Connect with Us

Helmimi i Navalny/ Rusia kritikon G7-ën për fushatë dezinformimi

Bota

Helmimi i Navalny/ Rusia kritikon G7-ën për fushatë dezinformimi

Publikuar

-

Aleksej Navalny

Vazhdojnë akuzat nga ana e Moskës, ku këtë herë ka sulmuar shtetet e G7, për “fushatë masive dezinformimi”, që kishte në fokus rritjen e mbështetjes për sanksione ndaj Rusisë rreth rastit të helmimit të kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny.

Momentalisht lideri i opozitës  po trajtohet në një spital në Berlin, pas komplikacioneve shëndetësore. Mjekët gjermanë shprehen se ai është helmuar me agjentit nervor të kategorisë ushtarake, Noviçok.

“Sulmet e pabaza ndaj Rusisë janë duke vazhduar” thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme.

Sipas Ministrisë ruse, “Histeria rreth këtij rasti vetëm po vazhdon të rritet”, dhe se “detyra kryesore nuk është kujdesi për shëndetin e Navalnyt, apo zbulimi i arsyeve të vërteta por ‘mobilizimi për sanksione”.

LEXO EDHE:  Rritet numri i të helmuarve/MSH reagon sërish: Si është gjendja e tyre

Nga ana tjetër, ministrat e jashtëm të G7-ës kanë dënuar ditën e djeshme helmimin e Navalnyt dhe kërkuan që Rusia të dënojë ata që qëndrojnë mbrapa këtij akti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Sulmi terrorist pranë kishës në Nisë/ Rritet numri i viktimave, njërit iu pre koka

Publikuar

-

Nga

Sulmi terrorist pranë kishës në Nisë/ Rritet numri i viktimave, njërit iu pre koka

Rritet bilanci i viktimave në Francë pas një sulmi terrorist në afërsi të  një katedraleje në Nisë.

Dy persona kanë humbur jetën, ndërsa sipas mediave vendase, njeri nga viktimat është 70 vjeç dhe i është prerë koka njesoj si mësuesit në Paris disa ditë më parë. Ngjarja ndodhi rreth orës 9 të mëngjesit ndërsa Policia nxitoi të rrethonte zonën dhe arriti të arrestojë autorin.

Kryebashkiaku i qytetit tha se ‘gjithçka flet për sulm terrorist’. Kryetari i bashkisë së qytetit, Christian Estrosi, shkroi në Twitter: “Unë jam në vend me (policinë) që arrestoi autorin e sulmit. Konfirmoj se gjithçka flet për një sulm terrorist në Bazilikën e Notre-Dame de Nice”,/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Sulm terrorist në Francë/ Raportohet për një të vdekur dhe disa të plagosur

Publikuar

-

Nga

Sulm terrorist në Francë/ Raportohet për një të vdekur dhe disa të plagosur

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nicë të Francës, pranë kishës së Notre-Dame.

Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se nga sulmi ka humbur jetën një person, ndërsa disa të tjerë janë plagosur.

Qytetarëve iu është kërkuar që të shmangin zonën në fjalë.

Dyshohet se ky është një sulm terrorist, ndërsa kujtojmë se situata në Francë është tensionuar pas vrasjes së një mësuesi historie nga një esktremist islamik, pasi kishte shfaqur karikaturat e Profetit Muhamed./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Komisioni i BE: Krishtlindjet ndryshe për shkak të koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Komisioni i BE: Krishtlindjet ndryshe për shakak të koronavirusit

“Gjendja prej pandemisë Corona është shumë serioze”, tha Ursula von der Leyen me vështrim drejt kameras. Konferenca virtuale e shtypit u zhvillua në Bruksel, qyteti, që aktualisht ka kuotën më të lartë të infeksioneve në mbarë Europën. Në valën e dytë të pandemisë, që e ka “mbërthyer keq” Europën, ka dy armiq, ndaj të cilëve duhet luftuar: vetë virusi dhe lodhja në rritje e europianëve, që duhet të përballojnë masat kufizuese prej koronavirusit. Von der Leyen u bëri thirrje europianëve, që të mos dorëzohen në luftën e tyre kundër pandemisë. “Do të zgjasë deri në prill 2021” derisa të mund të fillojnë aksionet e mirëfillta të vaksinimit, tha presidentja e Komisionit të BE-së, e cila vet është mjeke me profesion.

Më shumë koordinim

“Tani nuk është koha për t’u shpenguar”, tërhoqi vëvemendjen numri një i administratës së BE-së. Ndërkohë që shumë shtete të Europës sërish po aplikojnë ose po i intensifikojnë kufizimet e kontakteve, Ursula von der Leyen, apeloi që gjithkush duhet të japë kontributin e vet – që nga niveli lokal deri në nivelin europian. Shtetet e BE-së duhet t’i koordinojnë më fort se deri më sot masat mes tyre. Komisioni inisiston për standarde të unifikuara në masat e karantinës, do të preferohej një regjistër mbarëeuropian për kapacitetet e shtretërve në sektorin e mjekësisë reanimative. Ende jo të gjitha shtetet janë të gatshme të venë të dhënat në dispozicion të autoritetit të BE-së për epidemitë ECDC në Stokholm, thuhet në Komisionin e BE-së. Shtetet e BE-së duhet të bien dakord për formularë dhe procedura të unifikuara për gjurmimin e zinxhirit të të dhënave të pasagjerëve në rast infeksioni.

Të përgatitur për vaksinim

Veçanërisht vlerë i kushton Komisioni përgatitjes së 27 vendeve anëtare për vaksinimin. Për këtë nevojitet që të gjitha shtetet të zhvillojnë një plan vaksinimi me zinxhirin përkatës logjistik, depozitimin në frigoriferë dhe qendrat e shpërndarjes së vaksinave për mbarë popullsinë. Blerjen e 1,2 milionë dozave vaksinuese Komisioni po e organizon në mënyrë të centralizuar. Tani duhet të përcaktohen kriteret se kush kur do të vaksionohet në fillim.

Këshilltari i posaçëm mjekësor i presidentes së Komisionit të BE-së, virologu belg Peter Piot, tha në Bruksel, se ka njëmbëdhjetë kandidatë favorit për vaksinën. Por nuk duhet pritur një ilaç magjik. Do të zgjasë kohë derisa në popullsi të mund të arrihet një imunitet i mjaftueshëm. “Jam shumë i shqetësuar, që në anketime rreth 25 përqind e njerëzve në BE nuk duan të vaksionohen”, tha Peter Piot. Ai tha, se ka mirëkuptim, që njerëzit ndërkohë janë lodhur me koronavisurin, ndaj i zbatojnë jo sa dhe si duhet masat mbrojtëse. Vetëm 60 përqind e popullsisë e mban maskën si duhet, por është e nevojshem që 95 përqind të veprojnë si duhet në mënyrë që të shmanget përhapja e infeksionit, tërheq vëmendjen këshilltari mjekësor i Komisionit të BE-së. Peter Piot ka zbuluar virusin Ebola dhe ka drejtuar dhjetë vjet programin e OKB-së HIV/Sida.

LEXO EDHE:  Gjermania pritet të pranojë 1,500 refugjatë nga ishujt grekë

LEXO EDHE:  Sa e besueshme është makina e të vërtetës?/ Çfarë thonë ekspertët

Samiti i BE-së mbi gjendjen me koronavirusin

Piot tha, se ndërkohë vdesin çdo ditë rreth 1000 qytetarë të BE-së nga COVID-19. Një shpresë jep fakti, që trajtimet në spital janë më të suksseshme se sa në valën e parë të pandemisë. Falë përmirësimit të procesit vdesin më pak njerëz nga ata që shtrohen në spital. “Gjendja është serioze, por ne e kemi në dorë, që ta ndryshojmë atë”, tha mjeku belg. Peter Piot ka qenë vet i sëmurë me Covid-19 dhe për disa muaj ka vuajtur nga lodhja kronike. E di se për çfarë flas, tha Piot.
Të enjten (28.10) kryetarët e shteteve dhe të qeverive të vendeve të BE-së duan të konsultohen për pandeminë e koronavirusit. Kryetari i këtij raundi të samitit, presidenti i Këshillit të BE-së Charles Michel, insiston, që BE-ja t’i përmbahet sa më shumë testimeve të shpejta ndaj koronavirusit tek pasagjerët, personeli i kujdestarisë në shëndetësi dhe banorët e shtëpive të kujdesit për të moshuarit. Komisioni i BE-së do të verë në dispozicion 100 milionë Euro, për blerjen e testeve të shpejta. Por nuk duhet që të krijohet garë mes vendeve anëtare për blerjen e testeteve të shpejta, nënvizoi Charles Michel.

“Hapja shumë e herët”

E pyetur nga një gazetare, se përse nuk ka pasur efekt strategjia e deritanishme e BE-së për kufizimin e infeksioneve, presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen reagoi shkurt e pasigurtë, por pastaj u përgjigj duke pranuar, se: “vendet anëtare në verë me sa duket i zbutën shumë herët masat kufizuese”. Spitalet janë të pajisura më mirë tani se në pranverë, “por personeli kujdestar është i rraskapitur”, tha ajo. Nuk është habi që ka një valë të dytë tani: “Ne nuk e dimë, nëse kjo do të jetë vala e fundit.” Vazhdimisht mësojmë, tha von der Leyen. Anulimi i tregjeve të Krishtlindjes, kontaktet e kufizuara dhe udhëtimet e anuluara bëjnë, që sivjet “Krishtlindjet të jenë ndryshe”, tha von der Leyen. Do të na duhet “të komportohemi edhe disa kohë” me pandeminë.

LEXO TE PLOTE