Connect with Us

Samsung nënshkruan marrëveshjen 5 miliardë euro me Verizon

Teknologji

Samsung nënshkruan marrëveshjen 5 miliardë euro me Verizon

Publikuar

-

Samsung ka njoftuar se njësia e saj amerikane ka rënë dakord për një marrëveshje me vlerë 5 miliardë euro për të siguruar pajisje të rrjetit për Verizon, duke e vendosur veten si një konkurrent serioz në hapësirën e pajisjeve telekomunikuese.

Samsung konfirmoi këtë fakt por, nuk zbuloi shumë detaje shtesë të kontratës. “Me këtë kontratë të fundit strategjike afatgjatë, ne do të vazhdojmë të shtyjmë kufijtë e inovacionit 5G për të përmirësuar përvojat e lëvizshme për klientët e Verizon,” tha Samsung në një deklaratë.

Kontrata do të zgjasë deri në fund të vitit 2025 dhe vlen 7.9 ton ₩ (5 miliardë funte); kjo është ekuivalente me pothuajse 3.5 përqind të shitjeve të Samsung Electronics 2019.

Vitin e kaluar, CEO i Verizon Hans Vestberg i tha medias se kompania nuk përdor ndonjë pajisje nga Huawei kjo pë shkak të konfliktit që kjo e fundit ka me SHBA-në. Kontrata Verizon është kontrata e saj më e madhe deri më tani dhe shënon një hap në sektorin e pajisjeve telekomunikuese. Ndërsa sektori aktualisht dominohet nga Huawei (28 përqind), Nokia (16 përqind) dhe Ericsson (14 përqind).

Sulmet e paepur të Presidentit të SHBA Donald Trump kundër Huawei dhe kompanive të tjera kineze të teknologjisë si ZTE po inkurajon operatorët në vendet aleate në SH.B.A. për tu rritur akoma më shumë. Samsung është një anëtar themelues i Koalicionit Open RAN Policy, një grup i industrisë që promovon miratimin e zgjidhjeve ndërvepruese RAN për të inkurajuar konkurrencën dhe inovacionin në hapësirën e pajisjeve telekomunikuese.

LEXO EDHE:  "Kurrë mos thuaj kurrë"/Angelina Jolie do të bëhet presidente e SHBA?

Grupi konsiderohet si një koalicion anti-Huawei, me anëtarë duke përfshirë Cisco, Dell, Facebook, Fujitsu, Google, HP, IBM, Intel, Microsoft, Nokia, Oracle, Qualcomm, Reliance Jio, Verizon dhe Vodafone.

Sipas Reuters, aksionet në Samsung Electronics u rritën deri në 3.06 përqind pas njoftimit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

5G në iPhone 12 nuk do të jetë plotësisht funksional

Publikuar

-

Nga

5G në iPhone 12 nuk do të jetë plotësisht funksional

Rrjeti 5G është padyshim tipari më i ri për gamën e re të iPhone 12, por disa përdoruesve të hershëm mund t’ju duhet të presin pak për të ndjerë përfitimet e plota të atyre shpejtësive të të dhënave të gjeneratës së ardhshme. Sipas një dokumenti të pretenduar të botuar në Reddit gjatë fundjavës (përmes MacRumors), lidhja 5G nuk do të jetë në dispozicion ndërsa iPhone 12 është në modalitetin Dual SIM.

Në dokumentin e raportuar, Apple thotë se rrjeti 5G nuk do të përdoret në telefonat Dual SIM, të paktën derisa të vijë një azhurnim për të rregulluar situatën, transmeton Telegrafi. Dokumenti i pretenduar thotë: “5G nuk do të mbështetë telefonin Dual SIM, edhe nëse tentoni, ai do të përdorë përsëri 4G LTE”.

Personi që postoi imazhin më poshtë vazhdoi të pretendonte se Apple planifikon një azhurnim iOS 14 para fundit të vitit, i cili do të zgjidhë zhurmën dhe do të mundësojë 5G në modalitetin Dual SIM.

LEXO EDHE:  Të mbjellim sherebelë në vend të marijuanës/ Shteti të mbështesë sherebelën

LEXO EDHE:  Çfarë fshehin Greqia dhe BE për Qipron?

Gama e iPhone 12 është e para që ofron ndonjëherë një modem 5G. Në Mbretërinë e Bashkuar, ata do të mbështesin rrjetet nën-6GHz tashmë në veprim, ndërsa rrjeti i SHBA-së do të mbështetë infrastrukturën më të shpejtë Wave aktualisht në qytetet e mëdha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Hakerat misteriozë vjedhin paratë për të bërë bamirësi

Publikuar

-

Nga

Hakerat misteriozë vjedhin paratë për të bërë bamirësi

Një grup piraterie po dhuron para të vjedhura për bamirësi në atë që shihet si një e parë misterioze për krimin kibernetik që vë në dyshim ekspertët.Hakerët e Darkside pretendojnë se kanë zhvatur miliona dollarë nga kompanitë, por thonë se ata tani duan ta “bëjnë botën një vend më të mirë”.

Në një postim në uebin e errët, banda postoi fatura për 10,000 dollarë në donacione Bitcoin për dy organizata bamirësie.Njëri prej tyre, Children International, thotë se nuk do ti mbajë paratë.Masa po shihet si një zhvillim i çuditshëm dhe shqetësues, si moralisht dhe ligjërisht.

Në postimin në blog në 13 tetor, hakerat pretendojnë se ata synojnë vetëm kompanitë e mëdha fitimprurëse me sulmet e tyre ransomware. Sulmet mbajnë peng sistemet e IT të organizatave derisa të paguhet një shpërblim.

Ata shkruan: “Ne mendojmë se është e drejtë që disa nga paratë që kompanitë kanë paguar do të shkojnë për bamirësi.”Pavarësisht sa keq mendoni se është puna jonë, ne jemi të kënaqur të dimë që ndihmuam të ndryshojmë jetën e dikujt. Sot ne dërguam (sic) donacionet e para.”Kriminelët kibernetikë postuan dhurimin së bashku me faturat e taksave që morën në këmbim të 0.88 Bitcoin që u kishin dërguar dy organizatave bamirëse, The Water Project dhe Children International.

LEXO EDHE:  “Kurrë mos thuaj kurrë”/Angelina Jolie do të bëhet presidente e SHBA?

LEXO EDHE:  Siguri e pamjaftueshme/ SHBA paralajmëron Anglinë për rrjetin 5GB

Children International mbështet fëmijët, familjet dhe komunitetet në Indi, Filipine, Kolumbi, Ekuador, Zambia, Republika Dominikane, Guatemalë, Honduras, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara.Një zëdhënës i Children International tha për BBC: “Nëse donacioni është i lidhur me një haker, ne nuk kemi ndërmend ta mbajmë atë“.Projekti i Ujit, i cili punon për të përmirësuar aksesin në ujë të pastër në Afrikën nën-Sahariane, nuk u është përgjigjur kërkesave për komente./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Hakerat rusë synojnë Lojërat Olimpike në Tokyo

Publikuar

-

Nga

Hakerat rusë shënjestruan Lojërat Olimpike të këtij viti në Tokio me qëllim për t’i prishur ato, thanë zyrtarët e MB. Zyra e Jashtme tha se inteligjenca ushtarake ruse GRU kryente “zbulim kibernetik” kundër zyrtarëve dhe organizatave të përfshira.

Sulmet e pretenduara ndodhën përpara se Lojërat të shtyheshin deri në 2021 për shkak të pandemisë së koronavirusit.Megjithatë, zyrtarët nuk specifikuan natyrën ose shkallën e sulmeve kibernetike në detaje.

Në të njëjtën kohë, Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. njoftoi akuza kundër gjashtë oficerëve rusë GRU për sulme të dyshuara kibernetike që shërbejnë “përfitimin strategjik të Rusisë”.Grupi u përpoq të prishë Lojërat Olimpike Dimërore 2018, zgjedhjet presidenciale Franceze 2017 dhe rrjetin e energjisë të Ukrainës, thanë prokurorët e SH.B.A.

Asnjë vend nuk i ka armatosur aftësitë e tij kibernetike aq keqdashëse ose të papërgjegjshme sa Rusia,” tha ndihmësi i Prokurorit të Përgjithshëm John Demers në një konferencë shtypi, duke e quajtur atë “seria më përçarëse dhe shkatërruese e sulmeve kompjuterike që i janë dhënë ndonjëherë një grupi të vetëm”.

LEXO EDHE:  Biznesmeni turk drejt prangave/ Drejtësia amerikane “fundos” mikun e Lulzim Bashës?

LEXO EDHE:  Erdogan akuzon SHBA-në/ Po shantazhon Turqinë

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se sulmet që synonin organizatorët, sponsorët dhe siguruesit e logjistikës të Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike të Tokios ishin “cinike dhe të pamatur”. “Ne i dënojmë ata në termat më të fortë të mundshëm,” tha ai.

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të punojë me aleatët tanë për të thirrur dhe për të kundërshtuar sulmet kibernetike të ardhshme. Zyrtarët e Zyrës së Jashtme zbuluan gjithashtu detaje të sulmit në Lojërat Olimpike Dimërore 2018 në Pyeongchang, Koreja e Jugut. Me atë rast, operacioni ishte një “flamur i rremë”, një i krijuar për t’u dukur sikur erdhi nga Koreja e Veriut ose Kina“, thanë ata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE