Connect with Us

Nëse fiton Bajden, fiton Kina dhe humbet Amerika

Blog

Nëse fiton Bajden, fiton Kina dhe humbet Amerika

Publikuar

-

Nëse fiton Bajden, fiton Kina dhe humbet Amerika

Nga Steven W.Mosher “American Greatness”

* Gazeta “The New York Times” botoi të hënën një artikull me titull “Udhëtimi në Kinë i Xho Bajdenit”. Të tre autorët e shkrimit bënë një përpjekje të qartë për të shpjeguar marrëdhëniet e gjata dhe komode të ish-zv/presidenti amerikan me Kinën komuniste.

Tani, ata sugjerojnë se Bajden është gati të sillet ashpër me Kinën. Madje edhe më ashpër se sa Trump. Në fakt Bajden ka çuar përpara interesat e Pekinit për aq kohë sa unë jam marrë me politikën e këtij vendi.

Punëtorët amerikanë, kanë paguar një kosto të madhe me kombinimin e naivitetit dhe lakmisë, që kanë karakterizuar pikëpamjet e Bajdenit mbi Kinën gjatë dekadave. Natyrisht, në fillim ishte naiviteti më vonë lakmia. Në vitet 1990, Bajden ushtroi presion dhe votoi vazhdimisht në mbrojtje të statusit tregtar të Kinës si “kombi më i favorizuar”.

Trump dhe Biden, përplasje për vaksinën e koronavirusit

Kjo gjë garantoi që mallrat e lira të prodhuara nga Kina të vërshonin në dyqanet amerikane. Edhe më keq akoma, ai mbështeti anëtarësimin e Kinës në Organizatën Botërore të Tregtisë nën kushtet që favorizonin shumë gjigantin komunist.

Ky gabim, i kushtoi Shteteve të Bashkuara zhvendosjen e 60.000 fabrikave dhe 3.5 milionë vendeve të punës. Bajden i bëri që të gjitha këto, pavarësisht se e pranonte se Kina kishte një rekord “të dënueshëm” në lidhje me respektimin e të drejtave të njeriut dhe “praktikave të padrejta tregtare”.

Por, me politikanët e vjetër, duhet të shkosh përtej retorikës, për të parë se çfarë bëjnë ata në të vërtetë. Veprimet e Bajdenit në lidhje me Pekinin, padyshim që i kanë sjellë dobi Kinës dhe vitet e fundit edhe familjes së tij. Një përjashtim në agjendën e tij “Made in China”, është mbështetja e tij ndaj Radios Azia e Lirë.

Mbrojtësit e kandidatit demokrat, pretendojnë se ai ishte i dobishëm në krijimin e një rrjeti mediatik të financuar nga SHBA për të promovuar vlerat demokratike brenda Kinës. Pastaj ishte debati në shtatorin e vitit 2000, mbi dhënien ose jo Kinës të statusit të përhershëm të “kombit më të favorizuar”.

Ata nga ne që kundërshtuan idenë, argumentuan se dominanca e SHBA-së mbi Kinën në aspektin tregtar, i jepte Uashingtonit fuqinë e nevojshme për të mbajtur nën kontroll sjelljen e keqe të Kinës brenda dhe jashtë vendit. Megjithatë, Bajden votoi pro për t`i dhënë Kinës statusin e përhershëm të kombit më të favorizuar.

Ai vazhdoi ta mbështeste pranimin e Kinës në Organizatën Botërore të Tregtisë. Në fillim ai rrëzoi mitin se ngritja e Kinës ishte jo vetëm e pashmangshme, por se Shtetet e Bashkuara duhet ta mirëprisnin një gjë të tillë. Në fakt, ai e ka kaluar pjesën më të madhe të çerekshekullit të fundit në përpjekje për të bindur Uashingtonin se një Kinë në rritje “është një zhvillim tepër pozitiv jo vetëm për Kinën, por edhe për SHBA-në dhe pjesën tjetër të botës”. Në postin e zv/presidentit, ai shtoi përpjekjet për të mundësuar rritjen e Kinës.

Në majin e vitit 2013 ai ndihmoi në miratimin e një “memorandumi mirëkuptimi” me Republikën Popullore të Kinës, për përjashtimin e korporatave kineze nga statutet dhe rregulloret e letrave me vlerë të SHBA-së.

Kjo do të thoshte që Partia Komuniste Kineze mund të mblidhte triliona dollarë nga borxhet dhe tregjet tona të kapitalit me kushte preferenciale, duke iu dhënë atyre avantazh ndaj kompanive amerikane. Ndër të tjera, ky memorandum i përjashtoi kompanitë kineze të listuara në bursat amerikane nga auditimet e pavarura, duke i lejuar ato të vazhdojnë të mbledhin miliarda nga investitorët amerikanë.

LEXO EDHE:  Presidencialet ne SHBA/Trump në krye

Rekordi i Bajden mbi çështjet e sigurisë në Azi është po aq mbresëlënës. Si zv/president, ai kishte për detyrë të siguronte aleatët tanë në rajon, dhe të kundërshtonte qasjen agresive ushtarake të Kinës. Sidoqoftë ndërsa Kina militarizoi Detin e Kinës Jugore dhe provokoi fqinjët më të vegjël si Filipinet dhe Vietnami për të pranuar pretendimet e saj, reagimi i Bajden ishte i dobët.

Në dhjetorin vitit 2013 ai mori me veten djalin e tij Hanter gjatë vizitës që zhvilloi në Pekin. Dhjetë ditë më vonë, Rosemont Seneca Partners, kompania e Hanter Biden, nënshkroi një marrëveshje prej 1 miliardë dollarë me qeverinë kineze, që më vonë u rrit në 1.5 miliard dollarë.

Bajden ende pretendon se “Kina nuk është armikja jonë”. E pse ai mund t’i japë fund tarifave të presidentit Trump ndaj Kinës, pa marrë asgjë në këmbim për Shtetet e Bashkuara? Pse nuk e konsideron Kinën përgjegjëse për lëshimin e koronavirusit në botë, por në mënyrë absurde po përpiqet ta fajësojë Trumpin për pandeminë?

Ndërsa po i afrohemi zgjedhjeve të nëntorit, Bajden ka nisur më në fund të denoncojë me kujdes Kinën si një “diktaturë”. Kjo është si ta quash “një fllad ere” një uragan të Kategorisë 5. Tirania e teknologjisë së lartë që po e dominon popullin kinez – dhe ëndërron të shtrijë tentakulat e saj në mbarë botën – është si asnjë kundërshtar tjetër që ka hasur me herët Shtetet e Bashkuara.

Partia Komuniste Kineze, si të gjitha partitë komuniste, është një parti e luftës. Ajo është e organizuar përgjatë linjave ushtarake, dhe është në thelb ekspansioniste. Udhëheqësit e saj e kanë kuptuar prej kohësh se ekzistojnë ndryshime të papajtueshme midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, midis “socializmit me tipare kineze”, dhe demokracisë së tregut të lirë, dhe midis rendit aktual ndërkombëtar të dominuar nga SHBA-së dhe atij kinocentrik me të cilin Pekini shpreson që ta zëvendësojë.

Kjo do të thotë se s’ka asnjë skenar të favorshëm që përfshin Amerikën demokratike dhe Kinën Komuniste. Mes tyre ka vetëm armëpushime të përkohshme. Lufta e re e Ftohtë midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës është një lojë me shumë zero, e cila do të marrë fund vetëm kur njëri sistem të triumfojë me vendosmëri mbi tjetrin.

Presidenti Trump, e kupton këtë gjë. Ndërsa Bajdeni jo, për arsye që përfshijnë si bizneset e djalit të tij Hanter, por edhe të krahut të majtë të partisë së tij. Në vend të kësaj, ai po përpiqet të zbusë tensionet aktuale me Kinën, me synim rivendosjen e statuskuosë së vjetër, që e favorizoi aq shumë Kinën, për të mos përmendur pasurimin e madh të familjes Bajden.

Pakkush u habit kur Drejtori Kombëtar i Kundërzbulimit dhe Sigurisë, Uilliam Evanina deklaroi në gusht se Kina po punon për të ndihmuar në fitoren e Bajdenit në nëntor. Ish-zv/presidenti u përpoq që të tallej me raportin. Por kërcënimi që paraqet Kina nuk është për të qeshur, sidomos nëse një kandidat i kompromentuar si Bajden fiton zgjedhjet./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Studimi/ 8 në 10 pacientë të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D

Publikuar

-

Nga

Studimi/ 8 në 10 pacientë të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D

Studiuesit në Spanjë, kanë zbuluar së fundmi se 82 për qind e pacientëve të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D. Në studimin e fundit, ata studiuan nivelet e vitaminës D tek 216 pacientë të shtruar në spital në mars të këtij viti për t’u trajtuar për shkak të prekjes nga Covid-19.

Dhe u zbulua se të paktën 8 në 10 pacientë, kishin mungesa të qarta të vitaminës D në gjakun t tyre. Studimi i botuar të martën në “The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, përdori  gjithashtu një grup kontrolli prej 197 personash që jetonin në të njëjtën zonë gjeografike, dhe që ishin të ngjashëm me grupin e pacientëve Covid-19 në moshë dhe gjini.

Midis këtyre njerëzve, 47 për qind kishin mungesë të vitaminës D. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se përfundimet e këtij studimi janë korrelative, dhe jo shkakësore. Kjo do të thotë se nuk mund të arrihet në përfundimin shterues se mungesa e vitaminës D, ishte drejtpërsëdrejti përgjegjëse për një shans më të lartë për t’u shtruar në spital me Covid-19.

Megjithatë ka prova të tjera që sugjerojnë se vitamina D, mund të jetë e dobishme në mbrojtjen e individëve të shtruar në spital nga simptomat më të rrezikshme për jetën e tyre. Vitamina D, është thelbësore për shëndetin e kockave.

Por ajo gjithashtu mendohet të ketë efekte shumë të dobishme edhe në sistemin imunitar. Disa prova tregojnë se pasja e vitaminës D në nivele të mjaftueshme në gjak, mund të mbrojë një njeri nga infeksionet e traktit respirator.

Por nga ana tjetër është fakt që mungesa e vitaminës D është më se e zakonshme në mesin e popullatës. Kështu një studimi i vitit 2011, vlerëson e se rreth 41.6 për qind e të rriturve në Shtetet e Bashkuara kanë mangësi me këtë vitaminë.

Sidoqoftë, ky numër ndryshon shumë në varësi të racës. 82.1 për qind e afro-amerikanëve kanë mangësi në këtë vitaminë, ashtu si edhe 69.2 për qind të hispanikëve po në SHBA. Vitamina D, mund të prodhohet natyrshëm nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit.

LEXO EDHE:  Mega-Skandali Leskaj/ CNA.al ju bën thirrje misioneve diplomatike që të ndërhyjnë

LEXO EDHE:  Kina ka bërë plane të mëdha për Greqinë

Por ajo mund të gjendet edhe në disa ushqime, përfshirë vajin e peshkut, vezët, qumështi, dhe zëvendësuesit e qumështit me bazë bimore. Muajin e kaluar, një studim i bërë nga studiuesit në Boston, zbuloi se pacientët mbi 40 vjeç kishin mbi 50 për qind më pak të ngjarë të vdisnin nga infeksioni ,nëse kishin nivele të mjaftueshme të vitaminës D.

Gjithsesi, studimi më i fundit nga Spanja, nuk ishte në gjendje të gjente ndonjë lidhje të qartë midis mungesës së vitaminës D dhe ashpërsisë së sëmundjes. Pra, informacioni në lidhje me ndonjë përfitim mbrojtës nga vitamina D në raport me koronavirusin e ri, është akoma jo përfundimtar.

Në pjesë të caktuara të botës, sidomos aty ku orët me diell janë shumë të kufizuara gjatë stinës së dimrit, mjekët rekomandojnë rregullisht marrjen e suplementeve me vitaminën D. Pra, a duhet që të nisin tani të gjithë të marrin vitaminë, D, edhe nëse nuk është e qartë nëse ajo mund të ndihmojë në përballjen më mirë të Covid-19?

Jo domosdoshmërisht. Por është e rëndësishme të theksohet se një sasi e madh e vitaminës D mund të jetë toksike, dhe gjithashtu ajo mund të ndërveprojë me ilaçe të caktuara. Pra, nëse keni ndonjë dyshim, flisni me mjekun tuaj nëse është e rekomandueshme në rastin tuaj, dhe a është e sigurt të merrni suplemente të vitaminës D./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Papa Joani, e vetmja Papë grua, gjinia e së cilës u zbulua kur lindi në mesin e një procesioni kishtar

Publikuar

-

Nga

Papa Joani, e vetmja Papë grua, gjinia e së cilës u zbulua kur lindi në mesin e një procesioni kishtar

Origjina e Papatit gjurmohet tradicionalisht tek Shën Pjetri, një nga dishepujt e Jezusit. Papa aktual, Françesku I, është pasardhësi i 265-të i Shën Pjetrit. Nuk ka nevojë të theksohet se  266 papët janë meshkuj. Por gjatë Mesjetës ka qarkulluar historia e një Pape femër, që u zgjodh në atë post duke u maskuar si burrë.

Emri i kësaj pape të supozuar si femër ishte Joan. Po kush ishte ky Papë misterioz, dhe a ka ekzistuar vërtet? Rrëfimi i parë i shkruar mbi Papa Joanin, gjurmohet në një vepër të shekullit XIII-të e njohur si “Chronica Universalis Mettensis” (Kronikat e Metzit).

Sipas autorit të saj, kronistit dominikan, Zhan de Maili, ka ekzistuar një papë pa emër, qënuk ishte regjistruar në listën e Peshkopëve të Romës, për shkak se ishte një grua e maskuar si burrë. Kronisti thotë se ishte karakteri dhe aftësitë e kësaj gruaje, që i dhanë mundësinë të zinte vendin e Shën Pjetrit.

De Maili shton se varri i këtij Pape pa emër ishte shënuar me një frazë latine“Petre, Pater Patrum, Papisse Prodito Partum”, që do të thotë “O Pjetër, babai i Etërve, tradhëto lindjen e gruas Papë”. Por de Maili e fillon këtë rrëfim me paskajoren latine “require” që do të thotë “për t’u verifikuar”, duke treguar se edhe vetë autori nuk është i sigurt mbi vërtetësinë e historisë.

Më pas kjo histori ritregohet nga një frat anonim françeskan i Erfurtit dhe nga inkuizitori dhe predikuesi dominikan, Etien de Burbon. Ndërsa historia e papës femër e fratit anonim është e ngjashme me atë të de Maili, versioni i de Burbon përfshin detaje në lidhje me vdekjen e saj.

Autori shkruan se Papa Joan lindi në publik, duke e zbuluar kësisoj gjininë e saj të vërtetë. Më pas ajo u tërhoq zvarrë nga një kalë për qindra metra, dhe më pas u vra me gurë për mashtrim.

Por versioni më i njohur dhe më me ndikim i kësaj historie, vjen nga “Chronicon Pontificum et Imperatorum” (Kronika e Papëve dhe Perandorëve), shkruar nga një tjetër prift dominikan, Martinus Polonus. Për shkak të prestigjit dhe besueshmërisë që buronte nga lidhjet e tij me hierarkinë Romake, vepra e Martinus qarkulloi gjerësisht dhe la në hije dëshmitë e shkrimtarëve të mëparshëm për të njëjtën temë.

Ndryshe nga rrëfimet e mëparshme, Martinus jep një përshkrim të jetës së Papës femër. Në fakt, këtu shfaqet për herë të parë emri Joan. Përveç emrit, Martinus jep gjithashtu detaje të tilla si kombësia e saj (angleze), vendi i lindjes (Mainc), si dhe të kohës së zgjedhjes si Papë(pas vdekjes së Leonit IV në vitin 855 Pas Krishtit), dhe kohëzgjatja e mbretërimit të saj (2 vjet, 7 muaj dhe 4 ditë).

Megjithëse Martinus zbulon pak mbi burimet që ka shfrytëzuar, në shkrimet e tij ai shfaq një lloj pasigurie. Pra ashtu si paraardhësit e tij, është i paqartë mbi vërtetësinë e kësaj historie. Për më tepër, disa kanë pohuar se kjo histori iu shtua kronikës pas vdekjes së Martinus, duke treguar se kronisti nuk kishte asnjë lidhje me të.

LEXO EDHE:  Marrëveshja Kosovë-Serbi, test për politikën e jashtme të Donald Trumpit

LEXO EDHE:  Alienë, porta për në botën e nëndheshme/ Kush janë teoritë kryesore konspirative rreth Antarktidës

Nga Martinusi e tutje, historia e Papa Joanit, u bë gjithnjë e më e përpunuar. Për shembull, një version i historisë, pretendon se Papa nuk vdiq menjëherë pas lindjes së fëmijës. Në vend të kësaj, ajo u burgos për shumë vite ku dhe u pendua.

Pas vdekjes u varros në Ostia, ku djali i saj mbante detyrën e peshkopit. Meqë vetë burimet kryesore të shkruara, tregojnë një farë dyshimi në lidhje me historinë e Papës Joanit, ka të ngjarë që historia të mos jetë vetëm një legjendë urbane.

Por ka të tjerë që besojnë, se ekzistenca e kësaj Pape femër është lënë të nënkuptohet në art dhe arkitekturë. Për shembull, në kolonatat e Berninit në Bazilikën e Shën Pjetrit në Qytetin e Vatikanit, mund të gjenden 7 skulptura që tregojnë shprehjen e fytyrës së një gruaje gjatë lindjes. Skulptura e tetë është ajo e një fëmije.

Disa e kanë interpretuar këtë si skenë të lindjes së Papa Joanit. Por ka shumë interpretime të tjera të mundshme të kësaj skene. Më popullorja është ajo sipas së cilës gruaja është mbesa e Papës Urbani VIII.

Një studim i vitit 2018 nga studiuesit në Universitetin Flinders në Australi, pretendon se janë gjetur monedha nga vitet 850 Pas Krishtit, që tregojnë se në atë kohë ka ekzistuar një Papë femër. Legjenda e Papa Joanit ka mbijetuar gjatë shekujve. Ajo është përshkruar në shumë vepra të artit, letërsisë dhe shfaqjeve. Filmi më i fundit mbi të është realizuar në vitin 2009.

Aktualisht, Kisha Katolike nuk i shuguron gratë si priftëresha. Por nëse vërtetohet se një Papë femër ka ekzistuar realisht, kjo mund të forcojë argumentin e atyre që kërkojnë që gratë të lejohen të bëhen priftëresha./ ancient-origins.net–Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

A do ta përcaktojë Florida fituesin e zgjedhjeve në SHBA?

Publikuar

-

Nga

A do ta përcaktojë Florida fituesin e zgjedhjeve në SHBA?

Nga Shama Tobin “American Thinker”

Ish-senatori i Floridas, Bill Nelson, tha dikur “Si voton Florida, ashtu do të votojë edhe shumica e vendit”. Dhe ai nuk iu referua vetëm zgjedhjeve presidenciale të vitit 2000. Dhe as 29 votave elektorale të Floridas si shtet, numri i tretë më i madh pas Kalifornisë dhe Teksasit. Ai po i referohej një fakti interesant historik:në 21 nga 23 zgjedhjet e fundit, kandidatët që fituan Floridën,rezultuan si fituesit përfundimtarë të garave presidenciale.

Përjashtim bëjnë vetëm humbja e Bushit në vitin 1992 dhe Niksonit në vitin 1960. Nëse historia është ndonjë lloj treguesi, çelësi për rizgjedhjen e Trump është fitimi i Floridës. Sondazhet e fundit, tregojnë se mesatarja e mbështetjes është 47.2 për qind për Trump dhe 48.7 për qind.

Por sondazhet kanë tendencën të fshehin ndryshimet dinamike në preferencat e votuesve për kandidatët, sidomos në mesin e grupeve demografike që mund të përcaktojnë fatin e zgjedhjeve. Për ta kuptuar këtë, le të shqyrtojmë ndryshimet në preferencat e votuesve midis votuesve hispanikë, zezakë dhe të moshuarve në Florida.

Në vitin 2016 Klinton fitoi votat e hispanikëve në Florida me një 27 për qind diferencë (62 përkundrejt 35 për qind). Dhjetë sondazhe në shtator, treguan se Bajden udhëhiqte ndaj Trump në Florida me vetëm 7 për qind diferencë (50 përkundrejt 43 për qind) në votat e hispanikëve.

Edhe sondazhet më të fundit kanë dhënë rezultate të ngjashme. Mbështetja për Trump është e ngjashme me rezultatet e zgjedhjeve të mesit të mandatit në vitin 2018. Guvernatori i atëhershëm republikan dhe kandidatët për në Senat, Ron DeSantis dhe Rik Skot, fituan përkatësisht 44 për qind dhe 46 për qind të votave të hispanikëve.

Çfarë e shtyn mbështetjen në rritje të Trump midis votuesve hispanikë të Floridës? Faktori kryesor janë votuesit me origjinë kubane, të cilët përbëjnë pjesën të më madhe të 2.4 milionë votuesve hispnikë të Floridës (29 për qind).

Kubano-amerikanët janë të pakënaqur me agjendën socialiste të Partisë Demokratike për Amerikën. Edhe një media e majtësi “Politico”, e pranoi se anti-socializmi i Trump dhe patriotizmi i tij, ika motivuar kubano-amerikanët që të votojnë për të.

Faktori i dytë është ekonomia, e cila është çështja kryesore për votuesit hispanikë. Politikat pro-biznesit të presidentit Trump, përfshirë uljen e taksave, kanë ndihmuar shumë bizneseve të hispanikëve. Këta të fundit priren të jenë më shumë sipërmarrës sesa popullata në përgjithësi.

Në dekadën e fundit, numri i bizneseve në pronësi të hipanikëve, thuajse është dyfishuar në krahasim me të gjithë grupimete tjera etnike të marra së bashku.Të gjitha shenjat sugjerojnë se Trump do të rrisë pjesën e tij të votave hispanike me rreth 8 për qind, dhe kjo mund të përkthehet në një fitim prej të paktën 1.36 për qindtë votave në total.

Një grup tjetër demografik, që po përjeton një ndryshim dinamik në preferencën e tij ndaj kandidatëve janë votuesit zezakë. Trump fitoi 8 për qind të votave të afro-amerikanëve në Florida në vitin 2016. Sondazhet më të fundit treguan se 11-13 për qind e votuesve zezakë e mbështesin Trumpin, një e dhënë që përputhet me rezultatet e zgjedhjeve për guvernator në vitin 2018.

Që nga viti 2016, Trump ka gëzuar një mbështetje në rritje midis votuesve të rinj zezakë (18- 44 vjeç), nga 10 në 21 për qind sot. Një nga arsyet, është që ata e shohin si pozitive e sjelljen e tij të fortë dhe kundër establishmentit. Një arsye tjetër është se ata janë më të interesuar për ekonominë sesa garën në vetvete.

LEXO EDHE:  9 milionë testime për 5 ditë/ Kina thyen rekord

LEXO EDHE:  Video- Breshëri plumbash në klub nate/17 persona të plagosur

Politikat e Trump që favorozijnë krijimine vendeve të reja të punës, po mbështeten nga votuesit e rinj zezakë, që po braktisin mentalitetin e vjetër,se janë vetëm demokratët ata që kujdesen për zezakët. Ndërkohë, grupi i votuesve që mund të përbëjë një pengesë për rizgjedhjen e Trumpit në detyrë janë votuesit e moshuar mbi 65 vjeç.

Në vitin 2016, Trump fitoi votat e të moshuarve në Florida me 17 për qind diferencë. Por disa nga sondazhet e fundit, tregojnë se Trump është përpara Bajden me vetëm 10 për qind, midis votuesve të moshuar në Florida. Nuk është plotësisht e qartë se çfarë e ka shkaktuar këtë ndryshim preference për të moshuarit.

Disa mund të mendojnë se gabuan kur zgjodhën Trumpin 4 vite më parë. Një arsye tjetër, mund të jetë politika liberale e Trump ndaj mexhanimit të koronavirusit, duke ua lënë pjesën më të madhe të vendimit shteteve të veçanta.

Edhe pse unë vetë mendoj se është vendimi i duhur, shtabit tëTrump mund t’i duhet të japë një shpjegim më koherent këtij vendimi. Por gjithçka nuk është e humbur as me këtë segment të popullatës. Një sondazh i fundit, raportoi se Trump ka një epërsi të madhe ndaj Bajden (59 përkundrejt 38 për qind midis votuesve 70-vjeç ose më të mëdhenj.

Rreth 71 përqind e votuesve të moshuar në Florida, janë në grupin e moshës mbi 70-vjeç.

Të moshuarit përbëjnë rreth 26 për qind të elektoratit në Florida. Me disponueshmërinë e votimit përmes postës, pjesa e votave të tyre ka të ngjarë të rritet në 23 për qind, me 2 për qind më shumë në krahasim me vitin 2016.

Atëherë, kush do te fitojë më 3 Nëntor?Të marra së bashku, ndryshimet në preferencat e kandidatëve të votuesve, sidomos midis votuesve hispanikë, zezakë në Florida, mund t’i japin Trumpit një fitore të mundshme prej të paktën 0.86 për qind të votave në total.

Nëse Trump fiton Florida, kjo do të ketë ndodhur për shkak të rritjes së votave të hispanikëve dhe zezakëve, por edhe faktit që pretendimi se ai po braktiset nga votuesit e moshuar, nuk është në terren aq i keq sa sugjerojnë mediat dhe sondazhet.

Dhe kjo është ajo që do të ndodhë. Në sondazhin e saj të fundit“Trafalgar Group”, një nga kompanitë e pakta që e parashikuan saktë rezultatin e vitit 2016, i jep Trumpit një epërsi prej 2.3 për qind ndaj Bajdenit në Florida. Edhe “Rasmussen” i jep Trumpit një epërsi prej 3 për qind. Pra Trump do të mbajë sërish Floridën, dhe presidencën për një mandat tjetër./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE