që përpiqet të zgjohet, të çirret e të grindet, por cili është pozicioni i saj në ministri dhe sa e lodhur është “Elisa e shkretë”, e këputur nga Rilindja dhe të mbajë moralin lart shpirti i saj e di.

Do të mjaftonin këta personazhe që përmendëm më sipër, që janë gati gjysma e qeverisë për të kuptuar se ku është pjesa tjetër.

Nuk ka nevojë t’i bësh analizë pjesës tjetër të kabinetit. Qoftë të Drejtësisë, qoftë të Infrastrukturës, qoftë Financave, qoftë Shëndetësisë, duke u mjaftuar me ata më lart, se pjesa tjetër, jo se janë më pak të lodhur. Por, ata më sipër janë fare të këputur. Të tjerët janë jo më keq se ritmi i tyre, se ritmi i vetë kryeministrit që përpiqet të tërheqë zvarë një “karvan me kuaj” thuajse të ngordhur që mezi hedhin këmbët, e jo më të shkojnë në krye të rrugës.

Përpiqet Rama i shkretë ti tërheqë, përpiqet t’i tregojë se vetë nuk është i lodhur, por në fakt është më i këputuri nga të gjithë. Nga skandalet, korrupsioni, bëmat dhe gjëmat e një pushteti dhe qeverie thuajse të kalbur të këtyre shtetë viteve, të Rilindjes. Ku gjysmën e pati “sukses” me LSI-në, dhe tani po “shkëlqen” e vetme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nishani paralajmëron Ramën/ PD do ju dërrmojë në zgjedhje, do tronditet thellë sistemi

Publikuar

-

Nga

Nishani paralajmëron Ramën/ PD do ju dërrmojë në zgjedhje, do tronditet thellë sistemi

Ish-presidenti Bujar Nishani, ka paralajmëruar se sistemi do të pësojë një tronditje të thellë më 25 prill.

Nishani tha në emisionin “Arena” në Ora News, se PD është e përgatitur për të sjellë rrotacion politik, ndërsa pretendon se do t’i dërrmojë socialistët në zgjedhjet paralamentare.

Interesat kanë ndryshuar dhe mendojnë shumë më ndryshe. Pavarësisht gjithë risive që kanë ndodhur, për mua është e pamjaftueshme për të bindur njerëzit se nuk do të ketë vetëm një rrotacion të thjeshtë, por ne do të sjellim një tronditje të thellë të sistemit.

Ne besojmë se PD është përgatitur për ë sjellë disa risi që mendohet se do ta bindin qytetarin shqiptar se PD-ja do të sjellë diçka ndryshe jo një zvarritje tjetër. Ne mendojmë se Rilindjen do ta dërrmojmë në zgjedhje. Kështu do t’i shërbejmë jo vetëm Rilindjes, por edhe gjithë Shqipërisë”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Landfilli i Sharrës/ Veliaj-Bashës: Kemi kursyer 3 milionë euro nga afera që kishe bërë gati

Publikuar

-

Nga

Landfilli i Sharrës/ Veliaj-Bashës: Kemi kursyer 3 milionë euro nga afera që kishe bërë gati

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i është përgjigjur me akuza kryetarit të Partisë Demokratike për Landfillin e Sharrës.

Veliaj pretendon se Basha kishte firmosur një projekt me kosto më të larta dhe sipas tij, qeveria e Ramës ka kursyer  3 milionë euro.

Kishin bërë një aferë gati. Të harxhojmë 24 milionë për sistemin, investimin dhe pastaj nga ai moment 37 euro për ton. Ne e kemi çuar në 29, 30% më pak dhe 0 për investimin. Ti thua se si investim, bëje vet, unë kam detyrim që për çdo ton të të paguaj dhe për aq kohë sa është më pak, është fitimi. Kështu që kjo është më se e verifikueshme se duket çfarë ka firmosur Lul Basha, çfarë kemi firmosur ne. Ju thoni çfarë janë 8 euro më shumë, janë 1000 ton në ditë, janë 8000 euro në ditë, në 365 ditë janë 3 milionë euro.

Qartazi, vajtojnë se pyetja që unë kam, nëse kjo u bëka me 3 milionë euro më pak, pse duhet të vazhdonim  me atë të Lulit? Këtu prap lind një dyshim. Do të thotë që ti i kishe mbyllur disa marrëveshje dhe për diçka që mund të bëje më pak, insiston që mund të bëhet me më shumë këtu kërcet dicka. Basha duhet të sqarojë përse mërzitet kur ne kursejmë para publike. Nëse do e kishim rritur 30%, do ishte e vështirë të jepnim përgjigje”, u shpreh socialisti në Fax News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Afera e inceneratorëve/ Nishani: Grabitje më e dhunshme sesa ajo e Rinasit

Publikuar

-

Nga

Afera e inceneratorëve/ Nishani: Grabitje më e dhunshme sesa ajo e Rinasit

Ish-presidenti Bujar Nishani, njëherazi kryetar i komisionit të vlerësimit brenda PD, është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Arena”, ku mes të tjerave ka folur dhe për aferën e inceneratorëve.

Nishani tha se inceneratorët janë një grabitje më e dhunshme sesa ajo e Rinasit, ku u vodhën rreth 6 milionë euro.

“Po marrim një rast që duhet të ulërijmë të gjithë, rasti i fundit i skandalit të inceneratorëve. Nuk po i hyjmë problemit ambienti, mafia, e të tjera.

Ka një tjetër fakt ulëritës, është një grabitje e dhunshme, më e dhunshme se grabitja që u krye në Rinas. Nuk po hyj të analizojë, po marr një fakt; Në një ditë krijohet firma, aplikon, pa konkurrentë, fiton, nënshkruan kontratën, konsumohen ankimimet, çohen paratë, brenda 24 orëve”, tha ai./CNA.al

LEXO EDHE:  Foto-Dje dhe sot, si ka ndryshuar ministrja e re e Ramës

LEXO EDHE:  Abuzimi me tenderat/ Rama shpërblen miqtë dhe të afërmit

LEXO TE PLOTE