Connect with Us

Forumi Ekonomik / Cakaj: Prioritet promovimi i sigurisë nëpërmjet luftës kundër korrupsionit

Aktualitet

Forumi Ekonomik / Cakaj: Prioritet promovimi i sigurisë nëpërmjet luftës kundër korrupsionit

Publikuar

-

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj,ka marr pjesë ditën e stotme  në takimin vjetor të Forumit Ekonomik dhe Mjedisor, që po zhvillohet në Pragë.

Përdorimi i teknologjive të reja dhe platformave digjitale në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit ishin fokusi i këtij takimi.

“Promovimi i sigurisë, stabilitetit dhe zhvillimit ekonomik nëpërmjet luftës kundër korrupsionit është një prej prioriteteve themelore të Kryesisë Shqiptare të OSBE-së.”- shkroi Cakaj në një postim në rrjetet sociale.

Ai gjithashtu deklaroi se mënyrat e ruajtjes së privatësisë dhe sigurisë kibernetike, lufta kundër mashtrimeve në sistemet financiare, shfrytëzimi i teknologjisë në shërbim të llogaridhënies publike e trasparencës institucionale janë prej çështjeve kryesore në shtjellim e sipër prej ekspertëve të fushave dhe përfaqësuesve të lartë të vendeve pjesëmarrëse.

LEXO EDHE:  Basha krahason Shqipërinë me Sirinë/Këtu po bëhet një luftë e heshtur

“Shqipëria si Kryesi e radhës e OSBE-së ndërkaq, është duke kryer detyrën e saj për nxitjen e bashkëpunimit mes vendeve pjesëmarrëse në funksion të përdorimit efiçient të teknologjisë kundër korrupsionit”, shkroi Cakaj.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ligji i medias/ Ambasadori Soreca: Koha të nisë konsultimi për draftin e rishikuar

Publikuar

-

Nga

Ligji i medias, Ambasadori Soreca: Koha të nisë konsultimi për draftin e rishikuar

Ligji i shumë diskutuar në publik për kontrollin e mediave online është rikthyer në vëmendje nga Ambasadori i Bashkimit EuropianLuigi Soreca. Gjatë Forumit të gjashtë vjetor për “Zhvillimin e Medias”, mbajtur nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, Soreca kërkoi nga Kuvendi që të nisë konsultimet për ligjin e medias, me variantin e rishkuar.

“Është koha tani që të nisë procesi i konsultimit me komunitetin e medias mbi draftamendimet e ligjit të medias dhe të merret parasysh ekspertiza e aktorëve ndërkombëtarë në mënyrë që të sigurohemi që paketa të ketë një impakt pozitiv në lirinë e shprehjes. Koha është shumë e përshtatshme që reporterët të prezantojnë draftin, ne po presim që ta shohim atë,” – tha Soreca.

Kërkesës së diplomatit evropian, iu përgjigj deputetja socialiste Mirela Kumbaro, njëkohësisht edhe drejtuesja e grupit të punës për rishikimin e ligjit të medias. Kumbaro pohoi publikimin e draftit edhe pse nuk dha një datë konkrete.

“Drafti final do të shpërndahet për konsultime me grupet e interesit, me shoqatat e mediave. Do të shpërndahet së shpejti në ditët në vijim në përputhje me rregulloren e konsultimit publik të kuvendit të Shqipërisë dhe vetëm pas këtyre hapave do të futet në procedurë parlamentare,” – tha Kumbaro.

Projektligji u hartua dy vite më parë nga shumica socialiste dhe synon që të kontrollojë median online.

Asokohe, pas votimit në parlament, ligji u bllokua nga Presidenti Meta, ndërsa Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës kërkoi opinion nga Komisioni i Venecias.

Ishte pikërisht opinioni nga ky komision që “detyroi” qeverinë që rishikonte ligjin./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat e PD për manipulimin e listave/ Paralajmëron Bylykbashi: Do ketë kallëzime

Publikuar

-

Nga

Akuzat e PD për manipulimin e listave/ Paralajmëron Bylykbashi: Do ketë kallëzime

Ish deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi, ishte i ftuar pasditen e sotme në Report tv, ku ka folur për listat e zgjedhësve.

Bylykbashi tha se zhvendosja e vendbanimit pa pasur asnjë kërkesë nga qytetarët po bëhet për të krijuar kaos në lista.

Sipas Bylykbashit një ndryshim i tillë i ndërmarrë nga qeveria nuk mund të bëhej 5 muaj para zgjedhjeve.

“Ndryshimi që i kanë bërë ligjit për gjendjen civile, ky lloj ndryshimi ishte i lidhur me Reformën Zgjedhore. Për këtë çështje kemi bërë ndryshime edhe në Kod Zgjedhor. Këto ndryshime janë përpjekje të Edi Ramës. Presidenti e ktheu mbrapsht këtë ndryshim tinëzar, që do të krijonte kaos në listat e zgjedhjeve. Kanë hequr penalitetin për shtetasit që nuk ndryshojnë vendbanimit. Pra mosdeklarimin në kohë të shtetasit. Shtetasi i Shqipërisë ka të drejtë të zgjedhje vendbanimin, i lind e drejta të deklarojë vendbanimin dhe duhet të dorëzojë dokumentet përkatës. Ky është një detyrim. Nuk është deklarativ, ligji parashikonte edhe sanksionin. Nuk e regjistrove në kohë ka penalitet. Ne e dimë që shumë shtetas nuk e kanë respektuar. Ndoshta duhej parë, por jo 5 muaj nga dita e zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Plas skandali në BE/ Martin Schulz nën hetim për korrupsion

LEXO EDHE:  Rriten vetëvrasjet në 2019-n/ Depresioni pushton “moshën e artë”

Lista e zgjedhësve ka edhe vendbanimin. Mbi bazë të kësaj përcaktohet edhe qendra e votimit. Nëse hiqet penaliteti siç e ka bërë PS do të legalizohen të gjitha ato që po shohim. Janë qindra e mijëra të atyre që shkojnë për të marrë një certifikatë dhe ata qe jetojnë në Tiranë apo Durrës e kanë gjetur veten në Himarë. Këto veprime janë vepra penale, dhe janë edhe falsifikim të lisave të zgjedhësve. Nëse unë dua të ndryshoj vendbanimin, shteti nuk ka çfarë bën. Nuk mund që as kryeministri, ministri i brendshëm, të dhënat e OSHEE, apo të dhënat nga administruesit e pallateve nuk mund të përdoren nga shteti, duhet kërkesë e shtetasit”, tha Bylykbashi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama dhe Veliaj i shtojnë para incineratorëve/ Paralajmëron Teliti: Do merrni përsipër faturën politike

Publikuar

-

Nga

Rama dhe Veliaj i shtojnë para incineratorëve/ Paralajmëron Teliti: Do merrni përsipër faturën politike

Shefi i Kabinetit të kryetarit të PD-së Lulzim Basha, Dorian Teliti, ka reaguar lidhur me aferën e incineratorëve, pasi kryeministri Edi Rama i shtoi edhe 3 milionë euro të tjera.

Teliti deklaron se Rama nuk ka para për të kryer testimet e popullatës, nuk ka para që pensionistëve  t’ju japë 2 mijë lekë të reja në muaj për maska e alkol, nuk ka para për të ndihmuar qytetarët që kanë humbur punën, s’ka para për bonusin 1000 euro për 100 mijë bizneset e vogla, por ka para për incinerarorët.

Ai ngre akuzat se mjafton që miqtë e qeverisë të kërkojnë para për incineratorët dhe kryeministri ia jep menjëherë.

Demokrati paralajmëron se më 25 Prill Rama do të marrë përsipër faturën politike për këtë braktisje të qëllimshme të qytetarëve, bizneseve dhe ekonomisë shqiptare.

Jo qytetare jo, per ju Edi Rama para nuk ka, pasi parate e taksave tuaja nuk i ka per ju, nuk jua kthen ashtu sic duhet dhe nevojitet, por parate tuaja i ka dhe i con per te financuar miqte e qeverise dhe kontratat koncesionare.

Per inceneratoret e korrupsionit para ka patur, ka dhe gjithmone do te kete. Mjafton qe ata te kerkojne, dhe buxheti i shtetit i gjen parate menjehere.

Tre dite me pare, ne menyre tinzare, ne seance plenare te kuvendit ilegjitim, ku po disktutohej dhe miratohej nen per nen buxhetit i vitit te ardhshem, Edi Rama miratoi amendamentin e kerkuar nga Erjon Veliaj, per ti dhene ketij te fundit 4.1 milione euro shtese vetem per te financuar inceneratorin e Tiranes.

Ndonese fillim viti u rriten nga 15% ne 64% tarifat e pastrimit qe paguajne bizneset dhe qytetaret e Tiranes, perseri para te tjera shtese nga taksat tona shkojne per kete incenerator. Nuk mjaftonin 8.2 milione euro qe ky projekt ka marre vetem gjate ketyre muajve te pandemise.

Nuk mjaftonin 24 milione eurot qe ka marre ky projekt korruptiv, nga dita e nenshkrimit te kontrates e deri me sot. Babezia e qeverise edhe ne muajt e fundit te saj nuk paska te sosur. Kap Ca te Kapesh, cdo qindarke per oligarket dhe me oligarket. Kjo te dashur qytetare eshte e verteta e hidhur.

Prandaj me 25 Prill, Edi Rama do te marre persiper faturen politike per kete braktisje te qellimshme te qytetareve, bizneseve dhe ekonomise shqiptare. Pas 25 Prillit, qeveria e re, e dale nga vota e qytetareve, do te beje çdo gje per t’i dhene fund pandeshkueshmerise dhe te ktheje parate e shqiptareve ne xhepat e tyre”, theksoi Teliti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE