Connect with Us

Idetë e çmendura të gjigantit të teknologjisë/ Çipi në tru që mundëson inteligjencën mbinjerëzore

Teknologji

Idetë e çmendura të gjigantit të teknologjisë/ Çipi në tru që mundëson inteligjencën mbinjerëzore

Publikuar

-

Drejtori i Përgjithshëm i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve me idetë e tij të çmendura përsa i përket implanteve të trurit, për të cilat ai pretendon se mund të mundësonin ‘inteligjencë mbinjerëzore’.Firma e Musk, Neuralink, më në fund do të na japë një paraqitje të parë në pajisjen e saj futuriste që lidh trurin tuaj me një kompjuter.

Transmetimi në internet do të fillojë sonte në 23:00 BST (15:00 PT), sipas Neuralink. Ndërsa implanti i trurit është testuar vetëm tek majmunët dhe minjtë, Musk pretendon se mund të ‘zgjidhë çrregullimet e trurit të të gjitha llojeve’ te njerëzit.

Chipi mat vetëm 4×4 mm dhe lidhet me trurin përmes mijëra temave të vockla që futen nëpër katër vrima, të cilat duhet të shpohen në kafkë.Elektrodat në fijet do të përdoren për të zbuluar impulse elektrike në tru, dhe madje të ndikojnë në sjelljen tuaj, sipas Neuralink.

LEXO EDHE:  Space X i Elon Musk lëshon një grup satelitësh Starlink në hapësirë

Fillimisht, Neuralink shpreson t’u ofrojë teknologji pacientëve të paralizuar për t’i ndihmuar ata të kontrollojnë kompjuterët dhe telefonat e tyre të mençur. Tjetra, teknologjia mund të përdoret për të trajtuar pacientët me çrregullime të trurit, siç është sëmundja Parkinson.

Më në fund, versionet e mëvonshme mund të lejojnë njerëzit e shëndetshëm të rritin inteligjencën e tyre në nivele super mbinjerëzore ’, sipas Neuralink.

Duke folur vitin e kaluar, Musk tha: “Kjo nuk është diçka e detyrueshme. Kjo është diçka që ju mund të zgjidhni ta keni nëse dëshironi “.

Ndërsa mund të mendoni se marrja e implantimit të çipit në tru do të kërkonte një operacion invaziv, Neuralink shpreson se nuk do të jetë kështu.Në fakt, Neuralink pretendon që çipi i trurit mund të mbillet brenda disa orësh pa një vizitë në një spital, në një proces që krahasohet me operacionin Lasik të syve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

VIDEO-Për 55 minuta mbi 210 xhiro/ Porsche thyen rekordin Guinness për lëvizjen më të gjatë

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Për 55 minuta mbi 210 xhiro/ Porsche thyen rekordin Guinness për lëvizjen më të gjatë

Porsche ka thyer rekordin botëror Guinness për lëvizjen më të gjatë të një automjeti elektrik. Instruktori i prodhuesit gjerman të makinave, Dennis Retera, përfundoi 210 xhiro në një rreth të rrëmbyer 656 metra të gjatë pa rrotat e përparme që tregonin kurrë në të njëjtin drejtim të kurbës.

Retera kaloi në 55 minuta ndërsa udhëtonte anash me një Porsche Taycan, duke përshkuar gjithsej 26 milje.Taycan ka arritur pikat e mëparshme, pasi mban rekordin për vrapimin e tij 24-orësh të rezistencës mbi 2,128 milje në pistën me shpejtësi të lartë në Nardò, Itali dhe kohën më të mirë në klasën e saj prej 7:42 minuta në Nürburgring-Nordschleife, Gjermania .

LEXO EDHE:  Misioni i Elon Musk/ Space X gati të vendosë 60 satelitë në hapësirë

LEXO EDHE:  Misioni i Elon Musk/ Space X gati të vendosë 60 satelitë në hapësirë

Ngjarja për thyerjen e rekordeve u zhvillua në qendrën Horsenheimring të Porsche, e cila është instaluar me një sistem ujitje për të siguruar ujë në pistë për një lëvizje të pastër.

“Kur programet e qëndrueshmërisë së ngasjes janë të fikura, një rrëshqitje e fuqisë me Porsche elektrike është jashtëzakonisht e lehtë, veçanërisht natyrisht me këtë variant të modelit, i cili drejtohet ekskluzivisht përmes rrotave të pasme, tha Retera.

