Connect with Us

Disa mënyra të provuara për të zvogëluar stresin në punë

Life Style

Disa mënyra të provuara për të zvogëluar stresin në punë

Publikuar

-

Disa mënyra të provuara për të zvogëluar stresin në punë

Secili prej nesh çdo ditë është në kërkim të gjetjes së mënyrave për të zvogëluar stresin në punë!
Është e dobishme të njihni dallimin midis niveleve pozitive dhe negative të stresit.

Ekziston një teori e quajtur parimi “Yerkes-Dodso”n që na tregon stresin e mirë,që është i domosdoshëm.
Ky lloj i stresit është i lidhur me motivimin pozitiv, duke shfaqur më shumë si një presion për të dhënë më të mirën nga vetja.

Ja disa mënyra të provuara për të zvogëluar stresin në punë.

Gjithçka në vendin e vet

Koncepti se të qenit i pastër është një shenjë e pastërtisë shpirtërore dhe mirësia mund të konsiderohet ekstreme këto ditë. Por,ka diçka për t’u thënë për lidhjen midis rrëmujës fizike dhe mendore. Kur hapësira që jetojmë është kaotike dhe e paorganizuar, pavarësisht nëse është hapësira jonë e jetesës ose hapësira e punës, mund të jetë sfiduese për të drejtuar sasinë e nevojshme të energjisë drejt mirëqenies dhe shëndetit tonë. Mesatarisht, njerëzit në mjedise të paorganizuara mund të shpenzojnë deri në 90 minuta në ditë duke kërkuar gjëra. Koha e humbur për të kërkuar sende të gabuara është koha që mund të ishte shpenzuar për komunikim personal, ose ndoshta një meditim të shkurtër në drekë.

Menaxho kohën që kalon në telefon

Teknolgjia i ka lidhur njerëzit për vete, por ju duhet ti vini vetës “kufijë” dhe të menaxhoni kohën që kaloni duke shfletuar internetin. Shkuarja pa telefon në pushime do të ishte sfiduese, por do të rezultonte shumë pozitivisht tek ju, sepse duke pasur telefonin me vete ju prireni të punoni edhe kur jeni në ditët e juaja të pushimit.

Bëhu i kujdesshëm, ofro ndihmë për të tjerët

Të kesh një sistem të fortë mbështetjeje dhe komunikimi është jetësor për suksesin dhe mirëqenien personale në çdo situatë. Në Universitetin Delta në Nigeri është kryer një studim mbi marrëdhëniet ndër personale në vendin e punës. Studimi ka gjetur se performanca e suksesshme brenda çdo organizate varet nga aftësia e anëtarëve për të bashkëvepruar në mënyrë efikase me eprorët, vartësit dhe kolegët e tyre.

LEXO EDHE:  Mjeku i Urgjencës përforcon akuzat e Bashës/ Kam konfirmuar disa vdekje të dyshimta me Covid

Shkruani çdo ditë në një një ditar

Nëse e doni me të vërtetë punën tuaj, mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme për gjendjen tuaj mendore të kaloni disa momente duke evidentuar ngjarjet e ditës në punë. Po ashtu edhe ndikimin që kanë pasur tek ju. Kjo gjë ofron një mundësi për të reflektuar dhe vlerësuar ngjarjet ose situatat ndër personale. Gjithashtu krijon një gjurmë emocionale për të eksploruar më vonë. Kështu ju identifikoni në mënyrë retrospektive nëse gjërat po ndryshojnë, për të mirë ose për të keq.

Hani ushqim të shëndetshëm

Mundohuni të ushqeheni shëndetshëm të paktën në një vakt të ditës. Nga ajo do të varet jo vetëm shëndeti juaj, por edhe performanca që mund të tregoni në punë.Kujdesuni që të konsumoni sa më shumë pemë dhe perime të papërpunuara dhe të pini të paktën dy litra ujë në ditë.

Praktiko teknika relaksimi
Eksploro mundësitë e relaksimit para se të shkoni në punë, qysh në mëngjes, pastaj në drekë ose pas darkës. Duke praktikuar meditimin ju do të vëreni rezultate pozitive çdo ditë tek vetja dhe puna që bëni. Përfitimet psikologjike dhe mentale nga të praktikuarit meditim hetohen shumë lehtë. Dhe, mos e harroni trurin. Truri është një muskul, si çdo muskul tjetër në trup dhe mund të aktivizohet nga meditimi. Kërko mbi guida meditimi ose për ndonjë kurs të Yoga-s afër zyrës tuaj ose online./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Dikur supermodele me famë boterore/ Linda Evangelista tregon fytyrën e shpërfytyruar

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Modelja me famë botërore, Linda Evangelista pohoi se ajo është “shpërfytyruar brutalisht” nga efektet anësore të rralla të një procedure kozmetike që iu nënshtrua pesë vjet më pare.

E pyetur shpesh herë se përse ajo nuk ishte prezente në mediat online Linda më në fund ka dhënë një përgjigje.

Supermodelja, 56 vjeç, fajësoi për izolimin e saj, një procedure shpërfytyruese.

Në deklaratën e mediave sociale, ikona e viteve 90’ pretendoi se ajo ishte shpërfytyruar dhe nuk do arrinte ta kthente më kurre ftyren e dikurshme edhe nëse do të paguante miliona euro. Kjo për shkak të një efekti të rrallë anësor nga procedura e zvogëlimit të yndyrës.Sipas Lindës, ajo i ishte nënshtruar një procedure “CoolSculpture” për të ‘zvogëluar’ qelizat e saj yndyrore, por në vend të kësaj procedura ‘i rriti’. Për këtë arsye supërmodelja ka nisur një proçes ligjor.

LEXO EDHE:  Goditja e krimit dhe korrupsionit/ Kreu i KLP-së takon ambasadoren e Hollandës

LEXO EDHE:  Dy të tretat e pacientëve, kanë simptoma të Covid-19 edhe 7 javë pas daljes nga spitali

Sot kam vendosur të hedh një hap të madh drejt ndreqjes së një gabimi që kam vuajtur dhe e kam mbajtur për vete për më shumë se pesë vjet. Për ndjekësit e mi, që kanë pyetur veten pse unë nuk kam punuar ndërsa karriera e bashkëmoshatarëve të mi po lulëzon, arsyeja është se unë u shpërfytyrua brutalisht nga procedura e “Zeltiqit CoolSculpting” …kjo kompani bëri të kundërtën e asaj që premtoi. Pas kësaj unë bëra edhe dy operacione korrigjuese të dhimbshme por të pasuksesshme. Unë kam mbetur, siç e përshkruan media, e panjohur”, është shprehur modelja në rrjetet sociale.

Kujtojmë se Linda Evangelista ka qenë muza frymëzuese e shume stilistëve gjatë viteve 90’ dhe konsiderohej fytyra më e bukur e globit./CAN.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Me muskuj dhe e bukur/ Kjo është ushtarakja më seksi që keni parë

Publikuar

-

Nga

Claudinha Gadelha është një kampione e arteve arciale, dhe jo vetëm kaq!!! Ajo është gjithashtu pjesë e divizionit të Grave të Kufirit të Kampionatit “Ultimate Fighting”. Që nga 12 Prilli 2021, ajo është numri 8 në renditjen e grave më të forta në kategorinë “UFC”.

Ajo është e famshme edhe në rrjetet sociale. Në faqen zyrtare të Instagramit ku ajo numeron plot 980 mijë ndjekës, poston shpesh herë fragmente nga përditshmëria e saj, regjimin që mban, moimente nga palestra dhe aktivitete të ndryshme.

LEXO EDHE:  Transportonin 12 emigrantë të paligjshëm/ Arrestohen 3 persona në Gjirokastër, një tjetër në kërkim

LEXO EDHE:  KAS rrëzoi ankimimin e PD dhe LSI/ Reagon ashpër Bardhi: Jeni shërbëtorë të RamësPër më shumë ndiqni galerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Dëshironi të humbisni peshë shpejt?/ Kjo është dieta e duhur për ju

Publikuar

-

Nga

cna lajm lifestyle

Në përpiekje për tu dobëuar shpesh ne i bëjmë shumë dëm vetes, sepse arrijmë në nje pikë që humbim rezistencën dhe shëndetin tonë.

Prandaj është shumë e rëndësishmë të zgjedhim ato më natyralet dhe më pak të dëmshmë.

Një prej këtyre metodave është konsumi i Ujit. Mbase na duket një mënyrë jo efikase por jo, uji na ndihmon jo vetëm për të pastruar organizmin tonë por edhe për tu dobësuar.

Nëse e konsumojmë ashtu si duhet me dietën me ujë mund të humbisni nga gjysmë kilogrami në ditë.

Ja si duhet ta balanconi gjatë ditës:

Në mëngjes

Një gotë e madhe e ujit apo çajit apo lëngu natyral. Pemë e lëngje mund të hani e pini sa të doniNë kohën e paradrekes

Një gotë e madhe e ujit, çajit apo lëngu natyral. Disa fruta, sipas mundësisë kombinojini në lloje të ndryshme. Në varësi nga periudha kohore e vitit, ujë më së shumti përmbajnë: rrushi dhe citroni në vjeshtë dhe dimër; pjepri dhe shalqiri në pranverë dhe verë.

Dreka

Një gotë e madhe ujë para buke dhe një gotë çaj pas buke. Menyja përbëhet nga perimet të papërpunuara, në masë sa të dëshironi ju, me uthull, vaj, limon apo mëlmesa sipas dëshirës. Salatës mund t’i shtoni edhe ullinj. Guxoni të hani secilën lloj të salatave të papërpunuara dhe të konservuara: selino, sallata e jeshile, karrota, spec, tranguj, qepë, misër, sojë, domate…

LEXO EDHE:  Transportonin 12 emigrantë të paligjshëm/ Arrestohen 3 persona në Gjirokastër, një tjetër në kërkim

LEXO EDHE:  Bilanci nga Covid-19/ Ja sa persona janë konfirmuar pozitivë në 24 orë

Para darka

Një gotë e madhe me ujë apo çaj natyral. Një gotë qumësht apo jogurt, apo 30 gram djath ose ndonjë frut.

Darka

Pini një gotë ujë para buke dhe një filxhan çaji pas buke, 100 gr. mish (pule apo viçi) ose 150 gr. peshk, apo një vezë me perime dhe pemë.

Kini parsysh: Pini të paktën tetë gota ujë në ditë, ndërsa të ushqyerit duhet të jetë i pasur me gjëra që përmbajnë shumë ujë, siç janë pemët dhe perimet.

Dhe mos harroni, ashtu siç thamë edhe në fillim të artikullit asnjë dietë nuk është absolutisht e mirë për shëndetin tuaj. Prandaj, para se të kaloni në një ‘regjim’ të ri ushqimi, kërkoni një këshillë nga mjeku./CNA.al

LEXO TE PLOTE