Connect with Us

Paralajmëron Fauci/ Jeta nuk do t’i kthehet normalitetit deri në fund të 2021

Bota

Paralajmëron Fauci/ Jeta nuk do t’i kthehet normalitetit deri në fund të 2021

Publikuar

-

Paralajmëron Fauci/ Jeta nuk do t'i kthehet normalitetit deri në fund të 2021

Eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA Anthony Fauci tha të premten se vetëm vitin e ardhshëm jeta mund t’i rikthet normalitetit të para-pandemisë. Por gjithçka do të varet sipas tij nga fakti nëse vaksina kundër koronavirusit do të jetë në dispozicion deri në fund të këtij viti.

Fauci i tha rrjetit televiziv MSNBC se “shpërndarja e vaksinës, mbrojtja apo vaksinimi i shumicës së popullsisë, ka të ngjarë të mos ndodhë deri në mes ose në fund të vitit 2021”.

Ndërkohë disa spitale në SHBA kanë refuzuar një pjesë të furnizimit të tyre me Remdesivir, ilaçi që përdoret për të luftuar COVID-19 prodhuar nga Gilead Science. Lajmi u konfirmua të premten nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.

LEXO EDHE:  Qeveria gënjen për dëmshpërblimin e ish-të përndjekurve/ Tabaku publikon faktet

Nga 6 korriku deri më 8 shtator, sistemet shëndetësore publike shtetërore dhe lokale pranuan rreth 72 për qind të Remdesivirit të ofruar nga ky departament, konfirmoi një zëdhënës të premten për agjencinë “Reuters”. Qeveria ka udhëhequr masat për shpërndarjen e ilaçit, por kjo përpjekje skadon në fund të muajit. Të shtunën në SHBA u regjistruan më shumë se 6.4 milionë të infektuar me COVID-19 dhe më shumë se 193 mijë të vdekur./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Lëvizja Vetëvendosje publikon listën e kandidatëve për 14 shkurtin/ Kurti në krye dhe Osmani e dyta

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Vetëvendosje publikon listën e kandidatëve për 14 shkurtin/ Kurti në krye dhe Osmani e dyta

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë publike listën përfundimtare të kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 14 shkurtit, të cilën e ka quajtur listë të referendumit. Listën e kryeson Albin Kurti ndërsa e dyta është Vjosa Osmani.

Pjesë e listës së kandidatëve është dhe Shqipe Selimi, gruaja e ish-kreut të grupit parlamentar të VV-së, Rexhep Selimi. Selimi është me numër 10 në listën e VV-së për deputët. Përveç saj në këtë listë edhe Vasfije Krasniqi e Donika Gërvalla, si dhe babai i Astrit Deharit.

Rexhep Selimi ndodhet në paraburgim nga Dhomat e Specializuara në Hagë. Ai akuzohet për krime lufte e krime kundër njerëzimit, për kohën sa ishte komandant i UÇK-së. Para arrestimit të tij, Rexhep Selimi ishte shef i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës.

Gjithashtu, gruaja e parë e cila foli publikisht për tmerrin e përjetuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, Vasfije Krasniqi do të kandidojë për deputete në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 14 shkurtit. Vetëvendosje.Këtë e ka konfirmuar vëllai i saj, Nafi Krasniqi.Ndërkohë, ai ka bërë të ditur se Vasfije Krasniqi nuk do të aderojë as në partinë e Albin Kurtit, e as të Vjosa Osmanit.

Tashmë në Kosova ka përfunduar afati i vendosur nga KQZ-ja për aplikim për certifikim të subjekteve politike. Në minutat e fundit para përmbylljes së afatit, dokumentet për aplikim edhe të kandidatëve i kanë dorëzuar edhe partitë e mëdha.

Vetëvendosje, LDK, PDK e AAK tashmë kanë aplikuar. Ndërkohë, shumë prej tyre nuk kanë njoftuar ende zyrtarisht për emrat e kandidatëve për deputetë, duke deklaruar se do të mbajnë konferenca për media, për të dhënë detaje.

Lista e plotë:

1 Albin Kurti

2 Vjosa Osmani Sadriu

3 Glauk Konjufca

4 Vasfije Krasniqi

5 Avni Dehari

6 Albulena Haxhiu

7 Arben Vitia

8 Donika Gërvalla

9 Gani Krasniqi

10 Shqipe Selimi

11 Liburn Aliu

12 Hekuran Murati

13 Armend Muja

14 Arbërie Nagavci

15 Adnan Rrustemi

16 Haxhi Avdyli

17 Fatmire Kollçaku

18 Mimoza Kusari Lila

LEXO EDHE:  “Covid-19 është i paparashikueshëm”/ Manastirliu: Gati skenarët për më të keqen

LEXO EDHE:  SHBA eksporton virusin Corona

19 Haki Abazi

20 Ardian Gola

21 Rozeta Hajdari

22 Xhelal Sveçla

23 Saranda Bogujevci

24 Faton Peci

25 Fitore Pacolli

26 Hydajet Hyseni

27 Hysamedin Feraj

28 Jahja Koka

29 Yllza Hoti

30 Hajrulla Çeku

31 Bajram Mavriqi

32 Besim Muzaqi

33 Doarsa Kica Xhelili

34 Fitim Uka

35 Tinka Kurti

36 Fitim Haziri

37 Arbëreshë Hyseni Kryeziu

38 Arbër Rexhaj

39 Dimal Basha

40 Burim Karameta

41 Enver Dugolli

42 Arijeta Rexhepi

43 Valon Ramadani

44 Valdet Januzaj

45 Albana Morina Xharra

46 Agon Batusha

47 Fatmir Humolli

48 Jeta Statovci

49 Alban Hyseni

50 Hysen Durmishi

51 Arta Bajralia

52 Arion Thaqi

53 Ali Tafarshiku

54 Angjelina Krasniqi

55 Artan Abrashi

56 Rrustem Leti

57 Shqipe Metaj Isufi

58 Luan Aliu

59 Labinotë Demi Murtezi

60 Adriana Matoshi

61 Avni Zogjani

62 Mirsad Shkreta

63 Arjeta Fejza

64 Nasuf Bejta

65 Gazmend Gjyshinca

66 Jetmira Vrenezi

67 Nijazi Isaku

68 Drita Millaku

69 Eman Rrahmani

70 Mefail Bajqinovci

71 Hatixhe Hoxha

72 Ekrem Mustafa

73 Fjolla Ujkani

74 Enver Haliti

75 Mentor Arifaj

76 Vendenis Lahu

77 Gegë Lleshi

78 Mimoza Shala

79 Visar Korenica

80 Gresa Bytyqi

81 Halil Thaçi

82 Mirlinda Tishukaj

83 Hysni Mehani

84 Lumnije Mikullovci

85 Milazim Salijaj

86 Bernarda Radoncic

87 Edmond Pruthi

88 Blerim Gashani

89 Liri Loshi

90 Agime Gashaj

91 Adnan Ademi

92 Rreze Duli

93 Xhafer Berisha

94 Albana Gashi

95 Alban Bajrami

96 Leonora Sfarqa

97 Shpejtim Arifi

98 Besnik Zeqiraj

99 Jehona Ferizi

100 Ilir Aliu Kapiti

101 Nazlie Bala

102 Uran Halimi

103 Jeton Lajqi

104 Nita Bakalli Istrefi

105 Abdyl Gashi

106 Driton Hyseni

107 Orges Tafilaj

108 Shenaj Shala

109 Gramos Agusholli

110 Salih Zyba

LEXO TE PLOTE

Bota

Lockdwn, Megalockdown, ZeroCovidShutdown?/ Në Gjermani nervat janë të tendosuara

Publikuar

-

Nga

Lockdwn, Megalockdown, ZeroCovidShutdown? - Në Gjermani nervat janë të tendosuara

Të nervozuar, pa zgjidhje, të dëshpëruar, me shpresë, të dorëzuar: Rrallë ka qenë kaq kontradiktore dhe kaq negative në masë të madhe gjendja në Gjermani si në muajin e 11-të të pandemisë. Të martën (19.01) kancelarja gjermane kërkon të zhvillojë një videokonferencë me kryeministrat e landeve për të vendosur ndoshta ashpërsime të reja në lockdownin aktualin, ose të kundërtën. Sepse njoftimi, se Merkel i sheh si të nevojshme 8-10 javë të tjera të ashpra ka sjellë një debat të fortë.

Ende nuk dihet, nëse pas mbylljes së pjesshme në nëntor, ashpërsimit të saj në dhjetor dhe zgjatjes në janar, në shkurt do të vijë mbyllja e plotë. Presidenti i Institutit Robert Koch, (RKI), Lothar Wieler, ka për këtë një qëndrim të qartë: “Këto masa, që po marrim tani, për mua ato nuk janë lockdown i plotë. Ka ende shumë përjashtime dhe ato nuk zbatohen me konsekuencë.”

Berlin

Çfarë vlen më shumë: Mbrojtja nga infeksioni apo ekonomia?

Sipas mendimit të Wieler shumë njerëz në rrjetet sociale nën hashtaget si #MegaLockdown dhe #ZeroCovidShutdown debatojnë se çfarë nuk po shkon mirë dhe çfarë duhet të ndodhë – drejtimi i përbashkët: Nëse krahas shkollave dhe kopshteve, mbyllen edhe sipërmarrjet, zyrat dhe transporti publik, atëherë të gjithë do të qëndronin në shtëpi, do të hiqnin dorë nga kontaktet dhe kështu do t’i hiqnin bazën jetësore virusit.

Por sa realist është një skenar i tillë dhe çfarë sakrificash kërkon ai? Fakt është se masat e deritanishme nuk e kanë ulur si duhet kurbën e infektimeve, shifrat janë larg kufirit të synuar 50 infektime të reja ndër 100.000 banorë në shtatë ditë. Zyra Federale e Statistikave ka bërë të ditur, se në fund të vitit të kaluar kanë ndërruar jetë më shumë vetë se në mesataren e viteve të kaluara.

Drita në fund të tunelit ende larg

Vaksinimi ka filluar, por ka pak vaksina që të arrihej tani një luftim i suksesshmëm i pandemisë. Në një kohë që furnizuesi Pfizer ka bërë të ditur, se për shkak të rikonstruksionit të fabrikës së tij në Puurs, Belgjikë, nuk mund të përmbushë sasinë e premtuar të vaksinave për 3-4 javët e ardhshme.

Lothar Wieler

Kësaj i shtohet vështirësia se në Britainë e Madhe dhe Irlandë, por edhe në Afrikën Jugore është vërtetuar një mutacion i ri mjaft infektues i virusit. Kjo i bën politikanët nervozë. Si mund të pengohet përhapja e tij? “Ekziston mundësia që gjendja të përkeqësohet”, thotë kreu i RKI, Lothar Wieler.

Tani të gjithë i kanë sytë tek ekonomia: Në mbylljen e parë në pranevrë 2020 duhet të mbyllnin dyert shumë sipërmarrje. Pasoja – një rënie masive e koniunkturës, që të kujton pasojat e krizës financiare 2008/2009. Kjo nuk duhej të ndodhte më –  tani firmat punojnë, makineritë prodhohen. Në këtë formë lockdownin mund ta durojmë gjatë, tha ministri federal i Financave, Olaf Scholz

LEXO EDHE:  Qeveria gënjen për dëmshpërblimin e ish-të përndjekurve/ Tabaku publikon faktet

LEXO EDHE:  Deklarata e Manjola Cakonit/ Basha i kërkon llogari Ramës: Jepi fund teatrit

Homeoffice

Por ajo që debatohet fort është, se mund të punohej më shumë në shtëpi, për punët para tavolinës së shkrimit. Gjysma e vendeve të punës në Gjermani janë punë zyre. Një sondazh i Fondacionit i afërt më sindikatat, Hans-Böckler Stiftung ka arritur në përfundimin, se në mbylljen e parë 27% e punonjësve kanë punuar në Homeoffice, në nëntor vetëm 14%.

Profesori i ekonomisë në Universitetin e Bonnit, Hans-Martin von Gaudecker ka llogaritur se puna nga shtëpia ka një influencë të madhe në zhvillimin e pandemisë. Nëse që nga fillimi i tetorit do të kishte punuar 1% e punëmarrësve më shumë në Homeoffice, atëherë Gjermania në krishtlindje do të kishte 7% më pak infektime. A mund të jetë ky shpëtimi? Me një apel të pazakontë presidenti gjerman, Steinmeier u shpreh të premten bashkë me presidentin e Organizatës së Punëdhënësve Gjermanë dhe kreun e Organizatës së Sindikatave për më shumë punë nga shtëpia. „Çdo lëvizje me metro apo autobus që mund të mënjanohet ndihmon”, tha Steinmeier.

Presidenti i Punëdhënësve Gjermanë, Rainer Dulger e formuloi ndryshe. “E dimë, se homeoffice për shumë sipërmarrje paraqet një vështirësi financiare, organizative dhe problematike në sigurinë e të dhënave”, tha Dulger, që pranoi se puna nga shtëpia është një përjashtim që e kërkon pandemia aktuale.

Edhe shoqatat e sindikatave shohin anë negative të punës nga shtëpia. Kreu i DGB-së, Reiner Hoffmann, thotë se për shumë njerëz puna nga shtëpia është problematike. Vërtet që krahas shumë njerëzve që punojnë me dëshirë nga shtëpia, ka edhe nga ata që pas muajsh në homeoffice duan sa më shpejt të jetë e mundur të kthehen në zyra. Sidomos ata që jetojnë vetëm, nuk e durojnë dot më vetminë. Të tjerë janë të dëshpëruar, që shkollat e kopshtet janë mbyllur dhe nuk mund të punojnë të pashqetësuar në shtëpi. 38% e atyre punëmarrësve me fëmijë, sipas një sondazhi të Spiegel-it, e refuzojnë punën nga shtëpia.

E martë ora 14:00

Se cilat masa do të merren të martën do të kuptohet në ditët e ardhshme. Një detyrim për homeoffice sipas zëdhënësit të qeverisë, Steffen Seibert nuk pritet të ketë, por me gjasa punëdhënësit duhet të argumentojnë më mirë, pse nuk e lejojnë homeoffice.

“Për ndryshimin nuk kemi vendosur akoma, sepse kemi shumë shembuj të mirë, që firmat, sipërmarrjet dhe zyrat e ofrojnë punën nga shtëpia në masë të gjerë”, ka u shpreh kancelarja Merkel pas konferencës së fundit me kryeministrat e landeve. Theksi ishte tek “akoma”./dw

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Opinion/ CDU-ja zgjedh vazhdimësinë

Publikuar

-

Nga

Opinion: CDU-ja zgjedh vazhdimësinë

Në mesin e pandemisë së Coronës, Armin Laschet i premtoi partisë së tij vazhdimin e kursit dhe stilit politik të Angela Merkelit. Laschet do të jetë kapiten i ekipit, të mbajë të bashkuar partinë dhe vendin. Asnjë rrezikim, por besim dhe besueshmëri. Me fitoren e tij Laschet e ka të siguruar si opcion pushteti postin e kancelarit. Nëse ai i futet edhe garës si kandidat për kancelar kjo nuk është vendosur ende. Si kreu i partisë ai ka të drejtën i pari për kandidaturën. Armin Laschet e ka thënë qartë, se ai është gati edhe për postin e kancelarit.

Dy konkurrentë në pritje

Por në sfond dy konkurrentë të fortë presin për shansin e tyre. Të dy kanë vlera të larta në sondazhe. Markus Söder, kryeministri bavarez dhe kryetar i partisë kristiansociale, CSU. Si edhe Jens Spahn, partneri i ekipit të Laschetit në kandidaturën për kreun e partisë. Si ministër i Shëndetësisë ai është në mënyrë të vazhdueshme prezent në media në kohën e pandemisë, dhe në sondazhet e popullaritetit madje ka kaluar edhe kancelaren Merkel.

Vullneti për të qeverisur – pas këtij synimi është mbledhur gjithmonë CDU-ja. Kjo parti ka një pretendim të qartë për pushtet. Në këtë pikë bëhet fjalë tani për kandidatin me më shumë shanse. Pavarësisht dëshirave personale për pushtet, Armin Laschetit mund t’i besohet, se ai ka parasysh, edhe se cili kandidat ka për Unionin shanset më të mira për suksesin në zgjedhje. Kjo e dallon atë nga konkurrenti i mundur, Friedrich Merz. E pikërisht për këtë ai fitoi tek të deleguarit.

Detyra kryesore e Laschetit këtë moment është të pozicionojë me një strategji të mençur dhe me përmbajtje CDU-në. Partia CDU u ndodh vërtet para zgjedhjes së kursit të saj. Ajo vendosi kundër zhvendosjes përmbajtësore nga e djathta dhe me këtë doli kundër Friedrich Merzit. Ai dëshironte një parti dukshëm më konservatore, me një profil më liberal në ekonomi. Armin Laschet përkundrazi nuk do të heqë dorë nga strategjia e suksesit të Merkelit, i votueshëm edhe nga ata që e vendosin veten pak më majtas se qendra. Një ndryshim themelor, një fillim i ri nuk pritet me të. Laschet do të drejtojë me ton të moderuar e do të theksojë socialen dhe komunitetin.

LEXO EDHE:  BE: Vaksina do të jetë gati në fund të vitit

LEXO EDHE:  Mos e udhëhiqni Evropën, përmes nxitjes së frikërave të saj

Ndërmjetësim dhe baraspeshim

Por vetëm nëse ai e tërheq të gjithë partinë pas vetes, Laschet ka shansin që të bëhet edhe vetë kancelar për kandidat. Rivali i tij, Friedrich Merz ka polarizuar shumë. Ai ka përkrahës të flaktë, që janë të zhgënjyer tani. Por Laschet qëndron për ndërmjetësim dhe baraspesim, edhe për këtë e votuan atë të deleguarit.

Ndërmjetësim, baraspeshim, kërkim i zgjidhjeve dhe kompromisit – pikërisht për këtë stil njihet Angela Merkel. Pikërisht për këtë ajo është kaq e vlerësuar në botë, sidomos në Europë. Ajo konsiderohet aty si mishërim i negociatave të duruara dhe kompromisit. Partnerët ndërkombëtarë të Gjermanisë nuk do të presin me Armin Laschetin as gjurulldi dhe as konfrontim, edhe në politikën e jashtmë ai qëndron për një “edhe më tej kështu”. Laschet është një europian i bindur. Promarrëdhënieve transtatlantike. Ai thekson sigurinë e brendshme dhe të jashtme. Politikën e refugjatëve të Angela Merkelit Laschet e mbështeti në mënyrë aktive.

Lufta për kandidaturën e kancelarit është hapur

Laschet në konkurrimin e tij vuri të parën frymën e ekipit. Jo vetëm, pse në këtë garë ai doli së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn, paraqitja e tij është integrative, dhe jo përjashtuese. Ai rrezaton ngrohtësinë dhe harenë e zonës së Rinit. Politika e ftohtë e pushtetit nuk është tipar i tij. Si kryeministër i landit të Renani-Veriore Vestfalisë ai ka marrë në kabinet një ekip të fortë, ministrat e tij kanë fituar pikë me kompetencë profesionale duke i rritur vlerat e popullaritetit të tij.

Në sondazhet aktuale, CDU-ja kryeson pakontestueshëm si partia më e fuqishme. Këtë fuqi ajo e ka edhe falë popullaritetit të Angela Merkelit, përkundër kësaj, Armin Laschetin nuk e dëshiron shumica e gjermanëve si kancelar të ardhshëm. Në pandeminë e Coronës politika është bërë më e paparashikueshme se kurrë. Varet nga gjetja e përgjigjeve të duhura për krizën dhe menaxhimi më i mirë. Tani raundi tjetër për luftën se kush do të pasojë Angela Merkelin si kancelar u hap./dw

LEXO TE PLOTE