Connect with Us

Hoti 100 ditë si kryeministër/ E kthyem Kosovën në rrugën e integrimit euro-atlantik

Kosova & Rajoni

Hoti 100 ditë si kryeministër/ E kthyem Kosovën në rrugën e integrimit euro-atlantik

Publikuar

-

Hoti 100 ditë si kryeministër/ E kthyem Kosovën në rrugën e integrimit euro-atlantik

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se në 100 ditët e para të qeverisë që udhëheqë ai, Kosova ka dalë nga izolimi.

Sipas Hotit,  Kosova tashmë është rikthyer në Shtëpinë e Bardhë, në Bruksel dhe në selinë e NATO-s.

“Nuk ka me izolim te Kosoves. Per 100 dite, e kemi kthyer Kosoven aty ku e ka vendin: ne Shtepine e Bardhe, ne kryeqytetin e BE-se ne Bruksel, ne seline e NATO-s, ne Paris dhe se shpejti edhe ne qendrat e tjera.

Pas nje devijimi disa vjeçar, e kemi kthyer Kosoven prape ne rrugen e integrimit euro-atlantik.

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit në Gjermani/ Në fokus të kthyerit nga Kosova

E gjithe kjo eshte arritur pa shpenzuar miliona per lobim, por me perkrahjen e miqve, duke i bindur se kjo Qeveri eshte serioze karshi zotimeve te veta, me vendimmarrje bazuar ne ligje dhe kushtetute, e jo interesa parapolitike. Zoti i bekofte miqte tane. Zoti e bekofte Kosoven”, ka shkruar Hoti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rekord i zi në Kosovë/ 418 të infektuar me Covid dhe 4 viktima në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Rekord i zi në Kosovë/ 418 të infektuar me Covid dhe 4 viktima në 24 orë

Situata e pandemisë në Kosovë është përkeqësuar pasi gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 418 raste pozitive, nga 1.608 teste të kryera.

Po ashtu raportohet se 4 persona nuk e kanë fituar betejën me virusin.

“67 TË SHËRUAR DHE 418 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.608 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 418 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar katër raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast Klinika e Kardiologjisë, QKUK, 1 rast Mjekimi Intenziv Qendror, QKUK, 1 rast Klinika e Pulmologjisë, QKUK dhe 1 rast Spitali i Përgjithshëm Prizren)”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Engel: SHBA duhet të luajë rol aktiv për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

Engel: SHBA duhet të luajë rol aktiv për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi

Më pak se një javë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, kongresmeni demokrat Eliot Engel thotë se çfarëdo administrate të jetë në fuqi, duhet t’i kushtojë rëndësi zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe Serbisë dhe rajonit të Ballkanit në përgjithësi. Në një diskutim organizuar nga prof. David Phillips i Universitetit të Kolumbias, kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë, si edhe ish- Sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright dhe ish-komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark folën për të ardhmen e Kosovës.

Demokrati Eliot Engel, i bëri jehonë faktit se gjatë dekadave, republikanët dhe demokratët kanë ndjekur një politikë dypartiake ndaj këtij rajoni.

Unë shpresoj që çfarëdo administrate të kemi, (cilindo) President, apo Kongres duhet ta kuptojmë se është mirë për Shtetet e Bashkuara të sigurohet që liria të përparojë në të gjithë botën, jo vetëm për të mirën e këtij rajoni, por edhe për të mirën e Shtetet e Bashkuara”, tha ai.

Ish-Sekretarja amerikane e Shtetit gjatë administratës së ish-Presidentit Bill Clinton, Madeleine Albright, tha se diskutimi vinte në një moment shumë të rëndësishëm për politikën e jashtme amerikane.

Shpresa ime është që javën e ardhshme të shënojmë një pikë kthese ku të mund të kemi një fillim të ri pas katër vitesh dështimi dhe të fillojmë të largohemi nga qasja e pabalancuar e administratës Trump ndaj Kosovës dhe Serbisë”, tha ajo duke përdorur një gjuhë të ngjashme me atë të kandidatit demokrat Joe Biden.

Edhe zoti Engel tha se shpreson që Shtetet e Bashkuara t’i kthehet një roli tradicional në marrëdhëniet e jashtme.

Por administrata e Presidentit Trump thotë se është pikërisht mënyra e saj jotradicionale, që i dha një shtysë të re bisedimeve Kosovë-Serbi, me rënien dakord për normalizimin ekonomik muajin e kaluar, në një takim të parë të një profili të tillë të lartë në Shtëpinë e Bardhë.

Në ceremoninë e Shtëpisë së Bardhë, Presidenti Donald Trump tha se pas “vitesh negociatash të dështuara, administrata ime, propozoi një rrugë të re për të kapërcyer ndasitë”.

Duke u përqendruar tek krijimi i vendeve të punës dhe rritja ekonomike, të dyja vendet ishin në gjendje të realizonin një arritje të madhe”.

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit në Gjermani/ Në fokus të kthyerit nga Kosova

LEXO EDHE:  ​Haradinaj: Kompromisi më i dhimbshëm për Kosovën, njohja nga Serbia

Nuk është ende e qartë se si do të ndikojë një politikë e tillë tek një marrëveshje përfundimtare mes dy vendeve, pengesa më e madhe ndaj së cilës është mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Për organizatorin e diskutimit, Profesorin e Universitetit të Kolumbias, David Phillips, thotë se nuk do të ketë paqe derisa të ketë normalizim.

Sipas mendimit tim normalizim do të thotë që Serbia ta pranojë se e ka humbur Kosovën për shkak të krimeve që Millosheviçi bëri, që Kosova është një vend i pavarur dhe kjo nuk do të ndryshojë kurrë. Nuk ka kthim mbrapa”, tha ai.

Pasojat e trashëgimisë së luftrave të viteve 90 në Ballkan, rëndojnë ende mbi rajon. Gjenerali Wesley Clark, ishte komandanti i forcave të NATO-s, kur aleanca ndërmori bombardime për të ndalur fushatën e Millosheviçit dhe forcave serbe ndaj Kosovës. Ai vlerësoi arritjet e Kosovës.

Tani sfida është të ndërtohet një shtet të fortë ekonomikisht dhe politikisht në një nga rajonet më të vështira të botës”.

Kongresmeni Engel, duke vlerësuar angazhimin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit, gjë që u bë e njohur për herë parë, si një nga pikat e marrëveshjes së Shtëpisë së Bardhë, tha se ashtu si Izraeli dhe vendet arabe po punojnë bashkë, ashtu duhet të ndodhë edhe në Ballkan.

Do të doja ta shihja në Ballkan, me shqiptarë dhe serbë dhe malazezë dhe të gjithë popujt që punojnë së bashku që jetojnë në një rajon shumë të vogël, por është më mirë për të dyja palët, ose të gjitha palët nëse ata punojnë së bashku dhe e njohin njëri-tjetrin”, tha ai./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 rëndon situatën në Maqedoninë e Veriut

Publikuar

-

Nga

Covid-19 rëndon situatën në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut regjistrohet numër rekord i të infektuarve me koronavirusin e ri: 870 persona. Ministria e Shëndetësisë flet për 14 viktima, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 963.

Vala e vjeshtës të Covid-19 i mbushi edhe spitalet, ku janë shtruar rreth 650 persona, prej të cilëve 110 kanë nevojë për oksigjen, ndërsa një paciente është në respirator. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut ka arritur në 28.697, prej tyre 7963 janë aktivë.

Hyjnë në fuqi masat e reja për mbrojtje nga Covid-19

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut pas një debati të ashpër ka miratuar një paketë ligjesh për mbrojtjen e popullatës nga sëmundjet ngjitëse.

Me këtë ligj mbajtja e maskës do të jetë e obligueshme edhe në ambientet e hapura ndërsa ndalohet grumbullimi i më shumë se katër personave pas orës 22:00. Nga ora 23.00 mbyllet të gjitha objektet e gastronomisë.

Me ndryshimet ligjore, rriten kompetencat e inspektoriateve në lidhje me kontrollet e zbatimit të masave të reja, të cilat përfshijnë edhe mbyllje të objekteve hotelerike, nëse nuk i respektojnë protokollet për Covid-19. Për shkelje të detyrimit për vetëizolim është parashikuar gjoba prej 50 euro, ndërsa ata të cilët do të mblidhen në ambient të hapur do të paguajnë dënim prej 500 euro. Për mosmbajtjen e maskës dënimi është 20 euro.

Këshilli i Sigurimit Kombëtar me apel u drejtohet qytetarëve

Situata alarmante me Covid-19 e ka detyruar presidentin e vendit Stevo Pendarovski të mbajë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit. Presidenti apeloi tek qytetarët që të respektojnë dhe zbatojnë në përpikmëri masat dhe protokollet e qeverisë e që kanë për qëllim përballjen me Covid-19.

“Për shkak të valës së vjeshtës, sistemi shëndetësor është organizuar për testimin dhe përkujdesjen e më shumë pacientëve. Për fat të keq kemi rritje të të infektuarve, por edhe atyre që ndërrojnë jetë. Me këtë situatë po përballen edhe vendet më të zhvilluara. Situata është serioze, andaj apeloj deri tek të gjithë qytetarët që në mungesë të vaksinës nuk ka alternativë tjetër pos respektimit të masave dhe protokolleve, ju lutem bëjeni këtë për ju, për të afërmit tuaj”, ka thënë Pendarovski.

Filipçe: Asnjë qytetar nuk do të mbetet pa trajtim shëndetësor

LEXO EDHE:  ​Haradinaj: Kompromisi më i dhimbshëm për Kosovën, njohja nga Serbia

LEXO EDHE:  Vuçiçi hyn në Kosovë, nën masa të rrepta sigurie/ Ndryshon axhendën

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe pas takimit në Këshillin e Sigurimit Kombëtar ka deklaruar se qytetarët duhen të rrinë të qetë, për shkak se siç tha ai, askush nuk do të mbetet pa trajtim shëndetësor. Filipçe theksoi se kapacitetet në Spitalin Modular po mbushen, por që sipas tij në bazë të riorganizimit të spitaleve ka ende vende të lira për trajtim të pacientëve me Covid-19.

“Ka kapacitete të mjaftueshme spitalore. Spitali Modular është gati se i mbushur. Po përgatiten edhe reparte të tjera në Spitalin “8 shtatori”. Ka shtretër spitalorë mjaftueshëm edhe kuadri shëndetësor është i gatshëm të punojë me pacientë me Covid-19. Qytetarët të jenë të qetë, askush nuk do të mbetet pa mbrojtje shëndetësore dhe pa shërbime mjekësore”, është shprehur ministri Filipçe.

Sipas tij kufiri me Kosovën, por as me vendet e tjera nuk do të mbyllen, sepse analizat flasin se infektimet janë lokale dhe nuk vijnë nga jashtë vendit.

Nuk do të mbyllen kufijtë

“Mbyllja e kufijve tani për tani nuk planifikohet, sepse nuk kemi raste të reja që vijnë nga jashtë vendi. Problemi tek të gjitha vendet në rajon, Evropë dhe tek ne është transmetimi lokal”, vlerëson Venko Filipçe, ministër i Shëndetësisë.

Ndërkohë, përsa i përket shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve, presidenti i shtetit Stevo Pendarovski është shprehur se për një gjë të tillë nuk është diskutuar fare.

“Gjendja e jashtëzakonshme nuk u diskutua në mbledhjen e sotme. Edhe përkundër që unë si presidenti mund të jap propozim për një gjë të tillë, mendoj se për marrjen e një vendimi të tillë duhet të vendosë Parlamenti”, ka thënë presidenti Pendarovski./dw

LEXO TE PLOTE