Connect with Us

Huawei vjen me ndryshime/ Planifikon të instalojë sistemin e tij operativ në smartphone

Teknologji

Huawei vjen me ndryshime/ Planifikon të instalojë sistemin e tij operativ në smartphone

Publikuar

-

Huawei vjen me ndryshime/ Planifikon të instalojë sistemin e tij operativ në smartphone

Huawei ka njoftuar planet për të instaluar paraprakisht sistemin e vet operativ Harmony në telefonët e saj inteligjentë nga viti i ardhshëm.Kompania kineze tha se do të ofronte gjithashtu softuer për prodhuesit e tjerë për ta përdorur si një alternativë ndaj Android.Huawei aktualisht është prodhuesi i dytë më i shitur i celularëve në botë, pas një kohe të shkurtër në vendin e parë .

Por të tjerët janë përpjekur dhe dështuar të sfidojnë dominimin e Google dhe Apple.Android i Google përbënte 85.4% të telefonave inteligjentë të transportuar vitin e kaluar, sipas kompanisë kërkimore IDC , dhe iOS i Apple 14.6% të mbetur.Dhe këto shifra pasqyrojnë faktin se Samsung Tizen, Amazon’s FireOS, Windows Phone i Microsoft dhe Canonical’s Ubuntu të gjithë kanë dështuar të bëjnë përparim në aparate.

Masa e Huawei është nxitur nga fakti që ai nuk mund të ofrojë më aplikacione dhe shërbime të Google në pajisjet e tij më të fundit, për shkak të një ndalimi të tregtisë në SHBA – edhe pse kufizimi nuk e ndalon atë të ofrojë Android vetë.Brenda Kinës ,ku konsumatorët nuk përdorin dyqanin Google Play dhe shumë prej shërbimeve të Google janë bllokuar , ky kufizim nuk ka shkaktuar probleme të Huawei.

Por në vendet e tjera, kërkesa për telefonat e saj më të fundit ka qenë e dobët sepse mjetet e Google janë të njohura. Një ekspert tha se fati i sistemit të ri operativ mund të varet nga sa kompani të tjera të teknologjisë Huawei të bindura të hyjnë në bord.

LEXO EDHE:  Hapja e shkollave/ PD: Nuk mjafton njoftimi, Ministria të nxjerrë strategjinë e plotë

“Kjo lëvizje do të mbështetet nga qeveria kineze sepse përshtatet në strategjinë e saj më të gjerë Made In China 2025,” tha Marta Pinto, nga IDC.”Por do të ngrihet diku tjetër nëse shitësit e tjerë kinezë, të tilla si Xiaomi dhe Oppo, e miratojnë atë.

“Edhe atëherë, do të jetë ende një sfidë në gjeografitë si Evropa Perëndimore dhe Amerika Latine, ku kaq shumë njerëz dhe biznese mbështeten në produktet e Google.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  BE ndan refugjatët, pesha më e madhe për Francën dhe Gjermaninë

LEXO EDHE:  Debati për 5G/ Reagon Huawei: Asnjë angazhim për ta zhvilluar në Shqipëri

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë.

Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vendet e mikpritjes dhe do të zbatojë metodën e Apple dhe Google për zbulimin e telefonave të tjerë inteligjentë.

Bizneseve u kërkohet të shfaqin postera të kodit QR për të mbështetur aplikacionin.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e përshkroi nisjen si “një moment përcaktues”.Versioni i parë i aplikacionit për gjurmimin e kontakteve NHS, i destinuar për të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, u provua në Isle of Ëight në maj, por më vonë u braktis .

“Ne duhet të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit duke përfshirë teknologjinë më të përparuar”, tha Z. Hancock.“Lëshimi i aplikacionit më vonë këtë muaj në të gjithë Anglinë dhe Uellsin është një moment përcaktues dhe do të ndihmojë aftësinë tonë për të përmbajtur virusin në një kohë kritike.”Sipas shifrave të fundit të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, kishte rreth 3200 raste të reja në ditë në Angli gjatë javës së parë të shtatorit , krahasuar me 2,000 një javë më parë.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha zbulon qëllimin e ekstremistit grek/ Ndërhyrja e RENEA-s prishi planet

LEXO EDHE:  Vettingu në polici/ Instituti i Studimeve Politike: Një dështim tjetër i suksesshëm!

Disa vende mikpritëse tashmë kanë përdorur sistemet e tyre të bazuara në kodin QR për provë dhe gjurmë, por tani u kërkohet të kalojnë në versionin NHS në vend.Universiteteve, spitaleve, ambienteve të kohës së lirë, qendrave civile dhe bibliotekave u kërkohet të shfaqin postera në zona komunale si kafenetë, ku njerëzit mblidhen për më shumë se 15 minuta.

Një sistem alternativ, siç është një regjistër i shkruar me dorë, duhet gjithashtu të mirëmbahet për vizitorët që nuk kanë telefona inteligjentë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për të shitur biznesin amerikan të TikTok tek blerësit e mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej. Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do të bënte që ByteDance dhe Kina të dukeshin të dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti duke pasur parasysh ndjeshmërinë e situatës.

ByteDance tha në një deklaratë për Reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTok në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.Dy nga burimet thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.

LEXO EDHE:  FOTO-Kylie Jenner nuk përmbahet/ Me duart në gjoks tregon ndryshimin e ri në pamje

LEXO EDHE:  Ndryshimi i Kushtetutës/ Reagon KE: Për të ardhur keq që nuk pati më shumë kohë

Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit të Kinës dhe ministritë e saj të jashtme dhe të tregtisë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente të dërguara pas orarit të punës.

I pyetur të Premten në lidhje me Trump dhe TikTok, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha në një konferencë të rregullt për shtyp se Shtetet e Bashkuara po abuzonin me konceptin e sigurisë kombëtare dhe i kërkoi atyre të ndalonin shtypjen e kompanive të huaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE