Connect with Us

Gjendja skandaloze në ushtri/ Ligji për gradat kalon në 5 duar

Denoncim

Gjendja skandaloze në ushtri/ Ligji për gradat kalon në 5 duar

Publikuar

-

/
Gjendja skandaloze në ushtri/ Ligji për gradat kalon në 5 duar

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar sot gjendjen skandaloze në ushtri.

Duke iu referuar mesazhit të një ushtaraku dixhital, Berisha deklaron se ligji për gradat, e ka futur në 5 duar të ardhmen e ushtarakëve.

Sipas tij, ushtarakët nuk shikojnë më si t’i shërbejnë atdheut, por si të sigurojnë paratë për gradën e radhës.

“Doktor kam një shqetësim te jashtëzakonshëm si ushtarak që jam, vërtetë ti na fute në NATO por Ndrikull Mimi me ligjin që miratoi për gradat, i ka futur në 5 duar gradat, misionet dhe të ardhmen e ushtarakëve. Ushtarakët nuk shikojnë më si t’i shërbejnë atdheut por si të sigurojnë paratë për gradën e radhës, për misionin e radhës, për pozicionin e radhës etj. Dhe kjo është mëse skandaloze”, thuhet në messazhin e publikuar nga ish-kryetari i PD-së.

LEXO EDHE:  "Inceneratorët" përzënë ministrin e Ramës nga konferenca

Ndërkohë, kujtojmë se ligji për gradat parashikon se karriera ushtarake është ecuria në rendin e gradave dhe funksioneve gjatë kryerjes së shërbimit ushtarak aktiv.

Ky ligj ka për qëllim përcaktimin e kritereve për pranimin në Forcat e Armatosura, rendin e gradave, përparimin në gradë dhe karrierë, ndërprerjen e karrierës ushtarake, si dhe autoritetet përgjegjëse për zhvillimin e karrierës në Forcat e Armatosura./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Ben Blushi emëroi djalin e xhaxhait drejtor, pasi kompanitë e inceneratorëve blenë Lori Kafe

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Koncesioni i inceneratorëve, e quajtur afera e shekullit, për të cilin është vënë në pranga edhe një ish-ministër, vijon të thellohet.

Tentakulat e inceneratorëve nuk janë ndalur thjeshtë dhe vetëm tek koncesionet 22 milionë euro në Elbasan, 28 milionë euro në Fier dhe 128 milionë euro në Tiranë.

Tentakulat e tyre janë shtrirë edhe në ortakëri me pronarë apo drejtues mediash.

CNA.al ka zbuluar ortakërinë e Ben Blushit, ish-drejtori i Top Channel, me pronarët e inceneratorëve dhe ku marrëdhënien tregtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

Bëhet fjalë për një kompani e themeluar në Bullgari, Em Capital Group, ku aksionerë janë Klodian Zoto me 34% të aksioneve, Mirel Mërtiti me 33% dhe Eva Blushi me 33%, dy të parët shpallur në kërkim nga SPAK.

Bashkëshortja e Ben Blushit është bashkëortake me pronarët e inceneratorëve, në një kompani të themeluar në Bullgari.

Ortakëria me aksionerët e Top Channel

Kjo kompani, Em Capital Group, ka ardhur më pas në Shqipëri dhe për 2.2 milion dollarë ka blerë 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe dhe që “rastësisht” ka të njëjtët aksionerë me Top Channel.

Nga ana tjetër është edhe një kompani e dytë, Kudo Pay, ku Ben Blushi dhe aksionerja e Top Channel, Vjollca Hoxha dalin hapur me emrat e tyre.

Në këtë kompani janë aksionerë Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe Stela Gugallja, pronarja e inceneratorit të Elbasanit, kjo e shpallur në kërkim nga SPAK.

Por, duket se “dardha e ka bishtin” prapa.

CNA.al ka mësuar se pasi EM Capital Group, bleu 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, drejtor i kësaj kompanie është emëruar Marin Blushi.

Kush është Marin Blushi

Marin Blushi është kushëriri i ish-drejtorit të Top Channel, Ben Blushi, djali i xhaxhait.

Emri i tij del edhe në një tjetër “bëmë” të ish-deputetit socialist Ben Blushi.

Bëhet fjalë për një pasuri vlera e të cilës është të paktën 500 milionë, por që Ben Blushi në deklarimin e tij të pasurisë thotë se e ka blerë 30 mijë euro.

Prona në Korçë, në Bulevardin Republika

Një sipërfaqe prej 200 m2 nga të cilat 140 m2 në katin e parë të një godine, në një nga ajkat e qytetit të Korçës.

Sipas deklarimeve të pasurisë, ambienti është blerë në emër të vajzës së tij N. Blushi, por paratë janë paguar nga llogaria e Ben Blushit.

LEXO EDHE:  Kur Fahri Balliu “vidhte” Partinë Demokratike

LEXO EDHE:  Denoncimi: Punëtorëve të një fasonerie në Korçë nuk i jepet paga e luftës

Gjithashtu ka marrë edhe një garazhd 60 metër katëror, i cili shërben ambientit prej 140 metër katëror.

Të dyja ambientet janë të lidhura së bashku dhe më pas atje është ndërtuar Pub Republika, një nga më të famshmit e Korçës, që administrohet nga njerëz të afërt të Blushit. (Lexo këtu )

CNA.al ka siguruar dokumentet zyrtare, sipas të cilave në janar të vitit 2019, vajza e Ben Blushit ka shitur aksionet e saj, për një shumë prej 3.000.000 lekë.Dhe shtetasi i cili ka blerë aksionet është pikërisht Marin Blushi, djali i xhaxhait të Ben Blushit.( Lexo këtu)

Më pas i njëjti ambient jepet me qera për një shumë prej 2 mijë euro në muaj, por që mesa duket vajza e Ben Blushit ia paska dhënë me qera vetes së saj dhe kushëririt të parë, me të cilin hap fillimisht një aktivitet snak bar.

Pra, prona me vlerë 500 milionë lekë, por e blerë për vetëm 30 mijë euro, vihet në shërbim të familjes Blushi.

Skema është mjaft e qartë. Ben Blushi paguan lekët, në të njëjtin vend vajza hap biznesin dhe pas katër vitesh e shet.

Pasio pronarët e inceneratorëve bjeljne Lori kafe, djali i xhaxhit të Ben Blushit emerohet drejtor. Kjo është prova e tretë ku Ben Blushi dhe  bashkëshortja e tij dalin në bashkëpunim të hapur me pronarët e inceneratorëve, në ortakëri por edhe në menaxhim biznesesh në bashkëpronësi me pronarë mediash. Në kohën e këtyre lëviuzjeve Ben Blushi ka qenë vetë drejtor i Top Channel, i paguar me qindra milionë lekë pagë vjetore./CNA.al

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Skema korruptive e inceneratorëve/ Zyrtarët e përfshirë dhe ortakëritë me Ben Blushin dhe Vjollca Hoxhën

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Dokumentet-Ben Blushi shet biznesin në Korçë/ Zbulohet skema, si përfitoi dhjetëra milionë lekë

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

LEXO TE PLOTE

Denoncim

3-vjeçari me shenjë 10 centimetra në qafë dhe në ballë/ Mjeku: Në spital erdhi pa shenja jete

Publikuar

-

Nga

Lidhur me enigmat e vdekjes së 3-vjeçarit në kopshtin privat të Fierit, prindërit e tij kanë takuar mjekun e urgjencës, që priti fëmijën. Ai thotë se fëmija ka mbërritur pa shenja jete në spital dhe me një shenjë rreth 10 centimetra si shirit në qafë.

Mjeku: Fëmija të ka ardhur pa shenja jete dhe me dy reanimatorë nuk u kthye dot në jetë. Jo me një, po me dy. Fëmija ka qenë pa shenja jete dhe këtë e ke të shkruar edhe në kartelë d.m.th. Çfarëdo lloj problemi, gjithë çfarë ka ndodhur atje, ty fëmija të ka ardhur pa shenja jete këtu. Më vjen keq, që po ta them kështu…

Mamaja e Noahs: Edhe kur mbytesh vjell?

Mjeku: Jo! Kur mbytesh, nuk mund të vjellë një, që mbytet.

Mamaja e Noahs: Po këtë po të pyes, se ne na është thënë, që është mbytur. Prandaj po të pyesim…

Mjeku: Si është mbytur? Me çfarë është mbytur, kur ai kishte shenjë? Keni shenjë tek pjesa e fytit. Atë pjesë duhet ta japë mjeko-ligjor raportin! Ke një shenjë gati 10 centimetra në fyt. Çfarë është kjo shenjë? Është shenjë. Shenjë shtrëngimi, po se çfarë, ajo ju takon atyre ta thonë! Shenjë rrypi, shenjë nga çdo gjë mund të jetë. Shikojeni, se e keni mbi 10 centimetra. Dakord? Më vjen keq, që jua them…

Ndërkohë edhe mjeko-ligjori i Spitalit Fier, që ka asistuar në autopsinë e fëmijës, tregon për shenjën në grykë tek fëmija dhe dy shenja në pjesën e ballit.

Mamaja e Noahs: Jo unë desha të dija shenjën, që ke parë ti tek djali, duke qenë se ti ke qenë brenda! Vetëm këtë shenjë ka pasur? Të vërtetën! Unë jam nënë dhe dua t’i di vetëm për ta qetësuar shpirtin! Ajo shenja e qafës ishte e prerë, apo thjesht mbytje dhe…

Mjeku ligjor: Nuk është e prerë. Është thjesht një shirit i kuq, që duket në pjesën e përparme të qafës. Edhe ato n.q.s të them, që kanë qenë si pulla tek pjesa e ballit dhe ato n.q.s kanë qenë, do shikohet përmbajtja e trurit nga brenda.

Motra e edukatores ka thënë se Redina Binjaku i ka dhënë ndihmën e parë vogëlushit dhe i ka bërë frymëmarrje gojë më gojë. Edukatorja ka thënë se fëmija ka vjellë në këtë moment.

Mamaja e Noahs: I është dhënë ndihma e parë Noahs? Kush ia dha ndihmën e parë Noahs?

Motra e edukatores: Në urgjencë?

Mamaja e Noahs: Jo, në kopsht.Motra e edukatores: Redina, sapo e gjeti, e mori. Ia hoqa atë, që kishte ngecur kapuçin,- tha,- e shtriva djalin në tokë tha i kam dhënë frymëmarrje. I kam bërë masazhin këtu tek zemra,- tha,- dhe në moment djali më volli. Më volli djali dhe Redina edhe në polici ia tregoi: Ja me të vjellën e fëmijës jam.

Sipas ekspertit Ervin Karamuça fakti që fëmija ka vjellë tregon që ka qenë gjallë. Sipas tij, autopsia tregon qartë se kush ka qenë shkaku i vdekjes së 3-vjeçarit.

LEXO EDHE:  Denoncimi: Punëtorëve të një fasonerie në Korçë nuk i jepet paga e luftës

LEXO EDHE:  Kur Fahri Balliu “vidhte” Partinë Demokratike

Ervin Karamuça: Ajo shenjë 10 centimetra që është në pjesën e qafës mund të jetë edhe një shenjë strangulimi, por që duhet shikuar nëse është horizontal apo ka ndonjë rrethorë, pra është i varur, apo i kapur nga dikush tjetër, pra varet se si mund të jenë versionet. Shenjat e ballit janë për një përplasje të mundshme të fëmijës në pjesën ballore, por mund të jenë edhe pasojë e mënyrës si është transportuar, si është mbajtur. Gjithmonë flasim për një goditje të pjesës ballore dhe kjo duhet hetuar, duhet zbardhur nga se ka ardhur. Mbetet i paqartë shkaku i vdekjes. Shkak që ka ardhur si pasojë e strangulimit? Shkak që ka ardhur si pasojë e vjelljeve të vazhdueshme që ka pasur fëmija. Vjellja vjen si pasojë e një toksikacioni të lartë, vjen si pasojë edhe gjatë dhënies frymë në ndihmën e shpejtë, rritje e diafragmës, ai mendohet që viktima kishte konsumuar diku vaktin e drekës. Shpjegohen, janë versione të mundshme, por reagimi i tij tregon që ka pasur aftësi vitale, pra ka qenë gjallë në momentin që i është dhënë kjo ndihmë. Mund të ketë humbur ndërgjegjen, por reagimi tregon që ka pasur elementë vitalë që të kthehej në jetë.

Gazetari: Mund të ngremë një lloj piste që vdekja të ketë ardhur si pasojë e vjelljes dhe jo ndihma e specializuar që i është dhënë padashje nga edukatoret?

Ervin Karamuça: Mund të jetë edhe kështu, por mjekësia ligjore e përcakton shumë qartë në momentin e autopsisë.

Faktin që fëmija ka vjellë e konfirmon edhe një edukatore tjetër.

Mamaja e Noahs: Të të pyes, ishte gjallë Noah në momentin…?

Edukatorja: Nuk do të të them, në momentin, që e kam parë, kam menduar si nënë, se unë jam nënë me tre fëmijë. I kam dhënë frymë. I kam dhënë frymë Noahs gojë më gojë në momentin e fundit. Në momentin, që unë i kam dhënë frymë, ai ka vjellë dhe i kam kthyer kokën kështu. Fëmija ka vjellë. Nga ky moment, në sekondat e fundit, Redina e ka marrë në krah dhe ka dalë më vrap jashtë. Vjen ndihmësja, që kishte vajtur për të lajmëruar doktoreshën, që ne kemi aty. Ia ka marrë nga krahët dhe…

Mamaja e Noahs: Doktoresha e ka parë fëmijën?

Edukatorja: Jo!

Por ajo që vihet në diskutim në këtë rast është ndihma që kanë dhënë edukatoret. A kanë qenë ato të trajnuara? Këtë përgjigje duhet ta japin autoritetet ligjzbatuese.

“A ka qenë kjo ndihmë e specializuar? A ka qenë kjo ndihmë e dhënë nga një infermier ose mjek i qendrës së edukimit ditor, apo nga vetë edukatoret? A kanë qenë të trajnuara edukatoret? Kjo vlen që të hetohet për të parë nivelin e mbrojtjes së këtyre fëmijëve në një situatë të një emergjence të caktuar shëndetësore”, tha Karamuça./tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Edukatorja jep 2 versione për vdekjen e 3-vjeçarit/ E ëma: Djalin e kam pasur më të gjatë se ajo kapëse…

Publikuar

-

Nga

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që të flasin për emisionin “Stop” nga momenti se si mësuan lajmin tragjik e deri tek dyshimet e tyre mbi edukatoren Redina Binjaku. Këto për shkak se kjo e fundit i ka ndryshuar disa herë versionet e saj për ngjarjes.

Fillimisht prindërve u është thënë nga Binjaku se djali është gjetur pa ndjenja në krevat, i mbytur me lidhëset e bluzës.

“Fëmija nuk përmendej nga gjumi tha, e kam ngritur në krahë dhe është mbytur me lidhëset e bluzës dhe më tha që është përmendur, është mirë, mos u bëj merak”, u shpreh e ëma.

“Ne sa ia kishim blerë bluzën dhe ka qenë pa lidhëse”, shtoi më tej i ati.

“Bluza nuk kishte lidhëse, kishte vetëm kapuç se djali nuk i donte afër gushës”, tha e ëma.

Por rrugës e motra e edukatores pretendon se ajo i ka thënë një version tjetër. Në këtë version, edukatorja thotë se e ka gjetur djalin të varur tek varësja.

Motra e edukatores: Redina më tha kështu: Ishte orari i drekës, ishte ora 11 e ca -12:00, më tha,- Jola kam qenë duke ushqyer fëmijët. I ushqeva të gjithë, i mora, do t’i vija në gjumë. Noah ka qenë me mua në dhomë. Njëri fëmijë po qante, u ktheva prapë tek dhoma e gjumit. Ai fëmija, që ka atje, është problematik, se qan shumë dhe zgjon gjithë fëmijët e grupit dhe për të qetësuar atë, që mos më zgjonte 2-3 të tjerët, që unë kisha vënë në gjumë, Noah nuk e kishte zënë akoma…(gjumi). Në momentin, që Redina kthehet në sallë për të tundur fëmijën, Noah ishte aty në këmbët e Redinës, tund, tund, tha ajo, po e tundja atë, po hë fli, po hë fli i thoja ndonjë fjalë atij bebit, Noah më kishte ikur që aty nga salla. Duke tundur atë, më kishte lëvizur që aty, po me mendje, që është tek salla e lodrave, sepse dhomat e gjumit janë pak më lart. Besoj, që e ke pa? Sapo zbriti poshtë Noah, mos të them as 5 minuta me orë në dorë, sa u qetësua ai fëmija, e zuri gjumi, tha atë,  zbres poshtë tek salla e veprimtarisë, tek salla ku lozin fëmijët çdo ditë, shoh një xhup këtu, një xhup atje, një xhup atje të fëmijëve të tjerë të hedhur në sallë. I mora xhupat, i mblodha dhe po zbrisja shkallët dhe po thërrisja Noah ku vajte…kur shoh aty me xhupa në krah, për t’i vendosur tek varësja, aty kam parë djalin…

Mamaja e Noahs: D.m.th nga momenti, që Redina ka ardhur nga dhoma, nuk e ka parë djalin varur?!

Motra e edukatores: Jo e pashë vetëm kur vendosa, (xhupat) sepse ishte me fytyrë nga muri.

Prindërit janë dyshues, por edhe stafi i kopshtit pasi varëset ku pretendohet të ketë ndodhur fatkeqësia janë shumë të buta e thyhen lehtë. Prindërit e vërtetuan këtë vetë pasi shkuan atje dhe e gjitha është filmuar me kamera të fshehtë.

“Kam qenë vetë te kopshti dhe ato kapëset të ngelin në dorë. Unë e kam pasur djalin 15 kile dhe jo unë, por një Shqipëri e tërë nuk e beson se djali është mbytur atje sepse unë e kam djalin më të gjatë se ajo kapëse atje”, u shpreh e ëma për gazetarin e “Stop”.

LEXO EDHE:  Video/ Kur ura e paligjshme të bllokon pamjen nga dritarja e shtëpisë

LEXO EDHE:  "Inceneratorët" përzënë ministrin e Ramës nga konferenca

Të njëjtin version nuk e besojnë as punonjëset e tjera të kopshtit.

 

Babai i Noas: Ju duket e besueshme, që këto p.sh…?

Stafi i kopshtit: Jo nuk na duket. Ja ta them unë! S’më duket fare.

Babai i Noas: Kjo këputet, këputet…!Stafi i kopshtit: Në asnjë moment nuk e besoj…

Mamaja e Noahs: Duket e besueshme kjo?!

Babai i Noas: Nuk më duket…është shumë e pa besueshme…

Babai i Noas: Po pse e nxorën këtë…? Sa pëllëmbë është kjo?

Mamaja e Noahs: Ajo është 7 pëllëmbë, sepse e mata unë. Kjo është 4 pëllëmbë.

Babai i Noas: Sa pëllëmbë mate?

Mamaja e Noahs: 1-2-3-4 pëllëmbë.

Babai i Noas: Mate nga poshtë tani…!

Mamaja e Noahs: E mata. Është 7 pëllëmbë.

Stafi i kopshtit: Po ne po të themi vetë, po ja, ja, ku janë i theve me dorën tënde! Ne ca po themi…?!

Babai i Noas: Ja shife! Mos e beso! Ndodh, kushdo, që të thotë dhe policia, unë s’e besoj…!

Stafi i kopshtit: Ti mendon, që ne e besojmë?! Ne nuk dimë fjalë për këtë…

Babai i Noas: Kjo nuk është 50 pond-60 pond, d.m.th 5 pëllëmbë…

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuça, ngre disa pista mbi atë që mund të ketë ndodhur ditën e tragjedisë. Duke këqyrur pamjet që ia serviri emisioni “Stop”, Karamuça hedh poshtë versionin që djali të ketë humbur jetën si pasojë e varjes.

“Pavarësisht që çështja aktualisht është në kuadrin e hetimeve paraprake si nga ana e prokurorisë, oficerët e Policisë Gjyqësore, mjekësia ligjore, spitali, po merren në pyetje edukatorët etj, ne kemi të drejtën për të  aluduar për pistat e mundshme se si mund të ketë ndodhur ngjarja për shkak se kjo ngjarje ka një ndjeshmëri shumë të madhe publike. Mendoni se shumica e prindërve të rinj kanë fëmijë në këto qendrat ditore të kujdestarisë së fëmijëve të tyre kështu që duhet pasur në konsideratë se kush janë protokollet e sigurisë. Në lidhje me ngjarjen do të shikoja faktin se jemi ende të paqartë se ku ka ndodhur ajo ngjarje, ka ndodhur në korridor, në fjetinë, apo në ambientin ditor se ku luanin?

Për të dalë në një dinamikë dhe për të provuar se sipas versionit të tyre a ka ndodhur ashtu ngjarja, prokurorisë i lind e drejta të kërkojë kryerjen e një eksperimenti, i cili do kryhej me bazë peshën e fëmijës dhe varjen nëpër varësen e rrobave. Unë mendoj që bazuar edhe në pamjet tuaja që ato varëse nuk e mbajnë peshën e fëmijës, gjatësia e fëmijës dhe një lloj stoli që është i improvizuar poshtë, mendoj që do kenë qenë elementë të ndihmës të mos mbytjes së atij fëmije. Këto dy elementë mua më bëjnë që të dyshoj se fëmija nuk ka humbur jetën si pasojë e varjes në atë lloj varësesh, por në një ambient tjetër dhe në një mënyrë tjetër. Këto mekanizma që i quajmë determinant për shkaktimin e vrasjes, besoj do t’i lihen prokurorisë për t’i zbardhur”, tha eksperti./tvklan.al

LEXO TE PLOTE