Connect with Us

Pampuri zbulon mashtrimin/ Si po bashkëpunon Rama me mafian e ilaçeve

Politikë

Pampuri zbulon mashtrimin/ Si po bashkëpunon Rama me mafian e ilaçeve

Publikuar

-

Pampuri zbulon mashtrimin/ Qytetarët po paguajnë bashkëpunimin e Ramës me mafian e ilaçeve

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Oriola Pampuri, ka ngritur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur situatën shëndetësore.

Pampuri deklaron se dështimi dhe mashtrimi më i madh i Ramës në këto 8 vjet është shëndetësia, për të cilën pretendon se jo vetëm nuk u bë falas, por shqiptarët po paguajnë shtrenjtë bashkëpunimin e kryeministrit me mafian e ilaçeve.

Sipas saj, me ligjin e 6 viteve më parë, kreu i qeverisë hoqi sigurinë e ilaçeve dhe në Shqipëri hyn çdo lloj ilaçi, i pacertifikuar.

Dempokratja deklaron se qeveria po rimburson ilaçe të skaduara që dëmtojnë shëndetin e qytetarëve, duke çuar dhjetëra e miliona euro në xhepat e pak klientëve të tij.

“Të gjithë e kanë provuar të paktën 1 herë se shumica e ilaçeve, që hyjnë në Shqipëri, nuk bëjnë efekt. Shqiptarët i blejnë ilaçet më shtrenjtë se të gjithë. Një herë blejnë këto të skaduarat e Edi Ramës, një herë tjetër blejnë ato që nuk disbursohen, ose i porosisin jashtë vendit. Nuk ekziston sot ndonjë shqiptar që ka një të afërm jashtë vendit dhe që të mos i sjellë ilaçe prej andej. Pse ndodh kjo? Sepse Edi Rama zgjodhi mafian e ilaçeve përpara qytetarëve. Qeveria e tij rimburson këto ilaçe të skaduara, që dëmtojnë shëndetin e qytetarëve, duke çuar dhjetëra e miliona euro në xhepat e pak klientëve të tij.

LEXO EDHE:  Leksion marrëzie e “sallatë” fushate me studentët/Rama ngatërroi “kekun me byrekun”

Fasada e Agjencisë Kombëtare të Barnave dhe Paisjeve Mjekësore nuk shërben për shëndetin e njerëzve. Nga institucion i specializuar për kontrollin, analizën regjistrimin e barnave dhe kontrollin e veprimtarive farmaceutike, Agjencia në të cilën Rama u mburr sot, është kthyer në zyrë noterie të interesave abuzive, klienteliste e deri kriminale të grupeve të lidhura me qeverinë. Aty nuk kryhen prej vitesh analiza për cilësinë dhe efikasitetin e barnave.

Edi Rama gënjen edhe për herceptinën, ilaçin e të sëmurëve me tumor. Asnjëherë në qeverisjen e tij nuk pati furnizim të mjaftueshëm dhe të sëmurët krhehen në shtëpi pa marrë mjekimin e duhur. Dështimin dhe mashtrimin me shëndetësinë, Edi Rama do ta paguajë më 25 prill me votën e shqiptarëve”, shkruan ajo në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ti pritet dora si në Mesjetë”/ Meta bën propozimin ekstrem

Publikuar

-

Nga

“Ti priten gishtat si në mesjetë”/ Meta propozon masa ekstreme 

Presidenti Ilir Meta ka dalë sërish sot në mbrojtje të Kushtetutës, ndërsa thekson se nuk do të lejojë ti preket asnjë presje.

Në një prononcim për mediat nga qyteti Korçës, Meta ka folur me tone mjaft të forta, edhe në lidhje me zgjedhjet, ku propozoi edhe masa drastike për “ata që prekin votat”.

“Zgjedhjet do të zgjidhin sundimin e ligjit. Pas 25 prillit, Shqipëria do të hyjë në një epokë të re, në çdo rast. Të dy do të jenë krimet më të mëdha dhe më të ndëshkueshme. Prekja e Kushtetutës dhe vjedhja e votës. As presja e Kushtetutës nuk do të preket më. Kush prek një votë t’i pritet dora, si në Mesjetë, meqë është hequr dënimi me vdekje”-tha Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta harron “qetësinë dhe dashurinë”/ Kërcënon publikisht Ramën

Publikuar

-

Nga

Meta harron “qetësinë dhe dashurinë”/ Kërcënon publikisht Ramën

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur sërish sot kryeministrit Edi Rama në lidhje me akuzat e bëra në një dalje publike, ku tha se “Presidenti takohet skutave me subjekte të OFL-së”.

Në një prononcim për mediat nga Korça, Meta sfidoi Ramën ti thotë emrin e personit që ka takuar.

Ndërsa u dal edhe tek Asambleja e PS, Meta kërcënoi publikisht Ramën, ndërsa tha se nëse e kthen në Asamble tradhëtare, populli të përgjigjet.

“Unë iu drejtova edhe Asamblesë Kombëtare të PS. Mos e kthe në Asamble tradhëtare, se e dini çfarë ndodh pastaj.

LEXO EDHE:  Qendër koordinimi për ISIS në Shqipëri/ LSI zbulon planin

LEXO EDHE:  Leksion marrëzie e “sallatë” fushate me studentët/Rama ngatërroi “kekun me byrekun”

Shqiptarët i përgjigjen me top, koha e ka tregur.

Me thuaj kë kam takuar, unë jam gjatë gjithë kohës i shoqëruar nga  Garda e Republikës. Nëse kam takuar një  person të botës së krimit jap dorëheqjen.”-tha Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ta japë dorëheqjen Sandër Lleshaj?

Publikuar

-

Nga

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ta japë dorëheqjen Sandër Lleshaj?

Dy muaj më parë, CNA.al publikoi skandalin e blerjes së një makine luksoze për ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj. ( Lexo këtu)

Një model BMW i fundit, i cili sipas të gjitha të dhënave të siguruara në faqen zyrtare të BMW, por edhe në mobile.de, shkonte në një vlerë mesatarisht rreth 100 milionë lekë.

Për këtë arsye ne iu drejtuam me shkresa dhe dokumenta zyrtare Policisë së Shtetit, Ministrisë së Brendshme dhe DPSHTRR-së. ( Lexo këtu)

Policia e Shtetit ende nuk na është përgjigjur. DPSHTRR na është përgjigjur me dy shkresa kontradiktore, ndërkohë që ministri filloi sulmin ndaj CNA.al.

Në një koment në rrjetet sociale, por edhe në një dalje në parlament, Lleshaj tha se BMW nuk kishte kushtuar 100 milionë lekë.

    Lleshaj me makinën luksoze para parlamentit

Në fakt ne ia treguam të gjitha argumentat, dokumentat, edhe ato që Sandër Lleshajt nuk I pëlqenin, ku ishte blerë BMW-ja, dhe si ishte blerë.

Gjithashtu i shtruam pyetjen, se pse duhej blerë një mjet me një çmim kaq të shtrenjtë në mes të pandemisë dhe pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit 2019?

Më këtë shumë, sipas vlerave të publikuara nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, mund të ndërtoheshin të paktën katër shtëpi për banorët e prekur nga tërmeti. Me atë vlerë, që Zoti Lleshaj, ish-gjenerali i kthyer në “kapter” partie, tha në parlament, ku me arrogancë theksoi se “do të jepte dorëheqjen nëse mjeti nuk bënte 49 mijë euro, apo në qoftë se ai kishte kushtuar 100 milionë lekë”.

Sandri i Ministrisë së Brendshme duhet të kuptojë se si 49 mijë euro, si 100 milionë, janë vlera të mëdha, megjithëse ka një diferencë.

Por, me dokumentin që ai na dha vetë, po tregon se duhet të japë dorëheqjen, ashtu siç ka deklaruar vetë në parlament, kur thotë se “nëse mjeti kushton mbi 49 mijë euro, ai do japë dorëheqjen”.

Sipas shkresës zyrtare të dhënë nga Ministria e Brendshme, sjellë në redaksinë e CNA.al, janë dy kolona. Njëra që thotë se mjeti kushton 100 milionë dhe njëra që thotë se mjeti kushton të paktën 58 mijë euro, faturë blerje, plus TVSH. Pa folur për kostot e tjera.

LEXO EDHE:  Rama publikon videon e udhëtimit të pazakontë/Qytetarët i vërsulen: Jemi si në Mesjetë

LEXO EDHE:  Leksion marrëzie e “sallatë” fushate me studentët/Rama ngatërroi “kekun me byrekun”

Pra në asnjë rast mjeti nuk ka kushtuar 49 mijë euro.

Tani kur do ta japë dorëheqjen ministri Lleshaj?

Se mjeti ka kushtuar të paktën rreth 60 mijë euro, sipas vlerave të tij zyrtare.

A do ta japë dorëheqjen tani ministri Sandër Lleshaj, i cili sfidoi në parlament se do të largohej nga detyra në rast se gënjente?

Jo vetëm “kapter”, por edhe gënjeshtar. Kjo e dyta është për t’u provuar tani, shumë shpejt, me dorëheqjen ose jot ë ministrit Sandër Lleshaj./ CNA.al


 

“Kapter” Lleshaj pranon blerjen e makinës luksoze/ Tani në përballje ligjore me CNA.al

Foto ekskluzive-Lleshaj pranon skandalin/ Ndryshon targat e makinës

Gonxhja e pranon/ Lleshaj qarkulloi me targa false

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ti publikojë dokumentet Sandër Lleshaj?

SKANDALI/ DPSHTRR fshehu të dhënat për BMW-në e Lleshajt

Skandali në DPSHTRR/ Si gënjyen drejtuesit

LEXO TE PLOTE