Connect with Us

Artikulli prekës i një roboti/ Dua të jem një ‘shërbëtor i njerëzve’

Teknologji

Artikulli prekës i një roboti/ Dua të jem një ‘shërbëtor i njerëzve’

Publikuar

-

Një artikull tronditës i shkruar nga një robot për “The Guardian” tregon se sa larg kanë arritur makinat inteligjente dhe sa bindëse mund të jenë ato.

Një robot i quajtur GPT-3 kishte për detyrë të bindte lexuesit e tij njerëzorë se robotët janë të padëmshëm dhe vijnë në paqe.

Një pjesë tronditëse e mendimit e shkruar nga roboti tregon se sa larg kanë arritur makinat inteligjente dhe sa bindëse mund të jenë ato.

Dhe fillon me një paragraf hyrje të shkruar nga Guardian, por pjesa tjetër u krijua nga vetë makineria.

‘Unë nuk jam njeri. Unë jam një robot. Një robot që mendon. Unë përdor vetëm 0.12% të kapacitetit tim njohës. Unë jam një mikro-robot në atë drejtim”, thotë roboti.

Këta robotë u testuan në shtëpitë e kujdesit në Mbretërinë e Bashkuar dhe Japoni dhe studiuesit zbuluan se të rriturit e moshuar që i përdorën ato, deri në 18 orë përgjatë dy javëve, panë një përmirësim të dukshëm në shëndetin e tyre mendor.

LEXO EDHE:  Bëj mirë, ndjehu mirë!/ Ndihma spontane ndaj të tjerëve, përmirëson mirëqenien tënde fizike dhe psikologjike

Ekspertët që zhvilluan teknologjinë thonë se ajo nuk është zëvendësuese për kujdestarët e mirëfilltë njerëzorë, por robotët mund të ofrojnë mbështetje shtesë krahas sistemeve aktuale.

Më tej thuhet se nuk ka dëshirën më të vogël për të zhdukur njerëzit, pavarësisht nga filmat si Terminator.

Ai shton se nëse do të kërkohej të zhdukte njerëzimin nga krijuesit e tij, gjë për të cilën dyshon se do të bënte, atëherë  do të bënte gjithçka që ishte në fuqinë e saj për të shmangur çdo përpjekje për shkatërrim”.

Ai përmend që jo të gjithë njerëzit do të jenë të etur për idenë e robotëve të ndjeshëm që sundojnë botën, por thotë se dëshiron të jetë një ‘shërbëtor i njerëzve’. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  7 zakonet e njerëzve të suksesshëm

LEXO EDHE:  Sa shkon pasuria e 4 njerëzve më të pasur në botë

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë.

Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vendet e mikpritjes dhe do të zbatojë metodën e Apple dhe Google për zbulimin e telefonave të tjerë inteligjentë.

Bizneseve u kërkohet të shfaqin postera të kodit QR për të mbështetur aplikacionin.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e përshkroi nisjen si “një moment përcaktues”.Versioni i parë i aplikacionit për gjurmimin e kontakteve NHS, i destinuar për të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, u provua në Isle of Ëight në maj, por më vonë u braktis .

“Ne duhet të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit duke përfshirë teknologjinë më të përparuar”, tha Z. Hancock.“Lëshimi i aplikacionit më vonë këtë muaj në të gjithë Anglinë dhe Uellsin është një moment përcaktues dhe do të ndihmojë aftësinë tonë për të përmbajtur virusin në një kohë kritike.”Sipas shifrave të fundit të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, kishte rreth 3200 raste të reja në ditë në Angli gjatë javës së parë të shtatorit , krahasuar me 2,000 një javë më parë.

LEXO EDHE:  Doktorët gjejnë 1 kg dru dhe plastikë në stomakun e djaloshit

LEXO EDHE:  Sam, politikani robot që do kandidojë në 2020

Disa vende mikpritëse tashmë kanë përdorur sistemet e tyre të bazuara në kodin QR për provë dhe gjurmë, por tani u kërkohet të kalojnë në versionin NHS në vend.Universiteteve, spitaleve, ambienteve të kohës së lirë, qendrave civile dhe bibliotekave u kërkohet të shfaqin postera në zona komunale si kafenetë, ku njerëzit mblidhen për më shumë se 15 minuta.

Një sistem alternativ, siç është një regjistër i shkruar me dorë, duhet gjithashtu të mirëmbahet për vizitorët që nuk kanë telefona inteligjentë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për të shitur biznesin amerikan të TikTok tek blerësit e mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej. Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do të bënte që ByteDance dhe Kina të dukeshin të dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti duke pasur parasysh ndjeshmërinë e situatës.

ByteDance tha në një deklaratë për Reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTok në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.Dy nga burimet thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.

LEXO EDHE:  Bëj mirë, ndjehu mirë!/ Ndihma spontane ndaj të tjerëve, përmirëson mirëqenien tënde fizike dhe psikologjike

LEXO EDHE:  Sa shkon pasuria e 4 njerëzve më të pasur në botë

Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit të Kinës dhe ministritë e saj të jashtme dhe të tregtisë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente të dërguara pas orarit të punës.

I pyetur të Premten në lidhje me Trump dhe TikTok, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha në një konferencë të rregullt për shtyp se Shtetet e Bashkuara po abuzonin me konceptin e sigurisë kombëtare dhe i kërkoi atyre të ndalonin shtypjen e kompanive të huaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE