Connect with Us

E thonë shkencëtarët: Ky ilaç ul rrezikun e kancerit në zorrën e trashë

Shëndeti

E thonë shkencëtarët: Ky ilaç ul rrezikun e kancerit në zorrën e trashë

Publikuar

-

Një ekip shkencëtarësh në Universitetet e Newcastle dhe Leeds besojnë se një dozë e rregullt e aspirinës mund të ulë rrezikun e kancerit të trashëguar të zorrëve për të paktën 10 vjet pas ndalimit të trajtimit. Është një qetësues i dhimbjeve, një anti-inflamator, një hollues i gjakut dhe, jo më pak i rëndësishëm, duket se parandalon kancerin.

Një ekip shkencëtarësh në Universitetet e Neëcastle dhe Leeds besojnë se një dozë e rregullt e aspirinës mund të ulë rrezikun e kancerit të trashëguar të zorrëve për të paktën 10 vjet pas ndërprerjes së trajtimit.

Profesor Sir John Burn, nga Universiteti Newcastle i cili drejtoi kërkimin, tha se gjetjet e reja mbështesin udhëzimet NICE që aspirina duhet të jepet për parandalimin e kancerit të zorrëve në të rriturit me sindromën Lynch, të cilët kanë një problem gjenetik me riparimin e ADN-së, duke i vendosur ato në një rrezik shumë më i lartë i kancereve të tilla si zorrët dhe mitra.

Ai tha: “Unë kisha një ide 30 vjet më parë që njerëzit me një predispozitë gjenetike ndaj kancerit të zorrës së trashë mund të na ndihmonin për të provuar nëse aspirina me të vërtetë mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit.

LEXO EDHE:  Beteja me Covid-19/ Mjeku sqaron pse testimet janë të domosdoshme

Gjetjet treguan se ata që kishin marrë aspirinë kishin 42% më pak mundësi të prekeshin nga kanceri i zorrës së trashë. Midis atyre që morën aspirinën për dy vjet të plota, kishte 50% më pak kancer të zorrës së trashë. Studimi përfshiu 861 pacientë me sindromën Lynch, e cila prek rreth një në 200 njerëz në popullatë. Një grupi prej 427 personave iu dha aspirina vazhdimisht për dy vjet dhe 434 u caktuan për një placebo dhe më pas ata u ndoqën të gjithë për 10 vjet. Nga ata që morën dy aspirina çdo ditë (600mg) kishin më pak mundësi për tu prekur nga kanceri të zorrës së trashë, që përfaqëson një rënie prej 42.6%./ CNA.al

Marrë nga Mirror.co.uk

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Udhëtimi drejt Greqisë/ Ambasadorja shqiptare jep njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja shqiptare në Greqi Luela Hajdaraga ka folur për masat anti covid-19 dhe kushtet që duhen për të udhëtuar në vendin fshqinjë.

Në një intervistë për “Radari Informativ” ajo u shpreh se deri tani me lehtësimin e masave për hyrjet nga Shqipëria situata paraqitet e qetë.

Përsa i përket kushteve të cilat duhen të plotësohen për të kaluar në Greqi  Hajdaraga theksoi se janë paisja me formularin PFL, certifikatë vaksinimi dhe test negativ.

Duke filluar nga data 19 qershor Greqia ka hequr kufizimet për hyrjet nga Shqipëria. Deri tani situata në kufi paraqitet e qetë. Të gjithë shtetasit shqiptarë që duhet të udhëtojnë drejt Greqisë duhet të jenë të pajisur me formularin PLF të vlefshëm, që mund ta gjejnë më faqen travel.gov.gr.

Gjithashtu duhet të kenë vetëm një nga këto dokumente, certifikatë vaksinimi, test PCR negativ brenda 72 orësh, test Rapid negativ brenda 48 orësh ose certifikatë të diagnozës pozitive të Covid-19 nga dy deri në 9 muaj. Theksoj se këto masa janë për kufijtë tokësore. Pra Kakavija lejon deri në 1500 hyrje në ditë, Qafë Bota deri në 250 hyrje, Kapshtica deri në 400 hyrje vetëm për punonjësit sezonal”, u shpreh Hajdaraga.

LEXO EDHE:  A do të kemi sërish karantinë?!

LEXO EDHE:  “Qëndrim kriminal”/ Berisha tregon ku po gabon qeveria në menaxhimin e pandemisë së Covid-19

Gjithashtu ajo u shpreh se pas datën 1 Korrik do të ketë masa të reja më lehtësuese për shtetasit shqiptarë.

Pas datës 1 korrik besoj do të kemi rregulla të reja më lehtësuese për shtetasit shqiptarë. Gjithashtu duke filluar nga 22 qershori do të fillojnë fluturimet direkte 2 herë në javë nga Tirana në Kretë, gjithashtu do të kemi edhe fluturime të përditshme Tiranë-Athinë”, sqaroi Hajdaraga./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata nga Covid-19/ Brataj: Masat nuk do të hiqen dot 100%

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid-19/ Brataj: Masat nuk do të hiqen dot 100%

Situata nga Covid-19 çdo ditë e më shumë po lehtësohet duke rënë numri i të infektuarëve. Por shefi i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj është shprehur se edhe pse gjendja po përmirësohet masat anti covid nuk mund të hiqen dot 100%.

I ftuar në “Radari Informativ”, ai theksoi se situata po analizohet nga Komiteti çdo 15 ditë. Brataj theksoi se vigjilenca nuk duhet ulur sidomos nga dominimi i variantit Delta në botë.

“Kemi hequr tamponin se një person që niset me pushime nuk niset i sëmurë. Ka rregulla nga vendet që do të kthehen. Ky virus është shfaqur në Itali… ne çdo 15 ditë po lirojmë masat. Dy vjet para pandemisë ndërpritej muzika pas orës 24.00. Është e papranueshme, nuk mund t’i heqim të gjitha masat kur virusi është ende prezent. Te njerëzit pa shenja dhe simptoma, përqindja e negativ është e lartë, në tamponët që u bënë përqindja ishte e lartë. Dilnin negativë dhe pas disa ditësh sëmureshin”, u shpreh Brataj.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët amerikanë nderohen me Çmimin Nobel në fushën e fizikës
LEXO EDHE:  Nga Erion Dasho/ Një leksion shqiptar për Gjermaninë

Ai foli për variantin e ri të Covid, atë indian, ku u shpreh se e gjithë bota është e rrezikuar nga ky variant i virusit ndërsa nuk e fshehu shqetësimin se mos ndoshta vjeshta na pret me rritje të rasteve me këtë mutacion të virusit.

Shoh gjithë botën të rrezikuar. Vera krijon serbatorë të rinj të infektuarit me një variant të ri. Analiza e mirfilltë është diçka tjetër. Realiteti është i lidhur me interpretimin epidemiologjik të situatës. Në qoftë se shtatë vetë shtrohen në spital duhet të ketë të paktën 140 të infektuar. Njerëzit nuk kërkojnë më tampon. Ata që sëmurën i shkojnë spitalit kur s’kanë nga t’ia mbajnë më. Problemi është çfarë po ndodh rreth nesh? Varianiti indian po merr gjysmën e botës. Po na afrohet nga Rusia, Indonezia. Portugalia ka shumë raste, Anglia”, shtoi Brataj./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu thirrje qytetarëve/ “Nëse jeni mbi 50 vjeç, është radha juaj për t’u vaksinuar”

Publikuar

-

Nga

Manastirliu thirrje qytetarëve/ “Nëse jeni mbi 50 vjeç, është radha juaj për t’u vaksinuar”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje për qytetarët pak minuta më parë, duke marrë shkas nga pandemia e Covid-19.

Manastirliu i kërkon të gjithë qytetarëve të kategorive mbi 50 vjeç të kontaktojnë mjekun e familjes dhe të aplikojnë në e-Albania për tu vaksinuar.

“Nëse jeni mbi 50 vjeç, është radha juaj për t’u vaksinuar.

Kontaktoni mjekun e familjes ose aplikoni në portalin e-Albania, që të kryeni sa më parë vaksinën anticovid, për të mbrojtur shëndetin”, shkruan ministrja në rrjetet sociale, ndërsa paralajmëron se vaksinimi nuk do të ndalet.

LEXO EDHE:  “Pacientët e infektuar i nxjerrin të shëndetshëm”/ Dasho bën denoncimin e fortë

LEXO EDHE:  Gjërat që duhet të dini për njerëzit me sy kafe

Ndërkohë, kujtojmë se numri i të vaksinuarve kundër Covid-19 që nga muaji janar i këtij viti ka shkuar rreth 900 mijë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE