Connect with Us

Konflikti Greqi-Turqi/ Macron: Problemi nuk qëndron tek populli turk, por tek Qeveria

Kronika

Konflikti Greqi-Turqi/ Macron: Problemi nuk qëndron tek populli turk, por tek Qeveria

Publikuar

-

Infektohet me Covi-19, presidenti francez Macron

Shtetet Jugore të Bashkimit Evropian kanë deklaruar se do të hartojnë një listë të sanksioneve kundër Turqisë, në rast se  Ankaraja nuk tregohet e gatshme për të zgjidhur mosmarrëveshjen territoriale me Greqinë dhe Qipron.

Shkak për këtë mosmarrëveshje janë rezervave të gazit natyror dhe kufijve detarë mes dy vendeve.

Turqia thekson se ka të drejtë për të kërkuar gaz në zonat që dy vendet e BE-së thonë se janë pjesë e zonave të tyre ekskluzive ekonomike.

Grupi MED7, që përfshin shtetet me vija bregdetare mesdhetare, deklaroi se “mbështetje dhe solidaritet të plotë me Qipron dhe Greqinë, përballë shkeljeve të përsëritura të sovranitetit të tyre, si dhe veprimeve konfrontuese të Turqisë”.

Nga ana tjetër Macron u shpreh se problemi nuk qëndron tek populli turk, por tek Qeveria e presidentit Recep Tayyip Erdogan.

LEXO EDHE:  Macron kërcënon me tërheqje të trupave nga Mali

Turqia ka 5 dekada që shpreh gadishëmrinë për tu bashkuar më  ka shprehur dëshirë për t’u bashkuar me BE-në por që ky process është ngadalsuar akoma më shumë për shkak të këtij konflikti./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Dosja “Gërdeci”, ankimohet vendimi i GJKKO/ SPAK kërkon hetime për Fatmir Mediun

Publikuar

-

Nga

Struktura e Posaçme Antikorrupsion, ka ankimuar në Apel vendimin e shkallës së parë të GJKKO, në lidhje me dojsen “Gërdeci”.

Pak ditë më parë, Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka rrëzuar kërkesën e SPAK, duke vendosur që të mos rifillojë hetimet ndaj ish-Ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, për rolin e tij në ngjarjen e Gërdecit, proces i bllokuar që prej vitit 2009.

“Gjykata çmon që të evidentojë se edhe pse Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë në të dy vendimet e tij ka theksuar se të drejtën për të kërkuar autorizimin për procedim sipas ligjit e ka vetëm prokurori,nga tërësia e akteve procedurale dhe e provave që ndodhen në dosjen gjyqësore konstatohet se që prej datës 14.09.2009 (data e shpalljes së vendimit të pushimit nga Gjykata e Lartë) e në vazhdim, organi i akuzës nuk i kërkoi përsëri Kuvendit të Republikës së Shqipërisë dhënien e autorizimit për fillimin e ndjekjes penale ndaj ish – deputetit Fatmir Mediu, mungesa e të cilit nuk lejonte vazhdimin e procedimit penal.

Gjithashtu, Gjykata çmon që të evidentojë se edhe pse kuadri kushtetues dhe ligjor përcakton se deputeti nuk gëzon imunitet parlamentar për ndjekjen penale apo gjykimin e tij konstatohet se që prej vitit 2012 e në vazhdim (më shumë se 8 vjet), organi i akuzës nuk ndërmori hapat e nevojshëm sipas ligjit për ushtrimin e ndjekjes penale megjithëse tashmë nuk ishte më e nevojshme që të kërkohej të jepej autorizimi nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë. Pra, nga vitit 2012 deri më datë 1 Gusht 2017 kur hynë në fuqi ndryshimet e K.Pr.Penale me Ligjin Nr. 35/2017, prokuroria nuk ka pasur asnjë pengesë që të rimerte të pandehur shtetasin Fatmir Mediu pa kërkuar autorizim për ndjekje penale apo të kërkonte rishikim të vendimit”, thuhet në vendimin e GJKKO.

LEXO EDHE:  “Të dua shumë”/ Tayna merr surprizën e bukur në urën e Bosforit

LEXO EDHE:  Nga burgu i Gjermanisë/ Shqiptari drejtonte organizatën e kokainës në Greqi

Ndër të tjera thuhej se ky është rasti kur vendimi është i pakthyeshëm, pra kur nuk ka mjete të tjera të disponueshme ose kur palët i kanë shfrytëzuar këto mjete ose kanë lejuar skadimin e afatit kohor pa i përdorur ato.

Sipas GJKKO, revokimi i vendimit të pushimit do të kishte ndodhur nëse do të kishte prova  të cilat më pas do të depozitoheshin në sekretarinë e gjykatës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sekuestrohen mbi 12 kg kanabis/ Prangoset një 45 vjeçar

Publikuar

-

Nga

Plagosi me thikë 17-vjeçarin/ Arrestohet autori i mitur

12 kilogramë e 150 gramë lëndë narkotike kanabis dhe një ikonë e vjetër me vlera historike janë sekuestruar në Durrës.

Në pranga është vënë Ç. P., 45 vjeç, banues në Kavajë, i dënuar më parë për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike” dhe “Përvetësimi i mallrave ose parave që rrjedhin nga vepra penale ose veprimtaria kriminale”.

“Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi nga shërbimet e Policisë iu gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 12 kg e 150 gr, lëndë narkotike cannabis sativa dhe një ikonë e vjetër me vlera historike (e kohës bizantine), të cilën ky shtetas dyshohet se e ka vjedhur në një kishë dhe do i shiste kundrejt vlerave monetare”, thuhet në njoftimin e Policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vetëvaret nëna 24-vjeçare në Pogradec/ Mister shkaqet

Publikuar

-

Nga

Bie nga kantieri i ndërtimit duke duke punuar/ Aksidentohet rëndë 55-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Pogradec, ku një 24-vjeçare i ka dhënë fund jetës, duke u vetëvarur.

Burime për CNA.al  bëjnë të ditur se një 24 vjeçare nga fshati Losnik i Pogradecit ka varur veten në haurin e lopës, aty ku kishte shkuar për të vizituar prindërit e saj.

Viktima është R.D. nënë e një fëmije të vogël. Ajo është transportuar me urgjencë drejt spitalit të Prrenjasit, por nuk ka mundur të mbijetojë. Ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Shkon në 84 numri i të prekurve nga koronavirusi në Greqi

LEXO EDHE:  Pamje të rënda/Momenti kur një qytetar turk shtypet nga tanku (+18)

E reja e martuar në Prrenjas. Trupi është sjellë në morgun e Pogradecit./CNA.al

LEXO TE PLOTE