Connect with Us

I ngatërruan Lamborghinin/ Shqiptari nga Kosova arrestohet në doganë dhe i marrin makinën

Sociale

I ngatërruan Lamborghinin/ Shqiptari nga Kosova arrestohet në doganë dhe i marrin makinën

Publikuar

-

Emisioni “Stop” në Tv Klan këtë të mërkurë ka trajtuar denoncimin e një qytetari nga Kosova, i cili u arrestua në Morinë në Korrik të këtij viti dhe Prokuroria po vijon t’i mbajë makinën të bllokuar.

Bëhet fjalë për Labinot Ramadanin, i cili prej vitesh jeton në Zvicër dhe zotëron një makinë të markës Laborghini.

Ramadani si çdo verë edhe këtë sezon preferoi të vinte në vendlindjen e tij për pushime, por u ndalua në doganën e Morinës pasi policia dyshonte se makina e tij ishte e vjedhur. Oficerët e kufirit i kishin thënë atij se makina ishte denoncuar në Interpol dhe se ai do arrestohej dhe mjeti do të mbahej i bllokuar.

eksa kishin shruar për verifikim në Pikën Doganore, Labinot Ramadani nuk u lejua më të dilte prej andej dhe u dërgua në qeli, ndërsa familja e tij për më shumë se 5 orë qëndroi në diell pa asnjë informacion.

Motra e tij Eranda Ramadani, është shprehur se vëllai i saj makinën e zotëron prej katër vitesh dhe ka ardhur dhe herë të tjera në Kosovë, por nuk është ndaluar.

“Stop” investigoi mbi këtë rast dhe mëson nga punonjësit e policisë së Morinit, se për makinën kishte një njoftim nga Interpol Roma, por pas verifikimit rezultoi, se bëhej fjalë për një lapsus.

Policia kufitare Morinë:  Ca problemi keni?

Gazetari: Jam Genc Angjellari i emisionit “Stop”! Po interesohem për një rast të një shtetasi kosovar, i cili është ndaluar me 27 korrik këtu në pikën doganore, vinte nga Kosova me Lamborghini, për të kaluar pastaj në rrugë detare, për të shkuar në Basel, ashtu siç kishte bërë kthimin. Është ndaluar këtu me pretendimin, që makina ishte e vjedhur. Është arrestuar dhe ai. Gjë e parë erdha këtu, për të pyetur, çfarë ka ndodhur, një informacion, pse është bllokuar, ku erdhi informacioni, a si, qysh, tek? Se tjetri është në burg, po bën 1 muaj aty.

LEXO EDHE:  "STOP"/ Qytetari denoncon korrupsionin në Vlorë, të përfshirë sekser-avokat-prokuror

Gazetari: Ti ke qenë në shërbim atë ditë?

Policia kufitare Morinë: Po!

Gazetari: I lanë dhe fëmijët me gruan, gjynah..,,nuk mund të….?

Policia kufitare Morinë: Kur është, kur është makina me problem, s’është çështje e fëmijëve atje.

Gazetari: Po nuk është me problem, se ka hyrë nga Durrësi, ka hyrë prapë këtu te ju, ka shku…

Policia kufitare Morinë: Varet, kur është shpall ajo.

Gazetari: Jo, s’është shpall.

Policia kufitare Morinë: Nuk e kam idenë për…, si rast konkret.

Gazetari: Është në sistem ajo, që ishte e vjedhur?

Policia kufitare Morinë: Kështu pretendojnë të tjerët, se nuk kam unë… po të kisha qenë atë ditë…

Këtë saktësim Dogana Morinë ia ka përcjellë në 4 gusht, prokurores së çështjes në Kukës, Farie Vata, e cila kishte regjistruar veprën penale ndaj Labinot Ramadanit, duke e arrestuar këtë të fundit. E megjithëse ka informacionin e nevojshëm Farie Vata, mban prej tre javësh Labinotin të arrestuar dhe makinën e tij të bllokuar.

Gazetari: Domethënë sot erdhi ajo, që tregon, që makina është…

Prokuroria Kukës: Sipas informacionit, deri me datë, shkresa e sotme thotë kështu: deri me datë 13.08. nga verifikimet tona, nuk rezulton në kërkim.

Gazetari: Perfekt!

Prokuroria Kukës: Fjalë për fjalë të paktën kshu, deri me datë 13.08, mund të jetë me 14, futet ajo ndoshta në sistem, po deri me datë 13.08, Interpoli thotë: nuk rezulton në kërkim.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat në ditën e parë të nëntorit

Publikuar

-

Nga

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat në ditën e parë të nëntorit

Dita e nesërme parashikohet të ketë mot kryesisht të kthjellët, me vranësira kalimtare.

Shërbimi Meteorologjik raporton se në orët e mëngjesit përgjatë luginave prezencë të mjegullës së dendur.

Era do të fryjë me drejtim Verilindje  – Veriperëndim  me shpejtësi mesatare 1-5m/sek, e cila përgjatë vijës bregdetare hera-herës do të fitoje shpejtësi deri në 12m/sek.

LEXO EDHE:  “Si të jesh me mundësitë”/ Mjekja në shtet çon pacientët në klinikën private

LEXO EDHE:  Aksident në Tiranë/ Plagoset i riu

Ndërkohë, temperaturat parashikohen në:

zonat malore 5°C deri në 17°C

zoant e ulëta 6°C deri në 23°C

zonat bregdetare 11°C deri në 22°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mësim online për studentët/ Universiteti i Durrësit jep njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Mësim online për studentët/ Universiteti i Durrësit jep njoftimin e rëndësishëm

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se për muajin e ardhshëm mësimi në universitetet do të bëhet online, ndërsa ministria e Arsimit ka kërkuar që studentët e viteve të para të shkojnë në auditore.

Pas kësaj kërkese, Universiteti i Durrësit “Aleksandër Moisiu” ka dalë me një njoftim për studentët.

Universiteti i Durrësit ka njoftuar për platformën ku do të zhvillohet mësimdhënia online për vitet e dyta dhe të treta, ndërsa nuk ka dhënë asnjë informacion se çfarë do të ndodhë me studentët që shkelin për herë të parë në universitet.

Do të donim shumë që ditën e hënë t’ju mirëprisnim në auditorët e Universitetit “Aleksandër Moisiu”. Kjo dëshirë, që jam e sigurtë është e përbashkët, u pamundësua nga situata e COVID-19 dhe protokollet që ne jemi të detyruar të zbatojmë.

E megjithatë, sado i pazakontë qoftë ky vit akademik, jam e sigurtë që do të sjellë njohuri të reja dhe suksese për ju. Dua t’ju kërkoj që qasja juaj të jetë pozitive dhe krijuese, të jeni vigjilentë dhe të çelni mendjen për njohuri të reja, në klasën virtuale tani, dhe në auditor sa më shpejt të jetë e mundur.

Ju shkruaj për t’ju përcjellë mesazhin që të gjithë ju do të keni mbështetjen maksimale të personelit akademik dhe atij administrativ. Pedagogët tuaj do të punojnë me përgjegjshmëri, pasion dhe do të jënë më të përkushtuar se më parë për t’ju ofruar arsimin cilësor dhe ndihmë për rritjen tuaj profesionale.

Të dashur studentë të vitit të parë,

Mësimdhënia online do të zhvillohet përmes Platformës Moodle. Kredencialet e hyrjes në platformë (login dhe passëord)  do të mbërrijnë në emailet tuaja. Studentët e viteve të dyta dhe të treta, do të lidhen me platformën Moodle përmes Sistemit Pitagora.

Ju bëj me dije se javën e ardhshme ne do të organizojmë një “Javë Orientimi” online. Aty do t’ju sqarojmë mbi funksionimin e universitetit, platoformën e mësimit online dhe informacione të tjera të rëndësishme. Mbi agjendën e kësaj jave klikoni këtu:  https://bit.ly/3kQqIcQ

Për pyetje që mund të keni mbi platformën, tarifat, bursat, klikoni këtu: https://bit.ly/2HPA8qa

Faleminderit me zemër për qëndrimin dhe kujdesin që keni treguar për njëri-tjetrin gjatë kësaj kohe sfiduese dhe urimet më të përzemërta për një semestër të suksesshëm”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikohet për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Suprizat e motit/ Si parashikohen temperaturat për ditën e sotme

Ditën e sotme parashikohet përmirësim i mëtejshëm i kushteve atmosferike.

Moti do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në zonën e verilindjes.

Konkretisht priten reshje të dobëta në qarkun Kukës dhe lokalisht të dobëta në gjysmën e qarqeve.

Era do të fryjë me drejtim kryesor veriperëndim dhe shpejtësi 1-8m/s dhe lokalisht përgjatë vijës bregdetare deri në 12-15m/s./ CNA.al

LEXO TE PLOTE