Connect with Us

Ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor/ Gjiknuri: Synimi është arritja e një konsensusi

Aktualitet

Ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor/ Gjiknuri: Synimi është arritja e një konsensusi

Publikuar

-

Përfaqësuesi i maxhorancës në Këshillin Politik , Damian Gjiknuri ka propozuar thirrjen e tryezës ditën e hënë, në orën 18:00.

Gjiknuri me anë të një mesazhi tregon se është përcaktuar mbledhja e Komisionit Parlamentar për Çështjet Ligjore ku do të miratohet krijimi i një grupi pune për reflektimin e ndryshimeve Kushtetuese në Kodin Zgjedhor.

“Pas hyrjes së tyre në fuqi, Konferenca e Kryetarëve të Grupeve Parlamentare në Kuvend ka përcaktuar nevojën për reflektimin në Kodin Zgjedhor të këtyre ndryshimeve Kushtetuese. Ditën e Hënë, 14 Shtator, është përcaktuar mbledhja e Komisionit Parlamentar për Çështjet Ligjore ku do të miratohet krijimi i një grupi pune për reflektimin e ndryshimeve Kushtetuese në Kodin Zgjedhor.  Në frymën e dialogut të konsoliduar mes palëve në tryezën e Këshillit Politik, me synim arritjen e një konsensusi sa më të gjërë në këtë proces, propozoj thërritjen e tryezës së Këshillit Politik ditën e Hënë, datë 14 Shtator, ora 18:00”, shkruan Gjiknuri.

LEXO EDHE:  Nesër hapen aplikimet për lotarinë Amerikane/ Çfarë duhet të dini

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Aeroporti i Vlorës/ Balluku: Presim oferta, fituesi shpallet më 25 janar

Publikuar

-

Nga

Aeroporti i Vlorës/ Balluku: Presim oferta, fituesi shpallet më 25 janar

Shqipëria ka rihapur garën ndërkombëtare për ndërtimin dhe operimin e Aeroportit të Vlorës. Lajmin e ka bërë të ditur, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku e cila u sqaroi se gara do të jetë e hapur deri më 23 dhjetor.

Deri në këtë datë, kompanitë duhet të dorëzojnë ofertat,  ndërsa fituesi do të shpallet në janar. Gara për aeroportin u shpall fillimisht në 19 dhjetor të vitit 2019, por pezullua për shkak të pandemisë. Ndërtimi parashikohet të kryhet përmes një partneritetit publik-privat, me afat 35-vjeçar.

Belinda Balluku, ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë duke folur për Euronews Albania tha se vonesat për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës janë shkaktuar nga tërmeti dhe pandemia. Procesi tha ajo u ngri për të mos humbur kohë ndërkohë që fituesi pritet të shpallet më 25 janar.

“Afati për pranimin e ofertave do të mbyllet më 23 dhjetor më pas do t’i lihet kohë Komisionit të Vlerësimit të ofertave që të shqyrtojë dhe përcaktojë fituesin e koncesionit. Nëse do të mbyllim këtë garë më 23 dhjetor me shpresën që të kemi konsorcium të rëndësishëm, pasi aeoroporti do të ketë dhe pjesën e operimit, shpallja e fituesit do të jetë më 25 janar”, deklaroi ministrja.

LEXO EDHE:  “Presim nga mazhoranca të reflektojë”/ Bylykbashi: Gjiknuri refuzoi propozimin tonë

LEXO EDHE:  Murrizi flet pa dorashka/ PD është ulur në “prehrin” e Gjiknurit, kush ka këllqe të shkojmë në zgjedhje

E pyetur se kur mund të nisë ndërtimi i Aeroportit të Vlorës, ministrja u tregua e kujdesshme duke thënë se bëhet fjalë për një koncesion me kohëzgjatje të madhe prej 35 vitesh dhe se negociatat dhe hartimi i marrëveshjes do të kërkojë mjaft kohë dhe nuk përcaktoi një datë konkrete.

“Kjo është një kontratë e rëndësishme koncesionare dhe flitet për një afat prej 35 vjet. Duhet negociuar me detaje dhe ne do të jemi të kujdesshëm gjatë negocimit. Kontrata do të lidhet në fund të muajit mars mes ministrisë së Infrastrukturës dhe konsocriumit fitues”, shtoi znj. Ballaku.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E kishim në dorë ti shpëtonim por i vramë”/ Revoltohet Erion Braçe: Shihni numrat!

Publikuar

-

Nga

“E kishim në dorë ti shpëtonim por i vramë”/ Revoltohet Erion Braçe: Shihni numrat!

Zv. kryeministri Erion Braçe ka reaguar lidhur me situatën e krijuar nga pandemia në vend, teksa numri i të infektuarve sa vjen dhe rritet.

Ai shkruan se më rëndë dhe më vështirë se sot nuk ka qenë asnjëherë, ndërsa bën apel për të kufizuar daljet në kafe, klube restorante dhe qendra tregtare.

“ME RENDE E ME VESHTIRE SE SOT, NUK KA QENE ASNJEHERE NE 9 MUAJ! A DO REAGOJME APO DO I LESHOHEMI SEMUNDJES?

Gjithcka e kishim dhe e kemi ende NE ne dore;

E di qe eshte e veshtire keshtu,por DUHEN KUFIZUAR PATJETER TAKIMET JASHTE SHTEPIE!

Vec punes me masat e njohura te sigurise-Maske, Distance, Higjene, cdo gje tjeter duhet kufizuar;

Kemi refuzuar mbylljen, cfare skemi thene kunder saj, po i rezistojme nje mbylljeje te re tani, ama vete, secili prej nesh, duhet te bej te tijen:

TE MBROJ VETEN DUKE KUFIZUAR TAKIMET, PREZENCEN NE KAFE, KLUBE, RESTORANTE, QENDRA TREGETARE, PAZARE ETJ;

Keshtu mbron edhe familjen, prinderit, femijet, te afermit!

Shiheni numrat; Mosha me e prekur tani eshte 65-74 vjec!

Prej nesh qe duhet te kujdesemi per ta, prej nesh qe hyme e rrime kudo e percjellim infeksionin ne shtepi, tek ta!

PO UA MBYLLIM JETEN PA E MERITUAR ASPAK KETE QE PO U BEJME ME HARRESEN NDAJ TYRE, ME PAPERGJEGJSHMERINE TONE QE GODET ME TE PAMBROJTURIT!

A e mban dot kete barre kaq te rende per gjithe jeten?;

E kishim ne dore ti shpetonim por i vrame per nje kafemuhabet tek klubi i lagjes.”/CNA.al

 

LEXO EDHE:  Politika nuk e përfill Kushtetutën

LEXO EDHE:  “Deri në 18 tetor s'ka protesta në sheshe”/ Çupi: Po punojmë për çeljen e negociatave

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Akuzat për korrupsion/ Shtyhet gjyqi i ish-presidentit francez Sarkozy

Publikuar

-

Nga

Akuzat për korrupsion/ Shtyhet gjyqi i ish-presidentit francez Sarkozy

Ish presidenti francez Nicolas Sarkozy u paraqit të hënën për pak minuta në gjykatë për t’u përballur me akuzat për korrupsion, por gjyqtarët i pezulluan seancat deri më 26 nëntor për të vlerësuar shëndetin e njërit prej të pandehurve të tjerë.

Prokurorët e akuzojnë ish-presidentin se i kishte ofruar një punë të paguar mirë në Monako gjyqtarit Gilbert Azibert në këmbim të informacioneve konfidenciale rreth një hetimi për aludimet se zoti Sarkozy kishte pranuar pagesa të paligjshme nga Liliane Bettencourt trashëgimtare e firmës L’Oreal për fushatën e tij presidenciale të vitit 2007.

Një avokat i zotit Azibert kërkoi që gjyqi të pezullohej, sepse klienti i tij ishte në rrezik të lartë për t’u infektuar me COVID, për shkak të sëmundjes së zemrës.

Gjyqtarët urdhëruan një vlerësim të pavarur mjekësor deri të enjten, përpara se të vendosin nëse do ta vazhdojnë apo pezullojnë gjyqin.

Zoti Sarkozy, i cili ishte president nga viti 2007 deri në 2012 por ka ndikim mes konservatorëve, ka mohuar çdo shkelje në hetimet kundër tij dhe është përpjekur fuqimisht për pushimin e çështjeve gjyqësore.

Duke filluar nga viti 2013, hetuesit kanë përgjuar bisedat midis ish presidentit dhe avokatit të tij Thierry Herzog, për të hetuar aludimet.

LEXO EDHE:  Politika nuk e përfill Kushtetutën

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA: Ndryshimet në Kodin Zgjedhor nuk janë shkelje/ Mazhoranca dështoi të gjente konsensus

Gjatë përgjimeve, ata mësuan se zoti Sarkozy dhe avokati i tij komunikonin duke përdorur celularë të regjistruar nën emra të rremë.

Sipas prokurorëve, nga përgjimet doli se zoti Sarkozy dhe avokati Herzog kishin diskutuar në shumë raste për të kontaktuar gjyqtarin Azibert, që shërbente në gjykatën e lartë të apelit dhe që ishte i mirinformuar për hetimin.

Herzog dhe Azibert janë që të dy në gjyq me ish presidentin Sarkozy, të akuzuar për korrupsion. Ata akuzohen gjithashtu për “shkelje të sekretit profesional”. Të tre përballen me deri në 10 vjet burg dhe gjoba të rënda nëse dënohen.

Zoti Sarkozy dhe partia e tij e qendrës së djathtë Les Republicains kanë thënë prej vitesh se hetimet kundër tij janë të motivuara politikisht./voa

LEXO TE PLOTE