Connect with Us

Lëvizjet në polici/ Murrizi nuk përmbahet: 15 anëtarët e vettingut paguhen 20 mijë euro në muaj, promovojnë ish-sigurimsat

Politikë

Lëvizjet në polici/ Murrizi nuk përmbahet: 15 anëtarët e vettingut paguhen 20 mijë euro në muaj, promovojnë ish-sigurimsat

Publikuar

-

Prapaskenat e tërheqjes së mazhorancës/ Murrizi: Kur bën diçka me nxitim thyen qafën ose…

Deputeti Myslim Murrizi ka reaguar ashpër për vettingun në polici, të cilin e quan një farsë të pështirë politike.

Duke marrë shkas nga lëvizjet e fundit në drejtoritë e Policisë së Shtetit dhe më konkretisht emërimi i Albert Dervishit si zv.drejtor i Përgjithshëm, Murrizi deklaron se spiunët e sigurimit po ngjisin majat e karrierës.

Deputeti thotë se 15 anëtarët e vettingut paguhen çdo muaj me një pagë rreth 1300 euro secili dhe pretendon se po promovojnë ish-sigurimsat dhe spiunët.

Sipas tij, 15 anëtarët i kushtojnë buxhetit 20 mijë euro në muaj, pa llogaritur 15 inspektorët dhe administratën.

“Vettingu në polici, një farsë e pështirë politike dhe miliona euro shpenzime nga taksat e Qytetarëve për 15 anëtarët fiktivë të këtij pseudokomisioni.12 Zonja dhe 3 Zotërinj paguhen çdo muaj me një pagë rreth 1300 euro secili dhe spiunët e sigurimit kalojnë vettingun e ngjisin majat e karrierës në Policinë e Shtetit. Vetëm këta 15 anëtarë i kushtojnë buxhetit 20 mijë euro në muaj, pa llogaritur 15 inspektorët dhe administratën.

LEXO EDHE:  Rama flet një ditë pas vettingut/Ajo që ndodhi mbrëmë është historike

Shqiptarët paguajnë rreth 400 mijë euro në vit nga taksat e tyre për të mbajtur të punësuar një grusht militantësh që jo vetëm nuk bëjnë vetting në polici, gardë dhe SHÇBA por janë “ortakë” në promovimin e ish-sigurimsave dhe spiunëve të sigurimit, siç është “filtri” Albert Dervishi.

E për çfarë ju duhet shqiptarëve ky organ formal hipokrit e parazit kur nuk kryen asnjë funksion nga ato që i ka ngarkuar ligji????? Më mirë djepja bosh sesa dreqi brenda thotë një fjalë e urtë popullore. Me këtë pseudo veting duhet thënë që: Djepja mbushet me dreqër e shejtanë çdo ditë nga këta shërbëtorë të mjerë e të poshtëruar nga pushteti dhe politika”, shkruan Murrizi në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. arqile

    30 Gusht, 2020 at 9:09 am

    Shqiptaret e shkrete e para paguajne juve palacot e parlamentit ty muriz dhe rudinen ju femijet e perkedhelur te rame rugacit.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Prova për vaksinën/ Britania do të infektojë vullnetarë me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Vullnetarë të shëndetshëm do të infektohen qëllimisht me koronavirus për të përshpejtuar zhvillimin e një vaksine, sipas planeve të shpallura nga qeveria britanike këtë javë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell njofton nga Londra.

Në të gjitha provat aktuale të vaksinave të koronavirusit, vullnetarëve u jepet vaksina e mundshme – ose një placebo – dhe pastaj pritet derisa një numër i konsiderueshëm i tyre ekspozohet ndaj virusit gjatë jetës së tyre të përditshme. Kjo mund të zgjasë me muaj ose vite.

Qeveria Britanike njoftoi këtë javë se planifikon të fillojë provat e ashtuquajtura ‘sfidë njerëzore’ – duke infektuar qëllimisht vullnetarë të rinj dhe të shëndetshëm me virusin për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinave. Disa njerëz kanë dalë deri tani vullnetarë.

Shumë njerëz (po) po vuajnë. Dua që kjo pandemi të marrë fund. Çdo ditë që kalon, rastet shtohen, më shumë njerëz po vdesin. Dhe nëse kjo provë e vaksinës mund të nënkuptojë se kjo periudhë traume për gjithë botën do të mbarojë më shpejt, unë dua të ndihmoj. Dua të jem pjesë e kësaj përpjekjeje“, thotë vullnetarja Danica Marcus.

“Personalisht, nuk mund ta lejoj këtë mundësi për të bërë diçka, të më kalojë kur jam shumë më pak i rrezikuar se njerëzit e tjerë“, thotë vullnetarja Alastair Fraser-Urqhart.

Qeveria ka në plan të investojë më shumë se 43.4 milionë dollarë për këtë provë. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mund të jetë domethënëse.

Ka një histori shumë të gjatë të përdorimit të kësaj metode për zhvillimin e një numri vaksinash, si për shembull vaksinat e kolerës dhe tifos“, thotë zëdhënësja e OBSH-së, Margaret Harris.

Megjithatë, OBSH-ja ka shprehur disa shqetësime.

LEXO EDHE:  Rama i drejtohet Bashës/ E dëshpëruar kyçja në çadër, për t’i ikur fshesës së Vettingut

LEXO EDHE:  Superskandal/ Terrorizohen fëmijët e prokurorëve që po hetojnë Tahirin

“Vullnetarët duhet të japin pëlqimin e plotë dhe duhet të zgjidhen në një mënyrë që minimizon rrezikun ndaj tyre. Sepse po i ekspozon njerëzit ndaj një virusi për të cilin nuk kemi mjekim”, thotë zonja Harris.

Infeksionet, shtrimet në spital dhe vdekjet nga koronavirusi po rriten ndjeshëm në shumë vende të botës. Një vaksinë mbetet shpresa më e mirë për çdo kthim në normalitet.

Aktualisht nuk kemi një mënyrë për të ndalur transmetimin. Dhe nuk kemi as kapacitetin financiar për të dhënë për të gjithë popullatën që ka nevojë për mjekim trajtime të shumëfishta me antitrupa, steroide etj, si ato që mori Donald Trump. Kostoja është mjaft e lartë për këto lloj trajtimesh. Nuk kemi vaksinë. Dhe për këtë arsye, duhet të kontrollojmë përhapjen e këtij virusi – jo vetëm ta menaxhojmë, por edhe ta përmbajmë atë”, thotë Doktor Sterghios Moschos, i Universitetit Northumbria.

Presidenti Trump kohët e fundit u shtrua në spital dhe mori trajtim pasi doli pozitiv për virusin që shkakton sëmundjen COVID-19.

Synimi fillestar i ekipit britanik të kërkimit do të jetë të zbulojë sa është sasia më e vogël e virusit që mund të shkaktojë infektimin me COVID-19, duke përdorur doza të kontrolluara të virusit. Nëse miratohet nga rregullatorët dhe një komision etike, shpresohet që prova e plotë të fillojë në maj 2021 – akoma shumë muaj larg./VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Bardhi nxjerr “zbuluar” Ramën/ Këmbana e alarmit po bie çdo ditë!

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka publikuar një video ku paraqet fjalimet e kryeministrit Edi Rama dhe i ballafaqon me vdekjen e 53-vjeçarit nga Ndroqi, Lutfi Çekiri i cili për 3 ditë kërkonte serum sa tek QSUT dhe tek Trauma.

Bardhi thekson se këmbana e alarmit po bie çdo ditë pasi shëndetësia është dështim i rëndë i Ramës.
Ai shton se për shkak të paaftësisë dhe papërgjegjshmërisë së qeverisë, familjet shqiptare po paguajnë shtrenjt.

“Shëndetësia është një nga dështimet më të rënda të Edi Ramës. Paaftësia, papërgjegjshmëria, vjedhja me koncesione e PPP po paguhen shumë shtrenjtë nga familjet shqiptare.
• Ilaçet nuk janë të sigurta.
• Sistemi është i rrënuar.
• Stafet mjekësore janë të keqpaguar. Shëndetësia falas nuk ekziston.
• Qytetarët harxhojnë mbi 300 milionë euro në vit tek privati.

LEXO EDHE:  Balla i përgjigjet PD: Nuk mund të ulesh në tryezë politike me kushte

LEXO EDHE:  Ngritja e KQZ-së/ Kuvendi voton Komisionin e Posaçëm për zgjedhjen e anëtarëve

Në video, Edi Rama vs. E Vërteta e qytetarit që humbi jetën duke kërkuar një serum nëpër spitale! Këmbana e alarmit po bie çdo ditë! Denonco, shpërndaje këtë video”, shkruan Bardhi në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vemtje dhe xhepistat e PD”/ Kandidati i Bashës që nuk mori mandatin, sulm ndaj Pollos, Bozdos & Co

Publikuar

-

Nga

Marin Suli, kandidati i kreut të PD Lulzim Basha, i cili nuk mori mandatin e deputetit ka sulmuar Genc Pollon, Enno Bozdon & Co.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Suli shprehet se nuk arrin t’i kuptojë ata që i vodhën dhe siglën PD para ca vitesh, duke i cilësuar si vemtje dhe xhepistat e PD.

“Të tërë i kuptoj që kanë opinion dhe bën mirë apo keq kushdo ish funksionar i lartë i PD, që bën ndonjë parti a i bashkohet ndonjë partie, po këta ish vemtje dhe xhepistat e PD që i vodhën dhe siglën PD para ca vitesh dhe as votat e grave që kanë në shtëpi nuk morën s’ i marr vesh?
Më ndihmon dot njeri të më ndriccojë se jam shumë i errët në mendime?”, shkruan Suli./CNA.al

LEXO TE PLOTE