Connect with Us

Zbulohet risia e Apple me modelet e ardhshme të iPhone 12

Teknologji

Zbulohet risia e Apple me modelet e ardhshme të iPhone 12

Publikuar

-

Apple ka njoftuar një ngjarje të martën e ardhshme, ku ndërkohë mbështetësit po spekulojnë se mund të shohin zbulimin e një Apple Ëatch të ri, iPad apo edhe të gjeneratës së ardhshme iPhone 12.

Uebfaqja e gjigantit të teknologjisë ndau një postim të ri në seksionin e tij të ardhshëm të ngjarjeve që thotë: ‘Bashkohuni me ne nga Apple Park. 15 shtator 2020, në 10:00 . ‘

Edhe pse nuk u dha asnjë tregues për arsyen e ngjarjes, Apple zakonisht zbulon smartphone-in më të fundit rreth kësaj kohe.

Shtatori ka qenë muaji i caktuar për kur Apple lëshon gjenin e ardhshëm të iPhone-it, por kriza e vazhdueshme shëndetësore e koronavirusit dhe kufizimet e udhëtimit krijoi një numër vonesash për gjigantin e teknologjisë.

Thashethemet  thonë që firma do të lëshojë katër modele të reja iPhone 12, duke përfshirë një iPhone ‘Mini’ me një ekran 5.4 inç.

Të katër modelet e reja të iPhone 12 – Pro, Pro Max, modeli standard dhe ‘Mini’ – do të mbështesin 5G, sipas LetsGoDigital.

LEXO EDHE:  Zvicra – model evropian për çështjen e azilkërkuesve

Modelet iPhone 12 Pro gjithashtu pritet të kenë funksione të tjera AR duke u mbështetur në aftësinë e tij avatar Memoji, e cila lejon përdoruesit të krijojnë versione të animuara të tyre nga brenda aplikacionit Messages.

IPhone 12 Pro Max thuhet se është vetëm 7.4 mm, gati 10% më i hollë se iPhone 11 Pro Max me trashësi 8.1 mm, raporton LetsGoDigital.

Të gjithë modelet e iPhone 12 do të pajisen me një procesor të çipave A14 Bionic dhe do të vijnë me ekranet OLED. Ato do të ofrohen në katër ngjyra – Argjend, Gri Hapësirë, Gjelbër e Mesnatës dhe një ‘Navy Blue’ i ri.  Apple iPhone 12 pritet shumë dhe do të mbështesë teknologjinë ëireless 5G.

Në vendet ku tashmë është krijuar infrastruktura e nevojshme, këto aparate me 5G do të ofrojnë shpejtësi superiore të shkarkimit./CNA.al

 

 

 

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Pse është e rëndësishme të qëndroni larg mediave sociale/ Ja çfarë këshillojnë ekspertët

Publikuar

-

Nga

A keni dashur ndonjëherë të bëni një pushim nga telefoni juaj, por e keni të vështirë t’i rezistoni dëshirës për të kontrolluar vazhdimisht mediat sociale? Në të gjithë botën, rreth 3.96 miliardë njerëz përdorin media sociale, duke kaluar mesatarisht 144 minuta në të çdo ditë.  Meqenëse këto faqe të rrjeteve sociale janë të njohura që ju tërheqin dhe ju mbajnë të varur, është e domosdoshme të mësoni se si të bëni një pushim nga mediat sociale. Këtu janë disa shenja dhe strategji të zakonshme për të bërë një pushim freskues të mediave sociale.

Pse është e rëndësishme të bëni një pushim nga mediat sociale

Nga një këndvështrim shëndetësor, media sociale është një shpatë me dy tehe, thotë Neha Chaudhary, MD, psikiatër për fëmijë dhe adoleshentë në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts dhe Shkollën Mjekësore të Harvardit.