‘Fuqia e mjaftueshme është gjithmonë e disponueshme. Qendra e ulët e gravitetit dhe rrota e gjatë sigurojnë qëndrueshmëri. ‘/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTO-Nëndetësja 5.5 milionë dollarëshe/ Mban deri në 6 persona dhe dhuron pamje spektakolare

Publikuar

-

Nga

FOTO-Nëndetësja 5.5 milionë dollarëshe/ Mban deri në 6 persona dhe dhuron pamje spektakolare

Nëse doni të bëni një udhëtim nën det për të parë botën nënujore mundësia më e mirë është kjo nëndetëse 5.5 milionë dollarëshe.

Ajo përmban hapësirën më të madhe transparente dhe sferike të pasagjerëve në botë, duke u dhënë atyre që ndodhen brenda një pamjeje nënujore spektakolare. Nëndetësja, i quajtur Triton 3300-6, mban gjashtë persona.

Ai thotë se nëndetësja, e cila zgjati dy vjet për të përfunduar dhe ka një dritare prej 360 gradësh, është ‘kapaciteti më i madh në botë me zhytje akrilike me një vlerësim të certifikuar të thellësisë prej 1000 metrash (3,280ft)’.

LEXO EDHE:  Elon Musk tregon provat se apokalipsi është më afër nga sa e kishim menduar

LEXO EDHE:  Space X i Elon Musk lëshon një grup satelitësh Starlink në hapësirë

Hapësira e brendshme është pesë metra kub (175 kub ft), e cila është ‘në përpjesëtim me kabinën e një avioni privat Cessna Citation CJ2 me gjashtë pasagjerë’. Kështu që udhëtarët e saj janë në gjendje të përjetojnë ‘komoditet luksoz’ dhe të pushojnë në ‘ulëset e klasit të saj’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë

Publikuar

-

Nga

Elon Musk, njeriu i dytë më i pasur në botë

Sipërmarrësi i teknologjisë Elon Musk ka kryesuar themeluesin e Microsoft Bill Gates duke u kthyer në njeriun e dytë më të pasur në botë pas një rritje meteorike të pasurisë së tij personale. Pasuria neto e Z. Musk, me 7.2 miliardë dollarë (5.4 miliardë funte) në 128 miliardë dollarë pasi aksionet në firmën e tij të makinave Tesla u rritën.

Vetëm themeluesi i Amazon Jeff Bezos është më i pasur, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg .Kjo vjen pasi lajmet aksionet e Tesla do të shtohen në S&P 500, një nga indekset kryesore të aksioneve në SH.B.A. Kjo shkaktoi një valë të re të blerjes së aksioneve të prodhuesit të makinave elektrike, duke dërguar vlerën e tregut të kompanisë mbi 500 miliardë dollarë dhe duke rritur vlerën e zotërimit të Z. Musk në biznes.

Tesla është tashmë firma më e vlefshme e makinave në botë, pavarësisht se prodhon një pjesë të automjeteve të rivalëve të tij si Toyota, VW dhe General Motors.Të martën, në një fjalim në Gjermani, Z. Musk tha se mund të “kishte kuptim” që Tesla të zgjerohej në Evropë duke hyrë në segmentin e tregut masiv me një makinë të vogël.

“Në SH.B.A., makinat priren të jenë më të mëdha për arsye personale të shijes,” tha ai. “Në Evropë, (ata) priren të jenë më të vegjël.” Dhe pas viteve të humbjeve, Tesla ka parë pesë tremujorë radhazi të fitimit pasi shitjet e makinave të saj performojnë mirë pavarësisht nga pandemia.

LEXO EDHE:  4 astronautë nisen për ISS në misionin historik NASA-SpaceX

LEXO EDHE:  Space X i Elon Musk lëshon një grup satelitësh Starlink në hapësirë

Firma me bazë në Kaliforni do të jetë hyrësi i ri më i madh në S&P 500, me një vlerë tregu prej më shumë se 500 miliardë dollarë. Kjo do të thotë që fondet e investimeve që ndjekin indeksin do të mbajnë automatikisht stokun e saj dhe do të përfitojnë nga fitimet në çmimin e aksioneve të tij lajme që kanë entuziazmuar investitorët./ CNA.al

Marrë nga BBC.

LEXO TE PLOTE