Connect with Us

Evropa e dobët, nuk ka këllqe t’ia mbledhë Putinit për helmimin e Navalnit

Blog

Evropa e dobët, nuk ka këllqe t’ia mbledhë Putinit për helmimin e Navalnit

Publikuar

-

Evropa e dobët, nuk ka këllqe t’ia mbledhë Putinit për helmimin e Navalnit

Nga Paul Roderick Gregory “The Hill”

* Vladimir Putin, është i famshëm për ndërmarrjen e aksioneve të rrezikshme. Shumë nga veprimet që ai ka kryer i kanë dhënë jo pak përfitime, por a mbaroi fati për të kur dështoi një komplot i dyshuar për të vrarë liderin e opozitës ruse Aleksei Navalni?

Në vend se të shpallej i vdekur nga “shkaqe natyrale” kur udhëtoi nga Siberia për në Moskë me avion, siç supozohej se ishte planifikuar, Navalni është ende në koma në një spital të Berlinit, viktimë e një atentati me një helm që e zotëron vetëm ushtria ruse dhe shërbimi sekret pasardhës i KGB-së, FSB-ja.

Ky ishte plani origjinal i Putinit, sipas stafit të bashkëpunëtorëve të Navalnit:Aktiviteti politik i Navalnit në Lindjen e Largët dhe në periferinë e Bjellorusisë, po kërcënonte të krijonte një forcë të vërtetë opozitare në parlamentin rus dhe tek guvernatorët rajonalë.

Nisur nga ky shqetësim, Kremlini pretendohet se e ngarkoi FSB me detyrën e helmimit të Navalnit në Tomsk pak para udhëtimit të tij 5-orësh drejt Moskës. Më shumë gjasa, Navalni e ka gëlltitur helmin; përndryshe edhe kolegët e tij do të ishin ekspozuar. Navalni sipas planit duhej të vdiste gjatë rrugës. Dhe kjo duket se nuk ishte një përpjekje për ta trembur, por një synim për ta vrarë atë.

Si ndikohen marrëdhëniet mes Perëndimit dhe Moskës nga helmimi i Navalnit?

Plani shkoi keq kur piloti i avionit kreu një ulje emergjente në Omsk, për shkak të dyshimeve për vendosjen e një bombe. Kur Navalni u shtrua fillimisht në spitalin e Omsk, udhëheqësit e huaj ngritën shqetësime në lidhje me sigurinë e tij.

Nën presionin e fortë ndërkombëtar, oficerët e FSB-së (që thuhet se ishin të veshur si civilë) lejuan që Navalni të transportohej për në Berlin, ku mjekët gjermanë zbuluan helmimin me Noviçok – një agjent nervor vdekjeprurës, i përdorur nga agjentët rusë në helmime të tjera.

Putini mburret gjerësisht “me pushtetin e tij vertikal”. Me këtë, ai nënkupton përqendrimin ekstrem të autoritetit nën udhëheqjen e tij gjeniale. “Pushteti vertikali” përjashton mundësinë që forcat e errëta të shtetit rus të helmojnë një figurë të shquar të opozitës pa miratimin nga shefi i madh.

Në sistemin e Putinit, qasja tek helmet më vdekjeprurëse në botë, sikurse është edhe Noviçok, mund të jepet vetëm nga personi që qëndron në krye të kupolës. Putini tenton të ndjekë ligjet zyrtare të Rusisë. Dhe nëse ligji është i papërshtatshëm (siç është kufizimi në 2 mandate për presidencën e tij), ai e ndryshon atë.

Në rastin e dy dezertorëve politikë që jetojnë aktualisht në Britaninë e Madhe – ish agjentit  të FSB Aleksandër Litvinenko në vitin 2006, dhe ish-oficerit të inteligjencës ushtarake ruse Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia në vitin 2018 – Putini mund të pretendojnë se helmimet e tyre janë të justifikuara nga ligji rus i vitit 2006 mbi anti-terrorizmin.

Në fakt, Putini shpërfilli protestat e britanikëve, duke i dhënë imunitet parlamentar njërit prej dy vrasësve të dyshuar të Litvinenkos. Një dekadë më vonë, ai u tall me qeverinë britanike, duke thënë se atentatorët ndaj Skripal ndodheshin në Britani për një tur vizitash në katedralet mesjetare, dhe se ata nuk kishin asnjë lidhje me akuzat.

antaresimi i shqiperise ne BE

Navalni është një tjetër çështje. Putini kishte zgjedhur ta injoronte, dhe dihet që ai nuk e përmend kurrë emrin e tij në publik. Në deklaratat aktuale të shtypit, Navalnit citohet nga Kremlini si “pacienti nga Berlini”. Në fakt, për të Navalni nuk ekziston, dhe si i tillë, ai nuk mund të jetë një armik i shtetit, që t’i nënshtrohet ligjërisht një dënimi me vdekje jashtë formave gjyqësore.

LEXO EDHE:  Rusia reagon për deklaratat e Ramës/ Nuk kontribuon në ruajtjen e klimës së fqinjësisë

Putini nuk mund ta kalojë helmimin e Navalnit me një shkelje syri dhe me justifikimin se ai po vepronte sipas ligjit rus kundër një tradhtari famëkeq. Putini është përballë një atentati të mbetur në tentativë, për të cilën ai ka motivin (zhdukja e një kërcënimi politik) dhe mjetet (helmin vdekjeprurës të kontrolluar nga ushtria e tij).

Megjithatë, ai nuk ka gjasa të paguajë ndonjë kosto të madhe për arsyet e mëposhtme:Së pari, Bashkimi Evropian “i zemëruar” mund të miratojë sanksione të reja kundër Rusisë vetëm në bazë të unanimitetit, dhe në union ka një numër “miqsh” rusë. Çdo gjë që del nga BE, do të jetë vetëm fjalë dhe diskutime.

Së dyti, blloku i BE-së mund të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë, vetëm pasi një hetim të zbulojë se kush ishte përgjegjës për helmimin e Navalnit. Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka deklaruar se çdo reagim gjerman apo evropian, do të varet nga fakti nëse Rusia do të ndihmojë apo jo në zbardhjen e kësaj çështje. (Dhe kjo do të thotë që Evropa duhet të presë që Kremlini të tjerrë justifikimet e tij për të mos hetuar).

BERLIN, GERMANY – OCTOBER 19: Russian President Vladimir Putin attends a meeting to discuss the Ukrainian peace process at the German federal Chancellery on October 19, 2016 in Berlin, Germany. The leaders of Russia, Ukraine, France and Germany, known as the Normandy Four, met in Berlin to discuss implementation of the peace plan known as the Minsk Protocol, a roadmap for resolving the conflict in Ukraine after Russian forces invaded in 2014 and annexed the peninsula of Crimea. The United States has threatened renewed sanctions on Russia if the country did not either implement the plan in the coming months or arrive at a plan on how to do so. (Photo by Adam Berry/Getty Images)

Së treti, thirrjet e shumta për një hetim “transparent” janë padyshim të dobëta, në kushtet kur i dyshuari kryesor është udhëheqësi autoritar i një kombi të shtypur. Po, Putini mund të pranojë një hetim, dhe madje të ftojë vëzhgues të huaj. Ai mund t’i nxjerrë “të dyshuarit” në një gjyq fals, pas së cilit ata do të zhdukeshin në burg.

Së katërti, në fund, e vetmja “provë” do të jetë dakordësia se atentati ndaj Navalnit duhet të pranohet si i tillë, por këto lloj provash nuk funksionojnë në jurisprudencën perëndimore. Së fundmi, ndëshkimi i vetëm real që mund të tërheqë vëmendjen e Putinit do të ishte anulimi nga Gjermania i projektit të gazsjellësit “Nord Stream 2”, që shtrihet direkt nga Rusia në Gjermani.

Partnerja në koalicion e Merkel, Partia Socialdemokrate, favorizon fuqimisht projektin dhe argumenton se Gjermania nuk duhet të acarojë marrëdhëniet e saj me vendet e tjera të pasura me energji. Në rastin më të mirë, përfundimi i “Nord Stream 2” mund të vonohet, por Rusia ka luksin të presë.

Shërbimet sekrete ruse akuzojnë “agjencitë e inteligjencës perëndimore, që mund të kenë orkestruar helmimin për të nxitur telashe”. Prokurorët rusë nuk shohin asnjë arsye për të nisur një hetim penal, kur nuk ka asnjë shenjë të një krimi. Mjekët rusë, arritën në përfundimin se Navalni kishte pasur thjesht një trazim në stomak.

Me fjalë të tjera, nuk do të ketë një hetim “transparent”. Bota perëndimore nuk është në gjendje të përballet me një shtet autoritar të pozicionuar në zemër të tij. Forcat ruse po  mbajnë ende të pushtuar Krimenë, Ukrainën Lindore dhe territorin gjeorgjian.

Rusia ende e mohon përfshirjen në rrëzimin e avionit “Malaysian Airlines MH17” mbi Ukrainën Lindore në 2014. Ajo renditet ndër vendet më të rrezikshme për gazetarët, dhe shumë vrasjeve politike mbeten të pazbardhura. Duket se vetëm populli rus – ndonjë ditë – mund të gjejë një zgjidhje për këtë situatë./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Studimi/ 8 në 10 pacientë të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D

Publikuar

-

Nga

Studimi/ 8 në 10 pacientë të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D

Studiuesit në Spanjë, kanë zbuluar së fundmi se 82 për qind e pacientëve të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D. Në studimin e fundit, ata studiuan nivelet e vitaminës D tek 216 pacientë të shtruar në spital në mars të këtij viti për t’u trajtuar për shkak të prekjes nga Covid-19.

Dhe u zbulua se të paktën 8 në 10 pacientë, kishin mungesa të qarta të vitaminës D në gjakun t tyre. Studimi i botuar të martën në “The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, përdori  gjithashtu një grup kontrolli prej 197 personash që jetonin në të njëjtën zonë gjeografike, dhe që ishin të ngjashëm me grupin e pacientëve Covid-19 në moshë dhe gjini.

Midis këtyre njerëzve, 47 për qind kishin mungesë të vitaminës D. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se përfundimet e këtij studimi janë korrelative, dhe jo shkakësore. Kjo do të thotë se nuk mund të arrihet në përfundimin shterues se mungesa e vitaminës D, ishte drejtpërsëdrejti përgjegjëse për një shans më të lartë për t’u shtruar në spital me Covid-19.

Megjithatë ka prova të tjera që sugjerojnë se vitamina D, mund të jetë e dobishme në mbrojtjen e individëve të shtruar në spital nga simptomat më të rrezikshme për jetën e tyre. Vitamina D, është thelbësore për shëndetin e kockave.

Por ajo gjithashtu mendohet të ketë efekte shumë të dobishme edhe në sistemin imunitar. Disa prova tregojnë se pasja e vitaminës D në nivele të mjaftueshme në gjak, mund të mbrojë një njeri nga infeksionet e traktit respirator.

Por nga ana tjetër është fakt që mungesa e vitaminës D është më se e zakonshme në mesin e popullatës. Kështu një studimi i vitit 2011, vlerëson e se rreth 41.6 për qind e të rriturve në Shtetet e Bashkuara kanë mangësi me këtë vitaminë.

Sidoqoftë, ky numër ndryshon shumë në varësi të racës. 82.1 për qind e afro-amerikanëve kanë mangësi në këtë vitaminë, ashtu si edhe 69.2 për qind të hispanikëve po në SHBA. Vitamina D, mund të prodhohet natyrshëm nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit.

LEXO EDHE:  Alarmi/ Shërbimet sekrete ruse po synojnë të destabilizojë Evropën

LEXO EDHE:  Katastrofa e Morias, dhe politika hipokrite e BE-së mbi refugjatët

Por ajo mund të gjendet edhe në disa ushqime, përfshirë vajin e peshkut, vezët, qumështi, dhe zëvendësuesit e qumështit me bazë bimore. Muajin e kaluar, një studim i bërë nga studiuesit në Boston, zbuloi se pacientët mbi 40 vjeç kishin mbi 50 për qind më pak të ngjarë të vdisnin nga infeksioni ,nëse kishin nivele të mjaftueshme të vitaminës D.

Gjithsesi, studimi më i fundit nga Spanja, nuk ishte në gjendje të gjente ndonjë lidhje të qartë midis mungesës së vitaminës D dhe ashpërsisë së sëmundjes. Pra, informacioni në lidhje me ndonjë përfitim mbrojtës nga vitamina D në raport me koronavirusin e ri, është akoma jo përfundimtar.

Në pjesë të caktuara të botës, sidomos aty ku orët me diell janë shumë të kufizuara gjatë stinës së dimrit, mjekët rekomandojnë rregullisht marrjen e suplementeve me vitaminën D. Pra, a duhet që të nisin tani të gjithë të marrin vitaminë, D, edhe nëse nuk është e qartë nëse ajo mund të ndihmojë në përballjen më mirë të Covid-19?

Jo domosdoshmërisht. Por është e rëndësishme të theksohet se një sasi e madh e vitaminës D mund të jetë toksike, dhe gjithashtu ajo mund të ndërveprojë me ilaçe të caktuara. Pra, nëse keni ndonjë dyshim, flisni me mjekun tuaj nëse është e rekomandueshme në rastin tuaj, dhe a është e sigurt të merrni suplemente të vitaminës D./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Papa Joani, e vetmja Papë grua, gjinia e së cilës u zbulua kur lindi në mesin e një procesioni kishtar

Publikuar

-

Nga

Papa Joani, e vetmja Papë grua, gjinia e së cilës u zbulua kur lindi në mesin e një procesioni kishtar

Origjina e Papatit gjurmohet tradicionalisht tek Shën Pjetri, një nga dishepujt e Jezusit. Papa aktual, Françesku I, është pasardhësi i 265-të i Shën Pjetrit. Nuk ka nevojë të theksohet se  266 papët janë meshkuj. Por gjatë Mesjetës ka qarkulluar historia e një Pape femër, që u zgjodh në atë post duke u maskuar si burrë.

Emri i kësaj pape të supozuar si femër ishte Joan. Po kush ishte ky Papë misterioz, dhe a ka ekzistuar vërtet? Rrëfimi i parë i shkruar mbi Papa Joanin, gjurmohet në një vepër të shekullit XIII-të e njohur si “Chronica Universalis Mettensis” (Kronikat e Metzit).

Sipas autorit të saj, kronistit dominikan, Zhan de Maili, ka ekzistuar një papë pa emër, qënuk ishte regjistruar në listën e Peshkopëve të Romës, për shkak se ishte një grua e maskuar si burrë. Kronisti thotë se ishte karakteri dhe aftësitë e kësaj gruaje, që i dhanë mundësinë të zinte vendin e Shën Pjetrit.

De Maili shton se varri i këtij Pape pa emër ishte shënuar me një frazë latine“Petre, Pater Patrum, Papisse Prodito Partum”, që do të thotë “O Pjetër, babai i Etërve, tradhëto lindjen e gruas Papë”. Por de Maili e fillon këtë rrëfim me paskajoren latine “require” që do të thotë “për t’u verifikuar”, duke treguar se edhe vetë autori nuk është i sigurt mbi vërtetësinë e historisë.

Më pas kjo histori ritregohet nga një frat anonim françeskan i Erfurtit dhe nga inkuizitori dhe predikuesi dominikan, Etien de Burbon. Ndërsa historia e papës femër e fratit anonim është e ngjashme me atë të de Maili, versioni i de Burbon përfshin detaje në lidhje me vdekjen e saj.

Autori shkruan se Papa Joan lindi në publik, duke e zbuluar kësisoj gjininë e saj të vërtetë. Më pas ajo u tërhoq zvarrë nga një kalë për qindra metra, dhe më pas u vra me gurë për mashtrim.

Por versioni më i njohur dhe më me ndikim i kësaj historie, vjen nga “Chronicon Pontificum et Imperatorum” (Kronika e Papëve dhe Perandorëve), shkruar nga një tjetër prift dominikan, Martinus Polonus. Për shkak të prestigjit dhe besueshmërisë që buronte nga lidhjet e tij me hierarkinë Romake, vepra e Martinus qarkulloi gjerësisht dhe la në hije dëshmitë e shkrimtarëve të mëparshëm për të njëjtën temë.

Ndryshe nga rrëfimet e mëparshme, Martinus jep një përshkrim të jetës së Papës femër. Në fakt, këtu shfaqet për herë të parë emri Joan. Përveç emrit, Martinus jep gjithashtu detaje të tilla si kombësia e saj (angleze), vendi i lindjes (Mainc), si dhe të kohës së zgjedhjes si Papë(pas vdekjes së Leonit IV në vitin 855 Pas Krishtit), dhe kohëzgjatja e mbretërimit të saj (2 vjet, 7 muaj dhe 4 ditë).

Megjithëse Martinus zbulon pak mbi burimet që ka shfrytëzuar, në shkrimet e tij ai shfaq një lloj pasigurie. Pra ashtu si paraardhësit e tij, është i paqartë mbi vërtetësinë e kësaj historie. Për më tepër, disa kanë pohuar se kjo histori iu shtua kronikës pas vdekjes së Martinus, duke treguar se kronisti nuk kishte asnjë lidhje me të.

LEXO EDHE:  Vdekja e tmerrshme e Princeshës Diana, dhe teoritë e komplotit rreth saj

LEXO EDHE:  Katastrofa e Morias, dhe politika hipokrite e BE-së mbi refugjatët

Nga Martinusi e tutje, historia e Papa Joanit, u bë gjithnjë e më e përpunuar. Për shembull, një version i historisë, pretendon se Papa nuk vdiq menjëherë pas lindjes së fëmijës. Në vend të kësaj, ajo u burgos për shumë vite ku dhe u pendua.

Pas vdekjes u varros në Ostia, ku djali i saj mbante detyrën e peshkopit. Meqë vetë burimet kryesore të shkruara, tregojnë një farë dyshimi në lidhje me historinë e Papës Joanit, ka të ngjarë që historia të mos jetë vetëm një legjendë urbane.

Por ka të tjerë që besojnë, se ekzistenca e kësaj Pape femër është lënë të nënkuptohet në art dhe arkitekturë. Për shembull, në kolonatat e Berninit në Bazilikën e Shën Pjetrit në Qytetin e Vatikanit, mund të gjenden 7 skulptura që tregojnë shprehjen e fytyrës së një gruaje gjatë lindjes. Skulptura e tetë është ajo e një fëmije.

Disa e kanë interpretuar këtë si skenë të lindjes së Papa Joanit. Por ka shumë interpretime të tjera të mundshme të kësaj skene. Më popullorja është ajo sipas së cilës gruaja është mbesa e Papës Urbani VIII.

Një studim i vitit 2018 nga studiuesit në Universitetin Flinders në Australi, pretendon se janë gjetur monedha nga vitet 850 Pas Krishtit, që tregojnë se në atë kohë ka ekzistuar një Papë femër. Legjenda e Papa Joanit ka mbijetuar gjatë shekujve. Ajo është përshkruar në shumë vepra të artit, letërsisë dhe shfaqjeve. Filmi më i fundit mbi të është realizuar në vitin 2009.

Aktualisht, Kisha Katolike nuk i shuguron gratë si priftëresha. Por nëse vërtetohet se një Papë femër ka ekzistuar realisht, kjo mund të forcojë argumentin e atyre që kërkojnë që gratë të lejohen të bëhen priftëresha./ ancient-origins.net–Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

A do ta përcaktojë Florida fituesin e zgjedhjeve në SHBA?

Publikuar

-

Nga

A do ta përcaktojë Florida fituesin e zgjedhjeve në SHBA?

Nga Shama Tobin “American Thinker”

Ish-senatori i Floridas, Bill Nelson, tha dikur “Si voton Florida, ashtu do të votojë edhe shumica e vendit”. Dhe ai nuk iu referua vetëm zgjedhjeve presidenciale të vitit 2000. Dhe as 29 votave elektorale të Floridas si shtet, numri i tretë më i madh pas Kalifornisë dhe Teksasit. Ai po i referohej një fakti interesant historik:në 21 nga 23 zgjedhjet e fundit, kandidatët që fituan Floridën,rezultuan si fituesit përfundimtarë të garave presidenciale.

Përjashtim bëjnë vetëm humbja e Bushit në vitin 1992 dhe Niksonit në vitin 1960. Nëse historia është ndonjë lloj treguesi, çelësi për rizgjedhjen e Trump është fitimi i Floridës. Sondazhet e fundit, tregojnë se mesatarja e mbështetjes është 47.2 për qind për Trump dhe 48.7 për qind.

Por sondazhet kanë tendencën të fshehin ndryshimet dinamike në preferencat e votuesve për kandidatët, sidomos në mesin e grupeve demografike që mund të përcaktojnë fatin e zgjedhjeve. Për ta kuptuar këtë, le të shqyrtojmë ndryshimet në preferencat e votuesve midis votuesve hispanikë, zezakë dhe të moshuarve në Florida.

Në vitin 2016 Klinton fitoi votat e hispanikëve në Florida me një 27 për qind diferencë (62 përkundrejt 35 për qind). Dhjetë sondazhe në shtator, treguan se Bajden udhëhiqte ndaj Trump në Florida me vetëm 7 për qind diferencë (50 përkundrejt 43 për qind) në votat e hispanikëve.

Edhe sondazhet më të fundit kanë dhënë rezultate të ngjashme. Mbështetja për Trump është e ngjashme me rezultatet e zgjedhjeve të mesit të mandatit në vitin 2018. Guvernatori i atëhershëm republikan dhe kandidatët për në Senat, Ron DeSantis dhe Rik Skot, fituan përkatësisht 44 për qind dhe 46 për qind të votave të hispanikëve.

Çfarë e shtyn mbështetjen në rritje të Trump midis votuesve hispanikë të Floridës? Faktori kryesor janë votuesit me origjinë kubane, të cilët përbëjnë pjesën të më madhe të 2.4 milionë votuesve hispnikë të Floridës (29 për qind).

Kubano-amerikanët janë të pakënaqur me agjendën socialiste të Partisë Demokratike për Amerikën. Edhe një media e majtësi “Politico”, e pranoi se anti-socializmi i Trump dhe patriotizmi i tij, ika motivuar kubano-amerikanët që të votojnë për të.

Faktori i dytë është ekonomia, e cila është çështja kryesore për votuesit hispanikë. Politikat pro-biznesit të presidentit Trump, përfshirë uljen e taksave, kanë ndihmuar shumë bizneseve të hispanikëve. Këta të fundit priren të jenë më shumë sipërmarrës sesa popullata në përgjithësi.

Në dekadën e fundit, numri i bizneseve në pronësi të hipanikëve, thuajse është dyfishuar në krahasim me të gjithë grupimete tjera etnike të marra së bashku.Të gjitha shenjat sugjerojnë se Trump do të rrisë pjesën e tij të votave hispanike me rreth 8 për qind, dhe kjo mund të përkthehet në një fitim prej të paktën 1.36 për qindtë votave në total.

Një grup tjetër demografik, që po përjeton një ndryshim dinamik në preferencën e tij ndaj kandidatëve janë votuesit zezakë. Trump fitoi 8 për qind të votave të afro-amerikanëve në Florida në vitin 2016. Sondazhet më të fundit treguan se 11-13 për qind e votuesve zezakë e mbështesin Trumpin, një e dhënë që përputhet me rezultatet e zgjedhjeve për guvernator në vitin 2018.

Që nga viti 2016, Trump ka gëzuar një mbështetje në rritje midis votuesve të rinj zezakë (18- 44 vjeç), nga 10 në 21 për qind sot. Një nga arsyet, është që ata e shohin si pozitive e sjelljen e tij të fortë dhe kundër establishmentit. Një arsye tjetër është se ata janë më të interesuar për ekonominë sesa garën në vetvete.

LEXO EDHE:  Pse blejmë gjëra të çuditshme në kohë krize?

LEXO EDHE:  Rusia reagon për deklaratat e Ramës/ Nuk kontribuon në ruajtjen e klimës së fqinjësisë

Politikat e Trump që favorozijnë krijimine vendeve të reja të punës, po mbështeten nga votuesit e rinj zezakë, që po braktisin mentalitetin e vjetër,se janë vetëm demokratët ata që kujdesen për zezakët. Ndërkohë, grupi i votuesve që mund të përbëjë një pengesë për rizgjedhjen e Trumpit në detyrë janë votuesit e moshuar mbi 65 vjeç.

Në vitin 2016, Trump fitoi votat e të moshuarve në Florida me 17 për qind diferencë. Por disa nga sondazhet e fundit, tregojnë se Trump është përpara Bajden me vetëm 10 për qind, midis votuesve të moshuar në Florida. Nuk është plotësisht e qartë se çfarë e ka shkaktuar këtë ndryshim preference për të moshuarit.

Disa mund të mendojnë se gabuan kur zgjodhën Trumpin 4 vite më parë. Një arsye tjetër, mund të jetë politika liberale e Trump ndaj mexhanimit të koronavirusit, duke ua lënë pjesën më të madhe të vendimit shteteve të veçanta.

Edhe pse unë vetë mendoj se është vendimi i duhur, shtabit tëTrump mund t’i duhet të japë një shpjegim më koherent këtij vendimi. Por gjithçka nuk është e humbur as me këtë segment të popullatës. Një sondazh i fundit, raportoi se Trump ka një epërsi të madhe ndaj Bajden (59 përkundrejt 38 për qind midis votuesve 70-vjeç ose më të mëdhenj.

Rreth 71 përqind e votuesve të moshuar në Florida, janë në grupin e moshës mbi 70-vjeç.

Të moshuarit përbëjnë rreth 26 për qind të elektoratit në Florida. Me disponueshmërinë e votimit përmes postës, pjesa e votave të tyre ka të ngjarë të rritet në 23 për qind, me 2 për qind më shumë në krahasim me vitin 2016.

Atëherë, kush do te fitojë më 3 Nëntor?Të marra së bashku, ndryshimet në preferencat e kandidatëve të votuesve, sidomos midis votuesve hispanikë, zezakë në Florida, mund t’i japin Trumpit një fitore të mundshme prej të paktën 0.86 për qind të votave në total.

Nëse Trump fiton Florida, kjo do të ketë ndodhur për shkak të rritjes së votave të hispanikëve dhe zezakëve, por edhe faktit që pretendimi se ai po braktiset nga votuesit e moshuar, nuk është në terren aq i keq sa sugjerojnë mediat dhe sondazhet.

Dhe kjo është ajo që do të ndodhë. Në sondazhin e saj të fundit“Trafalgar Group”, një nga kompanitë e pakta që e parashikuan saktë rezultatin e vitit 2016, i jep Trumpit një epërsi prej 2.3 për qind ndaj Bajdenit në Florida. Edhe “Rasmussen” i jep Trumpit një epërsi prej 3 për qind. Pra Trump do të mbajë sërish Floridën, dhe presidencën për një mandat tjetër./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE