Connect with Us

Çfarë ndodh nëse e vendosni furçën e dhëmbëve në ujë me sodë buke/ Zbulojeni tani

Life Style

Çfarë ndodh nëse e vendosni furçën e dhëmbëve në ujë me sodë buke/ Zbulojeni tani

Publikuar

-

Bikarbonat natriumi , në kimise është përcaktuar si kripë e natriumit e acidit karbonik. Komercialisht njihet vetëm si bikarbonat . Është pjesë e aditivëve ushqimorë të njohur dhe aprovuar nga Bashkimi Evropian, akronimi që e përfaqëson atë është E500.

Në natyrë, përveç gjetjes së tij të tretur në ujëra sipërfaqësore dhe nëntokësore, ajo është mjaft rrallë e pranishme si një mineral, përgjithësisht në formën e lulëzimit dhe encrustations. Në temperaturën e dhomës, bikarbonat natriumi vjen në formën e një pluhuri të bardhë kristalor.

Është një kripë relativisht e tretshme në ujë, ajo tretet më mirë në ujë kur kjo e fundit ka një temperaturë mbi 20 ° C. Nuk ka erë, është i ndezshëm dhe nuk shpërndahet në etanol. E gjithë kjo nga një këndvështrim kimiko-fizik. Në ditët e sotme bikarbonati nuk mungon kurrë në shtëpitë tona, kjo sepse i atribuohet një seri përfitimesh dhe mund të përdoret për qëllime të ndryshme.

Bikarbonat ka shumë pak kundërindikacione. Është një produkt që është shumë lehtë në dispozicion dhe gjithashtu shumë i lirë. Soda e bukë smund të kryejë disa funksione. Shihini të renditura më poshtë.

Pastë dhëmbësh dhe gargare. Një herë në javë, shtoni pak sodë buke në furçën e dhëmbëve së bashku me pastën e dhëmbëve dhe furçën si normale. Një përdorim tjetër është që të vendosni një lugë çaji bikarbonate në gjysmë gote ujë dhe ta përdorni si larje goje, do të ndihmojë për të mposhtur frymën e keqe.

Pastrimi i fytyrës dhe i trupit. Uji dhe bikarbonati i përzier së bashku na bëjnë të marrim një pastrim që thjesht masazhojmë në lëkurë dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Shampo. Për të marrë flokë të ndritshëm dhe lëkurë të pastër, vetëm shtoni një lugë çaji sode buke në shampon. Flokët tuaj do të jenë të butë dhe të pastër.

Këmbë. Me sode buke, këmbët e lodhura do të kenë lehtësim. Do të jetë e mjaftueshme të shtoni dy lugë bikarbonate në një legen me ujë të ngrohtë dhe të mbetet e tillë për të paktën 10 minuta.

LEXO EDHE:  Konsumoni bajame çdo mëngjes/ Këto janë përfitimet që kemi prej tyre

Frymëmarrja. Ato janë të shkëlqyera për dekompozimin e rrugëve të frymëmarrjes për shembull kur keni ftohje. Thjesht sillni ujin në një çiban, në të cilën do të shtohen dy lugë bikarbonate dhe thithni avujt që lëshohen për rreth dhjetë minuta.

Tretës antacid. Për të promovuar procesin e tretjes dhe për të kundërshtuar aciditetin e stomakut, ne shpërndajmë një lugë çaji bikarbonate në një gotë ujë dhe shtojmë lëngun e gjysmë limoni, kjo përbërje është një antacid i fuqishëm, ndihmon në tretjen më të mirë dhe shmang ënjtjen e barkut.

Çfarë ndodh nëse e vendosni furçën e dhëmbëve në sodën e bukës?

Shpesh harrojmë që është thelbësore të dezinfektojmë të gjitha objektet që kemi në shtëpi, në çantë, dhe që prekim vazhdimisht, ky operacion duhet të bëhet sidomos kur për shembull kemi grip apo sëmundje të tjera sepse transferojmë shumë viruse dhe baktere në objektet që prekin. Këto objekte përfshijnë gjithashtu një furçë dhëmbësh , e cila tashmë ka shumë mikroorganizma, për këtë arsye duhet të lahet me kujdes.

Në artikullin e sotëm do të shohim së bashku një metodë për të dezinfektuar sa më mirë furçën e dhëmbëve me një ilaç të thjeshtë, të shpejtë dhe mbi të gjitha shumë të lirë, duke përdorur një produkt që të gjithë tani kanë në shtëpi: bikarbonat . Një mënyrë për të dezinfektuar furçën e dhëmbëve është zhytja e tij në një gotë me ujë në të cilën shtohen dy lugë sode buke, në këtë pikë do të jetë e mjaftueshme për ta lagur atë në ujë dhe sode buke për rreth dhjetë minuta. Pas kësaj kohe furça juaj e dhëmbëve do të dezinfektohet dhe do të duket sa më e re, e sigurt dhe e gatshme për t’u përdorur pa rrezik./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

E adhurojnë aktivitetin fizik/ Njihuni me shenjat më sportive të horoskopit

Publikuar

-

Nga

E adhurojnë aktivitetin fizik/ Njihuni me shenjat më sportive të horoskopit

Virgjëresha

Ata nuk e preferojnë sportin në kuptimin e ngushtë, por janë patjetër atletë të mirë, aq sa i përkushtohen mjaft shpesh ndonjë aktiviteti motorik, edhe nëse janë më të prirur për aktivitete gjimnastikore, të lidhura me ekuilibrin dhe përqendrimin, sesa me forcën fizike.

Shigjetari

Një shenjë plot energji si Shigjetari mund të ishte i pranishëm në listë: jeta e përditshme e pengon atë të fillojë aventura të pashkelura siç do të dëshironte, por kur të ketë mundësinë ai i përkushtohet ekskursioneve ose bën shëtitje të gjata për të kalitur trupin dhe mendjen.

Akrepi

Sporti është një mënyrë e shkëlqyeshme për Akrepin për të provuar veten e tyre në krijimin e mënyrave të përpikta dhe të planifikuara për të qenë nga një moshë shumë e re. Shumë i kujdesshëm në zgjedhjen e aktiviteteve, ai tenton të zgjedhë një disiplinë dhe e ndjek atë me përpikmëri për të provuar veten.

LEXO EDHE:  Konsumoni bajame çdo mëngjes/ Këto janë përfitimet që kemi prej tyre

LEXO EDHE:  Hyn në fuqi falja e gjobave të sigurimeve, përfitojnë 38 mijë biznese

Luani

Ndër shenjat më të dedikuara për lëvizjen dhe aktivitetet motorike: Luani ka një nevojë të vazhdueshme për t’u kënaqur dhe vlerësuar dhe sporti, veçanërisht ai i bazuar në forcë dhe lëvizje është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përmbushur këtë qëllim. Fort konkurrues dhe i përqendruar në sukses.

Dashi

Një profil këmbëngulës dhe konkurrues si ai i Dashit tenton të shkëlqejë në aktivitetet atletike, veçanërisht ato që janë më pak të lodhshme dhe prandaj zakonisht janë më komplekse./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Mbi gjoksin e saj vendos logon” Unë votova”/ Modelja e njohur bën thirrje për votim me pozat topless

Publikuar

-

Nga

Mbi gjoksin e saj vendos logon” Unë votova”/ Modelja e njohur bën thirrje për votim me pozat topless

Ireland Baldwin ka përdorur platformën e saj për të inkurajuar ndjekësit e saj të japin votën e tyre në zgjedhjet e ardhshme.

25-vjeçarja ka pozuar topless duke mbuluar gjoksin e saj, me dy ngjitëse ku shkruhej “Unë votova”. Modelja shfaqet afër buzës së pishinës me një palë pantallona dhe mjaft e relaksuar.

Menjëherë pas këtyre fotove të publikuara në rrjetet sociale kanë vërshuar komënetet e shumta komplimentuese drejt modeles së njohur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Adele i befason të gjithë/ Shfaqet në publik me 45 kilogramë më pak

Publikuar

-

Nga

Adele i befason të gjithë/ Shfaqet në publik me 45 kilogramë më pak

Këngëtarja me famë botërore, Adele i ka befasuar të gjithë ndjekësit e saj teksa është shfaqur me një pamje totalisht ndryshe në publik.

Ajo ka humbur 45 kilogramë dhe së shpejti pritet që këngëtarja të rikthehet në ekran.

32-vjeçarja do të drejtojë “Saturday Night Live” dhe është tejet e emocionuar.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë ajo përmes një postimi në Instagram, ku shkruan: “Edhe tre ditë kanë mbetur”. Ndërsa në promon e emisionit, këngëtarja shfaqet më elegante se kurrë, gati sa nuk njihet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE