Connect with Us

Zbulohet skenari i kreut të Republikës së Re/ Luli Basha kapet “mat”?

Politikë

Zbulohet skenari i kreut të Republikës së Re/ Luli Basha kapet “mat”?

Publikuar

-

Basha lavdëron veten/ Jemi fitues që sot, në 26 prill Rama ka ikur

Kryetari i Partisë Republikane, aleati i Lulzim Bashës, Fatmir Mediu ka dalë sot në një deklaratë, ku paralajmëron se sipas tij kryeministri Edi Rama po përgatit manipulimin e zgjedhjeve.

Mediu theksoi se opozita duhet të jetë e përgatitur për çdo skenar.

Në fakt nuk është vetëm Mediu, i cili ka thënë se “Rama po përgatit manipulimin e zgjedhjeve”. Edhe eksponentë të tjerë të PD-së, apo opozitës, kanë dalë me të njëjtin qëndrim.

Por, çfarë ka ndodhur

Kujtojmë këtu se Opozita jashtë parlamentare, mori pjesë në Komisionin për Reformën Zgjedhore. Po ashtu, PD një ditë më parë iu përgjigj edhe kërkesës së Ruçit, që të dërgojë përfaqësuesin e tyre në Komisionin që do bëjë përzgjedhjen e anëtarëve të KQZ-së. Përfaqësues i PD-së, u caktua ish-deputeti Oerd Bylykbashi.

             Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore

Gjithashtu opozita jashtëparlamentare njohu edhe ndryshimet kushtetuese, të votuara në parlament në fund të korrikut, edhe pse thanë se Rama i bëri në mënyrë të njëanshme.

Deklaruan se brenda 48 orësh do të kishin një qëndrim, në fakt ka kaluar më shumë se një muaj, dhe ska ende asnjë qëndrim nga ana e PD-së.

Tani çfarë manipulimi po përgatit Rama?

Apo se kanë frikë nga zgjedhjet dhe po përgatisin terrenin për të mos njohur humbjen?

Ndërkohë nga ana tjetër thonë se Edi Rama ka rënë. Se ai po numëron ditët e fundit të pushtetit, etj.

Po ashtu edhe në shkurt të 2019, kur Lulzim Basha bëri “çmendurinë”  e tij politike, duke djegur mandatet e deputetëve dhe duke mos hyrë në zgjedhjet lokale, thanë se Rama është rrëzuar.

Më pas thanë se do të ketë zgjedhje të parakohshme lokale dhe parlamentare në tetor, më pas thanë në pranverë, e kështu me radhë.

LEXO EDHE:  Basha vijon takimet në Kosovë/ “Partitë politike në Shqipëri mund të mësojnë nga ju”

Por, edhe pse “Rama ka rënë”, Basha po njeh të gjithë procesin, duke lënë të kuptohet se do të futet në zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Sot jemi përballë fakteve.

U bë marëveshja dhe thanë që u pre rruga e çdo manipulimi që mund të bëjë Rama.

Po ashtu, shtojmë faktin tjetër, që thanë se jo vetëm që Rama po numëron ditët, por edhe socialistët e kanë braktisur. Prandaj opozita e ka fitoren të sigurtë. Oerd Bylykbashi ka thënë edhe që opozita do marrë 84 mandate. Për më tepër kanë folur edhe për mazhorancë kushtetuese.

Sot, del fatmir Mediu e thotë po përgatitet manipulimi.

Pra, nga njëra anë deklarojnë se fitorja është 85% dhe nga ana tjetër thonë se Rama po përgatit manipulimin.

Çfarë manipulimi po përgatit Edi Rama? Si do ti manipulojë?

Apo është ajo që CNA.al ka raportuar edhe më parë, që për të mos njohur humbjen po gjejnë argumenta që të hedhin themelet, për të justifikuar disfatën e radhës në zgjedhjet parlamentare?

Nga Astrit Patozi/ Do Zoti dhe nuk më zhgënjejnë për 30 përqindëshin e listaveFaktet janë se konsensusin e kanë bërë, nuk kanë kundërshtuar asgjë, po marrin pjesë në Komisionin e Reformës Zgjedhore. Në fillim nuk pranuan hapjen e listave, u bë votimi në parlament e thanë që për 48 orë do dilnin me qëndrim, por ska ende asnjë reagim.

Pse kjo opozitë është kaq e çoroditur? Një herë thotë do fitojmë 84 mandate, një herë po përgatitet manipulimi?

Pra, gjithçka duket mëse e qartë. Kreu i Republikës së re, Lulzim Basha, mesa duket ka frikë të garojë, gjë të cilën e ka treguar në çdo zgjedhje, dhe kështu përgatit terrenin për të mos njohur humbjen./ CNA.al

“Rama ka filluar manipulimet me zgjedhjet”/ Fatmir Mediu: Opozita të përgatitet për çdo skenar

Basha tjetër pazar me Ramën?/ Asnjë qëndrim për ndryshimet Kushtetuese

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  “Po pengon hapjen e negociatave”/ PAA: Rama kërkon shkatërrimin e zgjedhjeve

LEXO EDHE:  Rimëkëmbja pas tërmetit/ Merkel do të takohet me Ramën në Berlin

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja kundër Bashës/ Edith Harxhi: Do të ketë surpriza

Publikuar

-

Nga

“Shqiptarët të pakënaqur nga PD”/ Harxhi: Basha s’e përcolli dot frymën e ndryshimit

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edith Harxhi ka folur mbi situatën postzgjedhore në vend. Ajo shprehet se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk arriti që të bëjë qytetarët  ti besojnë dhe ta votojnë.

Harxhi në një intervistë për Vizion Plus duke komentuar mbi dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Drejtues të PD u shpreh se kjo ka ardhur si rezultat i pakënaqësive të tyre ndaj kryetarit të PD.

 “Kemi eksperiencën e vitit 2017 dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë surprizë nga ana jonë. Shpresonim shumë që PD të fitonte këto zgjedhje, pavarësisht faktit që shihnim në terren që nuk ishte ngritur fryma që duhej për të rrëzuar qeverinë e Ramës. Fryma që i mungonte PD, por që ishte në 2005, kur u bë ndryshimi i madh. Kjo është humbja e katërt radhazi e PD. Basha në Durrës flet për mosnjohjen e rezultatit zgjedhor. Është e vërtetë që ka një manipulim të qytetarëve, por nga ana tjetër, duhet parë rezultati. Basha nuk ka arritur të frymëzojë, nuk arriti të ngrejë edhe elektoratin gri, që është i fjetur. Zoti Basha duhet të mbajë përgjegjësi, sikurse elita drejtuese e PD. Në vetëm tri ditët e fundit janë tre anëtarë të Këshillit Drejtues të PD që kanë dhënë dorëheqjen ose kanë shpallur pakënaqësitë e tyre në mënyrë të drejtpërdrejt me kryetarin. Debati është i munguar në PD, prej disa kohësh, nuk lejohet as të protestohet lirshëm”, u shpreh Harxhi.

Për të gjithë ata zëra që shprehen se me lëvizjen kundër Bashës po i shërben Ramës, Harxhi ka një përgjigjje dhe theksoi se nuk ka asnjë lidhje me të. Ajo shprehu mbështetjen e saj për kandidaturën e Fatbardh Kadillit për kreun e PD dhe paralajmëroi se deri në fund kur të zhvillohet gara, do të ketë surpriza përsa u takon kandidaturave.

LEXO EDHE:  Tërmeti/ Stacioni i Durrësit nuk regjistroi asgjë se…ikën dritat!

LEXO EDHE:  Rimëkëmbja pas tërmetit/ Merkel do të takohet me Ramën në Berlin

“Më vjen keq për të gjithë ata që më vendosin në tepsinë e zotit Rama sepse nuk kam dhe nuk do të kem kurrë asnjë lidhje me të. Qëndrimi ynë është qëndrimi i Bardhit, e mbështes plotësisht në kandidaturën e tij, i uroj shumë suksese. Jam e sigurt se do të ketë kandidatura të shumta, nëse Basha do të pranojë të shkohet në një proces elektoral ashtu siç duhet. Unë vetë nuk kam pritshmëri për të kandiduar, por nuk i dihet, mund të ketë surpriza pafund deri ditën e zgjedhjeve”, përfundoi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Publikuar

-

Nga

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor thotë se kufijtë në ballkan nuk mund të ndryshohen por idetë e rivizatimit të hartave në rajon paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit.

Pahor ka paralajmëruar Brukselin se nga vonesat në procesin e anëtarësimit të vendeve të rajonit në BE, mund të ndodhin ngjarje të pakëndshme dhe njerëzit të humbasin durimin.

“Nëse njerëzit në rajon, pas një kohe, përjetojë një zhgënjim nga reformat e integruese dhe  Bashkimi Europian, atëherë këtu mund të vij një ideologji tjetër, që mund të ketë pasoja të tilla, që askush prej nesh nuk dëshiron as t’i mendoj. Nuk do të ishte e çuditshme, që nesër, pasnesër apo pas 50 vjetësh edhe udhëheqësve të këtyre shteteve t’ju duket se nuk ka më kuptim të kryejnë reforma. Për këtë arsye e shoh samitin e Brdo Brijunit si një mundësie shumë të madhe të paraqitjes së një ideje të re të angazhimit”, tha Pahor në Përballë me gazetarin Lutfi Dervishi.

Pahor mendon se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor.

LEXO EDHE:  Rimëkëmbja pas tërmetit/ Merkel do të takohet me Ramën në Berlin

LEXO EDHE:  "Bëni gati valixhet"/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar paralajmëron Ramën dhe Bashën

“Dua të jem i sinqertë, popullata e vendeve të BE-së nuk e shohin me simpati integrimin e Ballkanit. Prandaj unë dëshiroj t’I bind kolegët e mi se integrimi duhet të ndodh, në mënyrë që në shtetet e rajonit të mos ë ngjarje të papritura. Unë mendoj se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor” , u shpreh ai.

Sllovenia merr më 1 korrik Presidencën e Bashkimit Europian dhe javën tjetër në Ljubjanë mbahet samiti i Brdo-Brijunit me kryetarët e shteteve të rajonit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE