Connect with Us

Përhapja e koronavirusit nga ashensorët/ Teknologjia gjen zgjidhjen

Teknologji

Përhapja e koronavirusit nga ashensorët/ Teknologjia gjen zgjidhjen

Publikuar

-

Përhapja e koronavirusit nga ashensorët/ Teknologjia gjen zgjidhjen

E ndërsa shifrat e të infektuarve me koronavirus në botë kanë arritur në mbi 27 milion, kompanitë teknologjike kanë filluar të gjejnë zgjidhje për minimizimin e mundësisë së përhapjes.

Një kompani teknologjike indiane e quajtur TechMax Solution ka ndërtuar një sistem që mund ta bëjë ashensorin të funksionojë edhe pa kontakt të drejtpërdrejtë me butonat.

Sistemi përbëhet nga një panel që është i pajisur së bashku me butonat ekzistues të ashensorit. Kjo i lejon përdoruesit të zgjedhin një kat duke drejtuar gishtin në secilin buton nga një distancë prej 10 deri në 15 milimetra, duke dërguar një sinjal infra të kuq i cili u tregon ashensorëve se ku duan të shkojnë, shkruan CNN.

LEXO EDHE:  Mbyllja e shkollave/ Albana Fiço përplaset me ekspertin e arsimit

Këto njësi janë vendosur gjithashtu në hyrjet e ashensorëve në secilin kat.

Përdoruesit vendosin duart e tyre nën shigjeta në njësi për të treguar nëse duan të udhëtojnë lart ose poshtë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Kujdes, të gjithë mund të biem pre/ Kriminelët kibernetikë po vjedhin para duke përdorur WhatsApp

Publikuar

-

Nga

Përdoruesit e WHATSAPP po paralajmërohen për një mashtrim nga i cili mund të bien pre.

Së fundmi janë shfaqur disa kriminelët të vjedhin para prej tyre.

Mashtrimi i WhatsApp përfshin kriminelët në internet që paraqiten si miq ose familje për t’ju bindur që t’u jepni para.

Mashtrimi përfshin një kriminel kibernetik që pretendon të jetë dikush që njihni

Ka qënë “Instituti i Standardeve të Chartered Trading” (CTSI) ka paralajmëruar njerëzit për mashtrimin.

Edhe shembulli i mashtrimit është dhënë nga CTSI në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

Një krimineli i tillë ka marrë numrin e një nëne të quajtur Alison. Ajo  mori një mesazh në platformën e mesazheve të njohura ËhatsApp:” Përshëndetje nënë, kam thyer telefonin(emoji e trishtuar) ky është numri im i ri. ”

Alison iu përgjigj mesazhit dhe pyeti nëse ishte djali i saj, Will, të cilit mashtruesi iu përgjigj në mënyrë pozitive.Të nesërmen,” djali “i Alison i dërgoi mesazh duke i kërkuar 2,600 paund me pretekstin se i duheshin me patjetër. Alison si fillim nuk dyshoi për mësazhin.

LEXO EDHE:  “Ka raste që COVID-i i ka prekur organet fëmijëve”/ Tomini: Jemi në pikë kulminante!

LEXO EDHE:  Mbyllja e shkollave/ Albana Fiço përplaset me ekspertin e arsimit

Me tej, CTSI vazhdoi të shpjegojë se si Alison u përpoq të thërriste numrin që ajo mendonte se i përkiste djalit të saj, por vazhdonte të merrte arsyetime pse ‘ai’ nuk mund të përgjigjej.

Mashtruesi i bëri presion Alison -it që të paguante shpejt, kështu që ajo u përpoq të dërgonte para në detajet e bankës së mashtruesit.

Për fat të mirë, ajo harroi të klikojë në konfirmimin e pagesës përfundimtare dhe paratë nuk u dërguan.

Ajo më vonë zbuloi se ishte një mashtrim pasi krimineli kibernetik filloi të kërkonte prova se paratë ishin dërguar.

Zyrtarja kryesore e CTSI, Katherine Hart, tha: “Kjo nuk është hera e parë që kam parë këtë lloj mesazhi, i cili është shumë mashtrues. Mashtruesit janë ekspertë në shfrytëzimin e cenueshmërisë emocionale të publikut

I vetmi paralajmërim që mund të japim është: “Kur merrni një mesazh të tillë, jini gjithmonë të dyshimtë dhe dyfish kur përfshihen paratë”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Youtube sjell opsionin e shumkërkuar/ Përdoruesit mund të shkarkojnë video në iPhone, Android dhe kompjuter

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Yutube po shton një mënyrë të re për abonentët që paguajnë të shikojnë videot e tyre të preferuara ndërsa janë në lëvizje.

Platforma video amerikane këtë javë filloi testimin duke u dhënë anëtarëve të YouTube Premium mundësinë për të shkarkuar përmbajtje në laptopin e tyre.

Kjo do të thotë që ju mund të ruani përmbajtje në pajisjen tuaj për një udhëtim me tren ose aeroplan, kur mund të mos keni WiFi të mirë për transmetim.

Karakteristika e dobishme është tashmë e disponueshme në celularin ose tabletin tuaj, dhe tani disa përdorues mund të ruajnë video edhe në shfletuesin e tyre të internetit në desktop.

YouTube ka bërë provën opa-in për përdoruesit e zgjedhur të Premium. Mund të regjistroheni me kusht që të keni një shfletues , një nga versionet më të fundit të Chrome, Edge ose Opera.

Pasi të regjistroheni, mund të shkarkoni një video duke shtypur butonin që shfaqet nën videot e YouTube.

LEXO EDHE:  Mjeku shqiptar në Athinë: Pandemia ka hyrë në fazë të panjohur, ruhuni deri sa të dalë vaksina

LEXO EDHE:  Greqia rikthen karantinën për shqiptarëtKlipet e ruajtura do të shfaqen në pjesën “Shkarkimet” e menysë së hamburgerit në anën e majtë të ekranit.

Testi do të zgjasë deri më 19 tetor. Ky tipar do të shfaqet për të gjithë përdoruesit deri në fund të vitit.

Nëse jeni anëtar Premium, gjithashtu mund të shkarkoni video duke përdorur të njëjtën teknikë në tabletin ose smartphone -in tuaj.

Këtë mund ta bëni vetëm kur përdorni aplikacionin zyrtar të YouTube iOS ose Android.

YouTube filloi Premium në 2014 si një përgjigje për gjigantët e transmetimit të printimit të parave si Netflix dhe Amazon Prime.

Për një tarifë mujore, përdoruesit marrin video pa reklama, muzikë dhe video dhe shkarkojnë filma dhe shfaqje televizive origjinale të YouTube./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

E ardhmja e mjeteve fluturuese/ Studentët lënë pa fjalë studiuesit me shpikjen e tyre

Publikuar

-

Nga

Një shpikje e re shumë interesante është kthyer në kryefjalën e bisedimeve të Boletinit Shkencor në Kamboxhia. Dhe pjesa më e bukur është se shpikja është realizuar jo nga shkencëtarë apo inxhinierë të mirëfilltë por nga disa studentë.

Ata kanë krijuar një prototip dron të drejtuar nga një karrige shkolle.

Të rinjtë në Institutin Politeknik Kombëtar të Kamboxhias (NPIC) shpenzuan 20,000 dollarë për ta shndërruar karrigen e shkollës në një dron, duke e pajisur atë me tetë helika që e lejojnë atë të fluturojë në lartësitë rreth katër metra.

Sipas Daily Mail, në të ardhmen, ekipi shpreson të përmirësojë modelin për të mbajtur më shumë peshë dhe për të fluturuar edhe më lart, dhe beson se droni mund të përdoret edhe nga zjarrfikësit për të hyrë në zjarret në katet e sipërme të ndërtesave një ditë.

Frymëzuar në fillim nga dëshira për të mposhtur trafikun famëkeq të qytetit të tyre, grupi krijoi prototipin e dronit të tyre që ata shpresojnë se mund të përdoret përfundimisht për të transportuar njerëz rreth Phnom Penh dhe madje edhe për të ndihmuar në luftimin e zjarreve, shkruan CNA.al.LEXO EDHE:  Mbyllja e shkollave/ Albana Fiço përplaset me ekspertin e arsimit

LEXO EDHE:  Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

“Droni, kur e shohim duke fluturuar pa pilot, ka shumë dridhje, por kur ulem mbi të dhe fluturoj … bëhet më e qëndrueshme dhe ndihem aq e emocionuar,” tha Lonh Vannsith, 21 vjeç, piloti i droni

Më tej vazhdoi,”Ne donim të zgjidhnim disa probleme për shoqërinë tonë duke bërë një dronë taksi dhe … duke shpikur dronë për zjarrfikësit,” tha ai, duke vënë në dukje se si, për shembull, ata shpresonin se mund të arrinte në katet e sipërme të një ndërtese për të sjellë një zorrë ku një kamion zjarrfikës nuk mund të arrinte.

Prototipi mund të mbajë një pilot që peshon deri në 132 paund (60 kg) dhe të fluturojë për rreth 10 minuta për një distancë prej 0.6 milje (1km).

Me shumë mundësi ky model do të përmirësohet më tej dhe në një të ardhme të afërt do të kthehet në mjetin më të përdorshëm për të shmangur trafikun./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE