Connect with Us

E kërkonte edhe FSHF, mesfushori firmos me skuadrën e njohur

Sport

E kërkonte edhe FSHF, mesfushori firmos me skuadrën e njohur

Publikuar

-

Ylli i të ardhmes së mesfushës së Kosovës transferohet në kampionatin belg të futbollit. Bastien Toma, mesfushori i talentuar i cili monitorohej edhe nga përfaqësuesja shqiptare, ka nënshkruar për klubin e Genk në Belgjikë, duke u bërë pjesë e tij për katër vitet e ardhshme.

Futbollisti kishte spikatur në radhët e Sionit në kampionatin zvceran, ku ishte kthyer në një titullar të pazëvendësueshëm në dy vitet e fundit. Ai ra në sy sidomos për asistet e tij të shkëlqyera, disa prej të cilave u bënë virale në rrjetet sociale dhe i dhanë famë ndërkombëtare.

Lojtari dje ka firmosur kontratën e re katervjeçare dhe pritet që në sezonin në vijim të ketë mundësi që pak nga pak të fitojë një vend në formacion në klubin e njohur belg. Përkrah do të ketë një tjetër futbollist të Kosovës, Edon Zhegrovën, i cili është kthyer përsëri te Genk pasi nuk u arrit akordi për transferimin e tij përfundimtar te Bazeli ku ishte huazuar prej një viti e gjysmë.

Toma ka përfaqësuar Zvicrën me kombetaret e moshave, por zyrtarë të FFK-së kanë deklaruar vazhdimisht se ai është në bisedime për t’iu bashkuar përfaqësueses së Shaland.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Champions League/ Barcelona mund Juven, Manchester United shkatërron Leipzigun

Publikuar

-

Nga

Janë mbyllur edhe gjashtë sfidat e mbrëmjes në Champions League. Barcelona ka mundur 0-2 në Torino Juventusin.

Per fatin e keq mungonte Ronaldo te italianët ndaj dhe Barcelona e ka pasur më të lehtë për të fituar. Lazio u nal në barazim 1-1, ndërsa kanë fituar Dordmundi dhe Manchester United.

Ja rezultatet  në të gjitha sfidat:

Bryzh-Lazio 1-1
Dordmund-Zenit 2-0
Ferencvaros-Din Kiev 2-2
Juventus-Barcelona 0-2
Man Utd-Leipzig 5-0
Sevilla-Rennes 1-0

LEXO TE PLOTE

Sport

Pesë shqiptarë në fushë, Lokomotiva harron të fitojë pas kthimit nga COVID-19

Publikuar

-

Nga

Ditë debutimesh te Lokomotiva e Zagrebit e sigurisht që ishin debutime të futbollistëve shqiptarë që kjo skuadër ka afruar kohët e fundit në radhët e saj. Në radhët e klubit kroat, sot kanë veshur për herë të parë fanellën e tij ish-mbrojtësi iI Kukësit, Edis Maliqi, si dhe Françesko Tahiraj, i cili mbylli kontratën me Hajdukun e Spliti.

Lokomotiva nuk kishte zbritur në fushë prej 3 javësh, për shkak të infektimit të një numri të madh futbollistësh të saj me COVID-19 e kjo kishte shtyrë debutimin e lojtarëve shqiptarë të cilët u ishin bashkuar Çokajt, Mersinajt, Tucit dhe Kallakut në radhët e skuadrës së parë.

Në ndeshjen e sotme ndaj Slaven Belupos, në fushë nga minuta e parë ishin Kallaku, Çokaj, Tuci dhe Maliqi, i cili pati mundësinë të luante menjëherë si titullar në radhët e skuadrës së re. Ndërkohë, në pjesën e dytë, në fushën e lojës ishte Tahiraj, i cili pati gjithashtu minuta në dispozicion. Por Lokomotiva nuk arriti të gjente rrugën e rrjetës, edhe pse krijoi disa raste për shënim, duke bërë që sfida të mbyllej në barazimin 0-0 duke lënë nënkampionët e Kroacisë përsëri në vendin e parafundit në renditje pas një starti aspak të mirë të kampionatit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Sa shumë surpriza/ Shikoni formacionet zyrtare të 6 sfidave të mbrëmjes

Publikuar

-

Nga

Janë publikuar formacionet e 6 ndeshjeve të orës 21:00 për mbrëmjen e sotme në Ligën e Kampioneve.

E gjithë vëmendja do të jetë te supersfida e mbrëmjes Juventus-Barcelona. Në të dyja kampet ka ndryshime në formacionin bazë. Kielinin e dëmtuar e zëvendëson lojtari turk Merih Demiral, ndërsa ylli argjentinas Paulo Dibala do të udhëheqë sot ekipin në fushën ndaj katalanasve.

Kulusevski, Bentakur, Morata dhe Kieza do të ndihmojnë Dibalën të përballojë furinë katalanase.

Në krahun tjetër, ish-lojtari i Juventusit Miralem Pjaniç do të luajë përballë ish-ekipit të tij. Tekniku Ronald Kuman ka ulur në stol talentin Ansu Fati dhe veteranin Serxho Buskets. Antuan Grizman ka marrë vendin e titullarit për ballafaqimin ndaj “Zonjës së Vjetër”.

Në sfidën Klub Bryzh-Lacio, sulmuesi i Kosovës Vedat Muriqi është lënë në stol.

FORMACIONET ZYRTARE
JUVENTUS-BARCELONA

MANÇESTER JUNAJRID-LAJPCIG

KLUB BRYZH-LACIO

FERENCVAROSH-DINAMO KIEV

SEVILJA-RENE

DORTMUND-ZENIT

PANORAMASPORT.AL

LEXO TE PLOTE