“Nga njëra anë, kjo na ndihmon të qëndrojmë të lidhur me njëri-tjetrin dhe të luftojmë vetminë, e cila mund të jetë e mirë për shëndetin tonë pasi studimet kanë treguar se izolimi shoqëror dhe vetmia mund të ndikojnë negativisht në shëndetin”, thotë Chaudhary. “Nga ana tjetër, mediat sociale shpesh shoqërohen me ngacmim në internet, krahasim shoqëror dhe fenomene të tjera që mund të dëmtojnë shëndetin dhe mirëqenien tonë.”

Për të siguruar që media sociale të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin tuaj, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se si po e përdorni atë. Kjo do të thotë të dish kur të bësh një pushim dhe ta drejtosh vëmendjen diku tjetër.  Mos harroni se mediat sociale ju bejne te qendroni gjate ulur. Edhe pse mund të flisni me miqtë, media sociale kufizon aftësinë tuaj për ndërveprime ballë për ballë dhe ju bën të kaloni më pak kohë në botën reale dhe më shumë kohë në telefonin ose kompjuterin tuaj. Përveç kësaj, mediat sociale mund të shkaktojnë ndjenja stresi , ankthi ose depresioni nëse e gjeni veten duke krahasuar jetën e të tjerëve me jetën tuaj.

Shenjat që tregojnë se duhet të bëni një pushim nga mediat sociale

LEXO EDHE:  Michelle Obama zbulon shijet muzikore

LEXO EDHE:  Ja si i propozoi modelit këngëtarja me famë botërore

Ekzistojnë disa shenja kryesore që mund të tregojnë se është koha që ju të bëni një pushim të mediave sociale, duke përfshirë:

Nuk është më kënaqësi.

Faqet e mediave sociale si Facebook, Instagram dhe Twitter kanë për qëllim të jenë një mënyrë argëtuese dhe e kënaqshme për tu lidhur me familjen dhe miqtë. Nëse zbuloni se nuk është më një burim gëzimi dhe lidhjeje në jetën tuaj, mund të jetë një shenjë për të pushuar.

Po krahason veten me të tjerët.

“Nëse ndiheni sikur nuk jeni mjaftueshëm i mirë, mjaft i bukur ose mjaft i suksesshëm ndërsa konsumoni atë që ka në lajmet tuaja, duhet të konsideroni të bëni një pushim”, thotë McCarty. “Nëse zbuloni se ndiheni më keq me veten pasi jeni në mediat sociale, atëherë nuk është një burim që po i shton mirëqenien tuaj emocionale.”

Është gjëja e fundit që shihni natën.

Shikimi i telefonit tuaj para gjumit mund t’ju prishë gjumin sepse e mban mendjen aktive dhe zgjuar. Drita blu nga telefoni juaj celular shtyp melatoninën , e cila është një hormon përgjegjës për kontrollin e gjumit. Meqenëse drita blu është një ngjyrë artificiale që imiton dritën e ditës, trupi juaj do të mendojë se është ditë dhe do t’ju mbajë të energjisë, duke rezistuar kështu në dëshirën për t’u qetësuar për gjumë.

Si të bëni një pushim nga mediat sociale.

Edhe nëse e kuptoni që duhet të bëni një pushim nga mediat sociale për të përmirësuar shëndetin tuaj, mund të jetë e vështirë të bëhet. Për shumë njerëz, lëvizja nëpër media sociale mund të jetë një stimul varësie dhe do të duhet një vullnet i vërtetë për ta hequr këtë zakon. Këtu janë pesë këshilla të dobishme për t’ju ndihmuar të pushoni nga media sociale dhe t’i përmbaheni asaj.

Çaktivizoni njoftimet tuaja nga platformat.

Jepni përparësi kujdesit për veten.

Vendosni kohën për t’u shoqëruar me miqtë personalisht.

Shkoni për një shëtitje ose udhëtim me biçikletë.

Gatuaj vaktin tënd të preferuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Qëllimi i makinave elektrike/ Sa do të realizohen nga ana teknike

Publikuar

-

Nga

Këtë javë, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se shitjet e makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë do të ndalohen nga viti 2030 – vetëm një sinjal mes shumë njerëzve në botë që po zhvillohet një ndryshim i madh në automjetet me karbon të ulët.Në praktikë, kjo do të thotë që miliona njerëz do të duhet të binden për të zgjedhur një makinë elektrike – dhe në Çadrën Teknike të kësaj jave ne zbulojmë se si përmirësimet në teknologjinë e baterisë mund ta bëjnë atë të ndodhë.

Dekada e fundit ka parë përparime të mëdha në motorizimin me bateri, me Tesla të Elon Musk që kryeson duke treguar që makinat elektrike nuk duhet të jenë të shëmtuara – dhe ata nuk duhet të ndalen çdo 20 milje për t’u rimbushur.

Por shqetësimi mbi gamën e makinave, disponueshmëria e tarifimit dhe kostoja fillestare janë ende çështje për blerësit e mundshëm. Colin Herron, një inxhinier automobilistik i cili ka punuar për Nissan për shumë vite dhe tani është një konsulent në teknologjinë e automjeteve me karbon të ulët, i thotë Tech Tent se ka arsye për të qenë të gëzuar për përparimet e ardhshme në bateritë. Bateritë e jonit litium janë shënjestra e parë.”Ne do të ndërhyjmë me këtë bateri gjatë katër ose pesë viteve të ardhshme, dhe vendosja e më shumë aditivëve do të marrë rreth një rritje tjetër të performancës prej 20%,” shpjegon ai. Por ai thotë se hapi i madh përpara do të vijë me bateri të ngurta, të cilat do të shfaqen së pari në celularët dhe laptopët përpara se të kalojnë në makina. Ata premtojnë të jenë një mundësi më e sigurt dhe më e lehtë dhe studiuesit besojnë se mund të ofrojnë karikim shumë më të shpejtë. “Të gjithë ata synojnë 10 deri në 12 minuta. Kjo është ajo që ata mendojnë se është” koha e ndalimit “, koha e përshtatshme për të kontrolluar emailin tuaj për njerëzit që po lëvizin përpara.”Megjithatë, Herron beson se të gjithë do të duhet të ndryshojmë mënyrën se si mendojmë për automjetet në epokën elektrike: përdorimi i trenave për udhëtime më të gjata dhe mbajtja e makinës për udhëtime më të shkurtra lokale, ku ndalja e ngarkimit nuk do të jetë e nevojshme.

Dhe ai paralajmëron që ne gjithashtu duhet të kuptojmë se përshkrimi i motorit elektrik si “karboni zero” mund të jetë i gjerë: “motshtë motor pa emision, por makina duhet të ndërtohet, bateria duhet të ndërtohet, dhe elektriciteti vjen nga diku “.Në atë temë, ne gjithashtu dëgjojmë se si një vend afrikan po bën përparim drejt një të ardhmeje me karbon zero. Wangari Muchiri, një inxhinier i energjisë së rinovueshme me seli në Kenia, na tregon se rrjeti elektrik i vendit është pothuajse plotësisht i varur nga energjia e rinovueshme.

LEXO EDHE:  Rrjetet 5G do të sigurojnë shpejtësi 20Gbps

LEXO EDHE:  Zvicra – model evropian për çështjen e azilkërkuesve

“Investimi më i madh i sektorit privat në historinë Keniane ka qenë në të vërtetë në energjinë e erës,” thotë ajo. “Dhe ne tani po shohim që, ngadalë, ndërsa njerëzit bëhen më të sigurt, investitorët bëhen më të sigurt me peizazhin Kenian.”Problemi është se rreth gjysma e popullsisë, veçanërisht në zonat rurale, nuk është e lidhur me rrjetin, dhe më shumë se 80% e Kenianëve varen nga djegia e drurit dhe materialeve të tjerë të biomasës për gatim dhe ngrohje.Muchiri është i përfshirë në një numër projektesh për të ndërtuar një seri mini-rrjetesh, duke përdorur energjinë e erës dhe diellit për të sjellë energji elektrike më pak ndotëse në Kenia rurale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komploteve për vaksinat anti-Covid

Publikuar

-

Nga

Gjigantët e teknologjisë bashkojnë forcat për të luftuar kundër komplotevë për vaksinat anti-Covid

Tre nga rrjetet më të mëdha sociale kanë thënë se do të bashkojnë forcat me kontrolluesit e fakteve, qeveritë dhe studiuesit për t’u përpjekur të gjejnë një mënyrë të re për të trajtuar dezinformimin.Dezinformimi i vaksinave ka qenë i përhapur në Facebook, Twitter dhe YouTube, me shumë që vënë në dyshim efikasitetin e tyre.Në të njëjtën kohë, vendet po përgatiten të hapin vaksinat e koronavirusit në një përpjekje për t’i dhënë fund pandemisë.Është e paqartë se si nisma do të përmirësojë luftën kundër lajmeve të rreme.Bamirësia për kontrollimin e fakteve Full Fact do të bashkërendojë bashkëpunimin. Duke marrë pjesë në përpjekje së bashku me Facebook, YouTube dhe Twitter në pronësi të Google janë Departamenti i Mbretërisë së Bashkuar për Dixhitale, Kulturë, Media dhe Sport; Instituti Reuters për Studimin e Gazetarisë; Afrika Kontrolloni; Zyra e Këshillit të Privatësisë së Kanadasë; dhe pesë organizata të tjera ndërkombëtare për kontrollimin e fakteve.

Kjo iniciativë e fundit në përpjekje për të rënë dakord për një qasje të përbashkët ndaj koronavirusit dhe keqinformimit të vaksinave mund të mos i bindë kritikët e gjigantëve të mediave sociale se ata po bëjnë sa duhet.Deri në janar kur FullFact thotë se një “kornizë fillestare” duhet të ishte rënë dakord, vendet duhet të fillojnë të shpërndajnë vaksina për popullatat që u janë nënshtruar për muaj me radhë një përmbytje historish të frikshme rreth tyre. Ata do të kenë parë histori duke filluar nga sugjerimet se vaksinat kanë efekte anësore serioze ose nuk janë testuar siç duhet për pretendimet se ato janë pjesë e një komploti që përfshin Bill Gates për të implantuar mikroçipa tek njerëzit dhe për t’i ndjekur ato. FullFact, e cila është një nga organizatat që siguron verifikimin e fakteve për Facebook, thotë se ka botuar 160 kontrolle të fakteve në lidhje me koronavirusin dhe vaksinat këtë vit, me etiketat paralajmëruese që po zbatohen në mijëra postime.Por grupi i fushatës Qendra për Luftimin e Urrejtjes Dixhitale thotë se 95% e materialit të tillë në mediat sociale nuk hiqet dhe arrin një audiencë të gjerë.

Sfida tjetër për këtë iniciativë do të jetë që gjigantët e mediave sociale me qasje shumë të ndryshme për keqinformimin të bien dakord për një grup të përbashkët rregullash. Ndërkohë, politikanët po bëhen të padurueshëm – në Mbretërinë e Bashkuar Partia e Punës ka bërë thirrje për legjislacion emergjent për të zhdukur dezinformimin anti-vaksinë.Fakt i plotë tha se bashkëpunimi dhe sigurimi se njerëzit do të kishin një furnizim të mirë të informacionit të besueshëm do të ishin parimet thelbësore. Will Moy, shefi ekzekutiv i Full Fact, shtoi: “Informacioni i keq shkatërron jetë, dhe të gjithë kemi përgjegjësi ta luftojmë atje ku i shohim. Pandemia e koronavirusit dhe vala e pretendimeve false që pasuan demonstruan nevojën për një qasje kolektive ky problem.”

LEXO EDHE:  Risia më e re nga Facebook

LEXO EDHE:  Johnny Depp zbulon periudhën më të errët të jetës së tij (Foto)

Me një vaksinë koronavirusi potencialisht vetëm disa muaj larg, ai tha se shqetësimi ishte se “informacioni i keq mund të dëmtojë besimin në mjekësi kur ka më shumë rëndësi dhe përfundimisht të zgjasë këtë pandemi”.Facebook tha se e mirëpriti përpjekjen “për të diskutuar dhe zhvilluar strategji të reja” për të trajtuar dezinformimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE