Connect with Us

“Traumë psiqike”/ Pipero shpjegon pse fëmijët nën 12 vjeç nuk duhet të përdorin maska

Shëndeti

“Traumë psiqike”/ Pipero shpjegon pse fëmijët nën 12 vjeç nuk duhet të përdorin maska

Publikuar

-

“Traumë psiqike”/ Pipero shpjegon pse fëmijët nën 12 vjeç nuk duhet të përdorin maska

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero thotë se fëmijët nën 12 vjeç nuk duhet të përdorin maskë në shkollë.

Sipas Piperos, ka studime që dëshmojnë se masak për fëmijët deri në 12 vjeç nuk këshillohet.

“Fëmijët infektohen më pak, sëmuren më pak. Në rast se respektojnë një protokoll optimal mundësia për tu infektuar është shumë e vogël. Deri në moshën 12 vjeç nuk këshillohet maska në3 ambientet e shkollës. Janë fakte e studime të mirëfillta të cilët dëshmojnë që maska për femijët deri në moshën 12 vjeç nuk është këshillueshme. Në shumicën e rasteve nuk dinë ta përdorin saktë gjithashtu është edhe një lloj traume psiqike”, tha Pipero./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

A rrezikojmë mbylljen?/ Flet Brataj: Masat do vijnë duke u shtrënguar

Publikuar

-

Nga

Kush e ka kaluar virusin krijon imunitet/ Skënder Brataj mban maskë në emision të bindë qytetarët

Ditët e fundit shifrat e të infektuarve kanë ardhur duke u rritur, ndërsa është vënë re një luhatje edhe e personave që ndodhen të shtruar në spitalet Covid.

Duke marrë shkas nga kjo, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj është pyetur nëse vendi rrezikon mbylljen.

Ai tregoi në emisionin “Opinion” se në këto momente nuk rrezikohet një mbyllje e dytë, por paralajmëroi se masat do vijnë duke u shtrënguar.

LEXO EDHE:  Çfarë e shkakton aromën e keqe të gojës/ Arsyet dhe këshillat që duhet të dini patjetër

LEXO EDHE:  Manastirliu në Vlorë/ Libra falas për fëmijët e familjeve në nevojë

“Në këto momente nuk rrezikojmë mbylljen me këto numra.  Masat do vijnë duke u shtrënguar”, theksoi Brataj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Rastet me virus më të lehta”/ Mezini nxjerr bllof Bratajn: Nuk e di ku i sheh, sipitali jonë është kthyer në reanimacion

Publikuar

-

Nga

“Rastet me virus më të lehta”/ Mezini nxjerr bllof Bratajn: Nuk e di ku i sheh, sipitali jonë është kthyer në reanimacion

Mjeku pneumolog Arjan Mezini ka nxjerrë bllof pak minuta më parë shefin e Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, i cili tha se rastet me koronavirus janë në grada më të lehta se në fillim të pandemisë.

Mezini i ndërpreu fjalën dhe iu drejtua ashpër duke i thënë se nuk e di ku e sheh atë këtë, pasi theksoi se në spitalin ku punion ai rastet janë të gradës së mesme dhe të rëndë.

Pneumologu deklaroi në emisionin “Opinion” se spitali ku ai punon është kthyer në një reanimacion për shkak se pacientët kanë problem të rënda me mushkëritë.

Brataj: Në verë kanë qenë raste më të lehta. Virusi ka kushtet e favorshme…

Mezini: Nuk e di kë quan raste të lehta se ne në spital po shohim raste të gradës së mesme dhe të gradë së rëndë, prekje të mushkërive nga 50-75%. Ti e di shumë mirë që…

Brataj: Po. Sa po shikon në krahasim me numrin e të sëmurëve?

LEXO EDHE:  Aksidenti i fëmijëve në Kavajë/ Dalin nga burgu gjithë zyrtarët e ARRSH-së

LEXO EDHE:  Çfarë e shkakton aromën e keqe të gojës/ Arsyet dhe këshillat që duhet të dini patjetër

Mezini: Unë nuk e di numrin e të sëmurëve..

Brataj: Tani mos ta bëjmë siç the se gjurmimin unë nuk e di si funksionon. Po të ishe epidemiolog mund të flisje.

Mezini: Në spitalet që po shoh unë me sy ne po na vijnë ARDS të gradës së rëndë. Spitali jonë është kthyer i gjithi në një reanimacion. Nuk e di përqindjen e këtyre që vijnë krahasuar me numrin e të infektuarve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Covid vijon të përhapet në shkolla/ Infektohen tre mësues dhe një sanitare në Bulqizë

Publikuar

-

Nga

Covid vijon të përhapet në shkolla/ Infektohen tre mësues dhe një sanitare në Bulqizë

Koronavirusi vijon që të përhapet në shkollat e vendit.

Mësohet se në Bulqizë, në shkollën 9-vjeçare ” Xhevdet Doda, kanë rezultuar pozitiv tre mësues dhe një sanitare.

Pas dezinfektimit, mësimi ka vazhduar normalisht, ndërsa nuk ka nxënës që kanë shfaqur simptoma.

Sakaq, një tjetër mësuese është e prekur me Covid-19 në gjimnazin  e Bulqizës e cila do të kryejë testimin e dytë.

LEXO EDHE:  Aksidenti i fëmijëve në Kavajë/ Dalin nga burgu gjithë zyrtarët e ARRSH-së

LEXO EDHE:  "Më duhet të shkoj tek fëmijët e mi"/Modelja shqiptare fajëson Trump për trafikun

Drejtori i Kujdesit Shëndetësor, Flamur Meta thotë se pacientët janë me simptoma të lehta. Po kështu janë marrë tamponë në shkollën e Martaneshit dhe në Shkollën e Bashkuar, përgjigjet e të cilave ende nuk kanë dalë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE