Connect with Us

Shkencëtarët lavdërojnë vaksinën ruse/ Ka shfaqur reagim imunitar

Bota

Shkencëtarët lavdërojnë vaksinën ruse/ Ka shfaqur reagim imunitar

Publikuar

-

Shkencëtarët lavdërojnë vaksinën ruse/ Ka shfaqur reagim imunitar

Shkencëtarët rusë kanë publikuar rezultatet nga testimet e vaksinës së emëruar Sputnik V për luftimin e koronavirusit, që u aprovua nga qeveria ruse në muajin gusht.

Studimi i publikuar në revistën britanike The Lancet, më 4 shtator, tregon se pacientët e përfshirë në testimet e hershme kanë zhvilluar antitrupa. Rusia ka aprovuar vaksinën për përdorim të brendshëm më 11 gusht.

Kjo ka shkaktuar reagime ndërkombëtare nëse Rusia është ngutur për të lansuar një vaksinë pa kaluar nëpër të gjitha fazat e testimit.

Në këtë studim, hulumtuesit rusë kanë raportuar për dy testime të kryera në qershor dhe korrik, ku përfshihen 38 persona të rritur, të shëndetshëm, të moshave 18-60 vjeç.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë nga shkenca/ Identifikohet antitrupi që ndalon Covid-19 të infektojë qelizën

Ata, sipas studimit, u monitoruan për 42 ditë dhe të gjithë kanë zhvilluar antitrupa brenda tre javësh.

Një dobësi e këtij studimi konsiderohet se shumica e personave të testuar kanë qenë nën moshën 30-vjeçare, derisa koronavirusi konsiderohet i rrezikshëm për më të moshuarit./REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Ndryshojnë rregullat e karantinës/ Sa ditë do duhet të izolohet një i infektuar dhe kontaktet e tij të ngushta

Publikuar

-

Nga

Ndryshojnë rregullat e karantinës, sa ditë do duhet të izolohet një i infektuar dhe kontaktet e tij të ngushta

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19n.

Sipas një zyrtari të lartë të administratës, udhëzimet e reja do të lejojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me dikë të infektuar me virusin të rifillojnë aktivitetin normal pas 10 ditësh, ose pas 7 ditësh nëse janë testuar negativisht. Kjo është shumë më pak se sa periudha 14-ditore e rekomanduar që nga fillimi i pandemisë.

Zyrtari tha se ndryshimi i politikës është diskutuar prej disa kohe, pas studimit që shkencëtarët i kanë bërë periudhës së inkubacionit për virusin. Politika e re do të përshpejtojë kthimin në aktivitetet normale të atyre personave që vlerësohen të kenë qenë në “kontakt të ngushtë” me njerëz të infektuar.

CDC kishte thënë se periudha e inkubacionit për virusin mendohej të ishte 14 ditë, shumica e individëve u infektuan dhe shfaqën simptoma midis 4 dhe 5 ditëve pas ekspozimit.

LEXO EDHE:  Britania e gjunjëzuar/ 854 të vdekur brenda 24 orëve nga Covid-19

LEXO EDHE:  Lajm i mirë nga shkenca/ Identifikohet antitrupi që ndalon Covid-19 të infektojë qelizën

Nuk është hera e parë që CDC u bën ndryshime udhëzimeve për koronavirusin. Në korrik, agjencia shkurtoi, nga 14 në 10 ditë, udhëzimin e saj se për sa kohë një person duhet të qëndrojë në izolim që nga momenti kur ka përjetuar simptoma të COVID-it, nëse nuk është më i sëmurë.

Udhëzimi i ri u prezantua të martën në një takim të grupit të posaçëm të Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Britania miraton e para vaksinën Pfizer/ Hyn në përdorim javën e ardhshme

Publikuar

-

Nga

Britania miraton e para vaksinën Pfizer/ Hyn në përdorim javën e ardhshme

Britania e Madhe këtë të mërkurë ka miratuar vaksinën Pfizer-BioNTech për përdorim.

Sipas mediave vendase, vaksina do të dalë për përdorim në treg nga java e ardhshme.

“Qeveria ka pranuar sot rekomandimin nga Agjencia e Rregullatorit të Pavarur të Barnave dhe Shëndetit (MHRA) për të miratuar vaksinën Pfizer-BioNTech për përdorim COVID-19”, tha qeveria.

“Vaksina do të vihet në dispozicion në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga java e ardhshme.”

Britania e Madhe është bërë vendi i parë perëndimor që licencon një vaksinë kundër Covid, duke hapur rrugën për imunizim masiv me vaksinën Pfizer / BioNTech për të filluar në ato grup mosha më të rrezikuarit.

LEXO EDHE:  Britania e gjunjëzuar/ 854 të vdekur brenda 24 orëve nga Covid-19

LEXO EDHE:  Covid-19/ Kosova regjistron 43 raste të reja

Vaksina është autorizuar për përdorim urgjent nga Autoriteti Rregullativ i Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), përpara vendimeve nga SH.B.A. dhe Evropa. MHRA iu dha fuqia për të aprovuar vaksinën nga qeveria nën rregullore të veçanta para 1 Janarit, kur ajo do të bëhet plotësisht përgjegjëse për autorizimin e ilaçeve në MB pas Brexit.

Dozat e para të vaksinës do të mbërrijnë në ditët në vijim, tha kompania.  Britania e Madhe ka blerë 40 milion doza të vaksinës, e cila është provuar të ketë efikasitet 95% në provat e saj përfundimtare./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Përhapja e virusit/ Mbyllen shkollat në Kosovë, rihapen në 18 janar

Publikuar

-

Nga

Përhapja e virusit/ Mbyllen shkollat në Kosovë, rihapen në 18 janar

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja sa i përket përballjes me COVID-19 në Kosovë është mjaft serioze, por sipas tij është nën kontroll, ndërsa njoftoi se gjysmëvjetori i këtij viti shkollor do të përfundojë më 18 dhjetor dhe gjysmëvjetori i dytë do të fillojë më 18 janar.

Gjendja është mjaft serioze, por është nën kontroll dhe institucionet përkatëse janë duke e bërë punën e vet. Në bazë të vlerësimit të Institutit, praktikisht ne e kemi vendosur nën kontroll zgjerimin më tutje të pandemisë”, tha Hoti.

Ai njoftoi se pushimi dimëror nëpër shkolla do të zgjasë një muaj.

Ky gjysmëvjetor do të përfundojë më datë 18 dhjetor. I lus shkollat e komunat që t’i mbyllin tashmë punët sa i përket këtij gjysmëvjetori të vitit shkollor. Shkollat do të hapen me 18 janar. Një muaj do të jetë pushim dimëror”, tha Hoti në konferencë.

Hoti ka thënë se në Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka rritur deri në dymijë numrin e testeve ditore. Tha se do të vazhdohet të rritet ky numër.

“Nga java e ardhshme do të bëhen testime në së paku dy rajone tjera”, ka shtuar Hoti.

LEXO EDHE:  Trotuaret plot me mbetje spitalore/ Këlliçi nxjerr fotot: Burim i rrezikshëm infeksioni

LEXO EDHE:  “Mos dëgjoni politikanët që kyçen në vilat e tyre”/ Braçe apel qytetarëve: Ky është realiteti i ri

Hoti ka thënë se sipas të dhënave grupmosha më e prekur nga pandemia është 30-40 vjet, për shkak se janë më aktiv.

Numri më i madh është në sektorin e Shëndetësisë, kjo tregon për punën e madhe që po e bëjnë ata. Gjatë këtyre dy javëve të masave është stabilizu numri i të infektuarve. Pasi që numri i të shëruarve është më i madh se sa ai i të prekurve. Në bazë të vlerësimit të IKSHPK, ne e kemi vendosur nën kontrollë pandeminë”, ka thënë Hoti.

Sugjerimi i Institutit është që masat të mbahen dhe të jetë rigoroz zbatimi i tyre. Nesër në ora 8:30, do të kemi takim, me të gjitha inspektoratet. IKSHPK dhe SHSKUK kanë punuar shumë për të siguruar vaksinën antiCOVID. Po punojmë në disa fronte në këtë”, u shpreh ai. Hoti e ka falënderuar SHSKUK-në për furnizim me barna. “I kemi ngritur kapacitetet dhe nuk kemi probleme për furnizim me të gjitha barnat”, ka thënë Hoti./CNA.al.

LEXO TE PLOTE