Connect with Us

Unë i thashë Presidentit!

Opinione

Unë i thashë Presidentit!

Publikuar

-

Unë i thashë Presidentit!

Nga Dr. Bislim Ahmetaj

Faleminderit për kohën dhe predispozitën tuaj për të na pritur dhe dëgjuar për një çeshtje kaq sensitive dhe delikate siç është marrëveshja e ujërave të Jonit me Greqinë.

Ne që jemi sot në këtë takim me Presidentin e Republikës nuk mund ta provojmë që jemi më patriotë se shumica e shqiptarëve, por ndoshta jemi pak më guximtarë, pak më kurajoz, më të lirë, të pakapur dhe më të përgjegjshëm.

Arësyeja kryesore pse jemi sot tek ju është shurdhëria e institucioneve shtetërore për çeshtjen e ujërave territoriale me fqinjin tonë jugor.

Para një jave i kërkuan Kryeministrit të vendit nga Sheshi Skenderbeu, i cili ironikisht është edhe Ministër i Jashtëm të informonte zyrtarisht shqiptarët për negociatat që qeveria shqiptare ka bërë për këtë çeshtje.

I kërkuam gjithashtu të bënte publike bisedën që ka pasur me ministrin e jashtëm të Greqisë,

I kërkuam të bënte publike qëndrimet e qeverisë shqiptare për projektin e shpallur në parlamentin grek nga kryeministri Mitsotaqis.

Si përgjigje nga Kryeministri dhe njëkohësisht ministër i jashtëm morëm shantazhimin, anatemimin, sarkazmën dhe ironinë bajate nëpër rrjetet sociale dhe nëpër takime publike siç ishte edhe rasti i djeshëm gjatë përkujtimit të 100 vjetorit të Luftës së Vlorës.

Është e frikshme dhe e turpshme për një vend sovran si ky i yni që e ka humbur besimin tek kryeministri i vendit deri në atë masë sa shoqëria civile, veprimtarët social dhe patriotët ti drejtohen dhe të kërkojnë ndihmën e Presidentit të vendit për të mbrojtur Atdheun nga qeveria e vet.

E di që jemi në kushte dhe rrethana absurdi por e verteta na tremb, ndaj jemi edhe të shqetësuar.

Ai, kryeministri i vendit tim na ka vertetuar botërisht që ishte i përfshirë në aferën e shkëmbimit të territoreve të Kosovës me Serbinë(!)

A nuk u vertetua që Kryeministri Rama u angazhua dhe u investua si krahu i djathtë i Presidentit Serb Vuçiç në gjoja Shengenin Ballkanik duke shmangur dhe injoruar Kosovën(!)

A nuk ishte Kryeministri ynë që vetëm para pak ditësh shkeli haptazi Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë duke i bërë thirrje qytetarëve të Malit të Zi për të votuar partinë e gjoja mikut të tij Millos, duke injoruar faktorin shqiptarë, të cilin e ka detyrim kushtetues, gjithashtu duke shkelur çdo standart dhe normë diplomatike si drejtues radhës i OSBE/ ODHIR-it( !)

Këto dhe shumë arësye të tjera e kanë bjerrur dhe fshirë besimin se Kryeministri i vendit tonë mbron interesat e shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Parashikimi i saktë i Çanit/Çfarë i tha Metës kur e kishte në studio (Video)

Ndaj NE kërkojmë nga ju zoti President, si garant i Kushtetutës, si kryetar i shtetit që të përdorësh çdo mundësi që ta njeh ligji dhe kushtetuta e vendit që shqiptarët së paku të informohen lidhur me këto çeshtje:

1-Të bëhet publike dhe të botohet të paktën në tri gazeta me shpërndarje kombëtare marrëveshja e nënshkruar nga qeveria e Partisë Demokratike.

2- Të bëhet publik me të njëjtat kushte botimi vendimi i Gjykatës Kushtetuese për anullimin dhe pezullimin e asaj marrëveshje.

(Arësyeja pse duhen publikuar këto dy dokumeta është e thjeshtë 99% e shqiptarevl s’kanë asnkë fijeni për to veç thashethemnajës dhe tymnajës propagandistike për ti fshirë nga kujtesa njerëzve ).

3-Të bëhen publike dhe të botohen negociatat e Ministrisë së Jashtme te Republikës së Shqipërisë me atë të Greqisë të kohës kur ministër i Jashtëm ishte z. Ditmir Bushati.

4. Ti kërkosh Kryeministrit të bëjë publike në zbatim të ligjit për informim bisedën telefonike me Ministrin e Jashtëm të Greqisë si dhe axhenta e vizitës së tij të lajmëruar në Shqipëri.

5-Ti kërkosh qeverisë shqiptare transperencë të plotë për këtë marrëveshje sensitive që Shqipëria të mos përdoret si “bedel” apo precedent për kufijtë detar të Greqisë me Turqinë apo vende e tjera. Pasi vendi ynë është përdorur mjaftueshëm në histori si shembull dhe urë për përfitimet e vendeve të tjera.

Greqia është një vend mik, një fqinj ku jetojnë gati një milion shqiptarë por kjo nuk duhet të përbej precedent apo shkak që politikanët shqiptarë për hir të karriges së pushtetit të falin det apo të bëjnë bedelin për precedentë diplomatik për vende të tjera të rajonit.

Ndaj ne kërkojmë angazhimin tuaj të fuqishëm kushtetues para se Kryeministri të na vëj para fakteve të kryera.

E kërkojmë këtë angazhim tuajin si një detyrim kushtetues por edhe si një sprovë tuajen përsonale si politikan karrjere me përvojë.

Faleminderit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Opinione

Nga Mitro Çela/ Mallkimi i çupës

Publikuar

-

Nga

Nga Mitro Çela/ Mallkimi i çupës

“Laguna Blu”-Golem. Me Ezmerkën. Në çadër. Drejt nesh vjen Bruna.

-Më la Xhani?!

-Vdiq?!

-Më keq! Më braktisi. Më këmbeu me një çupulinë?!

U njohëm tre vite me parë. Bruna-bionde. Xhani-ezmer. Ajo tregonte:

-Jetonim në Tiranë. Unë? Infermjere. Ai? Xhenerik. Më vinte vërdall. Një vit. E bëra të rëkonte. Unë vuaja më shumë. Një pasdite më ndaloi.

…Ecëm. U ulëm tek patiçeri “Flora”.

-Jam 22 vjeçe. Zbrita 8 vite nga mosha. Mëkat? (Do vinte një ditë që do pendohesha.)

Por kur dashuron -dashuria duhet të falet çdo mëkat?!

-Une? 21 pranvera,-tha ai duke qeshur.-E kishte zënë qymyri, siç thuhej në atë mot për sevdanë.

-Je më i vogël. Nuk shkon të martohemi?!

-Nuk ka rëndësi. Dashuria ha gurë,-më thotë gjyshja.

Pas një viti u martuam. Në mars të vitit 1991 i hipëm vaporit. Përfunduam në Bari. Na futën në stadjum. Si gladiatorë. 20 mijë emigrant. Ushqimin dhe ujin na e hidhnin nga qielli. Me helikopter…

…Përfunduam në një manastir…Gjënë e parë që bëmë: Ndërruam emrat!

Normale. Xhemile-emri që më kish vënë mamaja, nuk pinte ujë në Itali. Edhe Xhevati e ktheu në Xhani.

Si infermjere nisa shpejt punë. Edhe burri. Xhenerikët hanë bukë në Firencë….

-Pas 25 vjetëve blemë shtëpi në Itali. Blemë një apartament edhe në “Lagunën Blu”.

Kishim shtëpi edhe në Tiranë. Ishim të lumtur. Edhe pse nuk bëmë fëmijë. Jetonim si italianë.

Me pushime? Në Sardenjë. Në Nisë. Në Barcelonë. Në Kretë.

Dolëm në pension. Në Shqipëri? Unë-130 mijë leke. Ai-140  mijë. Në Itali? Unë 800 euro. Ai – 700 euro!

Bruna bënte llogje me Ezmerkën. Xhani vinte vërdall nëpër plazh. Koka i rrotullohej si luledielli.

I them një ditë Ezmerkës, që të dëgjonte Bruna:

-Xhani si puna ime. Pëlqen teorinë e Mao Ce Dunit për të shëtitur lule më lule. Sidomos kur janë të verdha.

LEXO EDHE:  “Nuk kemi arsye për t’i besuar asnjë politikani, as presidentit”/ Meta kërkon ndryshimin e Kushtetutës

LEXO EDHE:  “Nuk kemi arsye për t’i besuar asnjë politikani, as presidentit”/ Meta kërkon ndryshimin e Kushtetutës

-Pika Xhanit! Sheh me sy e pëlcet me zemër…-qeshte me lot Bruna….

Fshiva kujtimet. Nisa të dëgjoj bisedëm e Brunës me Ezmerkën.

-Një vit më parë erdhëm në Shqipëri. Bëmë pasaportat. Në polici dokumentat i mori Xhani. U kthye në shtëpi. Ishte bërë bishë.

Ma hodhi pasaportën turinjëve duke uluritur:

-Putanë! Ma paske futur me 9 vjet! Mallkuar qofsh! Prandaj të është tharë vagina?!

Perplasi derën. Iku. Më mbytën lotët. Dola. Ecja si e dehur.

U ktheva. Shtëpia rrëmujë. Mbi tavolinë dy gisht letër:

-Po iki. Nuk kthehem…

-Vetëm! Si qyqe. Më hante shtëpia. Përfundova tek një doktoreshë- psiatre. Më pyeti:

-Ke bërë ndonjë mëkat?

-Po! Nuk i kam treguar moshën burrit.

-Je rrëfyer në kishë, për të larë mëkatin?

-Jam myslymane!

-Ka një rrugë . Pagëzohu. Bëhu protestante.

Shkova në kishë bashkë doktoreshën.

-Tani që lave mëkatin, burri do kthehet…Tha doktoresha

-Kaloi viti. Xhanin e shoh vetëm në ëndërr. Një ditë doktoresha më tha:

-Harroje Xhanin. Ke dy rrugë. -Të kërkojme një burrë në internet.

-Të gjejmë një zezak.

-Provuam internetin. Doli një zotni nga Çikago. Nuk u morëm vesh. Faji im. Nuk di anglisht. Me ndihmën e Googel, e kantranosëm mblesërinë.

-Kaluan ca ditë. Një ditë doktoresha më kërkoi në kishë. Në krah i rrinte një zezak.

Blla…Blla. U nisëm për në shtëpi.

Zezaku më vinte nga pas si manar. Hipëm në ashensor. Shtërnguar. Zezakut i lëshonin xixa sytë. Ndjeva që po karikonte kandarin…

Hapa derën. Pa e mbyllur mirë, zezaku më rrëmbeu në krah. Më përplasi në krevat!

Ngulçonte. Ulëriste…Thashë se më çau?!…

Përfundova në klinikë…Mamia zgurdulloi sytë:

-Çfarë i ke bërë vetes?! Ke parë filma porno?!

Gjaku rrëke. Dy ditë dhe dy netë…

I ktheva krahët zezakut dhe doktoreshes. I “qava” dhe një dorë me pare për këshillat dhe mblesërinë.

-Nga ajo ditë jetoj me fantazmën e Xhanit…/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Covid-19: A mund të mësojmë nga Kosova?

Publikuar

-

Nga

Covid-19: A mund të mësojmë nga Kosova?

Nga: Erion Dasho

Kur sheh shifrat zyrtare të raportimit të pandemisë, Kosova duhet e prekur më rëndë se Shqipëria. Ka patur raste gjatë vitit të kaluar, kur numri i personave të shtruar dhe vdekjeve në QKUK e kalonte ndjeshëm numrin pacientëve dhe vdekjeve në spitalet COVID në Shqipëri. Për më tepër, popullsia e Kosovës është më pak se dy të tretat e Shqipërisë, çka e bën situatën edhe më dramatike kur përllogariten vlerat për banor.

Si qëndron e vërteta? Le t’i krahasojmë dy vendet tona sipas një sërë parametrash tashmë të bërë publikë.

Shqipëria raportonte zyrtarisht 1,181 vdekje nga COVID-i deri në 31 dhjetor 2020. Kjo përkthehej në një vdekshmëri per capita prej 41 vdekje për 100 mijë banorë. Faktikisht, Shqipëria e mbyllte vitin 2020 me 5,668 vdekje shtesë, e përkthyer në një vdekshmëri per capita rreth 203 vdekje shtesë për 100 mijë banorë.

Për të njëjtën periudhë, Kosova raportonte zyrtarisht 1,280 vdekje nga COVID-i ose 68 vdekje për 100 mijë banorë, 65% më e lartë se vdekshmëria në Shqipëri. Në fakt, vdekjet shtesë gjatë vitit 2020 ishin 2,190, e përkthyer në një vdekshmëri per capita prej 117 vdekje shtesë për 100 mijë banorë.

Pra Kosova e cila në pamje të parë duket sikur e ka menaxhuar epideminë e COVID-it më keq se Shqipëria, në fakt ka një vdekshmëri pothuajse dy herë më të ulët se Shqipëria.

LEXO EDHE:  Manjani “zbërthen” mesazhet e koduara të Metës/ Ish-ministri “kryqëzon” presidentin  

LEXO EDHE:  Ultimatumi i fundit i presidentit Thaçi/ "Kurti ose ta pranojë ose ta refuzojë mandatin!"

Mbi të gjitha, Kosova ka një koeficient “ndershmërie” për t’u admiruar ku vdekjet shtesë janë 1.7 herë më të larta se vdekjet nga COVID-i. Ky koeficient e vendos Kosovën në linjë me vende si Italia, Portugalia, Kroacia dhe Republika Çeke, vende ku vdekjet raportohen ndershmërisht dhe pa manipulime.

Shqipëria nga ana tjetër, ka një koeficient “mashtrimi” prej 4.8, çka flet për manipulim të rëndshëm me shifrat e vdekjeve. Kjo vlerë e rendit Shqipërinë midis vendeve, si Rusia me një koeficient 6.5 dhe Serbia me një koeficient 5. Shqipëria është e treta në këtë listë europiane.

Duke manipuluar me shifrat e epidemisë, qeveria e Boratit arriti të mashtronte shqiptarët dhe të huajt, deri sa vdekshmëria shtesë i nxorri petët e mykura lakrorit rilindas.

Për të marrë mësime transparence dhe mirëmenaxhimi të epidemisë, nuk ka nevojë të shkojmë larg. Vëllezërit tanë në Kosovë pavarësisht se më të varfër dhe me një shëndetësi në dukje më pak cilësore se jona, janë shembulli i parë nga mund të mësojnë “kompetentët” dhe “ekspertët” tanë…/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Përputhen/ Çam Vangjeli, grek Shpëtimi

Publikuar

-

Nga

Përputhen/ Çam Vangjeli, grek Shpëtimi

Nga: Bledi Mane

Vangjel Dule me paraardhësit e tij erdhi qyl në Shqipëri nga Greqia gjatë luftës së parë botërore e u respektua nga vendasit. U bë me identitet, prona, katandi, parti e përfaqësi në parlament. Megjithëse trupin në Tiranë dhe kokën në Athinë ende nuk shpreh lumturi dhe kënaqësi në qenien e tij.

Edhe Shpëtim Idrizi me paraardhësit e tij erdhi qyl në Shqipëri nga Greqia gjatë luftës së dytë botërore e u respektua nga vendasit. U bë me identitet, prona, katandi, parti e përfaqësi në parlament. Megjithëse trupin në Tiranë dhe kokën në Paramithi ende nuk shpreh lumturi dhe kënaqësi në qenien e tij.

Të dy patën fat fillestar raskapitës por kanë vite e dekada që “zihen dhe grinden” me njëri-tjetrin pa më të voglin shkak duke i shkaktuar kosto jo vetëm financiare vendit që i pranoi e u ofroi strehë. Pasi lodhen së grinduri si kallogretë e koreve helene të dy e të kapluar prej shterpësisë, ofshamat e mallkimet ia lëshojnë Shqipërisë. Shqipëria ua shëroi plagët, ua hapi derën, u dha ujë, arsim, liri, prona, identitet por që të dy si të mbrapshtë që janë shkojnë qurraviten një herë në katër vjet sa te zyrat e PS-së e sa te oborri i Shqup-it.

Vetëm e vetëm për të siguruar një vend në parlament edhe me djallin bëjnë aleancë, mjafton që në sytë e botës të quraviten e ta degjenerojnë Shqipërinë e të përfitojnë prej saj edhe kur është e lodhur apo e sëmurë. Kanë hyrë e kanë dalë nga ai parlament dhjetra herë e nuk mbahen mend sikur për një projektligj apo projektrezolutë të dobishme. Bëjnë sikur luftojnë njëri-tjetrin paradite por hallin nuk e kanë me veten, e kanë me poshtërimin që i bëjnë atdheut tonë duke e kthyer nxirrjen dhe poshtërimin në biznes privat….

LEXO EDHE:  Ultimatumi i fundit i presidentit Thaçi/ “Kurti ose ta pranojë ose ta refuzojë mandatin!”

LEXO EDHE:  Vorpsi "injoron" Metën/ Betohet tek noterja si anëtare e Kushtetueses

Si gjithmonë Shqipëria e shkretë fisnike deri në dhimbje i duron, i toleron, i afron, i përqafon se përndryshe nëse historia do zhbëhej Vangjel Dule nyk do kishte shans të vegjetonte rrugëve të Tiranës por do ishte një kamarier në Mikonos, ndërsa Shpëtim Idrizi do mblidhte ullinj në Parga.

Më duhet ti jap paksa të drejtë fqinjit juhor, fundja Greqia do ketë pasur të drejtë pse e zboi edhe Vangjelin, edhe Shpëtimin gati një shekull më parë!/CNA.al

LEXO TE PLOTE