Connect with Us

Korrupsioni dhe kapja e shtetit rrezikojnë financimet e BE për Shqipërinë/ Duka: Këmbanë alarmi për Ramën

Politikë

Korrupsioni dhe kapja e shtetit rrezikojnë financimet e BE për Shqipërinë/ Duka: Këmbanë alarmi për Ramën

Publikuar

-

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ PAA thirrje deputetëve: Votoni me përgjegjësi maksimale

Partia Agrare Ambientaliste deklaron se BE mund të bllokojë financimet e saj për vendet ku sundojnë liderë autoritarian dhe demokracia është jo funksionale.

Në një deklaratë për mediat, PAA thekson se dhunimi i të drejtave demokratike, mos-respektimi i shtetit ligjor, keq-qeverisja, korrupsioni dhe kapja e shtetit nuk do të tolerohen më nga BE.

Sipas PAA, qeveritë jo demokratike, qeveritë që shkelin të drejtat themelore ku e drejta për zgjedhje të lira dhe të ndershme është A-ja e demokracisë nuk do të mbështeten me financime nga BE.

“Ky paralajmërim duhet të jetë një këmbanë për Ramën i cili qeveris me mentalitet arrogant ndërsa qeveria e tij rezulton e pa ditur, e pa përgjegjshme, arrogante dhe e babëzitur.

LEXO EDHE:  “Përplasje të përgjakshme”/ Ngjela paralajmëron Metën: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

Pak ditë më parë shumë europarlamentarë ju drejtuan me një kërkesë publike znj. Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Europian të BE-së dhe Kancelares Merkel si Kryetare e Këshillit Europian.

Kërkesa e euro-parlamentarëve thekson se “Ka ardhur koha për të rritur luftën kundër erozionit të demokracisë, sundimit të ligjit dhe të të drejtave themelore në zemër të BE-së”, thanë drejtuesit e partive të PPE, socialdemokratëve, liberalëve dhe të të Gjelbërve në Parlamentin Europian.”-thuhet në deklaratë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Patozi i prerë/ Ska koalicion me Bashën, do dalim në një listë me Topallin

Publikuar

-

Nga

Patozi i prerë/ Ska koalicion me Bashën, do dalim në një listë me Topallin

Zbutja e toneve të Lulzim Bashës, ndaj partive të reja të krijuara nga të larguarit e Partisë Demokratike, dhe ftesa jo e drejtpërdrejtë  për t’iu bashkuar kampit opozitar, nuk do ta lëkundë koordinatorin e Bindjes Demokratike Astrit Patozin.

Ky i fundit u shpreh i prerë se sheh zero mundësi për bashkëpunim me Lulzim Bashën, pasi sipas tij ata të dy i ndan vizioni dhe qëllimi.

Ne gjykojmë që me zotin Basha na ndan së pari vizioni që kemi për politikën dhe e dyta qëllimi”, tha Patozi.

Tentativat për arritjen e paktit për listë unike mes Bashës dhe aleatëve të tij tradicionalë, koordinatori i Bindjes Demokratike i sheh thjesht si pazar për vende të sigurta në listë.

Po vazhdojnë pazarin e tyre për të gjetur hapësira të sigurta në listë, që është një shëmti, në rrafshin estetik, jo më në rrafshin moral e politik, sepse tregon që për ata nuk ka ndryshuar asgjë”, tha Patozi për “Report Tv”.

LEXO EDHE:  “Përplasje të përgjakshme”/ Ngjela paralajmëron Metën: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

LEXO EDHE:  Teatri, kullat, barbaria dhe nënshtrimi pa kushte ndaj Edi Ramës!

Për këtë arsye, thotë se i vetmi koalicion që mund të ndërtojë është ai me partitë e reja që kanë të njëjtën kauzë, sjelljen e ndryshimit dhe jo rotacionin.

Me Topallin, është nevoja dhe kauza e përbashkët që ne kemi për të dalë në një listë dhe besoj do e arrijmë qëllimin. Ne e duam Shqipërinë më demokratike, më të drejtë dhe më të pakorruptuar”, tha Patozi

Patozi nuk kundërshton vetëm shpërndarjen e mandateve nga Kodi  i Ri zgjedhor, për të cilin I është drejtuar Gjykatës  Kushtetuese. Ai thotë se nuk do ta shfrytëzojë as mundësinë që I jep ligji I ri elektoral kryetarëve të partive për të garuar në katër zona zgjedhore. Sipas Patozit kjo bie në kundërshtim me kauzën për lista të hapura, ku çdo kandidat duhet të shkojë i barabartë përballë votuesve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Si anëtarët e DSIK po rekrutohen në PS në kundërshtim me ligjin

Publikuar

-

Nga

Këlliçi nxjerr dokumentin/ Si anëtarët e DSIK po rekrutohen në PS ën kundërshtim me ligjin

Kryetari i FRPD-së, Belind Këlliçi ka denoncuar ditën e sotme një tjetër skandal që lidhet me Autoritetin për Informim mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit, ku anëtari i saj Mariglen Kasmi do të konkurojë për deputet për Partinë Socialiste.

Por sipas legjislacionit, anëtarët e DSIK nuk duhet të jenë të përfshirë me asnjë parti politike si dhe nuk i lejohen angazhime në aktivitete politike.

“Shkelje me të dyja këmbët!

Marenglen Kasmi, anëtar i Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH), njohur ndryshe si “Autoriteti i Dosjeve”, ka njoftuar pjesëmarrjen e tij në garën e hapur nga Partia Socialiste për zgjedhjet e 25 prillit, në qytetin e Gramshit. Kasmi ka aplikuar në platformën “Deputeti që duam” dhe është një nga 57 kandidatët që u klasifikuan për në fazën e dytë të konkurrimit në shkallë vendi.

Duke qenë se anëtari i këtij autoriteti disponon informacione e të dhëna të klasifikuara, merr vendime për subjektet që zgjidhen ose janë objekt i shqyrtimit të autoritetit, ku duhet zbatimi i ligjit dhe asnjanësia politike, nuk i lejohet angazhimi në aktivitete të larta politike, si në këtë rast përfshirja në listën e kandidatëve të PS.

LEXO EDHE:  Çelja e negociatave me BE/ Kushte të tjera për Shqipërinë?

LEXO EDHE:  Opozita braktisi Parlamentin/ Rama tallet keqazi me Bashën

Përfshirja e Marenglen Kasmit në garën politike për zgjedhjet e ardhshme është e jashtëligjshme!

Konkretisht,

LIGJ Nr. 45/2015 “PËR TË DREJTËN E INFORMIMIT PËR DOKUMENTET E ISH-SIGURIMIT TË SHTETIT TË REPUBLIKËS POPULLORE SOCIALISTE TË SHQIPËRISË”

KREU II

AUTORITETI PËR INFORMIMIN MBI DOKUMENTET

E ISH-SIGURIMIT TË SHTETIT

Neni 9

Kushtet për t’u zgjedhur anëtar:

Pika 1

  1. e) nuk është anëtar në parti politike;

 

  1. f) nuk ka konflikt interesi me detyrën;

Pika 3

Qenia anëtar i Autoritetit është e papajtueshme me çdo detyrë tjetër shtetërore apo private”, shkruan Këlliçi./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Projekti Orikum-Vlorë/ Meta i përgjigjet Denajt

Publikuar

-

Nga

Projekti Orikum-Vlorë/ Meta i përgjigjet Denajt

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur me ministres së Financave Anila Denaj në lidhje me marrëveshjen e huasë për projektin Vlorë-Orikum duke përsëritur thirrjen për përmbushjen e detyrimeve kushtetuese dhe ligjore.

Meta thotë se vetë ministrja ka kërkuar disa takime me të, por nuk ka pasur reflektim dhe veprim në drejtim të ndjekjes së një procedure të mbështetur në Kushtetutë dhe Ligj.

“Shpreh keqardhjen se si Ministria e Financave dhe Ekonomisë, si institucioni kryesor që përgjigjet ligjërisht për financat e vendit, përfshirë dhe menaxhimin e borxhit, dhe që duhet të ndjekë me rigorozitet procedurat e kërkuara nga ligji, arrin në këto konkluzione. Legjislacioni në fuqi kërkon respektimin rigoroz të procedurave, me qëllim ruajtjen e interesit shtetëror dhe bërjen transparente tëçdo procedure të ndjekur”, shkruhet në letrën e Metës./CNA.al

LEXO TE PLOTE